Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
becikowe i czy coś jeszcze???
Autor Wiadomość
lubudubu27 

Wiek: 46
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-02-12, 19:47   becikowe i czy coś jeszcze???

wkrótce z żoną będziemy mieli pierwszego bobasa, wiem że z tego tytułu należy sie becikowe 1000 zł, ale czy jest coś jeszcze? żona pracuje ja też czy może ZUS też coś daje?
Ostatnio zmieniony przez lubudubu27 2008-02-12, 19:49, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Kathia 
Czubek i Patol ;)



Zaproszone osoby: 2
Wiek: 35
Dołączyła: 27 Lip 2007

UP 4 / UP 2


Skąd: z kątowni :P

Wysłany: 2008-02-12, 19:54   

Jeżeli dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza jakiejś określonej kwoty, to żona mogłaby postarać się jeszcze o zasiłek rodzinny. Nie wiem czy ZUS wypłaca jakieś świadczenia z tego tytułu, ale jeżeli posiadasz ubezpieczenie na życie, np. w PZU lub innej firmie, to też możesz otrzymać pieniądze, jednak zależy to od ubezpieczenia jakie posiadasz.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-12, 20:02   

A zasiłek rodzinny?

1. Na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia - 48 zł miesięcznie

Podstawa prawna: ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.); Dz.U. z 2006 r. Nr 130, poz.903.

ps.

Ogólnie proponuje zagłębić się w lekturę ustawy o świadczeniach rodzinnych.

dodano:

Zgodnie z art. 2 ww. ustawy:

Świadczeniami rodzinnymi są:
1) zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego;
2) świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne;
3) zapomoga wypłacana przez gminy, na podstawie art. 22a;
4) jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka.

ad 4. Zdaje się, że chodzi np. o becikowe
ad 1. To zdaje się to o czym ja pisałem
ad 2. Zdaje się że owszem ale w przypadku dziecka - to niepełnosprawnego (jeśli dodatkowo, któryś z rodziców rezygnuje z pracy w celach opiekuńczych to dochodzi jeszcze świadczenie pielęgnacyjne)
ad 3.
Cytat:
Art. 22a.
1. Rada gminy w drodze uchwały może przyznać zamieszkałym na terenie jej działania
osobom jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia ich dziecka.
2. Do zapomogi, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów rozdziałów 4, 6 i 7.
3. Szczegółowe zasady udzielania zapomogi określa uchwała rady gminy.
4. W związku z urodzeniem się jednego dziecka może być przyznana tylko jedna zapomoga.
5. Wypłaty zapomóg finansowane są ze środków własnych gminy.


Więc z tego wynika, że nawet jeśli zapomoga z art. 22a jest inna niż art 2. pkt. 4 to i tak pkt. 3 art. 22 pozwala na przyznanie tylko jednej zapomogi


Mam nadzieję, że nie namieszałem. Z pewnością na forum znajdą się osoby, które znają problem od kuchni!


Aha!
Jeszcze zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy
"Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2 [a) rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
b) opiekunowi faktycznemu dziecka;
c) osobie uczącej się., ]
jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza
kwoty 504,00 zł."
Ostatnio zmieniony przez smooth 2008-02-12, 20:30, w całości zmieniany 4 razy  
0 UP 0 DOWN
 
mystery 



Wiek: 41
Dołączyła: 13 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-12, 21:09   

A ja dodam że istnieją jeszcze dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, o czym mówi art 9 ww. ustawy :-P
Przysługuje on matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Dodatek przyznawany jest w wysokości 1000 zł., dla osób które nabyły prawo do zasiłku rodzinnego.
Jednak gdy oboje rodzice pracują jest mała szansa na otrzymanie tych świadczeń.
ZUS raczej nic nie daje :)
0 UP 0 DOWN
 
a2r 
07 zgłoś się...!!!



Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2006

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2008-02-12, 21:15   

Jeżeli oboje pracujecie to po urodzeniu dziecka żona dostanie przez 3 miechy 100% wynagrodzenia od Zus. Potem moze iść na wychowawczy i korzystać z zasiłku rodzinnego jeżeli dochód rodziny tzn w tym wypadku męża nie bedzie wyższy niż bodajże (na 99%) 504zł na głowę członka rodziny. Dostaje sie wtedy ok 400zł takiego zasiłku plu ewentualne inne zasiłki jak chocby smooth napisał ;) :evil:
0 UP 0 DOWN
 
HS-R 



Wiek: 41
Dołączyła: 10 Wrz 2006

UP 63 / UP 6


Skąd: Kraina Marzeń

Wysłany: 2008-02-12, 21:16   

Więc tak jest jeżeli oboje pracujecie i opłacane macie składki w ZUS-ie:
1. Przysługuje wam jednorazowa zapomoga z UG (beznadziejnie się to nazywa, ale nich im będzie) w wysokości 1000 zł.
2. Jeżeli dochód nie przekracza mniej więcej 504 zł na osobę w rodzinie przysługuje wam zasiłek rodzinny a w nim dodatek z tyt. urodzenia dziecka w wysokości 1000 zł (gminy mogą zmieniać wysokość tego dodatku). (Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne to bodajże kwota ta wynosi 580 zł na osobę w rodzinie)
3. Jeżeli macie opłacane dobrowolne składki z pracy np. do PZU czy innej firmy ubezpieczeniowej to także przysługują wam pieniądze. To już zależy od tego jak pracodawca wynegocjował warunki ubezpieczenia w PZU czy innej firmie. Tego należy dowiedzieć się w kadrach. Mój mąż w pracy ubezpieczony jest w PZU (od września) i kadrowa mu powiedziała, że wyjdzie też ok. 1000 zł). Należy się też dowiedzieć w kadrach czy osobno np. po te 1000 zł dostaniesz Ty i żona. Może być też tak, że opłacając ubezpieczenie dobrowolne w PZU czy innej firmie akurat w Twojej firmie czy żony nie ma opcji dodatku finansowego za urodzenie się potomstwa.

Jeśli kobieta pracuje natomiast jako rolnik (czyli opłaca KRUS) dostaje ok. 2000 zł, lecz nie pamiętam dokładnie jak się nazywa ta forma pieniężna z KRUS-u. Nie wiem także, czy jeżeli żona pracuje na zasadach ZUSu a mąż KRUSu to czy jemu należą się te pieniądze.


Może dodam jeszcze, iż należy pamiętać o daniu zaświadczenia do kadr, iż jest się w ciąży, ponieważ w razie L4 wypłaca się 100% chorobowego a nie 80% jak w przypadku zwykłego chorobowego.
Jeśli kobieta jest w ciąży na chorobowym ponad bodajże 180 dni może starać się o świadczenie z ZUS-u, ale o tym już nie jestem na bieżąco, więc jeśli tak jest u Was to dowiedzcie się w ZUSie.
Mam nadzieję, że zrozumiale napisałam to wszystko :)

Dodaję ściągnięte z BIP z gminy Olszanka:
JEDNORAZOWA ZAPOMOGA Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA


Wszystkie rodziny, w których przyjdzie na świat dziecko lub większa liczba dzieci, mają prawo do świadczenia wynoszącego 1000 zł na każde z nich.
Świadczenie to będzie przysługiwało ojcu lub matce dziecka albo jego opiekunowi prawnemu, niezależnie od ich dochodu. Nie zostanie ono jednak wypłacone automatycznie.
Aby otrzymać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka ojciec lub matka dziecka (albo jego opiekun prawny) będzie musiał złożyć wniosek o to świadczenie. Wniosek ten trzeba złożyć w Urzędzie Gminy w Olszance.
Wniosek trzeba złożyć w terminie 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Ustawa przewiduje, że jeśli zostanie on złożony później, gmina pozostawi go bez rozpatrzenia.

Niezbędne dokumenty do otrzymania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenie się dziecka:

• kserokopia dowodu osobistego matki i ojca dziecka,
• kserokopia aktu urodzenia dziecka,
• poświadczenie na kserokopii aktu urodzenia dziecka o zameldowaniu na terenie gminy Olszanka (pok. nr 5)
• Jeżeli jeden z rodziców jest zameldowany na terenie innej gminy zaświadczenie o nie pobraniu przez niego zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.



Niezbędne dokumenty do ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego:

Z A S I Ł E K R O D Z I N N Y
• Kserokopię dowodu osobistego osoby ubiegającej się
• Kserokopię odpisu aktu urodzenia dziecka (dzieci)
• Zaświadczenie o dochodach za 2007r. wspólne z małżonkiem
• Zaświadczenie o wielkości posiadanego lub nieposiadanego gospodarstwa rolnego w 2004r.
• Zaświadczenie ze szkoły w przypadku ucznia szkoły ponadgimnazjalnej
• Jeżeli jeden z rodziców jest zameldowany na terenie innej gminy zaświadczenie o niepobieraniu przez niego świadczeń rodzinnych,
• Jeżeli wnioskodawca zmienił płatnika świadczeń rodzinnych: zaświadczenie o pobraniu ostatniego zasiłku rodzinnego

Osoba ubiegająca się o przyznanie prawa do dodatku do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego składa wniosek o zasiłek rodzinny, do którego dołącza:

• Zaświadczenie pracodawcy o udzielonym urlopie wychowawczym oraz o okresie, na jaki urlop został udzielony
• Zaświadczenie, o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pozostawania w zatrudnieniu bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,
• Zaświadczenie organu, emerytalno rentowego stwierdzające, że osoba ubiegająca się była zgłoszona do ubezpieczeń społecznych.

Osoba ubiegająca się o przyznanie prawa do dodatku do zasiłku z tytułu samotnego wychowywania dziecka do wniosku o zasiłek rodzinny dołącza:
• Kserokopię skróconego aktu zgonu drugiego z rodziców dziecka lub,
• Odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, w przypadku, gdy ojciec dziecka jest nieznany;



Do zasiłku rodzinnego przysługują następujące dodatki:
1. Urodzenie dziecka,
2. Opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,
3. Samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania,
4. Samotnego wychowania dziecka,
4a Wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej,
5. Kształcenie i rehabilitacja dziecka niepełnosprawnego,
6. Rozpoczęcie roku szkolnego,
7. Podjęcie przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-12, 21:18   

mystery napisał/a:
A ja dodam że istnieją jeszcze dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, o czym mówi art 9 ww. ustawy



Słusznie, słusznie - czyli reasumując becikowe przysługuje każdej rodzinie, a dodatkowe 1000 zł rodzinie ubogiej, tzn. takiej której przysługuje prawo do zasiłku rodzinnego.

HS-R napisał/a:
Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne to bodajże kwota ta wynosi 580 zł na osobę w rodzinie


583 zł :wink:

Zresztą w międzyczasie znalazłem stronę z info. Polecam lekturę.
http://www.becikowe.com/
Ostatnio zmieniony przez smooth 2008-02-12, 21:19, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
mystery 



Wiek: 41
Dołączyła: 13 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-12, 21:42   

Matce przysługuje po urodzeniu dziecka zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru przez okres 18 tygodni.
0 UP 0 DOWN
 
basiek8 


Wiek: 56
Dołączyła: 06 Lis 2007

UP 7 / UP 1



Wysłany: 2008-02-12, 22:09   

Może i ja dodam cos od siebie.
Od 2004 roku ZUS nie płaci nic tylko gminy.
Jak wspomnieli moi przedmówcy, po urodzeniu dziecka nalezy zglosic sie do mops po becikowe w kwocie 1 000 zł ( bez wzgledu na dochod rodziny- składasz wniosek, ksero dowodów osobistych i akt urodzenia dziecka i ew. numer konta- czekasz na kasę).
Jeśli twój dochod nie przekracza 504 na osobę za 2006 rok składasz drugi wniosek w mops o rodzinne i jednorazowy dodatek w kwocie 1 000 zł i ewentualnie dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem- wychowawczy- to wszystko na jednym wniosku.
Zona po urodzeniu bedzie otrzymywala przez 3 m-ce macierzyński ( z Zus). Po tym okresie przysługuje jej wychowawczy - jeśli sie zdecyduje i ma uprawnienia.
Pamiętaj że jeśli teraz twój dochod jest za wysoki aby otrzymać zas rodzinny i dodatki, to po macierzyńskim dochód żony traktuje sie jako utracony i nie bierze sie go pod uwage przy przyznawaniu rodzinnego i dodatków.
Dodatkowo możesz otrzymać jednorazowo kaskę z firmy ubezpieczeniowej u siebie jak i u zony pod warunkiem że wasi pracodawcy maja takie umowy- sprawdź u kadrowej.
0 UP 0 DOWN
 
mamcia21 


Wiek: 39
Dołączyła: 06 Gru 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: okolice Brzegu

Wysłany: 2008-02-12, 23:24   

Może i ja coś dodam o pieniążkach należących się na dziecko. O becikowym i innych dodatkach jest napisane ale nikt nie pisał , o uldze na dziecko które należy się od państwa. Jeśli wasz dochód wynosi 1200 zł. netto lub więcej. Oczywiście są osoby , którym nie należy się ulga np. jeśli masz własną działalność gospodarczą , gospodarstwo domowe ...

Dodam tylko , że ulgi są wypłacane dopiero od tego roku czyli za rok rozliczeniowy 2007.
Kwota do zwroty to ok. 1200 zł dokładnej nie pamiętam.
Ostatnio zmieniony przez mamcia21 2008-02-12, 23:25, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: becikowe, cos, czy, jeszcze


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 28
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu