Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Inez
2007-03-22, 23:36
Wystawa - stan wojenny
Autor Wiadomość
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-12, 15:27   Wystawa - stan wojenny

Wernisaż wystawy z okazji 25 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbył się 11 grudnia br. w Galerii Brzeskiego Centrum Kultury w miejskim ratuszu. Uczestniczyli w nim m.in. działacze brzeskiego NSZZ „Solidarność” (główny organizator wystawy). Władze miejskie reprezentowali: przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Ogonek i wiceburmistrz Stanisław Kowalczyk, obecny był również starosta brzeski Maciej Stefański. Zebranych przywitał Kazimierz Kozłowski (działacz brzeskiej „Solidarności” i radny miejski). Krótko przypomniał wydarzenia sprzed 25 lat. Następnie minutą ciszy uczestnicy wernisażu uczcili pamięć ofiar okresu stanu wojennego. Na wystawie oglądać można m.in. historyczne zdjęcia, plakaty, flagi i inne pamiątki związane ze stanem wojennym (np. miski na jedzenie z obozu dla internowanych w Grodkowie). Wystawa potrwa do 20 grudnia br. Galeria BCK czynna jest w poniedziałki w godzinach 8-16; od wtorku do piątku w godzinach 9-18; w soboty w godzinach 10-18. Bilet wstępu do kosztuje 2 złote (indywidualny) – upoważnia on do obejrzenia, oprócz wystawy o stanie wojennym, również dwóch wystaw fotograficznych prezentowanych w innych salach galerii.



Sławomir Mordka
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu
Ostatnio zmieniony przez Inez 2006-12-12, 15:28, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Rich Kramer 


Wiek: 41
Dołączył: 10 Wrz 2005

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2006-12-12, 23:55   13 grudnia 1981

to juz 25 lat...

http://www.youtube.com/watch?v=IG4SbX26G60


http://www.youtube.com/wa...related&search=


http://www.youtube.com/wa...related&search=
Ostatnio zmieniony przez Rich Kramer 2006-12-12, 23:59, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2006-12-13, 14:31   Re: Wystawa - stan wojenny

Devon napisał/a:
Na wystawie oglądać można m.in. historyczne zdjęcia, plakaty, flagi i inne pamiątki związane ze stanem wojennym (np. miski na jedzenie z obozu dla internowanych w Grodkowie).
Przypomina mi to miski z zupą z cementu z muzeum w obozie w Gross-Rosen koło Jawora. Ktoś chyba przesadził. Takich spraw nie można porównywać.
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-13, 14:58   

no to niech Pan nie porownuje
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2006-12-13, 17:17   

Ja równie krótko. Temat będący powodem powstania wystawy nie wzbudza zainteresowania przynajmniej połowy Polaków, którzy mają odmienne zdanie w tej sprawie.
Pentor, z grudnia 2005 roku napisał/a:
Ponad połowa Polaków (51 proc.) uważa wprowadzenie stanu wojennego za uzasadnione, a jedynie 30 proc. za nieuzasadnione. Zdaniem 46 proc. generał Wojciech Jaruzelski chciał ocalić kraj przed interwencją radziecką, a jeszcze 9 proc. – uchronić państwo przed rozpadem. Jedynie 16 proc. sądzi, że stan wojenny służył utrzymaniu się u władzy komunistów, a 9 proc. – likwidacji „Solidarności”. Podobne wyniki przyniósł, opublikowany w grudniu 2005 roku w „Rzeczpospolitej”, sondaż Gfk Polonia.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2006-12-13, 17:26, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-13, 17:29   

Roztropek napisał/a:
generał Wojciech Jaruzelski chciał ocalić kraj przed interwencją radziecką


no i nie tylko przed nimi :(

Dobrze i Złe ja tego nie pamiętam tyle co z książek, ze na półkach w sklepie był ocet a poza tym nic wiecęj :(
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2006-12-13, 18:59   

To nie moje własne stwierdzenie, a cytat z http://www.lewica.pl/?id=11640 podobnie jak następny cytat.
Cytat:
Jednak jeśli fakty nie zgadzają się z tezą prawicy, tym gorzej dla faktów. Prof. Friszke uznał te ( z mojego pierwszego cytatu) dane za „sukces peerelowskiej propagandy” i „słabej znajomości historii” przez ludzi młodych. Z kolei premier Kazimierz Marcinkiewicz określił pamięć Polaków jako „trochę przerażającą”.
To znaczy „przerażające” jest to, że ktoś może pamiętać inaczej niż mówi to urzędowa wersja czy uważa pan Marcinkiewicz, a że to akurat połowa społeczeństwa to gorzej dla nich, mają pamiętać właśnie tak nie inaczej.
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-13, 19:31   

Tak wiem Panie Roztropku, żle mi się zacytowało.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: stan, wojenny, wystawa


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 30
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu