Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
O historii naszej małej Ojczyzny

Czy podobają Ci się moje artykuły zamieszczane w PPB?
Tak
77%
 77%  [ 14 ]
Nie
22%
 22%  [ 4 ]
Głosowań: 18
Wszystkich Głosów: 18

Autor Wiadomość
Berni 



Wiek: 36
Dołączył: 28 Paź 2006

UP 2 / UP 1



Wysłany: 2007-06-22, 20:41   O historii naszej małej Ojczyzny

Od niedawna w "Panoramie Powiatu Brzeskiego" publikowane są artykułu autorstwa mojej skromnej osoby, dotyczące historii lokalnej. Dotychczas opisałem m. in. wycinki z dziejów Lipek, Małujowic, a także burzliwe losy jednostek, na których piętno odcisnęła historia. Na tym jednak nie zamierzam poprzestać...

Artykuły swoje wklejam na bieżąco na bloga:

www.hiberni.blox.pl

Zachęcam do komentowania wpisów. Chciałbym także poznać waszą opinię co do moich tekstów- czy wam się podobają, czy są raczej nudne, czy da się je przeczytać, czy też kompletnie do niczego się nie nadają? Proszę o oddawanie głosów w ankiecie, opisywanie własnych wrażeń w tym temacie.

Pozdrawiam,
Paweł Pawlita
alias Berni
Ostatnio zmieniony przez Berni 2007-06-22, 20:45, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Sawka 
Diablica [;



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2006

UP 1 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-23, 22:55   

W takim razie będę pierwszą, która się wypowie :wink:
Przyznam, że podobają mi się artykuły, bo są stosunkowo krótkie, treściwe i ciekawe. Szczególnie dobre były :


*Trudne życie. Historia Karla i Ruth – brzeskiego „Żyda” i córki pastora z Łukowic Brzeskich

*Na robotach w Kazachstanie - wspomnienia zesłanej

No i oczywiście czekam na następne, coby co nie co poczytać :wink:

Berni napisał/a:
Pozdrawiam,

Ja też 8)
0 UP 0 DOWN
 
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2007-06-28, 20:41   

Witam!

Z tego, co zdążyłem przeczytać, to artykuły są całkiem niezłe. Tak się akurat składa, że z zawodu jestem historykiem. Mam więc do Ciebie, Berni, pytanie : na jakiej podstawie pisałeś artykuły dotyczące Łukowic Brzeskich i "Leśnych ścieżek" (Lipki)? A mówią prościej: do jakich źródeł dotarłeś i z jakich pozycji bibliograficznych skorzystałeś? Oby tak dalej! Serdecznie pzdr!
0 UP 0 DOWN
 
Berni 



Wiek: 36
Dołączył: 28 Paź 2006

UP 2 / UP 1



Wysłany: 2007-06-29, 22:59   

Już Ci odpowiadam Michale. Przy pisaniu artykułów korzystałem z:

1. Laugwitz. Ein Dorf in Schlesien, R.Bruchmann, M. Kirchner, Husum 2006
2. Brieg - Stadt und Landkreis, Goslar 1964
3. Dwumiesięcznik Briegische Briefe wydawany przez Bundesvereinigung der Brieger
3. Moje turystyczne ścieżki, J. Majewski, Brzeg 1999
4. Praca Magisterska Katarzyny Cieślak dotycząca wsi Lipki
5. Zbiory Archiwum Państwowego we Wrocławiu
6. Internet

Cennym źródłem informacji byli też naoczni świadkowie opisanych przeze mnie wydarzeń.
0 UP 0 DOWN
 
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2007-06-30, 00:27   

Berni napisał/a:
Już Ci odpowiadam Michale. Przy pisaniu artykułów korzystałem z:

1. Laugwitz. Ein Dorf in Schlesien, R.Bruchmann, M. Kirchner, Husum 2006
2. Brieg - Stadt und Landkreis, Goslar 1964
3. Dwumiesięcznik Briegische Briefe wydawany przez Bundesvereinigung der Brieger
3. Moje turystyczne ścieżki, J. Majewski, Brzeg 1999
4. Praca Magisterska Katarzyny Cieślak dotycząca wsi Lipki
5. Zbiory Archiwum Państwowego we Wrocławiu
6. Internet

Cennym źródłem informacji byli też naoczni świadkowie opisanych przeze mnie wydarzeń.


Wielkie dzięki, Berni. Czy w pozycji nr 3 są jakieś artykuły poświęcone Brzegowi doby renesansu lub baroku (akurat ten okres w historii miasta upodobałem sobie najbardziej i z tego piszę pracę, poświęconą osobie księcia Fryderyka II)? Gdzie można zdobyć to czasopismo (i jaki ma ono charakter: naukowy czy popularnonaukowy?) Ciekawi mnie jeszcze z jakich zbiorów z AP we Wrocławiu korzystałeś (Akta Księstwa Brzeskiego czy Brzesko-Legnicko-Wołowskiego?) Jakbyś był zainteresowany to polecam: www.digitalizacja.republika.pl. Co do źródeł to osobiście polecam Ci dziewiąty tom CDS-u opracowany przez Colmara Grunhagena (Gruenhagena). Pzdr!

PS. Jaką epoką historyczną się najbardziej interesujesz?
0 UP 0 DOWN
 
Berni 



Wiek: 36
Dołączył: 28 Paź 2006

UP 2 / UP 1



Wysłany: 2007-06-30, 09:42   

Jeśli chodzi o czasopismo "Briegische Briefe" to zawiera ono różne informacje - począwszy od bieżących wydarzeń z Ziemi Brzeskiej, sprawozdań byłych mieszkańców Brzegu i okolic z wizyty w utraconej Ojczyźnie, aż po artykuły historyczne. Roczna prenumerata pisma kosztuje 26 Euro, można ją zamówić pod numerem tel. (030) 20962450, bądź też napisać do redakcji na adres: mail@fro.de Myślę jednak, że wydania "Briegische Briefe" powinny być na bieżąco gromadzone w zbiorach Zamku Piastów Śląskich.

Przeglądałem właśnie jeden z numerów czasopisma, jakie mam w posiadaniu i znalazłem w nim informacje o Friedrichu von Logau (1604 - 1655), barokowym satyryku, absolwencie Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu związanego później z dworem książęcym. W Brzegu tworzył również Wenzel Scherffer von Scherffenstein (1603 - 1674), który opisywał życie w śląskich wsiach i tłumaczył fraszki Jana Kochanowskiego na język niemiecki. Ważny dla Brzegu jest również rok 1624, kiedy to w miejscowej drukarni wydana została pierwsza poetyka niemiecka, poetyka barokowa - "Das Buch von der deutschen Poeterey" Martina Opitza
(te informacje dotyczące literatury baroku uzyskałem na studiach - germanistyce)

Osobiście interesuję się okresem II wojny światowej i tym, co się wydarzyło zaraz po jej zakończeniu (mam tu na myśli przymusową ucieczkę z Ojczyzny, powroty niektórych mieszkańców, przesiedlenia, przyjęcie przez niektórych Niemców polskiego obywatelstwa, napływ ludności polskiej z centralnej części kraju i Kresów Wschodnich na teren ziemii brzeskiej...)

Pozdrawiam,
Paweł
0 UP 0 DOWN
 
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2007-06-30, 11:33   

Ponownie thx. :) Co do tego czasopisma, to spytam się o nie na dniach na Zamku (gdzie już czekają na mnie Thebesius i Lucae). Z prac dotyczących problematyki przesiedleńczeń (tak to tutaj w poście nazywam w wielkim uproszczeniu) polecam Ci rozprawę doktorską i artykuły P. Witolda Linarda, który w sposób niezwykle staranny i rzeczowy zbadał ów proces na obszarze powiatu brzeskiego. Nie wiem, czy masz też dostęp do czasopism wydawanych przez środowiska lwowskie? Na myśli mam chociażby "Rocznik Lwowski", czy "Semper Fidelis", na łamach których znaleźć można wiele mniejszych opracowań dotyczących migracji ludności na ziemiach zachodnich (i siłą rzeczy wschodnich) po zakończeniu II wojny światowej. Polecam stronkę www.lwow.home.pl. Tam wchodzisz w dział "czasopisma" i masz już dostęp do wybranych artykułów (są też relacje i pamiętniki). Pzdr!

Z wyrazami szacunku
Michał

PS. Jeśli chcesz iść na historię, to jakby co podaję Ci adres strony Instytutu Historycznego: www.hist.uni.wroc.pl , gdzie masz wszystkie informacje związane z tym kierunkiem. Jak coś to też służę radą. :)
Ostatnio zmieniony przez Michal-Lemberg 2007-06-30, 11:34, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Berni 



Wiek: 36
Dołączył: 28 Paź 2006

UP 2 / UP 1



Wysłany: 2007-06-30, 12:40   

Dzięki, Michale, za ciekawe informacje i sugestie :)

Jeśli chodzi o historię, to zastanawiam się poważnie nad tym kierunkiem. Najpierw jednak chcę w spokoju skończyć germanistykę. W tej chwili jestem w trakcie sesji i mam nadzieję, że już za tydzień I rok studiów będę miał z głowy :wink:

Pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: historii, malej, naszej, ojczyzny


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 28
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu