Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert
Znalezionych wyników: 7838
Portal | Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Z historii brzeskich kościołów
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 70894

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-08-01, 21:46   Temat: Z historii brzeskich kościołów
anthropos napisał/a:
Zwróciła w nim uwagę wzmianka o wydarzeniu z samego początku XVI w., kiedy to wskutek pożaru zawalił się fragment miejskich murów, a z nim wkomponowana w fortyfikacje część zabudowy klasztornej.
Czy wiadomo kiedy to zdarzenie miało dokładnie miejsce?
Wzmiankę o tym wydarzeniu znajdujemy w "Dokumentach historycznych" Grünhagena.

1502. W tym czasie, gdy Brzeg został w krótkich odstępach czasu cztery razy pod rząd nawiedzony przez pożary, zawaliły się mury miejskie od strony Odry, a wraz z nimi część zabudowań klasztoru dominikanów. To zaś, co się ostało, bardziej przypominało spelunkę niż klasztor – brakowało refektarza, sali sypialnej, izby dla chorych, a nawet wychodka.
  Temat: Park Ptasi
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 6475

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-07-23, 21:00   Temat: Park Ptasi
O latach tuż po zakończeniu wojny była tu już mowa.
http://forumbrzeg.pl/ppad...der=asc&start=0
http://www.forumbrzeg.pl/...opic.php?t=9725
  Temat: Park Ptasi
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 6475

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-07-23, 19:21   Temat: Park Ptasi
Panie Bronku, ale tam już inni turyści byli - tacy w skarpetach i sandałach. Niemniej cieszę się bardzo, że zechciał pan dla mnie poczynić wyjątek. Czuję się doprawdy zaszczycony.
  Temat: Park Ptasi
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 6475

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-07-23, 08:12   Temat: Park Ptasi
A może by tak pan Bronek zechciał napisać panegiryk na cześć polskiego budownictwa? Koniecznie ze szczególnym uwzględnieniem Śląskiego Wawelu! Kulturpreis Schlesien des Landes Niedersachsen murowany! Sam złożę odpowiedni wniosek. Panie Bronku, do dzieła! Czekamy z wielką niecierpliwością.
  Temat: Park Ptasi
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 6475

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-07-22, 19:13   Temat: Park Ptasi
Które to niemieckie budownictwo służy mieszkańcom do dziś.
  Temat: Park Ptasi
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 6475

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-07-21, 22:09   Temat: Park Ptasi
Julian Mazur napisał/a:
No i ich odpowiedzialny dowódca Pietruszka, chyba kapitan, rodem - dzięki Dziedzicu - z Trzebnicy, co wziął dowództwo pod przymusem sytuacyjnym, że się tak wyrażę, po dezerterze i cwaniaku. Co z nim? Przeżył?
Pietruszka przeżył – w 1952 zostały wydane jego „Ostatnie dni Brzegu“, ale na pewno „przezimował“ przedtem kilka dobrych lat. Gdzieś znalazłem zdjęcie przedstawiające przemarsz jeńców po saperskim moście na Odrze – prawdopodobnie w Lipkach.
Broser napisał/a:
Czuję, że poszukiwania akt dotyczących działalności burmistrza Peppela trwają.
A dlaczego miałyby trwać? W zdygitalizowanych zbiorach opolskiego archiwum znajduje się obszerna dokumentacja dotycząca wyboru Peppela na burmistrza – jest tam m.in. lista ponad 40 kandydatów ubiegających się o ten urząd, zamieszczona powyżej notatka o zatwierdzeniu wyboru przez króla (pruskiego – jednocześnie cesarza), zaproszenia na uroczysty obiad czy kolację itp. Na teczce z dokumentami widnieje pieczęć (jeszcze) brzeskiego archiwum. Twierdzenie, jakoby nie zachowały się żadne materiały, zostało więc obalone. Poza tym archiwum nie jest miarą wszystkiego i nawet jeśli czegoś tam nie ma, to wcale nie znaczy, że nigdy nie było. Co do monografii z 1975 r., to tytuł rozdziału obejmującego urzędowanie Peppela brzmi „W dobie imperializmu“, a zatem położono tam nacisk na inne aspekty, choć mowa jest i o m.in rozwoju przemysłu. Wspomniana monografia również nie jest miarą wszystkiego.
  Temat: Park Ptasi
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 6475

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-07-21, 16:55   Temat: Park Ptasi
Pierwsza litera nazwiska burmistrza Peppela i pierwsza litera imienia direttore są identyczne. Przypadek? Nie sądzę.
  Temat: Park Ptasi
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 6475

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-07-21, 14:36   Temat: Park Ptasi
Pewnie wcale nie było takiego burmistrza.
  Temat: Park Ptasi
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 6475

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-07-20, 22:13   Temat: Park Ptasi
Julian Mazur napisał/a:
To dziwne, ale na forum chyba nie pojawił się osobny dział o brzeskich parkach
Może nie osobny dział, ale za to osobe wątki.

http://www.forumbrzeg.pl/...ic.php?p=292711
http://www.forumbrzeg.pl/...der=asc&start=0
http://forumbrzeg.pl/ppadd/viewtopic.php?t=25845
http://www.forumbrzeg.pl/...der=asc&start=0
http://www.forumbrzeg.pl/...a48b38d3a621007

Do pierwszego wątku wkradł się niestety błąd – wymienione tam nazwy „Bergel” czy „bergelowski” nie są nazwami własnymi, a oznaczają po prostu górkę, pagórek – w kwadracie dzisiejszych ulic Głowackiego i Spacerowej, na podarowanym miastu terenie pofortecznym, na byłym stoku bojowym twierdzy, bodajże już w latach 20-tych XIX w. powstała kawiarnia Hintzego „Na Górce”.
  Temat: Park Ptasi
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 6475

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-07-16, 20:37   Temat: Park Ptasi
Julian Mazur napisał/a:
Dziedzic Pruski głosu nie zabiera, a pewnie on wie z nas najwięcej.
Nie zabieram głosu, bo nic mi o Małpim Gaju nie wiadomo.
Julian Mazur napisał/a:
tylko średniego lotu politycy troskają się o "interesy nazewnicze", aby np. Halę Ludową nazwać ponownie, jeno po polsku, Halą Stulecia, co w wykonaniu Polaków rozmiłowanych niegdyś chorobliwie w Napoleonie, jest groteskowym serwilizmem wobec Niemiec z 1813/1913 r. i splunięciem post mortem w twarz naiwnym polskim legionistom et consortes.
W 1913 r. obchodzono w Niemczech z wielką pompą stulecie tzw. wojen wyzwoleńczych, dorabiając do tego legendę, jak to cały naród powstaje przeciw despocie (Napoleonowi): "Das Volk steht auf, der Sturm bricht los" (naród powstaje, burza się zrywa), jak to ujął poeta Karol Teodor Körner, który sam walczył (i poległ) w ochotniczym korpusie Lützowa.
"Ponieważ Królestwo Prus nie miało pieniędzy na wojsko, ochotnicy sami musieli znaleźć środki na utrzymanie i wyposażenie. Stąd czarny kolor ich mundurów, pochodzący z farbowania ubrań cywilnych, był to najtańszy sposób zapewnienia jednolitego wyglądu oddziału. Czarne mundury, czerwone wypustki i brązowe guziki. Dawało to w efekcie triadę czarny-czerwony-złoty, która stała się w Niemczech symbolem ideałów republiki, a później kolorami flagi państwowej Niemiec". W tym miejscu można się doszukiwać pewnych analogii do legendy legionów Dąbrowskiego.
W marcu 1813 r. przebywający we Wrocławiu (Berlin był zajęty przez Francuzów) król pruski Fryderyk Wilhelm III, niebywały kunktator, został zmuszony przez swych ministrów do wydania manifestu „Do mojego ludu”. Wówczas ustanowiono też odznaczenie Krzyża Żelaznego. Lud, a ściślej jego światłe warstwy, uwierzył w manifest i obietnice wolności, a później został srodze rozczarowany. Niemniej Niemcy powinni być moim zdaniem wdzięczni Napoleonowi, który wnosząc rewolucyjny ferment, porządnie przewietrzył rupieciarnię, jaką była zbieranina państewek wchodzących w skład Pierwszej Rzeszy, i w rezultacie (nieświadomie) przyśpieszył proces zjednoczenia Niemiec.

Czy powrót do dawnej nazwy jest serwilizmem? Być może, ale być może i próbą oswojenia cudzej historii tych ziem, bez zapominania własnej. Na tej zasadzie przywróconoo dawny, cesarski herb Wrocławia, a w Brzegu dawną nazwę Parku Wolności.

We wspomnianym wyżej 1913 r., tym razem w Rosji, również z wielką pompą obchodzono trzechsetlecie wstąpienia na tron dynastii Romanowych. Pięć lat później nie było już ani jednego cesarstwa, ani drugiego. Zarówno Rosja, jak i Niemcy należały do przegranych wojny światowej, a później następcy kajzera i cara – jeden z wąsikiem, a drugi z sumiastymi wąsami – z całych sił dążyli do restytucji upadłych imperiów, co doprowadziło do kolejnej wojny światowej, a może było po prostu kontynuacją poprzedniej. Zwycięzcą okazał się „wąsaty zbrodniarz”, który przy okazji nie tylko rozwiązał piastowskie dylematy i wyprostował meandry – w tym miejscu nawiązanie do sąsiedniego wątku – ale, uprzednio co prawda mocno ją okroiwszy, przesunął i przeorientował Polskę ze wschodu na zachód, podobnie jak to się np. stało z brzeskim kościołem św. Jadwigi, dając jej (tj. Polsce) w rezultacie nowe perspektywy rozwoju – „Maszynista” (ten od pociągu historii z wiersza Broniewskiego), a raczej zwrotnicowy, przetoczył polski wagon trzeciej klasy na nowe tory.

Podobnie jak naród wybrany, który po wyprowadzeniu z niewoli egipskiej musiał się przez czterdzieści lat błąkać po pustyni, zanim dotarł do ziemi obiecanej, tak i Poalcy musieli się wprawdzie jeszcze ponad czterdzieści lat błąkać po bezdrożach realnego socjalizmu, ale w końcu dotarli do "własnego domu". Może powinniśmy zatem być wdzięczni wąsatemu Gruzinowi, podobnie jak Niemcy Napoleonowi? A może nie? Bo coś mi się zdaje, że „naród wybrany” stęsknił się za pustynią, a może i za niewolą egipską?
  Temat: Podyskutujmy o Piastach śląskich
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 210
Wyświetleń: 37105

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-07-16, 20:22   Temat: Podyskutujmy o Piastach śląskich
W tym wątku od samego początku nie chodzi o Piastów śląskich, tylko o gorzkie żale do byłego już direttore tychże Piastów muzeum, które to żale zaczinszczik tegoż wątku wylewa m.in. na tym forum i będzie wylewać aż po kres swych dni. Aha, i jest jeszcze ten nieszczęsny Kulturpreis Schlesien des Landes Niedersachsen.
  Temat: Podyskutujmy o Piastach śląskich
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 210
Wyświetleń: 37105

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-06-16, 15:39   Temat: Podyskutujmy o Piastach śląskich
Ciekawe, co by zrobił stary szynkarz Rampa, gdyby mu ktoś stale przynudzał o Kulturpreis aus Niedersachsen.
  Temat: Z historii brzeskich kościołów
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 70894

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-06-13, 21:20   Temat: Z historii brzeskich kościołów
kwm napisał/a:
Ogromna szkoda, ze kosciol przyzamkowy nie jest ogolnie dostepny jak inne koscioly i nie jest uzywany czesciej (np. do niektorych nabozenstw wieczornych), ale z drugiej strony dobrze, ze w ogole jest uzywany, pelni swoja funkcje. Piszac to nie sposob nie wspomniec o najstarszej brzeskiej swiatyni przy Pl.Mlynow. Marzy mi sie, zeby tam odbywaly sie jakies nabozenstwa chocby nawet raz w miesiacu...
Z przedstawionych w tym wątku dziejów obu kościołów można wysnuć wniosek, że obu się nie poszczęściło.

Kościół minorytów przestał pełnić funkcje sakralne już w okresie reformacji i raczej nie zanosi się na to, żeby kiedykolwiek miał jeszcze takie funkcje pełnić – Brzeg wyraźnie się kurczy, a ludzie nie walą już hurmem do kościoła. Wątpię więc, żeby jakaś parafia zechciała przejąć nawet odbudowany kościół, który trzeba by potem utrzymywać. Przed wojną istniały plany wykorzystania kościoła jako sali koncertowej i widziałem gdzieś taki projekt, sporządzony zresztą całkiem niedawno, zdaje się że jako praca dyplomowa.

A kościół przyzamkowy? W tym miejscu krótka dygresja: to określenie chyba najtrafniej oddaje charakter tej budowli, powstałej w obecnej formie w latach 80. XVIII w., kiedy zamek, a raczej jego pozostałości, był użytkowany już tylko jako magazyn. Nie można więc mówić o kościele zamkowym. Miał to być katolicki kościół parafialny, a właściwie kuracyjny. Ale obok stał już kościół jezuitów, co prawda z nieukończoną fasadą i wieżami i jeszcze nie parafialny, ale gdy 20 lat później utworzono parafię obejmującą oba kościoły, kościół św. Jadwigi ostatecznie stracił rację bytu, zwłaszcza że gmnina katolicka nie była zbyt liczna. I tak zostało do dziś.
tadjurek napisał/a:
Trudno zgodzić się z opinią, że kaplica jest niedostępna do zwiedzania. Liczne wycieczki do Brzegu a i mieszkańcy miasta przy różnych okazjach mają tam możliwość wejścia i obejrzenia zabytkowego wnętrza.
Owszem, ale turysta indywidualny z pewnością stanie przed zamkniętymi drzwiami, a wiem z własnego doświadczenia, że zamknięte kościoły otwierane są nader niechętnie.
  Temat: Z historii brzeskich kościołów
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 70894

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-06-12, 20:34   Temat: Z historii brzeskich kościołów
Pewnie dlatego, że kościół należy wprawdzie do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ale nie jako kościół filialny. Zdaje się też, że parafia nie za bardzo wie, co z tym fantem zrobić - kościół jest zwykle zamknięty, a nabożeństwa odprawiane są tam tylko raz w tygodniu w niedziele od września do czerwca.
  Temat: Park Ptasi
Dziedzic_Pruski

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 6475

PostForum: Historia   Wysłany: 2019-06-10, 16:56   Temat: Park Ptasi
Co się tyczy brzeskich kościołów, to chodzi zapewne o nieistniejący dziś kościół cmentarny Trójcy Św. przy ul. Nowe Domy (Ofiar Katynia).
 
Strona 1 z 523
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 17
Nasze Serwisy:

Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu