Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
KODEKS DROGOWY - DOBRE RADY (16)
Autor Wiadomość
PPB 
Redakcja PPB


Wiek: 47
Dołączył: 21 Lut 2007

UP 7 / UP 18


Skąd: Plac Dworcowy 3

Wysłany: 2007-04-25, 20:08   KODEKS DROGOWY - DOBRE RADY (16)

KODEKS DROGOWY - DOBRE RADY (16)

O wyprzedzaniu raz jeszcze

Kilka miesięcy temu opisywałem problem ruszania autobusów z przystanku, gdy są one omijane. Ostatnio na własnej skórze przekonałem się, jak jest to niebezpieczne. Kiedy omijałem taki stary czerwono-żółty autobus, jego kierowca nagle ruszył. Musiałem ostro przyśpieszyć aby nie wpaść na nadjeżdżający z przeciwka samochód. Gdyby kierowca sygnalizował zamiar włączenia się do ruchu - nie omijałbym go. Zaś ruszenie autobusu z miejsca a potem gwałtowne przyśpieszenie, zdecydowanie wydłużyło mi drogę wyprzedzania. Najwidoczniej kierowca ten robi sobie z tego manewru zabawę. Ale to już nie jest brak kultury tylko zwyczajne chamstwo i narażanie innych użytkowników ruchu na niebezpieczeństwo. Wobec powyższego przypomnę za kodeksem drogowym, że „kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu”! Nie da się ruszyć żadnym pojazdem z miejsca w taki sposób aby nie zaistniał, tzw. ruch przyśpieszony. To byłoby wbrew prawom fizyki. A przecież inny przepis wyraźnie mówi: kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania ... zwiększania prędkości!. Panie Dyrektorze autobusów. A może by tak małe szkolonko dla swoich milusińskich, nim nas pozabijają?

Postój, itd.
To prawdopodobnie nie jest ostatnie moje słowo na temat zatrzymania i postoju. Podobnie jak w pozostałych przepisach w kodeksie drogowym, w sprawie zakazu zatrzymania się i postoju także panuje potworny bałagan i poważne niejasności. Jak już niedawno wspominałem, kodeks drogowy powinien być napisany dla kierowców a nie dla prawników. Przypomnę ważną informację na temat obowiązywania znaku zakazu zatrzymywania się lub zakazu postoju. Jeżeli pod nimi nie ma uzupełniającej tabliczki (takiej małej, białej, poziomej, prostokątnej z dwoma czarnymi strzałkami po bokach), to zasadniczo obowiązują one do najbliższego skrzyżowania. Nie znosi obowiązywania tego zakazu biały okrągły znak „odwołania zakazów”, przekreślony czarną ukośną kreską (ten odwołuje tylko: zakaz zawracania, zakaz wyprzedzania, zakaz używania sygnałów dźwiękowych i zakaz przekraczania prędkości). Zaś cyfra umieszczona na owej prostokątnej tabliczce określa długość odcinka na którym zakaz zatrzymywania się i postoju obowiązuje. Koniec obowiązywania na drodze zakazu zatrzymywania się i postoju może być także oznaczony za pomocą powtórzenia znaku zakazu wraz z umieszczoną pod nim białą, prostokątną, pionową tabliczką a na niej czarną strzałką skierowaną pionowo w dół. Uf! Szerokiej drogi życzy Wam brzeski amator czterech kółek
Marek Popowski
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: 16, dobre, drogowy, kodeks, rady


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 19
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu