Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: smooth
2007-12-10, 18:20
Pisownia w internecie
Autor Wiadomość
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



Wysłany: 2007-12-06, 14:29   Pisownia w internecie

Chciałbym na forum poruszyć temat, który dzisiaj wywiązał się w u mnie w pracy. Mam nadzieję, że poprawnie wybrałem dział. Chodzi mianowicie o pisownię w internecie czyli nie tylko na forum (forach), ale także w komentarzach do artykułów, komunikatorach internetowych itp.
Ten temat przewijał się cząstkowo chociażby w temacie "Popraw Forumowicza" ale nie znalazłem jego szerszego rozwinięcia.
Razi mnie nagminne zapominanie, że jesteśmy Polakami i obowiązuje nas polski język,a w związku z tym powinniśmy przestrzegać ortografii, stylistyki, interpunkcji itp. czyli integralnych zasad każdego języka.
Rozumiem (choć nie popieram) w pewnym sensie nie używanie polskich znaków i interpunkcji podczas korzystania z komunikatora internetowego, bo w końcu aby podtrzymać dyskusję z nowo poznaną osobą nie można każdej wypowiedzi sprawdzać ze słownikiem. Chociaż balansujemy w tym przypadku na granicy zostania uznanym za nudziarza i posądzenia o analfabetyzm (przy dużej ilości błędów). Ja osobiście staram się polskich liter używać nawet na gg.
Nie pojmuję jednak ignorowania elementarnych zasad używania polskiego języka na forach. Szczególnie na naszym, gdzie jest możliwość sprawdzenia pisowni. Przecież nikt nas nie goni :!: Co się stanie, jeżeli odpowiemy minutę później po sprawdzeniu i poprawieniu "byków"?
Konsekwencją takiego traktowania sprawy jest niestety wtórny analfabetyzm. I nie boję się użyć tego sformułowania po tym co wczoraj przeczytałem. A mianowicie napisał do mnie student z prośbą o dostęp do pewnych informacji. Z przerażeniem czytałem prośbę (czytałem 3 razy, żeby w ogóle być w stanie pojąć sens). Napisana była bez interpunkcji (ja zrobiłbym z tego co najmniej 3-4 zdania) oraz wielkich i polskich liter. Taki gościu pisze do poważnego zakładu, chcąc być potraktowany poważnie (bo byle komu nie udziela się podobnych informacji), a wyraża to w sposób kompletnie lekceważący adresata. Ja osobiście zdębiałem.
I żeby wyjaśnić wątpliwości, nie chodzi tu o poprawność sprawdzaną z zacięciem nauczycielki języka polskiego sprawdzającej dyktando. Każdemu błędy mogą się zdarzyć.
Czekam na opinie zarówno tych, którzy są równie jak ja zdegustowani zanikiem zasad języka polskiego w internecie jak i tych, którzy brak tychże zasad będą usprawiedliwiać.
Ostatnio zmieniony przez Zbychoo 2007-12-06, 14:43, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
biedronka 



Wiek: 34
Dołączyła: 01 Sie 2007

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2007-12-06, 15:54   

mnie osobiście nie przeszkadza pisanie bez polskich znaków, wielkich liter. sama na początku zdania nie piszę z wielkiej litery. jednak np na gg piszę bez nich. stawiam tylko znaki przestankowe.
nawet błędy ortograficzne nie są tak rażące według mnie. o wiele bardziej irytujące jest TakIe PiSaniE, looop t3sh ta4aki3 piff4ni3. przykre to jest :/
ale błędy ortograficzne każdemu mogą się zdarzyć. nie denerwujące są jeśli nie zmieniają sensu zdania, wyrazu. np może... można napisać tak, ale można napisać przez rz i wtedy będzie to oznaczało zbiornik wodny :P więc nie czepiajmy się tak bardzo ortografii... chyba że jest nagminna i zdecydowanie rażąca.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-06, 17:25   

Zbychoo napisał/a:
Czekam na opinie zarówno tych, którzy są równie jak ja zdegustowani zanikiem zasad języka polskiego w internecie jak i tych, którzy brak tychże zasad będą usprawiedliwiać.


Myślę, że moja opinia jest dosyć przewidywalna.
Na forum zwracam uwagę na ortografię nie tylko podczas pisania gdzie bardzo pomocny jest mi firefox, jak również mam już wyczulone oko przy czytaniu postów innych. Również na gg przykładam się do ortografii i tu z kolei z pomocą przychodzi mi robot gg o nazwie infobot (numer gg: 3217426) i jedna z wieli jego funkcji (sjp słowo) która "aplikuje" słowo do słownika języka polskiego (jak sie można ze skróty domyśleć) w celu weryfikowania poprawności pisowni.

Poza ortografią widzę, że nacisk położyłeś w "apelu" na wygodę i wynikającego z niej unikania polskich znaczków. I w tej kwestii firefox forumowo i na gg infobot będzie pomocny, a to chociażby przez świadomość jego istnienia kształtuje się postawa zwracania uwagi na pisownie i tym samym dbałości !

Naprzeciw powyższemu problemowi staje również "coolowatość" "trendowatość" (hehe w znaczeniu trendi) itp itd. które to postawy skutecznie oddalają młodzież od poprawnego języka polskiego.

Cóż osobiście przestrzegam zasad ortografii i przykładam się do konstruowana czytelnego, zrozumiałego (no dobra czasem przydługawego :) ) i logicznego zdania i w jakiejkolwiek wymianie zdań oczekuje od rozmówcy takiej samej postawy chociażby poprzez szacunek.... jednak szkoda, że coraz mniej się zwraca uwagę na poprawność języka.

Założyłem temat to "wypominania" niepoprawnej polszczyzny po to właśnie aby wpłynąć na aspekt edukacyjny forum jak również aby inni też mogli wskazać czyjeś błędy i tym samym oszczędzić moderatorom określeń typu "czepiacz" "nadgorliwiec" itp itd...zachęcam zatem do aktywności (oczywiście bez nadużywania, bo nie chcemy konfliktów:)) w tamtym temacie !

ps.
Co do lokalizacji problemu ..to pozwolę sobie na małe przesunięcie !:) (albo nie bo w sumie tak samo pasuje tu jak do problemów społecznych :) )
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-12-06, 17:27, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Walenty 



Wiek: 48
Dołączył: 02 Mar 2007

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-06, 18:15   

robaczek napisał/a:
ale błędy ortograficzne każdemu mogą się zdarzyć. nie denerwujące są jeśli nie zmieniają sensu zdania, wyrazu.


I taka właśnie postawa prowadzi do zaniku zasad językowych. Dla własnej wygody, a raczej z lenistwa, pisze się z błędami, które z biegiem czasu prowadzą do wtórnego analfabetyzmu. Po to w języku polskim są litery z ogonkami, żeby je stosować. Co innego znaczy "może" a co innego "morze". I to pomimo jednakowego brzmienia podczas ich wymawiania. Tak samo ze znakami interpunkcyjnymi. Ich niewłasiwe postawienie zupełnie zmienia sens wypowiedzi. Znany może niektórym przykład: Skazany zostaje przekazany w ręce kata, któremu na kartce przekazano treść wyroku. Brzmiał on tak: "Zabić nie ułaskawić". Sprytny więzień wstawił tylko jeden znak interpunkcyjny. Zgadnijcie jaki i gdzie?
Nie używanie wielkich i małych liter też może świadczyć o braku wiedzy na temat zasad pisowni. Najlepiej to ukryć używając wyłącznie małych liter.
Więc nie usprawidliwiajcie swojego lenistwa i wygody twierdzeniem, że sens zdania został zrozumiany pomimo nieprzestrzegania ortografii, gramatyki, interpunkcji.
Bo cudzoziemiec czytający te nasze "potwory" może nie zrozumieć ni w ząb co napisaliśmy.
Wiem, że obecnie tempo życia jest szybkie, że trzeba się streszczać i oszczędzać czas. W prywatnych rozmowach na GG, Skype, Tlenie możecie pisać jak się Wam podoba. Jednak na forach internetowych, w swoich oficjalnych wystąpieniach dobrze jest się wykazać swoją wiedzą. Okazać szacunek rozmówcy, czytelnikowi....
Na razie wystarczy....
Ostatnio zmieniony przez Walenty 2007-12-06, 18:25, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jstaszek 



Wiek: 63
Dołączył: 30 Cze 2005

UP 22 / UP 18



Wysłany: 2007-12-06, 18:39   

czasami nie warto zawracac sobie głowę
no chyba że są wpadki rażące np PUŁKA CHAHULEC
jeżeli są osoby które próbują to zmienić to CHWAŁA IM
0 UP 0 DOWN
 
biedronka 



Wiek: 34
Dołączyła: 01 Sie 2007

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2007-12-06, 21:08   

Walenty napisał/a:
robaczek napisał/a:
ale błędy ortograficzne każdemu mogą się zdarzyć. nie denerwujące są jeśli nie zmieniają sensu zdania, wyrazu.


I taka właśnie postawa prowadzi do zaniku zasad językowych. Dla własnej wygody, a raczej z lenistwa, pisze się z błędami, które z biegiem czasu prowadzą do wtórnego analfabetyzmu.


W prywatnych rozmowach na GG, Skype, Tlenie możecie pisać jak się Wam podoba. Jednak na forach internetowych, w swoich oficjalnych wystąpieniach dobrze jest się wykazać swoją wiedzą. Okazać szacunek rozmówcy, czytelnikowi....


przepraszam, chyba nie ty będziesz decydował co kto może a co nie. forum to forum. każdy wyraża swoje zdanie w jaki chce sposób, byle by było to zgodne z regulaminem. tym bardziej, że:

Cytat:
Z10. Na forum nie wolno pisać młodzieżowym slangiem, nie wolno popełniać dużej liczby błędów ortograficznych, dbaj o styl wypowiedzi!


a to znaczy, że każdy ma prawo popełnić jakiś błąd. ORTOGRAFICZNY. nie ma tu mowy o interpunkcji, czy braku polskich znaków. a zanikanie zasad językowych? mimo iż nie piszę tutaj dużych liter na początku zdania, a na gg, tlenie i w innych komunikatorach jak i w smsach piszę bez polskich znaków z j. polskiego grozi mi dobra ocena, jak nie bardzo dobra.

zgadzam się ze Smoothem, że istnieje coś takiego jak infobot... czy funkcja w firefoxie. sama z nich korzystam aby uniknąć błędów, które często mi sie zdarzają. ale chyba nikt nie będzie wymagał, abyśmy wszędzie ze sobą nosili słowniki? mało tego, niektóre osoby mają nieco inną świadomość co do znaków przestankowych. po prostu są słabsze językowo. ale czy to znaczy że mają nie pisać na forach? nie! ja rozumiem że to radzi, ale czy nie sama wypowiedź, tok myślenia forumowicza jest ważny? [/quote]
Ostatnio zmieniony przez biedronka 2007-12-06, 21:09, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Kathia 
Czubek i Patol ;)



Zaproszone osoby: 2
Wiek: 35
Dołączyła: 27 Lip 2007

UP 4 / UP 2


Skąd: z kątowni :P

Wysłany: 2007-12-06, 21:09   

Tak szczerze mówiąc, gdy czytam post nie skupiam się za bardzo na wychwyceniu błędów ortograficznych, chyba, że są tak oczywiste, że same rzucają się w oczy i nie da się ich nie zauważyć.
Sama używam firefoxa, bo czasami przez zwykły pośpiech, czy chęć przekazania wielu myśli naraz robi się często niezrozumiały post. Dlatego zawsze jeśli pojawią się błędy ortograficzne, to je poprawiam, używam interpunkcji tam, gdzie powinnam, a co z dużej litery, to oczywiście z dużej :)
Osobiście bardziej drażni mnie pisanie postów (i nie tylko) w stylu przytoczonym przez Robaczka, mianowicie:
robaczek napisał/a:
looop t3sh ta4aki3 piff4ni3

ewentualnie tzw. 'zEpSuTy CaPs LoCk' :twisted:

Z kolei na gg przyznam się szczerze, że zdarza mi się nie używać interpunkcji (a raczej zdarza mi się czasami używać :P ), czasem też zdarzają się błędy - albo z nieznajomości ortografii (w końcu nikt nie jest alfą i omegą :P ) albo po prostu z pośpiechu (te najczęściej), bo sama nie lubię długo czekać na odpowiedź, więc nie chcę 'serwować' tego moim rozmówcom. Aczkolwiek coraz częściej zdarza mi się sprawdzić pisownię jakiegoś słowa, gdy nie jestem pewna co do jego poprawności :-P

smooth napisał/a:
Również na gg przykładam się do ortografii

I zawsze musisz wszystko wypomnieć :-P

Ale niepewność co do poprawności pisowni danego słowa zmusza nas do jej sprawdzenia i w ten sposób jednocześnie utrwala nam się w głowie :)
0 UP 0 DOWN
 
Vento 
BG



Wiek: 32
Dołączył: 09 Maj 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: BrzeG

Wysłany: 2007-12-06, 21:47   

Zgadzam się z wami. Też nie przepadam oglądać błędów w ojczystym języku, w komunikatorach staram się pisać zrozumiale i po polsku, a nie po polskiemu...
Owszem nie powiem na ortografii za dobrze się nie znam, ale od dłuższego czasu zanim napisze jakiś wyraz pomyśle dwa razy. Ale nie tylko, zdarza mi się nawet w najprostszych wyrazach popełnić błąd, najczęściej wynika on z pośpiechu. Co do tak zwanych ogonków w literach mam podobne zdanie, wszyscy moi znajomi piszą bez polskich znaków, ja natomiast staram się odzwyczić od tego. I jak narazie udaje mi się to.

Kathia napisał/a:
Ale niepewność co do poprawności pisowni danego słowa zmusza nas do jej sprawdzenia i w ten sposób jednocześnie utrwala nam się w głowie


Właśnie ta niepewność karze mi choćby szybko wpisać w google te słowo i sprawdzić czy mnie poprawią :)
Ostatnio zawsze tak robię jak tylko czegoś nie jestem pewny.
0 UP 0 DOWN
 
Kathia 
Czubek i Patol ;)



Zaproszone osoby: 2
Wiek: 35
Dołączyła: 27 Lip 2007

UP 4 / UP 2


Skąd: z kątowni :P

Wysłany: 2007-12-06, 21:51   

Cytat:
Właśnie ta niepewność karze mi choćby szybko wpisać w google te słowo i sprawdzić czy mnie poprawią :)

Nie żebym się czepiała, ale dobrze, że chociaż czasami Twoja niepewność każe Ci sprawdzić poprawność pisowni :-P
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-06, 21:54   

Vento napisał/a:
karze


Niestety pozostaje jeszcze coś takiego jak kontekst słowa w zdaniu :wink: i tak jak wcześniej padł przykład słów "może" i "morze", tak w Twoim przypadku powinieneś napisać "..niepewność każe" :-P ...bo potem będzie "eee moderator mnie karzę za złą ortografię" :wink: :evil:

edit:
No Kathia byłaś pierwsza :)
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-12-06, 21:55, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Walenty 



Wiek: 48
Dołączył: 02 Mar 2007

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-07, 09:03   

robaczek napisał/a:
przepraszam, chyba nie ty będziesz decydował co kto może a co nie. forum to forum. każdy wyraża swoje zdanie w jaki chce sposób, byle by było to zgodne z regulaminem


Masz rację Robaczku, nie ja decyduję. I nie zamierzam tego robić. Jednak dobrze by było, gdyby swoje zdanie wyrażane było po polsku, w sposób zrozumiały dla każdego.
Poza tym szybkie pisanie bez używania polskich liter i znaków interpunkcyjnych przekłada się na dłuższy czas spędzony przez czytającego na zrozumienie tekstu. Pisze się szybko, czyta ze zrozumieniem znacznie wolniej.
Nie czepiam się pojedynczych błędów, literówek, pomyłek. Każdemu może się zdarzyć. Czepiam się natomiast świadomej postawy piszącego, świadomego psucia języka polskiego.
I nie piszę tego Robaczku bezpośrednio do Ciebie. Piszę to do wszystkich forumowiczów. Nie odbieraj tego jako atak na Twoją osobę.
Życzę każdemu jeszcze się uczącemu samych bardzo dobrych ocen, nie tylko z j. polskiego. A tak przy okazji... Kiedy ostatnio pisaliście dyktando?

robaczek napisał/a:
Cytat:
Z10. Na forum nie wolno pisać młodzieżowym slangiem, nie wolno popełniać dużej liczby błędów ortograficznych, dbaj o styl wypowiedzi!

Składam wniosek do twórcy regulaminu o usunięcie z niego słów "dużej liczby" :)
...................
Jednak wycofuję propozycję. Byłby to martwy przepis, przez wielu nierespektowany.
Może lepiej przeredagować jego treść.
Ostatnio zmieniony przez Walenty 2007-12-07, 09:10, w całości zmieniany 3 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2007-12-07, 09:18   

Liczyć powinna się treść a nie forma. Mimo wszystko Walenty ma sporo racji. Jeżeli ktoś się "przykłada" do pisania postów i wychodzą dzięki temu bardziej czytelne to świadczy o jego szacunku dla czytelników.
0 UP 0 DOWN
 
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



Wysłany: 2007-12-07, 10:35   

Marcim B. napisał/a:
Liczyć powinna się treść a nie forma
Ja bym to zdanie troszkę stuningował na: "Liczyć powinna się przede wszystkim treść", ale forma wiele mówi nam o piszącym.
robaczek napisał/a:
mnie osobiście nie przeszkadza pisanie bez polskich znaków, wielkich liter
To nie chodzi o to, że Tobie przeszkadza tylko o to, że nie piszesz dla siebie, tylko dla tych, którzy tego czytają. Nikt nie zajrzy Ci w pamiętnik lub notes i nie będzie się czepiał ortografii, stylistyki czy interpunkcji. Przede wszystkim, na forach wypowiadamy się do różnych osób i musimy pamiętać, że tak jak odpowiedni strój jest wyrażeniem szacunku do osoby, z którą mamy się spotkać, tak odpowiedni język pisany jest wyrażeniem szacunku dla osób mających to przeczytać. A przecież piszemy zakładając, że przeczyta to jak największa ilość osób (bo gdyby było inaczej to pisalibyśmy na priva).
robaczek napisał/a:
ale chyba nikt nie będzie wymagał, abyśmy wszędzie ze sobą nosili słowniki?
to już sobie wyjaśniliśmy
Zbychoo napisał/a:
nie można każdej wypowiedzi sprawdzać ze słownikiem

Przytoczę tylko dwie wypowiedzi, które najbardziej utkwiły mi w pamięci, a mianowicie sławetna wypowiedź JOKER'a:
JOKER napisał/a:
pijany chyba nie ma szcześcia ostatnio czytałem na wp w opolskim pijany mężczyzna latał z butlą i palnikiem po podworku i podpalał różne rzeczy przyjechała karetka a ten mężczyzna chwycił za siekierę i wbił dla lekarza po czym zaczął gonić pielęgniarkę ta uciekła do domu delikwenta w tej samej chwili przyjechała policja policjant bez wahania dał strzał ostrzegawczy a póżniej postrzelił go w brzuch po czym zmarł w karetce ...rodzice tego osobnika maja jeszcze żal do policji dlaczego tak zrobiła nie rozumiem tego w ogóle pozdrawiam

gdzie nie trzeba chyba komentować jak można zrozumieć wytłuszczone zdanie.
Do tego przytoczę jeszcze maila, który nasunął mi rozpoczęcie tego wątku:
Cytat:
Chcialem wykorzystac panstwa silnik do pracy dyplomowej (teoretycznej)
ktrura dotyczy sterownia piecem na paliwo stale (węgiel miał) uzyc go do
dmuchawy gdyz jest to na rynku polskim jedyny silnik przystosowany do
sterowania napieciowego za pomoca kturego chce regulacje obrotow tegoz
silnika konkretnie na bazie ukladu firmy atmel u2008b potrzebowal bym
wiecej danych o zabezpieczeniach uzytych w rodzinie silnikow do
sterowania napieciowego oraz wszelkich mozliwych danych do udostepnienia
a niewymienionych w panstwa ktalogu z gory dziekuje z pewnoscia wasza
pomoc pozwoli mi zrealizowac prace dyplomowa

I jak tu się nie zirytować :?: :?
O taki całkowity brak poszanowania dla języka oraz adresata mi chodziło.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7272



Wysłany: 2007-12-09, 17:31   

No to też się doczepię. Ponieważ jestem już nieco starszy, posiadam również takowe edycje słowników i nijak nie mogłem w nich odnaleźć wyrażeń „tuningować”, „priv” oraz „mail”. Co prawda domyślam się, o co chodzi i wiem, że anglicyzmy są w modzie, szczególnie w powiązaniu z internetem, niemniej uważam, że wyrazem dbałości o język przekazu jest używanie rodzimych określeń, miast nieco pochopne zastępowanie ich zapożyczonymi. Wiem też, że łatwiej i krócej jest wysłać e-maila, niż wiadomość pocztą elektroniczną; sam również używam tego terminu, choć w lekko spolszczonej formie – wysłać emalię (za moich czasów można było dać cink).
Mam nadzieję, że się na mnie Zbychoo nie pogniewacie, jeżeli na koniec pozwolę sobie dokonać korekty poniższych 2 wyrażeń:
Zbychoo napisał/a:
nie piszesz dla siebie, tylko dla tych, którzy tego czytają

dla tych, którzy to czytają
Zbychoo napisał/a:
na forach wypowiadamy się do różnych osób

wypowiadamy się wobec różnych osób
0 UP 0 DOWN
 
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



Wysłany: 2007-12-10, 07:42   

Nie, nie pogniewam się, chociaż takich właśnie odpowiedzi chciałem uniknąć rozpoczynając ten wątek. Nie jestem polonistą i nigdy nie ukrywałem, że i mnie błędy mogą się zdarzyć. Wielokrotnie w tym wątku próbowałem niektórych nakierować na sedno sprawy.
Zbychoo napisał/a:
I żeby wyjaśnić wątpliwości, nie chodzi tu o poprawność sprawdzaną z zacięciem nauczycielki języka polskiego sprawdzającej dyktando. Każdemu błędy mogą się zdarzyć.

Stąd właśnie przytoczone dwie wypowiedzi, które miałem nadzieję wystarczająco wyraźnie zobrazują tę kwestię. Widoczne myliłem się i zawsze znajdzie się ktoś, kto zauważy brak jednego przecinka, czy powszechnie stosowane zapożyczenie.
A właśnie odnośnie zapożyczeń - byli i tacy, którzy z Johnny Walker'a chcieli robić Jasia Wędrowniczka. Czy to aby właściwy kierunek?
Gdybym chciał się czepiać to i Was Dziedzicu_Pruski mógłbym wypunktować. A chociażby wyrażenie
Dziedzic_Pruski napisał/a:
poniższych 2 wyrażeń
Jeżeli liczba w zdaniu jest użyta w innym przypadku niż mianownik (czyli "dwa") to stawiamy po niej kropkę, która ma nam zasugerować, że forma ma wynikać z kontekstu zdania (w tym przypadku "dwóch").
Nie chciałbym jednak, żeby przysłoniło to meritum sprawy. Nie chodzi o sprawdzanie wiedzy piszącego i wytykanie najmniejszych nieprawidłowości. Proszę przeczytaj ponownie przytoczone przeze mnie przykłady i przemyśl jak się one mają do wytkniętych mi 2. błędów.
Pozdrawiam.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: internecie, pisownia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu