Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Pytania do PUP
Autor Wiadomość
Kimi 
elektromechanik



Wiek: 46
Dołączył: 30 Gru 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2007-03-14, 14:19   Pytania do PUP

Z dniem 31.12.2006r. rozwiązałem umowę o pracę za porozumieniem stron. W dniu 03.01.2007 zarejestrowałem się w PUP i przez 90 dni nie będę miał zasiłku, bo mi się nie należy. Za kwiecień już mam go dostać, tylko teraz pytanie:
Czy dostanę w trakcie miesiąca kwietnia :?: Czy dopiero w maju za kwiecień :?: To ważne, bo nie mam środków do życia :x
Ostatnio zmieniony przez smooth 2008-02-19, 10:39, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-14, 14:35   

Kimi, z doświadczenia wiem, że dostaniesz w kolejnym miesiącu - czyli jeśli przysługuje Ci zasiłek za kwiecień, to dostaniesz go dopiero w maju, tak ok. 12-13 dnia danego miesiąca. Mam nadzieję, że złożyłeś w sekretariacie oddzielne pismo, że chcesz żeby przelewano Ci pieniążki na konto, bo w innym wypadku dostaniesz je poprzez pocztę. Chyba że tak wolisz.
Nie jestem pracownikiem PUP, tylko akurat orientuję się w tym temacie :)
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-14, 14:43   

Zasiłki dla bezrobotnych wypłacane są „z dołu” tj. za m-c kwiecień wypłata nastąpi w m-cu maj (w przedziale od 13.05.2007 – 20.05.2007).

jadore napisał/a:
Nie jestem pracownikiem PUP, tylko akurat orientuję się w tym temacie


Dobrze się orietnujesz :wink:
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-03-14, 14:47, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Kimi 
elektromechanik



Wiek: 46
Dołączył: 30 Gru 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2007-03-14, 14:47   

jadore napisał/a:
Mam nadzieję, że złożyłeś w sekretariacie oddzielne pismo, że chcesz żeby przelewano Ci pieniążki na konto, bo w innym wypadku dostaniesz je poprzez pocztę. Chyba że tak wolisz.

Złożyłem to pisemko w sekretariacie.

jadore napisał/a:
Kimi, z doświadczenia wiem, że dostaniesz w kolejnym miesiącu - czyli jeśli przysługuje Ci zasiłek za kwiecień, to dostaniesz go dopiero w maju, tak ok. 12-13 dnia danego miesiąca.

No toś mnie pocieszyła, kolejny miesiąc wcinania chleba ze smalcem :x A miało być tak pięknie, wywiady miały być, a tu nie ma nawet na opłaty :x

A czy może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego jak się sam zwalniam to muszę przebidować 90 dni :?: Przez ten czas też muszę jeść i robić opłaty, ciekawe z czego :?: Czy ktoś tam na górze o tym pomyślał :?:
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-14, 14:49   

Kimi napisał/a:
A czy może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego jak się sam zwalniam to muszę przebidować 90 dni Przez ten czas też muszę jeść i robić opłaty, ciekawe z czego Czy ktoś tam na górze o tym pomyślał


Taki pracownik PUP jak ja czy ktokolwiek inny doskonale rozumie Twoją sytuacje, ale niestety Ustawodawca, kieruje się jakąś inną logiką, która bezpośrednio nie uderza w jego standard życia, nie rozumię.
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-14, 14:58   

Miałam to samo, ale na szczęście miałam trochę oszczędności i udało mi się jakoś przetrwać ten czas. Tak jak napisał smooth, to nie zależy od pracowników PUP, niestety jest tak, że to Ty się zwalniasz na swoją własną odpowiedzialność (nie wiem czy to forma jakiejś kary dla ludzi, że jak odchodzą sami to ich wina i muszą być ukarani? - nieważne). Nie wiem też, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że teraz jesteś oczekującym na zasiłek i jak już zaczniesz go pobierać, to będziesz go otrzymywał tylko przez 9 miesięcy, bo okres oczekiwania liczy się do okresu bezrobocia. Ponadto jeśli sobie znajdziesz sam pracę - tak przynajmniej było jeszcze jakiś czas temu - możesz starać się o tzw. dodatek aktywizacyjny - będziesz go otrzymywał po comiesięcznm przedstawianiu PUP zaświadczenia o zarobkach, przez połowę okresu jaki został Ci do pobierania zasiłku (ale tylko w momencie kiedy uzyskasz już prawo do zasilku). Czyli mówiąc prostym językiem, jeśli w kwietniu dostaniesz pracę, to przez kolejne 4,5 miesiąca możesz otrzymywać dodatek.
Ostatnio zmieniony przez jadore 2007-03-14, 15:31, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-14, 15:01   

Aby informacja miała "moc prawną" podam podstawe prawną powyższego procederu

USTAWA z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Art. 75. 1. Prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu, który:

....

2)w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron

+

2. Bezrobotnemu, o którym mowa w ust. 1, spełniającemu warunki określone w art. 71, zasiłek przysługuje:
1) po okresie 90 dni - w przypadku wymienionym w ust. 1 pkt 1;
2) po okresie 90 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy - w przypadku wymienionym w ust. 1 pkt 2;
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-03-14, 15:04, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-14, 15:07   

smooth napisał/a:
Dobrze się orietnujesz
przeszłam to na własnej skórze więc wiem, czasem wydaje mi się, że wiem więcej w tym temacie niż niektóre panie, u których się człowiek rejestruje, a może one wiedzą, tylko nie mają już siły tego powtarzać. No ale stronę urzędów pracy - która zresztą nie jest aktualizowana od jakiegoś czasu, poza ofertami - to powinny znać na pamięć. Czepiam się - wiem.
W każdym razie Kimi, jakbyś potrzebował adresy stron z pracą i chciał zapytać o moje doświadczenia związane z poszukiwaniem nowej pracy - to polecam się :)
0 UP 0 DOWN
 
Naczelna PP-B 



Wiek: 50
Dołączyła: 31 Sie 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-03-14, 15:18   

jadore napisał/a:

W każdym razie Kimi, jakbyś potrzebował adresy stron z pracą i chciał zapytać o moje doświadczenia związane z poszukiwaniem nowej pracy - to polecam się :)


Ja po proszę, ewentualnie... może być mailem lub na pw
Dzięki
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-14, 15:20   

jadore napisał/a:
Czyli mówiąć prostym językiem, jeśli w kwietniu dostaniesz pracę, to przez kolejne 4,5 miesiąca możesz otrzymywać dodatek.


Ula stanowisz świetne wsparcie w tej kwestii - istonie taki dodatek aktywizacyjny przysługuje za przez połowe czasu przysługującego zasiłku..czyli przy pozostałym czasie pobierania zasiłku równym 9 miesięcy - 4,5 miesiąca dodatku.
0 UP 0 DOWN
 
Kimi 
elektromechanik



Wiek: 46
Dołączył: 30 Gru 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2007-03-14, 15:28   

jadore napisał/a:
W każdym razie Kimi, jakbyś potrzebował adresy stron z pracą i chciał zapytać o moje doświadczenia związane z poszukiwaniem nowej pracy - to polecam się :)

Jeśli nie będzie problemu to poproszę o adresy na PW :) Dzięki <thanks>
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-14, 15:33   

Kimi napisał/a:
Jeśli nie będzie problemu

Naczelna PP-B, Kimi, nie ma żadnego problemu - tylko mogę dopiero w weekend, bo teraz jestem nie na swoim komputerze, na pw wyślę Wam to z czego korzystam najczęściej, a cała lista potem.
0 UP 0 DOWN
 
Katarzyna_26 



Wiek: 44
Dołączyła: 02 Sie 2005

UP 36 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-14, 20:28   

To i ja mam jeszcze pytanie do ekspertów ;) - nie wiedziałam czy zakładać nowy temat :)

Czy mogę przerwać przygotowanie zawodowe bez żadnych konsekwencji (finansowych), jeśli sama znajdę sobie pracę w swoim zawodzie??
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-14, 20:32   

Katarzyna_26 napisał/a:
Czy mogę przerwać przygotowanie zawodowe bez żadnych konsekwencji (finansowych), jeśli sama znajdę sobie pracę w swoim zawodzie??


Tak możesz.
Warunkiem przerwania takich form jak staż czy przygotowanie zawodowe, jest podjęcie zatrudnienia (nie koniecznie w swoim zawodzie)
Jeśli natomiast przerwiesz staż / przygotowanie zawodowe z przyczyn innych niż podjęcie pracy (ustawa określa to jako "przerwanie z własnej winy") - grozi czy wykreślenie z ewidencji na 90 dni.
0 UP 0 DOWN
 
Katarzyna_26 



Wiek: 44
Dołączyła: 02 Sie 2005

UP 36 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-14, 20:48   

OK, dziękuję
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: do, pup, pytania


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu