Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Cała Polska klnie
Autor Wiadomość
Bartosz 



Wiek: 35
Dołączył: 11 Lut 2006

UP 2 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-07-03, 23:22   Cała Polska klnie

Nie znamy jeszcze powszechnie obcych języków, ale już zdążyliśmy stworzyć swój... powszechny. Język przekleństw, wulgaryzmów i bluzgów.

Po czym poznać Polaka w Berlinie, Dublinie czy Sztokholmie? Z tłumu wyróżnia się tym, że co drugie słowo z jego ust pada k....wa. Przy zamku królewskim w stolicy Szwecji jest zakręt i tablica z nazwą ulicy, przy której Polacy z lubością robią sobie zdjęcia. Nazwa ulicy to "Kungens Kurva" ("Królewski Zakręt" - tutaj następca szwedzkiego tronu, jadąc swoją limuzyną, nie wyrobił na zakręcie i uderzył w latarnię). Po szwedzku słowo "kurva" oznacza zakręt. Po polsku każdy wie co - najpopularniejszy przerywnik.

Mała Weronika w piaskownicy na warszawskim Ursynowie przewraca się na murek.
- O kulwa!- pada z ust trzylatki. Obok na ławce wygrzewa się tato. Duży, wygolony, z komórką na smyczy i złotym zegarkiem na ręku.
- Dlaczego pan na to nie reaguje? - pytam.
- A co cię to, k..wa, obchodzi!? - pada odpowiedź.

Nocny autobus wiozący młodzież z sopockich dyskotek do Gdańska. Rozmawiają dwie nastolatki. - Wiesz, ten ch.. nie odpowiedział mi na SMS-a. Ja p....lę, pop.. ło go czy co? Ch.. mu w d...ę!

Reporter radiowej "Trójki" nadaje korespondencję z ćwiczeń wojsk NATO w Drawsku Pomorskim.
- Właśnie startuje śmigłowiec z ministrem obrony narodowej na pokładzie - mówi reporter. W tym momencie ryk silników wzrasta i zagłusza relację reportera. Ten czuje się bezsilny i daje wyraz swoim uczuciom.
- K... mać! - pada z mikrofonu reportera i słyszy to cała Polska.

Bluzgi w popkulturze

Ch.je, k..wy i je..ne pe..ły wkradły się też do show-biznesu.

"Wszystko ch..! O ja wam mówię, wszystko ch.j" - śpiewa Kuba Sienkiewicz z zespołem Elektryczne Gitary.
Wulgaryzmami sypie zespół Lady Pank i kapele hip-hopowe, w których bluzgi zastępują metaforę. Telewizja rozpaczliwie stara się usuwać je "wypikiwaniem" dźwięku na montażu, tak żeby na wizji nie było przekleństw. A jednak TVP bez zbędnych ceregieli emituje film "Psy", w którym przekleństwa padają bez pardonu. W filmie "Kiler" możemy dowiedzieć się, że prezes chce z Kilerem porozmawiać "bardzo, k..wa jego mać, chętnie", a przebiegła Gabriela mówi do Cezarego Pazury: "Kiler, ochu...eś,co ja za to sobie kupię, waciki!?

Rekord Polski pobiła Dorota Rabczewska (Doda), dla której stworzenie wiązanki przekleństw jest łatwiejsze niż zdanie egzaminu na prawo jazdy z pomocą jednej z popularnych stacji telewizyjnych. W występach w innych stacjach TV też nie oszczędza języka. Przeklinanie jest trendy...

Polskie przekleństwa przekroczyły już dawno granicę Polski. Profesor Miodek tak wspomina wizytę w Paryżu, gdzie pewien Murzyn na dźwięk polskiej mowy zareagował słowami: "Pologne, Pologne, k..wa, k...wa!".
- Oto znak, z czym kojarzy się Polska. - kończy językoznawca.

K...wa w mediach

- K..wa! Grzesiu, to cały dzień, k..wa, robiliśmy tę planszę? Co to, k..wa, jest? To ma być droga na Zbuczyn? Chyba w grafice się zatrudnię, komputerowej! K..wa! Sam już nie wiem, k..wa! - znany dziennikarz (zdobywca nagrody Wiktora, autor kilku książek, publicysta) do realizatora jednego z najpopularnieszych magazynów informacyjnych, na kilka minut przed emisją. Nagranie obiegło dziennikarski świat i nikt nie miał wątpliwości, o kogo chodzi.

Wulgaryzmy językowe są jak alkoholizm - nie omijają nikogo: od ludzi z marginesu, przez średniaków, po elity. Przenikają też granice.

- Jeszcze jedno pytanie, tylko nie od tej małpy w czerwonym - powiedział prezydent RP Lech Kaczyński podczas międzynarodowej konferencji prasowej w Brukseli. Co prawda żadne przekleństwo nie padło, ale określenie kobiety słowem "małpa" na forum międzynarodowym przez prezydenta państwa w opinii językoznawców na miano wulgaryzmu zasługuje.

Czy przeklinanie jest wpisane w polską kulturę językową? Czy prędzej uczymy się brukowego języka niż łaciny, angielskiego, francuskiego?

Ch.j pod mikroskopem

Polskie wulgaryzmy są od lat przedmiotem badań językoznawców, którzy z wypiekami na twarzy analizują ch..e i k...wy. Doczekały się nawet w 2002 roku naukowego opracowania profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Macieja Grochowskiego. "Słownik Polskich Przekleństw i Wulgaryzmów? szybko zniknął z półek księgarskich i zebrał wiele życzliwych recenzji.
Obrastające w przedrostki i przyrostki polskie wulgaryzmy zyskują wręcz niewyobrażalną liczbę znaczeń - czytamy w tygodniku "Wprost". Czteroliterowa, pisana przez "ch" nazwa męskiego atrybutu została w słowniku odnotowana aż w 48 odcieniach znaczeniowych - od kpiny, przez lekceważenie, po zalotny erotyzm. (...) Czteroliterowa nazwa części ciała, na której się siada, została wymieniona aż w 93 zastosowaniach.

Naukowcy przeprowadzili też badania na temat tego, jak często klniemy. Oto statystyczne dane dotyczące tych, którzy za pomocą wulgarnego słowa ułatwiają sobie życie. "Jak często przeklinasz?" - na to pytanie tylko 5,6% respondentów odpowiedziało: nigdy. "Czasami" przeklina 13,7% spośród ankietowanych, za to 40% przyznaje się do tego, że przeklina często. Przewrotni autorzy ankiety podsunęli też respondentom odpowiedź: "tylko gdy mnie coś wk..wi". "Tak" odpowiedziało 34,4% pytanych.

Pi.da w internecie

Ożywiona dyskusja na temat "bluzgów" toczy się też na forach internetowych i w blogach. W jednym z nich czytamy:

Wulgaryzmy są na tyle uniwersalne, że można używać ich w dowolnym miejscu w zdaniu np. "Cholera, jakie to piękne", "Jakie to, cholera, piękne", "jakie to piękne, cholera". Dzięki temu stają się one coraz powszechniejsze, a nowsze wulgaryzmy wypierają przymiotniki, przysłówki stając się niezbędnym elementem mowy wielu młodych ludzi. Zubażają oni język polski, kalecząc go i okradając z tak pięknej cechy, jaką jest bogactwo leksykalne. Prowadzą one do tego, że wielu młodych ludzi używa na co dzień 3 słów, jednego na "k", jednego na "ch" i jednego na "zaj", którymi oddają wszystkie swe stany emocjonalne, opisują otaczający świat, prowadzą konwersacje. Jest to pierwszy krok do zamiany pięknego i bogatego języka polskiego w nowomowę, której słownik zmieści się w 16-kartkowym zeszycie.

Co z tym, k...wa, zrobić?

Badacze języka polskiego w większości uważają, że przekleństwa, wulgaryzmy, bluzgi w naszym języku były, są i będą. Co więcej, będą ewoluować i wkradną się do języka internetowego (właściwie już tak się dzieje). Tak jak staropolskie słowa wtargnęły do naszej mowy dzisiejszej jako wulgaryzmy.
Przykładem może być słowo ":censored2:". Adam Mickiewicz użył go w "Panu Tadeuszu":
Woźny pas mu odwiązał, pas słucki, pas lity,
Przy którym świecą gęste kutasy jak kity...
Za czasów szlacheckich :censored2: był ozdobnym ogonem, przyczepianym do garderoby, elementem wystroju. Czym jest dzisiaj? Można się dowiedzieć, wchodząc do podrzędnego pubu, na stadion piłkarski, do kolejki podmiejskiej albo do agencji towarzyskiej.

Nauczycielki polskiego i przedszkolanki są jednak optymistkami.
- Trzeba uczyć dzieci poprawnego języka i zwalczać przekleństwa - mówi pani Monika, nauczycielka ze szkoły podstawowej na gdańskiej Starówce.

Niestety, kiedy przysiadłem podczas długiej przerwy na boisku tej elitarnej podstawówki, usłyszałem tyle słów na "k" i "ch", że nie spodziewałbym się usłyszeć ich tak wielu w areszcie na Rakowieckiej.

Co więc robić?
Pan Witek, sopocki kloszard, "gość z Atlantydy", występujący z gitarą na Monciaku i w telewizji, ma swoją receptę.
- Trzeba śpiewać i czytać poezję naszych wieszczów - mówi zachrypniętym głosem. - Bo inaczej to ch.j bombki strzeli!

Zródło: o2.pl
Autor Tomasz Zając
0 UP 0 DOWN
 
Sawka 
Diablica [;



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2006

UP 1 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-07-04, 00:01   

Boski artykuł! Akurat czytałam sobie na nonsensopedii definicję słowa k**** (nie załączę linka, żeby na mnie wina nie spadła o złe treści :P , jak ktoś chce to znajdzie)

Aż przypomniał mi się genialny występ Conrado Moreno , gdzie wjeżdża motorem do studia i powtarza jak nakręcony k****, k**** (jest na moim blogu jakby ktoś chciał oglądnąć)

Też sobie czasem w złości "bluzgnę" ... no ale bez przesadyzmu..



PS. Jak któryś mod stwierdzi, że ten obrazek jest nieodpowiedni to proszę bez słowa go usunąć
0 UP 0 DOWN
 
Bartosz 



Wiek: 35
Dołączył: 11 Lut 2006

UP 2 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-07-04, 10:09   

Sawka, słyszałem to w wersji audio :wink:
0 UP 0 DOWN
 
agaciau 


Wiek: 39
Dołączyła: 22 Kwi 2007

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg / Wrocław

Wysłany: 2007-07-04, 22:56   

Co do przeklinania przez małe dzieci - jestem w szoku! Zaczęły się wakacje, okna pootwierane, dzieci bawią się na podwórku i cóż słyszą me uszy? Same przekleństwa! I to takie, że niejeden więzień czy też człowiek spod ciemnej gwiazdy by się nie powstydził!
Koleżanka pracuje w gimnazjum i opowiadała, że przekleństwa są na porządku dziennym nawet na lekcjach polskiego, gdzie uczeń używa wulgaryzmu w stosunku do nauczycielki i nie wie, że jest to niestosowne.
O tempora, o mores! :roll:
0 UP 0 DOWN
 
draq 



Wiek: 33
Dołączył: 15 Kwi 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: stacja Brzeg

Wysłany: 2007-07-04, 23:53   

agaciau napisał/a:
I to takie, że niejeden więzień czy też człowiek spod ciemnej gwiazdy by się nie powstydził!


eee a to tylko więźniowie przeklinają i ludzie spod ciemnej gwiazdy .... ?

Tak było i tak będzie, nie oczekujcie kultury od młodzieży, jezeli "sami" jej nie posiadacie.

W wyzej umieszczonym zdaniu nie przemawiam jako obrońca ludzi/młodzieży przeklinającej, po porostu takie jest moje zdanie.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-07-05, 00:05   

draq napisał/a:
nie oczekujcie kultury od młodzieży,


Ale dajmy spokój młodzieży, wszak hormony i wszystko im buzie otwierają.. mowa tu o małych dzieciach, przynajmniej tak napisała agaciau,

agaciau napisał/a:
Co do przeklinania przez małe dzieci - jestem w szoku!


No i tu fakt chodzi głównie też o posiadanie tej kultury przez osoby, które stają się dla tych najmłodszych złym przykładem (złym) !
0 UP 0 DOWN
 
agaciau 


Wiek: 39
Dołączyła: 22 Kwi 2007

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg / Wrocław

Wysłany: 2007-07-05, 00:19   

Draq, czytaj uważnie - nigdzie nie napisałam, że tylko więźniowie i ci spod ciemniej gwiazdy przeklinają.

Tak się składa, że jeszcze niedawno byłam "młodzieżą" i jakoś moi znajomi nie mieli kłopotów z nadużywaniem wulgaryzmów.

Poza tym skąd możesz wiedzieć, że nie posiadam kultury? Z tego, co napisałeś, wynika, że jeśli ją posiadam, to jak najbardziej mam prawo tego samego wymagać od młodzieży. :-P

Jeszcze jedno - moja wypowiedź dotyczyła konkretnie kilkuletnich (nawet trzy-, czteroletnich) dzieci, których słownictwo ogranicza się do zaledwie paru wulgaryzmów.
0 UP 0 DOWN
 
draq 



Wiek: 33
Dołączył: 15 Kwi 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: stacja Brzeg

Wysłany: 2007-07-06, 00:08   

agaciau napisał/a:
tylko


przynam wyolbrzymiłem, przepraszam i jeszcze za ogólnienie wszyskiego do młodzieży

agaciau napisał/a:
Poza tym skąd możesz wiedzieć, że nie posiadam kultury?


teraz to Ty albo pani nie czyta dokłanie

draq napisał/a:
jezeli "sami" jej nie posiadacie.

nie chodzi tu o Ciebie/panią ani nikogo innego, tylko o ludzi którzy nie posiadają kultury ale nie mi to oceniać.
0 UP 0 DOWN
 
KS 
.rześka osóbka.



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 38
Dołączyła: 24 Kwi 2005

UP 18 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-07-06, 09:15   

Przeklinanie dzieci w młodym wieku jest trgedią... nie raz spotykam sie siedząc choćby na przystanku jak małe urwisy przechodzą i padają z ich ust takie słowa , ze sie w glowie nie mieści, i aż niesmak pozostaje po usłyszeniu od młodziana takich wulgaryzmów...
Mi osobiście ciężko jest zrozumieć - dlaczego takie małe dzieciaki używają tak mocnych słów w tym wieku, gdyż mnie nie uczono takowych i od małego wiedziałam, że tak mówić się nie powinno...
Dodatkowo takie małe 'gamonie' potrafią zaczepiać Cię, i jeszcze obrażać dla zabawy , poprzez właśnie wulgaryzmy. Tutaj niestety wina jest otoczenia, rodziców, 'podwórka' jeśli można to tak nazwać. A szkoda, bo jaki potem człowiek będzie z takiego młokosa (?)
Pomijając już fakt przekleństw do nauczycieli, czy do osób dorosłych... to jakieś ogólne nieporozumienie :?
A usłyszeć od kilkulatka 'mocne słowo' o jakich tutaj mowa - to dla mnie coś strasznego...
choć często w takich sytuacja w większym gronie panuje cisza a czasem śmiechy hihy, gdyż jest dla większości rzecz niecodzienna, a jednak potem dziecko widząc (po powiedzeniu tego słowa) uśmiechy na twarzach dorosłych - myśli sobie że to jest ok, i nic złego nie powiedziało.. :( przykre to.
0 UP 0 DOWN
 
Juni 



Wiek: 35
Dołączył: 14 Lut 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-07-06, 10:12   

Hahah nie zapomne akcji 2 lata temu. Siedzimy z kumplami na ławce a zaraz obok plac zabaw. Dzieci zaczynaja uciekać z piskownicy i jeden krzyczy: "AAA Szopa pokazał fi..a" Myślałem, że umre ze śmiechu. Ale fakt faktem, że teraz dzieci rzucają mięsem na lewo i prawo a wina to przede wszystkim najblizszego otoczenia. Koleżnki siostra(chyba jakos 25 lat) ostatnio uspokajała dziecko w wózku słowami " No i czego k....a płaczesz??" To jest chore.....
0 UP 0 DOWN
 
karolkms 


Wiek: 33
Dołączył: 25 Wrz 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: stont

Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: 2007-07-06, 10:21   

Junikoks napisał/a:
"AAA Szopa pokazał fi..a"
czyżby to był Paweł Szopa ? hahaha chodzilem z nim do podstawowki :shock:


Junikoks napisał/a:
No i czego k....a płaczesz??"
słyszałem juz takie teksty rodziców juz nie raz :shock: masakra :x
0 UP 0 DOWN
 
Juni 



Wiek: 35
Dołączył: 14 Lut 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-07-06, 10:44   

karolkms napisał/a:
czyżby to był Paweł Szopa ?
Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Usuń z postu dane personalne :D :P
0 UP 0 DOWN
 
Bartosz 



Wiek: 35
Dołączył: 11 Lut 2006

UP 2 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-07-06, 13:51   

heh znalazłem wykład prof. Miodka na temat słowa " k***a " w wersji audio http://wyklad.prof.miodka...rwa.d.patrz.pl/ uwaga treści wulgarne :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: cala, klnie, polska


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 30
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu