Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
[28.11.2007]Otwarcie Inkubatora Gospodarki Społecznej
Autor Wiadomość
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-12-07, 13:06   

szsz01 napisał/a:
procedury uruchomienia własnej działalności są dla niektorych tak skomplikowane, że już na starcie rezygnują. Właśnie po to jest m.in. ten inkubator aby pomagać ludziom przez to wszystko przebrnąć
A ludzie wierzą, że tak musi być: kolejki, pieczątki, podpisy, deklaracje, wnioski, opłaty, czary, czary. Szkoda tylko, że młode pokolenie wchodzące na rynek pracy wierzy, że tak ma być.
Mimo, że w Niemczech jest podobnie, tam załatwiają to w większości prawnicy. Na zachodzie zakładając firmę należy mieć nieco kasy i wtedy stać na prawnika, u nas sytuacja wygląda kuriozalnie.
Powiedzmy, że młody człowiek ma pomysł i chce założyć firmę. Oczywiście może ubiegać się o dotację unijną, obocnie coś około 12000 zł.
Aby otrzymać dotację musi wypełnić kilkustronicowy formularz-biznesplan z pytaniami tak bezsensownymi, że nie chcę ich cytować. Może tam powpisywać wszystkie nierealne pomysły, czym więcei, tym lepiej, wykazując najczęściej nierealne zyski. Pół biedy jeśli ma zamiar otworzyć zakład kosmetyczny, saunę czy firmę naprawiającą dachy wtedy możnma jeszcze do biznesplanu wpisać przybliżone dane. Gorzej jeśli ma być to firma księgowa, doradcza, konsultingowa itp. Tu też można wpisać z powietrza wzięte cyfry przyszłych przychodów. Na tej podstawie stosowne gremium wydaje decyzje na udzielenie dotacji na wyszczególnione w biznesplanie potrzeby. Przyszły biznesmen kupuje to, co wydaje mu się niezbędne w przyszłej działalności i to koniecznie jeszcze przed rozpoczęciem tej działalności (na takich zasadach dotację otrzymuje). Ale to nie wszystko.
Owe 12000 zł +odsetki musi zwrócić w ciągu miesiąca, jeśli w ciągu roku przerwie wykonywanie działalności jeśli nawet nie ma żadnych dochodów. Dodatkowo przez rok musi płacić składkę na ZUS, posiadać konto bankowe (zniżka za prowadzenie do 9-ciu miesięcy potem 40 zł), wynająć księgową itp. nie mając nawet żadnych dochodów. Nikogo to nie interesuje. Jaki jest sens wymuszania na młodym biznesmenie ciągnięcia przez rok czegoś, co nie przynosi zysków? Bez dotacji można firmę zamknąć w każdej chwili
Jaka jest więc odpowiedzialność owego gremium zatwierdzającego biznesplan? ŻADNA. młody człowiek zostaje sam z tymi wszystkimi problemami. I teraz mam pytanie w którym miejscu powstały Brzeski Inkubator powinien wkroczyć? Chyba w tym, kiedy jeszcze można przyszłemu młodemu biznesmenowi wyjaśnić, że jego pomysł nie ma najmniejszego sensu. Czy tak właśnie jest?
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2007-12-07, 13:13, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Inkubator Gospodarki Społ 

Wiek: 62
Dołączyła: 06 Gru 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-12-07, 14:54   

Witam wszystkich, którzy zechcieli wyrazić swoje zdanie na temat Wirtualnego Inkubatora Gospodarki Społecznej w Brzegu. Jestem jedną z osób, która pracuje w Inkubatorze na stanowisku doradcy, dlatego postaram się odpowiedzieć na kilka postawionych tu pytań. Chciałam zaznaczyć iż, każda, nawet niezbyt pozytywna opinia i każde pytanie to dla nas ważna informacja, bo staramy się praktycznie pomagać i doradzać osobom, które do nas przychodzą, a przez niedługi czas działania Inkubatora nazbierała sie ich już niemała liczba. Jeżeli będzie więcej pytań chętnie podyskutuję i postaram się wyjaśnić wątpliwości. W założeniu nasz Inkubator ma na celu aktywizację osób długotrwale bezrobotnych i zagrożonych marginalizacja społeczną w ramach gospodarki społecznej , co czynimy współpracując z instytucjami pomocowymi i wspierającymi takie osoby. Ponieważ jednak w większości zamieszczone na forum pytania dotyczą potencjalnych przedsiębiorców, postaram sie dzisiaj krótko poruszyć tę dziedzinę naszej działalności. Jednocześnie zapewniam, że z uwagą będę czytać wszystkie posty i chętnie podejmę dyskusję.
Odpowiadając na jedno z pytań. - tak, do Inkubatora mogą się zgłaszać nie tylko potencjalni przedsiębiorcy, ale również osoby, które już prowadzą działalność. Przyznaję jednak, że na razie większość osób, które do nas trafiają to potencjalni właściciele firm, starający sie o dotacje Funduszu Pracy. Pomagamy im w wypełnieniu dokumentów czy zrobieniu biznesplanu. Często osoby te - fachowcy w swoich zawodach mają duże trudności z przebrnięciem przez stos wymaganych dokumentów i procedur. Bywa również tak, że potrzebują informacji nie tylko związanych z procedurami pozyskania środków z FP, ale tych dotyczących możliwości pozyskania funduszy unijnych, lub informacji o instytucjach które takiej pomocy udzielają i związanych z tym procedurach. To właśnie tu w Inkubatorze przyszły przedsiębiorca ma możliwość bez pośpiechu w spokojnej i miłej atmosferze porozmawiać o swoich planach dotyczących firmy, wyjaśnić wątpliwości, a jeżeli będzie taka potrzeba, usłyszeć argumenty przemawiające za tym, aby jednak przemyślał założenie firmy, bo na przykład może na tym stracić, a nie zyskać. Sporo napisano na tym forum na temat sesnsowności pisania biznesplanów. W tym miejscu zgodziłabym sie z opinią niektórych forumowiczów, że to wcale nie jest łatwa sprawa dla większości osób. Biznes plan jest bowiem instrumentem na podstawie, którego przyszły biznesmen powinien ocenić swoje przedsiębiorstwo przed jego założeniem i dopiero na podstawie tej oceny podjąć decyzję co do jego opłacalności. Decyzja ta zależy jednak od niego, my natomiast staramy się im w tym jedynie pomóc służąc radą i informacjami.
Ostatnio zmieniony przez Inkubator Gospodarki Społ 2007-12-07, 18:05, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
ktoto 


Wiek: 33
Dołączył: 03 Gru 2007

UP 2 / UP 5



Wysłany: 2007-12-07, 16:52   

No proszę 8 lat i już pracuje, a ja myślałem że jestem zbyt młody aby zaczynać swój biznes.
(to tylko taka dygresja :wink: )
A co do biznesplanów to być może formularze są absurdalne, ale też nie wyobrażam sobie aby zaczynać działalność bez jakiejkolwiek kalkulacji. Ja też już gdzieś na kartce sposałem sobie co mi będzie potrzebne i ile to może kosztować oraz ile mogę mieć dochodu. Czy te moje plany wypalą to oczywiście się okaże, ale chętnie skorzystam z pomocy kogoś, kto się na tym może trochę lepiej zna.
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-12-07, 18:14   

Inkubator Gospodarki Społ napisał/a:
W założeniu nasz Inkubator ma na celu aktywizację osób długotrwale bezrobotnych i zagrożonych marginalizacja społeczną w ramach gospodarki społecznej , co czynimy współpracując z instytucjami pomocowymi i wspierającymi takie osoby.
Tak się składa, że wymienione osoby raczej nie mają dostępu do internetu. Dodatkowo na forum przeważają osoby raczej młodsze, które po zorientowaniu się po kilku, czy kilkunastomiesięcznym okresie poszukiwania pracy, iż stają się długotrwale bezrobotnymi bez szans na cokolwiek obierają znany wszystkim kierunek. Ostatnio nawet wiek nie jest kryterium w wyborze tego kierunku, bo wyjeżdżają również osoby po 50-tce. Stąd może mniej pytań o ten rodzaj działalności Inkubatora. Niemniej wydaje się ciekawe jakie działania Inkubator może w warunkach brzeskich podejmować w celu aktywizacji tych osób. Tu raczej wszelkie przekwalifikowania, kursy, staże, oddziaływania psychologiczne itp. na niewiele zdadzą, jeśli faktycznie brakuje miejsc pracy.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-07, 23:35   

Roztropek napisał/a:
Tak się składa, że wymienione osoby raczej nie mają dostępu do internetu.


ul. Wyszyńskiego nie jest wirtualna ..mniej więcej każdy brzeżanin wie jak tam trafić, prawda ?
Roztropek napisał/a:
Dodatkowo na forum przeważają osoby raczej młodsze, które po zorientowaniu się po kilku, czy kilkunastomiesięcznym okresie poszukiwania pracy, iż stają się długotrwale bezrobotnymi bez szans na cokolwiek obierają znany wszystkim kierunek


Ale Brzeg to nie tylko forum...poza tym nie do końca rozumiem co Pan miał na myśli! Proszę rozwinąć !

Roztropek napisał/a:
Tu raczej wszelkie przekwalifikowania, kursy, staże, oddziaływania psychologiczne itp. na niewiele zdadzą, jeśli faktycznie brakuje miejsc pracy.


W mojej opinii..trochę w tym przypadku takiej luźnej... Brzeg rozbity jest na wiele płaszczyzn...jedną z nich jest bezrobocie... inną przedsiębiorczość...inicjatywy rozwojowe ,stwarzające jakieś tam kierunki rozwoju...to wszystko się jakoś uzupełnia..napędza nawzajem...dlatego też aktywizacja choć jednej z płaszczyzn może mieć wpływ no kierunek pozostałych płaszczyzn. Wydaje mi się, że najrozsądniej jest potraktować Inkubator przede wszystkim jako twór dynamiczny...elastycznie reagujący na potrzeby brzeskiego rynku... spróbować jakoś pomóc (zresztą mam nadzieję, że to robimy wypowiadając się).. w kształtowaniu się priorytetów jego działania..

ps. Pani Roztropku na dzień dzisiejszy można śmiało pozyskać ok. 13,2 tyś. zł. ..ogólnie max. kwota to jest 500% przeciętnej wynagrodzenia (+/- zaokrąglenia)..a tu się kłaniają komunikaty GUS.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2007-12-08, 08:42   

smooth napisał/a:
Brzeg rozbity jest na wiele płaszczyzn...jedną z nich jest bezrobocie... inną przedsiębiorczość...inicjatywy rozwojowe ,stwarzające jakieś tam kierunki rozwoju...to wszystko się jakoś uzupełnia..napędza nawzajem...dlatego też aktywizacja choć jednej z płaszczyzn może mieć wpływ no kierunek pozostałych płaszczyzn.


No sorki, Master Jabba, ale sam sobie przeczysz. Sęk w tym, że nie jest rozbity na wiele płaszczyzn, tylko jak każde większe środowisko składa się z wielu subprzestrzeni wzajemnie się przenikających i oddziaływujących na siebie nawzajem. Tak działa struktrua społeczna i nawet to co pozornie wyizolowane i indywidualne, jest wynikiem procesów, faktów i etc.

Franco
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2007-12-08, 08:44, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-12-08, 14:35   

Smooth napisał/a:
Ale Brzeg to nie tylko forum...poza tym nie do końca rozumiem co Pan miał na myśli! Proszę rozwinąć !
Tylko to, że po zorientowaniu się, iż na miejscu nie ma szans na pracę, mieszkanie, założenie rodziny itp. młodzi szybciej podejmują decyzję o zmianie miejsca zamieszkania i szybciej ją realizują.
A tu wykazanie p. Franko, że jego stwierdzenie i Smootha to w zasadzie jedno i to samo
Smooth napisał/a:
W mojej opinii..trochę w tym przypadku takiej luźnej... Brzeg rozbity jest na wiele płaszczyzn...jedną z nich jest bezrobocie... inną przedsiębiorczość...inicjatywy rozwojowe ,stwarzające jakieś tam kierunki rozwoju...to wszystko się jakoś uzupełnia..napędza nawzajem...dlatego też aktywizacja choć jednej z płaszczyzn może mieć wpływ no kierunek pozostałych płaszczyzn.
i dalej
Franco Zarazo napisał/a:
Sęk w tym, że nie jest rozbity na wiele płaszczyzn, tylko jak każde większe środowisko składa się z wielu subprzestrzeni wzajemnie się przenikających i oddziaływujących na siebie nawzajem.
Każdy chciał napisać, i napisał, że przedsiębiorczość powoduje powstanie nowych miejsc pracy. Można prościej, aby wszyscy zrozumieli, można w sposób bardziej zapętlony, bardziej naukowo, ale i tak stwierdzono fakt oczywisty we współczesnej nowomowie zwany oczywistością oczywistą.
A ja dalej twierdzę, że jeśli jest zbyt na towar, to znajdą się biznesmeni inwestujący w produkcję, tworzący przy okazji nowe miejsca pracy, z podstawowym warunkiem, że będzie to opłacalne. Czego więc u nas brakuje? Pomysłów czy biznesmenów? Stworzenie Inkubatora Gospodarki Społecznej nie zwiększyło ani ilości pomysłów, ani biznesmenów, co najwyżej ułatwiło start, ale wyłącznie biznesmenom bez gotówki. Tacy nowych miejsc pracy raczej nie stworzą.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2007-12-08, 14:37, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
ktoto 


Wiek: 33
Dołączył: 03 Gru 2007

UP 2 / UP 5



Wysłany: 2007-12-08, 17:24   

No Panie Roztropek, chyba Pan się zagalopowałeś. :oops:
Proszę przestać obrażać tych wszystkich co to mimo, że nie mają gotówki chcą coś w życiu robić. Jeżeli stworzą to miejsce pracy tylko dla siebie to i tak jest sukces, bo będzie o jednego bezrobotnego mniej. Pan widzę trochę wyjęty z dawnych czasów, wszystkich najlepiej zagonić do fabryk i niech z...ją na jakiegoś bogacza.
Poza tym jest wiele przykładów na to, że nawet pucybut może osiągnąć wiele, liczy się człowiek i jego chęć do towrzenia i osiągania sukcesów.
Mam nadzieję, że stać Pana na przeprosiny.
Czekamy :twisted:
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-08, 19:51   

Franco Zarrazzo napisał/a:
No sorki, Master Jabba, ale sam sobie przeczysz


No sorki, Master Franczezo..ale jak zauważył Pan Roztropek nie przeczę sobie tylko może uprościłem, tudzież nie ująłem to tak piknie jak Ty, ale mniej więcej o to mi chodziło, więc jeśli sobie zaprzeczam to Ty również :wink:

Roztropek napisał/a:
Czego więc u nas brakuje? Pomysłów czy biznesmenów?


Moim zdaniem przy pozytywnym (może ciut naiwnym) podejściu oczywiście..brakuje np. odwagi w inwestowanie w przedsięwzięcia... biznesmenów realizujących ciekawe, czasami niosące ryzyko pomysły. Tę świadomość również mają bezrobotni w tym młodzi, o których tu poniekąd mowa, którzy z automatu wychodzą z założenia, że Brzeg nie stworzy im odpowiednich perspektyw ... tu jedno napędza drugie. Zmianom musiałaby też ulec mentalność brzeskiego konsumenta lub po prostu mieszkańca Brzegu, która poniekąd wynika z wyżej wymienionej zależności (biznesmen / bezrobotny), która to z kolei mówiąc brzydko czyni z Brzegu sypialnie, przechowalnie, czy też port. Ta mentalność brzeżanina podpowiada, że np. we Wrocławiu, lepiej sie wykształci, lepszą pracę znajdzie, dokona lepszych bardziej zróżnicowanych zakupów, dozna ciekawszych przeżyć kulturalnych, będzie miał większy wybór kin i filmów nich granych, pójdzie na lepszą dyskotekę, pójdzie na lepszy koncert, będzie miał do wyboru więcej knajp pośród tych których klimat mu pasuje.. itp. itd.
Może się rozpędzam.. ale właśnie świadomość, że Wrocław daje więcej zamiast mobilizować hamuje...ogólnie rzecz biorąc im więcej inicjatyw w Brzegu tym będziemy bliżsi uczenia Brzegu bardziej atrakcyjnym pod względem likwidacji bezrobocia i poprawy jakości przedsiębiorców, ale również pod względem edukacji, kultury itp itd..czyli na zasadzie wyżej wspomnianego napędzania.
Nawet jeśli małego kalibru pomysł wywołuje utopijne myślenie (chyba ja mam takie) to zawsze należy mieć świadomość, że nawet realizacja x% (gdzie x < 100) zamierzonego celu to już jest sukces i kolejny mały kroczek tym bardziej jeśli mowa miedzy innymi o środkach Unijnych, gdzie często mówi się o ich niewykorzystywaniu.

Roztropek napisał/a:
Stworzenie Inkubatora Gospodarki Społecznej nie zwiększyło ani ilości pomysłów, ani biznesmenów, co najwyżej ułatwiło start, ale wyłącznie biznesmenom bez gotówki. Tacy nowych miejsc pracy raczej nie stworzą.


No myślę, że nie wszystko można od razu osiągnąć. Inkubator jest jeszcze młodym tworem.. przede wszystkim ukierunkowanym na potrzeby jego klientów a Ci zdefiniowani są jako osoby przede wszystkim długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne oraz inne osoby pragnące stworzyć nowe, lepsze miejsca pracy zwłaszcza w obrębie gospodarki społecznej. Niemniej jednak z tego co mogłem usłyszeć na jego otwarciu istnieją pomysły na jakby kolejne etapy tej inicjatywy.. jednym z takich pomysłów dysponuje radny Pikor (kurcze nie pamiętam chyba chodziło o inkubator przedsiębiorczości lub inkubator produkcyjny)

ktoto napisał/a:
Proszę przestać obrażać tych wszystkich co to mimo,


Nie nie, spokojnie :wink: myślę, do obrażania to jeszcze daleko :)

ktoto napisał/a:
Mam nadzieję, że stać Pana na przeprosiny.
Czekamy :twisted:


Spokojnie, może skupmy się na meritum i konkretnej dyskusji .. nie róbmy jakiś niepotrzebnej emocjonalnej papki. Dobrze ?

ktoto napisał/a:
Jeżeli stworzą to miejsce pracy tylko dla siebie to i tak jest sukces, bo będzie o jednego bezrobotnego mniej.


Ano właśnie, ja również uważam to za sukces.. każda inicjatywa w stronę młodego to zachęcanie go by nie wyjeżdżał za granice (mówiąc prosto :wink: )
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-12-08, 19:52, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
ktoto 


Wiek: 33
Dołączył: 03 Gru 2007

UP 2 / UP 5



Wysłany: 2007-12-09, 11:20   

smooth napisał/a:
Nie nie, spokojnie :wink: myślę, do obrażania to jeszcze daleko :)


Ja jednak myślę, ze przeprosiny by się przydały, ale to kwestia tego czy kogoś na taki gest stać.
Młodzi wyjeżdżają z tego miasta z wielu powodów, m.in. dlatego że oni i ich pomysły są igronowane przez starsze pokolenie.
Wielu starszych ludzi myśli, że jak młody to glupi.
W dużych miastach ludzie są bardzej wyrozumiali i dlatego też to do takich miast lgną młodzi. Tam nikogo nie dziwi osoba na kierowniczym stanowisku w wieku np. 25,26 lat. W Brzegu aby dostać taki stołek trzeba byc dużo starszym, a jeżeli są jakieś wyjątki, to tylko potwierdzają regułę.
Z tekstów Pana Roztropka, aż po oczach daje jego przemądrzanie się, pouczanie innych i krytykowanie wszyskiego, co tak naprawdę chyba dla niego jest niezrozumiale.
Chętnie zapoznałbym się z jego osiągnięciami, np. ile to miejsc pracy stworzył :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-12-09, 14:22   

ktoto napisał/a:
No Panie Roztropek, chyba Pan się zagalopowałeś. :oops:
Proszę przestać obrażać tych wszystkich co to mimo, że nie mają gotówki chcą coś w życiu robić.
Nie miałem zamiaru nikogo obrazić, a w szczególności tych młodych, czy starszych, którzy nie mając gotówki rejestrują działalność biorąc bezzwrotną zapomogę z PUP. Proszę np. w googlach wyszukać wypowiedzi właśni tych młodych, którzy ową bezzwrotną pożyczkę dostali i rozpoczęli działalność, aby po kilku miesiącach znaleźć się w sytuacji bez wyjścia polegającej na konieczności spłaty tej niby bezzwrotnej pożyczki z odsetkami w ciągu miesiąca. Pół biedy, jeśli kupione wyposażenie da się sprzedać nawet za pół ceny, niestety w większości przypadków tak nie jest. Stąd moje stwierdzenie, że nie mając gotówki (bezpłatnego wyposażenia, pomieszczenia czy choćby bezpłatnej księgowej) nie rozpoczynamy działalności gospodarczej. Oczywiście każdy zrobi jak uważa.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2007-12-09, 14:23, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2007-12-09, 14:22   

Roztropek napisał/a:
Każdy chciał napisać, i napisał, że przedsiębiorczość powoduje powstanie nowych miejsc pracy.


Proszę wybaczyć, ale chciałem napisać to co napisałem. Proszę nie upraszczać tego, co próbuję przekazać. Przede wszystkim płaszczyzna a przestrzeń, to rózne wymiary. Wyobraźnia socjologiczna kształtuje się poprzez zrozumienie faktu ZANURZENIA jednostki w otaczającej rzeczywistości. Chodzi właśnie o wyobraźnie - o odejście od formatu płaszczyznowego. Nie jest to żadna nowomowa, tylko półcytaty z prac powstałych jakoś tak nawet ze 100 lat temu. Socjologia jako nauka rodzila się w XIX wieku i, o ile mnie pamięć nie zawodzi, pierwsza katedra została otwarta na początku XX, pod przewodnictwem Emille Durkheima. Brak miejsc pracy nie jest wynikiem tego, że na jakiejś "płaszczyźnie" dzieje się źle, tylko wynikiem procesów trwających latami. Tak w skrócie.

Cytat:

A ja dalej twierdzę, że jeśli jest zbyt na towar, to znajdą się biznesmeni inwestujący w produkcję, tworzący przy okazji nowe miejsca pracy, z podstawowym warunkiem, że będzie to opłacalne. Czego więc u nas brakuje? Pomysłów czy biznesmenów? Stworzenie Inkubatora Gospodarki Społecznej nie zwiększyło ani ilości pomysłów, ani biznesmenów, co najwyżej ułatwiło start, ale wyłącznie biznesmenom bez gotówki. Tacy nowych miejsc pracy raczej nie stworzą.


Ułatwiło start.... nie wiem jak tam się dzieje w Inkubatorze, jakkolwiek zamierzam skorzystać w najbliższym czasie z jego usług. Nie mniej START - to właśnie to, czego potrzeba przede wszystkim ludziom zagubionym w gąszczu beznajdzienych przepisów i setek urzędów. Analitycy z Centrum Adama Smitha mówią właśnie przede wszystkim o STARCIE i o uproszczeniu procedur. Zobaczymy, jak Platforma się wywiąże z deklaracji otwierania działalności w jednym urzędzie, tak na marginesie.

Czego u nas brakuje? Rewolucji.... np. w myśleniu :P . Przestać łazić po wierzchu, tylko zanurzyć się w przestrzeń :) . (Tylko przekornie, Master Jabba - bez złośliwości) ;) ).

Pozdrawiam tymczasem i idę nurkować

Franco
0 UP 0 DOWN
 
ktoto 


Wiek: 33
Dołączył: 03 Gru 2007

UP 2 / UP 5



Wysłany: 2007-12-09, 14:39   

No właśnie Panie Roztropek, chodzi o to żeby tym młodym ktoś pomógł. sprawdził jakie są nisze na rynku, realność pomysłu, policzył koszty i ew. dochody. Myślę, że właśnie taka m.in. będzie rola tego Inkubatora. Aby zanim ktoś wpakuje się w kiepski biznes sprawdzić realność jego pomysłu.
Jeszcze jedno -nie daję się tak łatwo zbyć - to ile tych miejsc pracy Pan stworzył, Panie Roztropek :?:
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-12-09, 15:00   

ktoto napisał/a:
No właśnie Panie Roztropek, chodzi o to żeby tym młodym ktoś pomógł. sprawdził jakie są nisze na rynku, realność pomysłu, policzył koszty i ew. dochody. Myślę, że właśnie taka m.in. będzie rola tego Inkubatora. Aby zanim ktoś wpakuje się w kiepski biznes sprawdzić realność jego pomysłu.
Czy taki zakres pomocy ze strony Inkubatora jest możliwy, może stwierdzić wyłacznie ktoś z pracowników, albo osób, którym tej pomocy udzielono po dokładnym przeanalizowaniu tego co "ktoto" napisał. Ale czy to nie za wielkie wymagania, przecież to chęć uzyskania gotowej recepty na sukces.
Cytat:
Jeszcze jedno -nie daję się tak łatwo zbyć - to ile tych miejsc pracy Pan stworzył, Panie Roztropek :?:
Ależ ja nigdzie nie napisałem, że utworzyłem, czy tworzę nowe miejsca pracy.
0 UP 0 DOWN
 
ktoto 


Wiek: 33
Dołączył: 03 Gru 2007

UP 2 / UP 5



Wysłany: 2007-12-09, 15:27   

Roztropek napisał/a:
Stworzenie Inkubatora Gospodarki Społecznej nie zwiększyło ani ilości pomysłów, ani biznesmenów, co najwyżej ułatwiło start, ale wyłącznie biznesmenom bez gotówki. Tacy nowych miejsc pracy raczej nie stworzą.

Więc skoro sam Pan nie stworzył żadnych miejsc pracy, to dlaczego z góry zakłada Pan, że inni nie mogą tego zrobić :?:
Ma Pan jakieś przykłady, czy tylko tak Pan sobie pisze, aby krytykować wszytkich i wszystko :twisted:
Ja mogę za przykład podać swojego wujka, który zaczynał od budki z goframi, tworząc tylko jedno miejsce pracy - dla siebie. Systematyczna praca i wytrwałość doprowadziły go do b. dużych pieniędzy, obecnie zatrudnia kilkaset osób, a w Brzegu często można zobaczyć żółte cysterny z napisem "Marlibo" jak tankują brzeski olej. Facet mieszka w małej mieścinie ok. 5 tys. mieszkańców. Czyli aby osiągnąć duży sukces można zaczynać od niewielkiego biznesu i mieszkać w małej dziurze.
To jest przykład tylko z mojego podwórka, ale jestem pewny, że podobnych jest dużo wiecej. Wystarczy otwartość umysłu i chęci do pracy. A taka pożyczka może wielu osobom ułatwić start, jeżeli jeszcze otrzymają pomoc w przebrnięciu papierowych procedur, to jest duża szansa, że osobie tej sie powiedzie. Chyba, że z góry założy porażkę :|
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: 11, 2007otwarcie, 28, gospodarki, inkubatora, spolecznej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu