Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Opolska prokuratura: zdelegalizować ONR
Autor Wiadomość
Berni 



Wiek: 36
Dołączył: 28 Paź 2006

UP 2 / UP 1



Wysłany: 2007-12-19, 22:35   Opolska prokuratura: zdelegalizować ONR

Prokuratura Okręgowa w Opolu złożyła dziś wniosek do sądu o rozwiązanie Stowarzyszenia Obozu Narodowo Radykalnego z Brzegu. Za uporczywe naruszanie prawa i notoryczne propagowanie faszyzmu.

Więcej na:

http://wiadomosci.gazeta....73,4776767.html
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-19, 23:35   

Hmm, mocne, nie spodziewałem się że do tego dojdzie (nie wierzyłem).
A zdjęcie dość przerażające - jak sprzed 70ciu lat...
0 UP 0 DOWN
 
wojtazik 
Photography



Wiek: 34
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Opole/Wrocław

Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2007-12-19, 23:59   

Bartek T. napisał/a:
dość przerażające
?? nie widze w tym nic dziwnego ?

Salut rzymski - XVIII wieczny gest rzekomo w starożytności oznaczający pozdrowienie, odpowiadający i często towarzyszący zawołaniu Ave (łac. "bądź pozdrowiony"). W starożytnym Rzymie wykonywano go poprzez wzniesienie wyprostowanej prawej ręki ku cesarzowi lub dowódcy w wojsku. Bardzo prawdopodobne jest, iż pierwotnie gest ten miał związek z kultem solarnym.

Gest ten ponownie pojawił się w XVIII-wiecznej Francji jako znak ruchów antymonarchistycznych i rewolucyjnych, a w XIX wieku stał się pozdrowieniem ruchów nacjonalistycznych w Europie.

W Stanach Zjednoczonych w 1892 roku salut rzymski stał się elementem przysięgi wierności fladze Stanów Zjednoczonych. W 1942 usunięto ten ceremoniał jako kojarzący się z nazizmem.

Do symboliki salutu rzymskiego nawiązali faszyści włoscy. Pomysłodawcą nawiązania do salutu rzymskiego był Gabriele d'Annunzio, łącząc go z włoskim imperializmem i chęcią wskrzeszenia Imperium Romanum.

Na wzór Włochów, salut rzymski przejęły inne ugrupowania faszystowskie w Europie, a także naziści. Jednakże, jak niemal wszystkie faszystowskie zapożyczenia z kultury antycznej, zarówno sam gest jak i jego znaczenie zostało w istotny sposób zmienione

Współcześnie wykonywanie salutu rzymskiego spotyka się z licznymi kontrowersjami. W Portugalii, Meksyku i Republice Chińskiej pozostał on jednak elementem uroczystych przysiąg. Pozdrowień nawiązujących do salutu rzymskiego używają grupy tradycyjnej prawicy, narodowcy, niektóre arabskie ugrupowania paramilitarne, Tamilskie Tygrysy, metalowcy oraz część grup rodzimowierczych, przy czym ci ostatni traktują je, zgodnie z funkcją pierwowzoru, jako mające odniesienie religijne.

źródło: Wikipedia.

Budzi wiele kontrowersji, ale nie jest pretekstem aby jechać z góry na dół.
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-20, 00:22   

Nigdzie nie jadę.

Podobnie jak swastyka nie jest wymysłem Hitlera ale kojarzy się jednoznacznie i jest zabroniona tak wcale nie powiedziałem, że te gesty powstały 70 lat temu. Analogicznie jak ze swastyką się kojarzy. Zwłaszcza ta scena przed pomnikiem i młodymi ludźmi. Dla mnie jest przerażająca. I tyle.

Inną sprawą jest fakt, że nie polecam źródłować się w Wikipoedii ;)

Poza tym wiesz, zawsze pozostaje wytłumaczenie z tym zamawianiem piwa, ale i tak wiadomo do czego się odnoszą. No i jakoś nie znalazłem nigdzie przy okazji Rzymian tego okrzyku z tym kijem na Żyda. Nie dokładnie szukałem?
0 UP 0 DOWN
 
wojtazik 
Photography



Wiek: 34
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Opole/Wrocław

Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2007-12-20, 00:29   

Akurat w tej kwestii wikipedia nie kłamie. to raz.
a chodzi o głupie zakodowane myslenie "w ludziach"... łapa do góry = hitler. Nie pojęte dla mnie to jest. Ale trudno. Mam takie a nie inne poglądy nie bede nikogo gnębić za inne. Dla tego juz nie bede na wszelki wypadek zabierac głosu w dyskusjach "politycznych", bo nie naleze do osób spokojnych i zaczyna mnie nosić :P hehe tak że. Tyle . :D
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-20, 01:32   

wojtazik napisał/a:
Akurat w tej kwestii wikipedia nie kłamie. to raz.
a chodzi o głupie zakodowane myslenie "w ludziach"... łapa do góry = hitler. Nie pojęte dla mnie to jest. Ale trudno. Mam takie a nie inne poglądy nie bede nikogo gnębić za inne. Dla tego juz nie bede na wszelki wypadek zabierac głosu w dyskusjach "politycznych", bo nie naleze do osób spokojnych i zaczyna mnie nosić :P hehe tak że. Tyle . :D

Sorry
ja ci wyjaśnię może owo "głupie zakodowane myślenie" - w roku 1939, latem Polska liczyła około 32 - 33 milionów ludzi, latem 1945 - 26, bo oprócz 6 milionów obywateli wymordowanych doszły setki tysięcy które nie mogły wrócić do kraju. Zrobili to kolesie którzy sie tym niby neutralnym "rzymskim" gestem pozdrawiali. Ten gest jest i będzie jeszcze długo skompromitowany a jego ewentualnej rehabilitacji nie dokonają raczej kolesie i kolesianki grzęznące po uszy w słowach, zdaniach i frazach będących odległym, bełkotliwym echem "Mein Kempf" które do arcydzieł ludzkiej myśli tez nie należało.
A co do delegalizacji to jest owszem taki przepis w konstytucji, że organizacje odwołujące się do tej ideologii nie maja prawa w tym kraju działać. Szkoda jednak że nie jest stosowany ani do osób odwołujących sie do sierpa i młota (równie zbrodniczy symbol jak hakenkreuz) jak i do swastyki. A nie maja prawa ponieważ należy sie temu krajowi elementarny szacunek. Tak temu Krajowi jak i ludziom którzy walczyli o jego niepodległość przeciwko kolesiom machającym łapkami w rzymskim geście, i kolesiom z czerwonymi gwiazdkami na czapkach.
0 UP 0 DOWN
 
Grzech 


Wiek: 47
Dołączył: 06 Wrz 2005

UP 20 / UP 9



Wysłany: 2007-12-20, 06:54   swastyka

swastyka, zdaje się, hasa sobie w w najlepsze na kadłubach fińskich samolotów wojskowych, a poza tym to rodzaj krzyża, więc czemu miałaby być "zabroniona"?
0 UP 0 DOWN
 
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



Wysłany: 2007-12-20, 07:37   

wojtazik napisał/a:
chodzi o głupie zakodowane myslenie "w ludziach"... łapa do góry = hitler
a kogo Ci ludzie na zdjęciach przypominają bardziej - rzymskiego patrycjusza czy funkcjonariusza SS :?:
Masz rację mówiąc, że:
wojtazik napisał/a:
zarówno sam gest jak i jego znaczenie zostało w istotny sposób zmienione
ale jak Ci się wydaje, w którym z wymienionych przez Ciebie kontekstów ten gest został użyty w momencie robienia tego zdjęcia :?: Powiązanie go z ubiorem tych ludzi oraz towarzyszącymi temu zdarzeniu okrzykami świadczy o tym jednoznacznie :!: Proszę więc bez ściemy, bo wszyscy wiemy o co chodzi :?
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2007-12-20, 09:50   

Zbychoo napisał/a:
Powiązanie go z ubiorem tych ludzi oraz towarzyszącymi temu zdarzeniu okrzykami świadczy o tym jednoznacznie Proszę więc bez ściemy, bo wszyscy wiemy o co chodzi

Dokladnie tak jest jak piszesz.
Gest uzyty w okreslonym momencie przez okreslone osoby w okreslonych okolicznosciach niesie za soba takie a nie inne konotacje. W tym przypadku wszyscy wiemy jakie.
0 UP 0 DOWN
 
jazzWkieszeni 
spread love!



Wiek: 34
Dołączyła: 14 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: brzeg

Wysłany: 2007-12-20, 13:04   

w końcu coś się ruszyło. szkoda tylko, że delegalizacja za wiele nie zmieni.
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-20, 13:10   

do Grzecha - w Finlandii faszyści nie wymordowali lub nie skazali na wygnanie, lub nie ranili co piątego obywatela to raz, dwa, u nich ten znak miał rzeczywiście inną i długa tradycję, w Polsce np. swastykę znajdziesz wkopomnowaną w domy na Podhalu, w tym w balustradę schodów w schornisku MUrowaniec na Hali Gąsiennicowej, z tym że tam nikt nie urządza demonstracji antysemickiej nienawiści i jedności krwi.

Do delegalizacji - owzem , tak długo jak w tym katolickim kraju nikt się na serio nie będzie wczytywałw koncepcję Narodu i Narodowości Jana Pawła a będą rządziły jakieś pogańskie gusła oparte na krwi, genomie, kolorze skóry i rasizmie - niewiele się zmieni. Ale ważny jest wyraz sprzeciwu Państwa. No pasaran.

A swoją drogą - jaka promocja dla miasta, od razu w głównym wydaniu "Wyborczej". Szkoda że wieloletni wysiłek wielu ludzi z Brzegu się w głównym wydaniu "Wyborczej" nie znalazł. Dziękujemy ci ONR, świetna promocja, naprawdę.
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-12-20, 13:37   

Saluty rzymskie, swastyki i inne podobne symbole faszystowskie przez wieki coś tam symbolizowały, ale przestały cokolwiek symbolizować z chwilą wymordowania pod tymi symbolami milonów ludzi. Obecnie symbolizują wyłącznie faszyzm w jego najgorszym wydaniu i nic więcej i dlatego powinny być wymazane z pamięci ludzkiej.
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-20, 14:09   

Roztropek napisał/a:
Saluty rzymskie, swastyki i inne podobne symbole faszystowskie przez wieki coś tam symbolizowały, ale przestały cokolwiek symbolizować z chwilą wymordowania pod tymi symbolami milonów ludzi. Obecnie symbolizują wyłącznie faszyzm w jego najgorszym wydaniu i nic więcej i dlatego powinny być wymazane z pamięci ludzkiej.


Dokładnie, również uważam, że nie powinniśmy tego rozpowszechniać, a wszystkie organizacje propagujące faszyzm powinne zostać zlikwidowane !
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-20, 18:10   

jak rzadko - zgadzam się z Roztropkiem w 100%, prosciej i dobitniej bym tego sam nie napisał.
0 UP 0 DOWN
 
sigalit 



Wiek: 38
Dołączyła: 13 Lis 2006

UP 0 / UP 3


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-21, 01:00   

tez o tym czytalam, obrzydliwe zwyczajnie
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: onr, opolska, prokuratura, zdelegalizowac


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu