Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Nocne zdjęcia Z3
Autor Wiadomość
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-20, 20:58   Nocne zdjęcia Z3

trusiacoolman napisał/a:
od roku bawie się swoją Z3,


Mam pytanie techniczne, jakim cudem Z3 zrobiła takie zdjęcie na śluzie?
Przecież Z3 szumi strasznie ? Chyba że sporo się napracowałaś przy retuszu dla osiągnięcia tak świetnego efektu?


Moderowany przez alferx:
wyciągnięte z [APEL] - Album prawie pusty leży
Ostatnio zmieniony przez alferx 2006-11-21, 21:28, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2006-11-20, 21:02   

Nie chce sie tu wtracac miedzy butelke i zagryche, ale podobnie jak w ciemni poprzez czas i temperature redukuje sie lub dodaje ziarna do zdjec, podobnie w cyfrowej fotografii filtrem od szumow w PSie mozna go zredukowac czy tez dodac. No i oczywiscie dochodzi jeszcze sam sposob naswietlenia negatywu czy tez sensora. Mam nadzieje, ze zaraza nie napisze mi znowu, ze mam medrkujacy ton.

pozd®awiam,
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-20, 21:13   

woyteg napisał/a:
Mam nadzieje, ze zaraza nie napisze mi znowu, ze mam medrkujacy ton.


O mędrkowanie mi jak najbardziej chodzi, bowiem jak oglądam moje fotki nocne to mnie bierze jak widze te szumy. ISO na najniższe daję, AS wyłączam (bo czytałem, że on może być przyczyną zwiększonego szumienia), statyw mam - więc 2 sek z opóźnieniem, by żadnego drgnięcia nie było, ale mimo to na niebieskim takie kropy wyłażą że szok.

PS nie mam (bo kasy szkoda, a legalez to priorytet), w gimpie kicha z odszumianiem.
Wiem że bawiąc się warstwami można dobre odszumić fotkę, ale niestety tej umiejętności jeszcze nie posiadłem.
Zobaczyłem zdjęcie "Śluzy" i szczęka mi opadła, że faktycznie Z3 może robić dobre nocna zdjęcia, tylko nie wiem na ile to możliwości aparatu a na ile możliwości PS do takiego świetnego efektu sie przyczyniły. ;)
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2006-11-20, 21:19   

No to pomedrkuje na sucho.

Zdjecia nocne najlepiej robic w kilkanascie minut po zachodzie, kiedy juz sztuczne oswietlenie miasta jest wlaczone, ale jeszcze nie jest calkowicie ciemno. To jedna sugestia. Druga; jezeli juz chcesz robic calkowicie w nocy, sprobuj pokompensowac troche swiatlo. Nie dowierzaj swiatlomierzowi w 100% bo ten w dwoch ekstremach czyli ciemnosci i bardzo duzej jasnosci z reguly swiruje. Zrob kilka zdjec na EV (lub jak to tam w Z3 zwal) -0.5, -1, -2. i porownaj efekty. Zmien sposob pomiaru swiatla, sprobuj pomierzyc punktowo to co jest dla Ciebie najwazniejsze na zdjeciu...

Nic mi teraz nie przychodzi do glowy, poza tym ja od pejzazy i obrazkow trzymam sie z dystansem, to nie moja bajka :-)

Jak cos jeszcze to chetnie podziele sie swoimi doswiadczeniami i chetnie poslucham/poczytam innych.

[ Dodano: 2006-11-20, 12:26 ]
Jeszcze cos mi przyszlo do glowy. Przy duzych rozbierznosciach nasycenia swiatla, warto zrobic dwa/trzy zdjecia, kazde z pomiarem swiatla w innej czesci zdjecia i potem ladnie zlozyc je do kupy.
0 UP 0 DOWN
 
trusiacoolman 
macromaniak



Wiek: 44
Dołączył: 18 Lis 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-21, 14:42   

alferx- 2 sek. to troszku mało przy wschodzie, kiedy panuje półmrok, tu było jeszcze oświetlenie śluzy, masz exifa z tej fotki:
Exposure time 13 s
F-number f/4
Exposure program Manual
ISO speed ratings ISO 50
Date/time original 2006-10-20 06:37:29
Date/time digitized 2006-10-20 06:37:29
Component config YCbCr
Brightness value -3.7
Exposure bias value 0.00 eV
Max. aperture value f/4
Metering mode Center weighted average
Light source Cloudy weather
Flash Flash did not fire, compulsory flash mode
Focal length 21.4336 mm
User comment
Colorspace sRGB
Pixel X dimension 1483
Pixel Y dimension 2224
Subject Area Rectangle x= 1136, y= 852, w= 280, h= 280
Custom Rendered Normal process
Exposure mode Manual exposure
White balance Manual white balance
Digital zoom ratio 0
Focal length in 35mm film 131 mm
Scene capture type Standard
Gain control None
Contrast Normal
Saturation Normal
Sharpness Hard
Subject distance range Distant view
jak widzisz fota naświetlana była 13 sek! Szumy w Z3 są i to zaje%$#te ale ratuje się progr. Neat Image, w wersji demo nie można tylko zapisać w formacie BMP co mi jest nie potrzebne. szumy ogólnie wynikają (w Z3) z niedoświetlenia więc po częsci ratuję się czasem, ale to działa przy bezwietrznej pogodzie i nieruchomych obiektach (statyw jak najbardziej, of kors) pzdr.

[ Dodano: 2006-11-21, 15:03 ]
to jest fotka robiona dzień wcześniej, z okna na szybkiego, jest zmniejszona bo nie mogłem dodać w oryginalnym rozmiarze.

i ta sama po użyciu TYLKO Neat Image

Pzdr.
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-21, 15:56   

trusiacoolman napisał/a:
alferx- 2 sek. to troszku mało przy wschodzie


2 sek, opóźnienia (self-timer czy jakoś tak), czas naświetlenia daję parę sek 5-8 (więc widze że i tak mało i trzeba przysłoną ściachac :)

Dzięki za Exifa, potrenuję na takich ustawieniach ;)

trusiacoolman napisał/a:
Szumy w Z3 są i to zaje%$#te ale ratuje się progr. Neat Image,


Ściągnę popatrzę co się da jeszcze uratować i popoprawiać.
Dzięki za wskazówki dla Ciebie i woyteg'a , myślę że i innym maniakom nocnych fotek te informacje się przydadzą.

Pozdr.
0 UP 0 DOWN
 
trusiacoolman 
macromaniak



Wiek: 44
Dołączył: 18 Lis 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-21, 16:48   

w neat image można samemu wybrać fragment do próbkowania i poddać go analizie, najlepiej jednak robić to na warstwach i póżniej korygować krycie żeby nam nie wyszedł plastik ;-)

[ Dodano: 2006-11-21, 17:01 ]
woyteg, Z3 nie posiada światłomierza :cry: sam planuję zakup canona 350D, może 400D, Minoltę zostawiam do makro głównie, 12xzoom + DCR250 to jest to, najbardziej to jednak brakuje mi RAW-ów, Z3 to nie aparat typu "pstrykzdjęcie" trzeba lubić się nią bawić i kombinować jak się da, widoczki często robie w autobracketingu, co 1, 1,5 lub 2EV a pózniej wybieram i kombinuję, np.:
Ostatnio zmieniony przez trusiacoolman 2006-11-21, 16:49, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-11-21, 20:29   

Widoczki i makra naprawdę wychodza świetnie, zwłaszcza przy dobrym oświetleniu, niestety w ciemnościach fiksuje i trzeba się namęczyć ;)
Ostatnio zmieniony przez alferx 2006-11-21, 21:29, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2006-11-22, 01:32   

trusiacoolman napisał/a:
w neat image można samemu wybrać fragment do próbkowania i poddać go analizie, najlepiej jednak robić to na warstwach i póżniej korygować krycie żeby nam nie wyszedł plastik ;-)


Dlatego napisalem, ze polecam tez Noise Ninja, bo jezeli ktos nie posiada umiejetnosci czy tez cierpliwosci do zabawy na warstwach, to Noise Ninja zrobi to po trosze za niego. O ile sie nie myle, NS probkuje w kilku miejscach i dobiera odpowiednie wartosci to wybranych obszarow. Ponadtwo posiada chyba cos takiego jak "pedzel" redukcji szumow.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: nocne, z3, zdjecia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 27
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu