Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
"Brzeg Opolski" denerwuje was takie określeni

Najlepsza nazwa dla Brzegu !!
Brzeg
69%
 69%  [ 43 ]
Brzeg Opolski
6%
 6%  [ 4 ]
Brzeg Śląski
0%
 0%  [ 0 ]
Brzeg Książęcy
8%
 8%  [ 5 ]
Brzeg Wrocławski
1%
 1%  [ 1 ]
Brzeg nad Odrą
12%
 12%  [ 8 ]
Wysoki Brzeg
0%
 0%  [ 0 ]
Brzeg k. Opola
1%
 1%  [ 1 ]
Brzeg k. Wrocławia
0%
 0%  [ 0 ]
Brzeg Odrzański
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 62
Wszystkich Głosów: 62

Autor Wiadomość
barmanik 


Wiek: 49
Dołączył: 22 Kwi 2005

UP 1624 / UP 147


Skąd: OB/GSL

Wysłany: 2007-01-03, 09:57   "Brzeg Opolski" denerwuje was takie określeni

Bo mnie bardzo. Jak tylko mogę to natychmiast poprawiam mojego rozmówcę i wyjaśniam, że takiego miasta nie ma. Najczęściej mówią tak o naszym mieście wrocławianie w celu rozróżnienia Brzegu i Brzegu Dolnego. Dzisiaj znalazłem coś takiego:
http://www.zgrit.uni.wroc.pl/ctgfiep2006.htm
To już mnie dobiło - jeżeli studentów III roku geografii uczy się o "Brzegu Opolskim" :?
Ostatnio zmieniony przez alferx 2007-03-03, 19:17, w całości zmieniany 7 razy  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-03, 10:03   

No cóż ja sam używam "Opolski" jako dopełnienie Brzegu, kiedy pojawiają się wątpliwości u rozmówcy, ale Brzeg to Brzeg. Pozwolę sobie dodać jeszcze, że mamy dwa powiaty brzeskie, od Brzeska i od Brzegu :wink:
0 UP 0 DOWN
 
blaster 



Zaproszone osoby: 10
Wiek: 39
Dołączył: 26 Kwi 2006

UP 138 / UP 192


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-03, 10:25   

mi tez nie przeszkadza w sumie racja jestesmy brzegiem opolskim a nie dolnym np :P :>
0 UP 0 DOWN
 
HERKI 
podróżnik, przyszły konkubent:)



Wiek: 38
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Sarajevo

Wysłany: 2007-01-03, 10:34   

nazwa ta jest używana nawet przez niektórych doktorów UWR geografii, nawet na ,,geografii osadnictwa'' pani dr mówiła ,,oto macie przed sobą sieć osadniczą Brzegu Opolskiego'', gdy na mapie tłustym drukiem napisane jest Brzeg, oczywiście staram się uświadamiać ludzi jak to jest z tymi ,,Brzegami'', ale jako że Brzeg Dolny jest bliżej Wrocławia to po prostu na niego mawia się Brzeg co jest oczywiście nieporozumieniem. I tak np koleżanka z geografii która rok temu wybierała sie do mnie PKP do Brzegu na imprezę... dojechała do Brzegu Dolnego:)
jeszcze dla niektórych ludzi z okolic Głogowa nazwa Brzeg kojarzy się z Brzegiem Głogowskim- jest to taka mała wieś na linii PKP Wrocław- Zielona Góra, właśnie blisko Głogowa i tak na pytanie skąd jestem, pewna osoba zareagowała kiedyś super moje okolice, ja też jestem z okolic Głogowa:)
Ostatnio zmieniony przez HERKI 2007-01-03, 10:43, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
barmanik 


Wiek: 49
Dołączył: 22 Kwi 2005

UP 1624 / UP 147


Skąd: OB/GSL

Wysłany: 2007-01-03, 10:53   

smooth napisał/a:
No cóż ja sam używam "Opolski" jako dopełnienie Brzegu, kiedy pojawiają się wątpliwości u rozmówcy, ale Brzeg to Brzeg. Pozwolę sobie dodać jeszcze, że mamy dwa powiaty brzeskie, od Brzeska i od Brzegu :wink:


Jeżeli już to powiedziałbym: w opolskim a nie Opolskim. Natomiast "Brzegów" jest 12:
Brzeg - woj. małopolskie
Brzeg - woj. opolskie
Brzeg - woj. łódzkie
Brzeg - woj. łódzkie
Brzeg Dolny - woj. dolnośląskie
Brzeg Głogowski - woj. dolnośląskie
Brzegi - woj. świętokrzyskie
Brzegi - woj. małopolskie
Brzegi - woj. małopolskie
Brzegi - woj. wielkopolskie
Brzegi - woj. mazowieckie
Brzegi Dolne - woj. podkarpackie
0 UP 0 DOWN
 
Sawka 
Diablica [;



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2006

UP 1 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-03, 10:54   

HERKI napisał/a:
I tak np koleżanka z geografii która rok temu wybierała sie do mnie PKP do Brzegu na imprezę... dojechała do Brzegu Dolnego:)


Taka reakcja wystąpiła u mojej koleżanki, sprawdzała pociągi z Wro- Brzeg i później się mnie pyta- "Jak Ty możesz dojeżdżać, skoro tak mało pociagów do Brzegu macie" (patrzyła na Brzeg Dolny)
0 UP 0 DOWN
 
barmanik 


Wiek: 49
Dołączył: 22 Kwi 2005

UP 1624 / UP 147


Skąd: OB/GSL

Wysłany: 2007-01-03, 11:00   

Saw_woman napisał/a:
Taka reakcja wystąpiła u mojej koleżanki, sprawdzała pociągi z Wro- Brzeg i później się mnie pyta- "Jak Ty możesz dojeżdżać, skoro tak mało pociagów do Brzegu macie" (patrzyła na Brzeg Dolny)


A mój kolega chwalił się, że pracuje w "moim" mieście w zakładch chemicznych :wink:
Może należałoby przeprowadzić jakąś akcję w mass mediach w celu uświadomienia społeczeństwa.
Mieszkańcy Katowic pewnego ranka obudzili się w Stalinogrodzie a mieszkańcy województwa katowickiego w stalinorogdzkim. Oby nie doszło do takiej sytuacji w naszym przypadku.
Ostatnio zmieniony przez barmanik 2007-01-03, 11:14, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-03, 14:42   

barmanik napisał/a:
Natomiast "Brzegów" jest 12:


Brzegi to nie Brzeg :wink: więc 6 :-P

barmanik napisał/a:
Jeżeli już to powiedziałbym: w opolskim a nie Opolskim


...nie to żebym się czepiał ale przy mówieniu nie słychać czy to jest duża czy mała literka :wink:

Używanie "opolski" :wink: przy Brzegu, jest ułatwieniem dla ludzi, którzy mogą nie wiedzieć / nie wiedzą, gdzie leży Brzeg

Oczywiście w różnego rodzaju artykułach czy też na stronach, w celach orientacyjnych mogli by pisać nie Brzeg Opolski, tylko np. Brzeg (między Opolem a Wrocławiem) albo jakoś sprytniej :-P
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-03, 16:46   

smooth napisał/a:
...nie to żebym się czepiał ale przy mówieniu nie słychać czy to jest duża czy mała literka :wink:


Ale Ty pisałeś. A różnica baaardzo zasadnicza. Pisząc "Opolski" stoisz w szeregu nieuków razem z tymi doktorami geografii, a pisząc opolski po prostu precyzujesz o który Brzeg chodzi wskazując nazwę województwa.

Ja uważam, że używanie wyrażenie BRZEG OPOLSKI - poza sytuacjami, gdy rzeczywiście trzeba sprecyzować - jest objawem zwykłej indolencji w zakresie geografii i tyle. Podobnie jest z wyrażeniem Brzeg nad Odrą - wymyślony kiedyś przez pocztowców - zupełny absurd, bo Brzeg Dolny też leży nad Odrą.

Ale problem istnieje i trzeba znajomych edukować. Jak mnie pytają czy jestem z Brzegu OPOLSKIEGO to odpowiadam, że z wrocławskiego. :-) Może by warto wymyślić jakieś inne określenia... Brzeg koło Skarbimierza, Brzeg gmina Brzeg, wszystko byleby nie opolski ;-) A jak warszawiak pyta czy ja jestem z Brzegu OPOLSKIEGO, to ja go zawsze pytam czy on z tej Warszawy mazowieckiej czy jakiejś innej ;-P

Gorzej jest z przymiotnikiem "brzeski" - tu już prawie zawsze trzeba sprecyzować. Brzeski od Brzegu, brzeski od Brzeska, brzeski od Brześcia (Litewskiego) czy brzeski od Brześcia Kujawskiego? Pierwsze trzy to dość znane powiaty.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-03, 17:08   

Brzeski napisał/a:
Ale Ty pisałeś. A różnica baaardzo zasadnicza.


Owszem, mój błąd, że nie sprecyzowałem, że pisząc o rozmówcy miałem na myśli rozmowę taką twarzą w twarz (bo tylko takie miałem przypadki tłumaczenia jaka jest różnica między Brzegiem a Brzegiem Dolnym) :wink:

Brzeski napisał/a:
Ale problem istnieje i trzeba znajomych edukować.


Rozumiem, że kolega Brzeski, lub kolega barmanik, wyślą do ów doktorów list wyjaśniający zaistniałe nieporozumienie, a jak nie to jak chcecie edukować ?

Dla jasności, to że posługuję się Opolem w celu ułatwienia orientacji tym, którzy nie wiedzą gdzie leży Brzeg, nie oznacza, że akceptuje to również troszkę mnie irytujące określenie "Brzeg opolski" :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Maga 



Wiek: 33
Dołączyła: 22 Kwi 2005

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-01-03, 17:33   

Ja też się posługuję nazwą Brzeg opolski i do czasu jednej lekcji historii, kiedy nauczyciel stwierdził że to obraza dla naszego miasta, bo to raczej Opole powinno nosić nazwę Opole Brzeski z racji że Brzeg jest starszym i piękniejszym miastem, nie widziałam w tym żadnej różnicy... jednak teraz posługuję się tą nazwą aby pomóc ludziom z innego krańca polski w lokalizacji naszego miasta...

PS. spotkałam się kiedyś z mapą wirtualną Polski, z której wyczytałam, że nasz Brzeg należy do Dolnośląskiego... To chyba była mapa informująca w jakich miastach ma swoje sklepy firma "House"....
0 UP 0 DOWN
 
Morg 



Wiek: 42
Dołączył: 22 Gru 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-03, 17:42   

Brzeg Opolski to mi nigdy jakoś przez gardło nie przechodziło. Nie wiem jak tam z tymi pozostałymi trzema Brzegami, ale kierując się zasadą "google prawdę ci powie" to nasz Brzeg jako wypozycjonowany na 1 miejscu, ma te pozostałe pod sobą;) Ja, przeszukując kiedyś atlas samochodowy polski znalazłem tylko 1 Brzeg (wiadomo który;) atlas był bardzo dokładny więc nie wiem skąd się wzięły te pozostałe Brzegi, może ktoś później ponazywał z braku weny, albo to jakieś mikre wioski są;)
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-03, 18:02   

Morg napisał/a:
Brzeg Opolski to mi nigdy jakoś przez gardło nie przechodziło. Nie wiem jak tam z tymi pozostałymi trzema Brzegami, ale kierując się zasadą "google prawdę ci powie" to nasz Brzeg jako wypozycjonowany na 1 miejscu, ma te pozostałe pod sobą;) Ja, przeszukując kiedyś atlas samochodowy polski znalazłem tylko 1 Brzeg (wiadomo który;) atlas był bardzo dokładny więc nie wiem skąd się wzięły te pozostałe Brzegi, może ktoś później ponazywał z braku weny, albo to jakieś mikre wioski są;)


Brzeg Dolny, to nazwa wymyślona - ku utrapieniu naszemu i wrocławian - dopiero w 1945 r. A miasto młode, przemysłowe, powstało w latach 60 bodajże, niewielkie, choć znane.
Brzeg Głogowski to średniej wielkości wieś pod Głogowem, znana w tamtej okolicy, bo na głównej szosie i ma stację kolejową.
Brzeg w woj. łódzkim to nieduża wieś nad Wartą, zupełnie nie wyróżniająca niczym.
a pozostałe Brzegi to chyba tylko przysiółki, bez sołtysa - więc masz rację - mikre bardzo. Jedyną konkurencją - zwłaszcza w ekstraklasie koszykówki - jest Brzeg Dolny. :-)
0 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2007-01-03, 19:26   

Ja popieram stanowczo Barmanika i Brzeskiego.
Jak slysze okreslenie "Brzeg opolski" (z malej czy z duzej litery) to krew mnie zalewa. Dodanie tak hanbiacego przymiotnika do nazwy naszego miasta to chory wymysl.
Do 1950r. nasze piekne miasto lezalo slusznie w woj. wroclawskim. To jak wtedy nazwac Brzeg? WROCLAWSKI? Teraz OPOLSKI, podczas ostantniego podzialu administracyjnego jedna z wersji (idiotycznych) zakladala przynaleznosc Brzegu do woj. slaskiego, to jaki wtedy bylby Brzeg? SLASKI? a moze KATOWICKI?
Brzeg jest na tyle starym miastem, z tradycjami, z historia, z legendami, jest na tyle duzym i waznym miastem, ze nalezy mu sie uszanowanie nazwy jaka nosil od niemal 800 lat.
Spotkalem sie z innymi smiesznymi nazwami na nasze miasto. Oprocz "nad Odra" i "OPOLSKI" slyszalem idiotyczne "Brzeg GORNY".
Wymieniliscie rozne miejscowosci wyzej z wyrazem "Brzeg" w nazwie, ale zwrocmy uwage, ze tylko jedna z nich jest miastem.
Brzeg jest Brzegiem, a Brzeg Dolny jest Brzegiem Dolnym. Czy jest Olawa Wroclawska? Sam wpieram kazdemu komu tylko moge, ze Brzeg jest jeden, i to nie zaden opolski. Moi znajomi za czasow studiow wiedzieli o tym bardzo dobrze (tak ich pouczalem :) ), i nieraz chcac mnie podpuscic mowili cos zartem o Brzegu OPOLSKIM :)
Sam nie raz poprawialem panie w kasach PKP , ze chce bilet do Brzegu, kiedy pytaly sie mnie do jakiego. Rozumiem, ze Pani w kasie musi o to spytac, by sprzedac bilet dobry. Jest w tym troche winy mieszkancow Brzegu Dolnego ,ktorzy sami uzywaja najczesciej nazwy Brzeg. Co ciekawe sytuacja w kasach PKP zdarzala mi sie tylko i wylacznie we Wroclawiu. Nigdy nie bylo problemu, kiedy kupowalem bilet np. znad morza, albo z Katowic, czy Krakowa. Kasjerzy bez pytania sprzedawali mi wlasciwy bilet- Zawsze!!
Wydaje mi sie, ze w skrajnych sytuacjach gdyby ktos sie zapytal "jaki Brzeg" wlasciwa(choc troche smutna) odpowiedzia bylaby "Brzeg w woj. opolskim".
Ostatnio zmieniony przez kwm 2007-01-03, 19:36, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Jamps 


Wiek: 49
Dołączył: 04 Cze 2005

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg Rybaki

Wysłany: 2007-01-03, 19:30   

Brzeski napisał/a:
Jedyną konkurencją - zwłaszcza w ekstraklasie koszykówki - jest Brzeg Dolny.


skucha :)
wprawdzie halę mają tam niezłą i jeżeli się nie mylę, to koszykarki AZS-u Uniwersytet Wrocław grały w poprzednich sezonach swoje mecze w Brzegu Dolnym, ale teraz z ekstraklasą nie mają chyba nic wspólnego
i sorry za offtopic
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: denerwuje, okresleni, opolskiquot, quotbrzeg, takie, was


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 37
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu