Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
obozy w brzegu
Autor Wiadomość
andre 
reprezentuje żeromskiego



Wiek: 31
Dołączył: 19 Sty 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: brzeg

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2007-02-03, 21:22   obozy w brzegu

Czy w Brzegu były za czasów niemca jakieś obozy pracy magazyny wermachtu miejsca gdzie rostrzeliwano ludzi itp jakieś zbiorowe mogiły więzienia gestapo itp.
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-04, 11:00   

W Brzegu byli robotnicy przymusowi z Polski, ale nikt ich nie roztrzeliwał. Warunki bytowania były całkiem znośne. Jak mi opowiadał jeden pan, który był na robotach u bauera w Strzelinie, przyjeżdżał on do Brzegu co niedzieli do polskich dziewczyn, które były zatrudnione w brzeskiej cukrowni. Co więcej, polacy mieli obowiązek noszenia na lewej piersi rombu z literą P, ale ten pan lekceważył ten obowiązek, do czasu, aż został zatrzymany przez żandarmerię wojskową (on mówił o ss-manach, ale skąd w Brzegu ss-mani) w przejściu pod peronami na brzeskim dworcu. Po tym zabrano go do baraków na przeciw dworca i zadzwoniono od bauera, który zjawił się w Brzegu i samochodem zabrał go do Strzelina. O żadnych szykanach nie wspominał. Kilka lat temu czytałem w jednym publikatorze brzeskim, nie pamiętam w którym, że w 1943 roku polscy robotnicy pracujący w cukrowni w Lewinie Brzeskim zastrajkowali, bo za mało im płacono. Nie pamiętam jaki był epilog tego wydarzenia, ale artykuł nie wspominał nic o egzekucjach, czy zsyłkach do obozów koncentracyjnych. Ciekawe jest to, że w Brzegu nie było placówki gestapo. Najbliższa placówka była we Wrocku. Natomiast w Brzegu była pręznie działająca placówka UB przy ul. Robotniczej, gdzie na przełomie lat 40 i 50-tych cichcem likwidowano ludzi (przy okazji budowy boksów dla psów i garaży na tereni komendy ówczesnej MO w latach 70-tych odkryto dużą ilość kości ludzkich, które załadowano w jakieś skrzynie i wywieziono nie wiadomo gdzie). Jeżeli były egzekucje, to urządzali je sowieci, którzy roztrzeliwali swoich własnych żołnierzy. Były dwa takie miejsca, o których mi mówiono, jedno było w parku nad Odrą, niedaleko Bramy Odrzańskiej, a drugie w ruinach domu przy ul. Armi Krajowej na przeciwko stacji benzynowej. Stoi tam teraz pawilon spożywczy. Za niemca było więzienie o obostrzonym rygorze 'Zuchthaus', ale tam siedzieli wszyscy, którzy nie przepadali z reżimem nazistowskim. Narodowość nie grała roli w doborze więżniów tego przybytku.
Pozdr.
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-02-04, 13:49   

W latach 1941/42 Brzeg był miejscem zesłań dla członków ruchu oporu z Paryża. Widziałem na jakimś portalu francuskim listę kilkunastu zesłanych osób. Ale to raczej nie były zesłania do obozu, a przesiedlenia.
0 UP 0 DOWN
 
andre 
reprezentuje żeromskiego



Wiek: 31
Dołączył: 19 Sty 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: brzeg

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2007-02-04, 14:16   

w brzegu dolnym słyszałem że były tam 2 obozy pracy dyrenturhf 1 i 2 były filiami obuzu Gross Rossen i podobno zostały tam kawałki ogrodzenia i pare baraków ?
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-04, 14:36   

Według Irrganga, francuzów umieszczono na ul. Oławskiej, wg. ówczesnej numeracji, 23. Przydzielano im prace rękodzielnicze. W sierpniu 1944 przywieziono 4000 warszawiaków (chyba powstańców) i umieszczono ich w prowizorycznych pomieszczeniach nie daleko Zielęcic.
0 UP 0 DOWN
 
Andrzejbrzeg 
OSCAR


Wiek: 46
Dołączył: 16 Mar 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-04, 14:42   

Na drodze do Pępic jest tablica pamiątkowa związana z obozem. Nie pamiętam, co tam pisze, ale domyślam się, że był to obóz pracy.
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-04, 14:50   

Tam był obóz pracy (jak wynika z planu lotniska jaki mam). Byli tam więzieni polscy jeńcy, którzy pracowali przy rozbudowie lotniska.
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-02-04, 20:20   

Na lotnisku było Komando de Gross Rosen. W spisie alfabetycznym pod hasłem Brieg http://www.crrl.com.fr/Ressources/Camps/b.htm Innych obozów w Brzegu nie było.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2007-02-04, 20:22, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 74
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2007-02-04, 21:17   

Na powyższy temat ukazały się (niestety dość dawno) dwie prace niezyjącego już Leszka Izbińskiego, byłego dyrektora Archiwum Państwowego w Brzegu (było kiedyś takie w naszym mieście). Są to: nieduża broszurka "Patrioci czescy w brzeskim więzieniu (1942-1944), Opole 1965, oraz artykuł w "Studiach Śląskich" t. 16, rocznik 1969, pt. "Z problematyki zatrudnienia Polaków i innych robotników przymusowych w powiecie brzeskim w czasie II wojny światowej". Obie te prace są do odnalezienia w bibliotekach.
Ostatnio zmieniony przez tadjurek 2007-02-04, 21:18, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-04, 23:05   

a co z masowym grobym na terenie lotniska? część obozowa jest baaaardzo zarośnięta, nie wiele jest śladów świadczących że był tam obóz. nie ma ruin bydynków...ale jest tam jakby bunkier, troche gruzów i mnóstwo śmieci oraz sów. wieczorem staje sięto nie do zniesienia. pohukiwania jak z filmu grozy. panie Brieger czy mógłby Pan zamieścić na forum mapę lotniska ?
0 UP 0 DOWN
 
andre 
reprezentuje żeromskiego



Wiek: 31
Dołączył: 19 Sty 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: brzeg

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2007-02-05, 10:00   

dzięki bardzo za nowe informacje ponieważ moje hobby to II wojna światowa jeszcze raz dzięki.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-12, 00:34   

zdjęcie pomnika:

http://wroclaw.hydral.com.pl/107556,foto.html
0 UP 0 DOWN
 
ohlauer 

Wiek: 40
Dołączył: 16 Lut 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-02-17, 02:07   

Co do obozu to był jest dosc dobrze opisany kiedyś czytałem nawet ksiązke na ten temat ale jej nie posiadam na własnosc tragiczny był okres stycznia 1945 kiedy go ewakuowano.
Sporo ludzi w nim zgineło więzniowie ci pracowali przy budowie , rozbudowie lotniska oraz jego obsłudze oraz chyba też w kilku zakładach. Tytuł tej ksiązki to "Arbeitslager Brieg- filia obozu koncentracyjnego Gross- Rosen we wspomnieniach byłych więźniów," opr. A. Kobielec
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-17, 11:54   

ohlauer napisał/a:
Co do obozu to był jest dosc dobrze opisany kiedyś czytałem nawet ksiązke na ten temat ale jej nie posiadam na własnosc tragiczny był okres stycznia 1945 kiedy go ewakuowano.
Sporo ludzi w nim zgineło więzniowie ci pracowali przy budowie , rozbudowie lotniska oraz jego obsłudze oraz chyba też w kilku zakładach. Tytuł tej ksiązki to "Arbeitslager Brieg- filia obozu koncentracyjnego Gross- Rosen we wspomnieniach byłych więźniów," opr. A. Kobielec


Wielkie dzięki Ohlauer za tytuł. Dzieje tego obozu opisywał tez Stanisław Nicieja, niestety dość dawno, na łamach Gazety Brzeskiej i w dodatku w odcinkach, więc dużo szukania.

Ja ze swej strony chcę sprostować napis na pomniku. Pisze tam, że "w tym miejscu w latach 1939-1945 mieścił się ... obóz..." co jest dużym uproszczeniem.
Jak mi się udało wywnioskować z planów lotniska, obóz istniał obok drogi Pępice - Brzeg (Włościańska), po jej zachodniej stronie, to co opisuje chyba Lotnik Krzyś: dziś tam są ruiny 1 murowanego budynku, i jeden niedostępny bunkier (schron). Obóz ten zajmował niewielką powierzchnię.
Dopiero, gdy podjęto rozbudowę lotniska w roku 1944, i gdy sprowadzono jeńców z Warszawy, i zrobiono z obozu filię Gross Rosen, a więc od 7 sierpnia 1944 obóz mógł powiększyć powierzchnię i być może zajmował także teren obok drogi Pępice - Żłobizna. Ale nie znalazłem informacji o dokładniejszej lokalizacji. Ze zdjęć lotniczych, które tu ktoś już zamieszczał, trudno coś wyczytać, ale jest bardzo prawdopodobne, że nowy obóz zajmował teren między starym obopzem a dzisiejszym pomnikiem, czyli w rozwidleniu starej drogi z Pępic do Brzegu i nowej z Pępic do Żłobizny.

No oczywiście lokalizacja pomnika jest jaka jest, bo gdy powstawał, to lotnisko było jeszcze zajmowane przez armię radziecką (rosyjską), więc nie było możliwości innej lokalizacji.

Jakby ktoś coś więcej wiedział o lokalizacji to chętnie bym przeczytał.
0 UP 0 DOWN
 
ohlauer 

Wiek: 40
Dołączył: 16 Lut 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-02-17, 14:21   

Gdzieś kiedyś miałem ksero mapki lotniska z czasów niemieckich gdzie jest zaznaczony oboz znajdował sie on przy drodze na skraju lotniska ze wschodniej strony tak na południowy wschod od głównego pasa startowego mniej wiecej gdzie teraz pomnik ale troche w innym miejscu raczej z obozu niewiele zostało być moze fundamenty bo baraki były drewniane bym wkleił mapke ale niemam jak nie mam cyfrówki i skanera co do literatury to jest jeszcze kilka książek gdzie są wzmianki o obozie ale nie pamiętam teraz tytułów jak soie przypomne to podam.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, obozy


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu