Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Parkowanie na ulicy Chrobrego
Autor Wiadomość
alterego 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2011

UP 1 / UP 1



Wysłany: 2012-03-31, 23:57   Parkowanie na ulicy Chrobrego

Obecnie na ulicy Chrobrego w większej części obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Niedługo wchodzi strefa płatnego parkowania, więc warto porozmawiać o organizacji ruchu. Może przypomnieć pewne przepisy parkującym, zarządcy strefy oraz służbom Straży Miejskiej i Policji.

Cytat:
Art. 46.
1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
2. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
3. W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.

Art. 47.
1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t, pod warunkiem, że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju,
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m,
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Art. 48.
1. Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli pozostawiono go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża jego bezpieczeństwu.
2. Pojazd może być unieruchomiony na koszt właściciela przez zastosowanie urządzenia technicznego do blokady kół, jeżeli pozostawiono go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia ruchu lub nie zagraża jego bezpieczeństwu.
Art. 49.
1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania,
2) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem,
3) w tunelu, na moście lub na wiadukcie,
4) na jezdni wzdłuż linii ciągłej oraz w pobliżu jej punktów krańcowych, jeżeli zmusiłoby to innych kierujących pojazdami wielośladowymi do najeżdżania na tę linię,
5) na jezdni obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni oraz na jezdni i na poboczu obok linii ciągłej wyznaczającej krawędź jezdni,
6) w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli zostałyby one zasłonięte przez pojazd,
7) na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu,
8) na pasie między jezdniami,
9) w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości,
10) w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu,
11) na drodze (ścieżce) dla rowerów.
2. Zabrania się postoju:
1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej,
2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu,

3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską,
4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu,
5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.


Najważniejsze przepisy, moim zdaniem pogrubiłem.
Moim zdanie art. 46 pkt 1 powinien w przyszłości skłonić zarządce drogi wprowadzenia zakazu zatrzymywania na wysokości sądu i więzienia. Obecność drzew ograniczających widoczność i duży ruch na skrzyżowaniu mogą spowodować wiele niebezpiecznych sytuacji z uczestnictwem parkujących.

Co do innych przepisów: czy dobrze interpretuje zapis iż zatrzymywać całym samochodem można się tylko przy krawędzi jezdni? Czyżby parkujący do niedawna przy sądzie i wiezieniu (przy krawędzi trawnika) naruszali ten przepis i parkowali nielegalnie? Czy parkujący dalej przy kamienicach nie naruszają ciągle tego przepisu? Szczególnie w połączeniu z przystankiem, z którego nikt nic sobie nie robi (zachowanie przepisowych 15 metrów). Tak samo przy przejściu dla pieszych na wysokości wyjścia z parku.

Mam nadzieję że Komendant Szary i Komendant Policji odpowiednio zareagują na łamanie przepisów przy ulicy Chrobrego.
Ostatnio zmieniony przez alterego 2012-03-31, 23:58, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jzeli 


Wiek: 54
Dołączył: 19 Maj 2010

UP 1 / UP 1



Wysłany: 2012-04-01, 20:59   

Kod:
Moim zdanie art. 46 pkt 1 powinien w przyszłości skłonić zarządce drogi wprowadzenia zakazu zatrzymywania na wysokości sądu i więzienia.

Taki zakaz jest już od ponad roku. Mogą parkować jedynie osoby mające specjalne zezwolenie od Starosty. Stare wygasły a nowe dostali nieliczni. Jednak do tej pory korzystali na zasadzie "kiedyś można było" ;-)
0 UP 0 DOWN
 
alterego 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2011

UP 1 / UP 1



Wysłany: 2012-04-01, 21:41   

Tylko i tak zgodnie z przepisem o zatrzymaniu lub postoju przy krawędzi jezdni robiło to w sposób nielegalny (nawet mając zezwolenie). Czy może się mylę?
Teraz przy strefie płatnego parkowania zakaz ma zniknąć. Rozumiem, że parkować będzie można tylko przy krawędzi, czyli pomiędzy drzewami. Czy wjazd i wyjazd z tych miejsc będzie bezpieczny? Moim zdaniem nie, za duży ruch i czasami prędkość na skrzyżowaniu.
Ta ulica poza parkingami powinna mieć na długości zakaz zatrzymywanie i najlepiej słupki uniemożliwiające wjazd.

Teraz pytanie: właściciele samochodów parkujących przy kamienicach (część dała nawet tabliczki z numerami na mur) robią to w sposób prawidłowy i legalny?
Ostatnio zmieniony przez alterego 2012-04-01, 21:42, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jzeli 


Wiek: 54
Dołączył: 19 Maj 2010

UP 1 / UP 1



Wysłany: 2012-04-02, 08:09   

alterego masz rację że według przepisów nielegalnie ale chodnik (płyty) są ułożone tak a nie inaczej i dlatego policja nie czepiała się za zaparkowanie pod Sądem lub Więzieniem (oczywiście dla tych którzy mieli pozwolenia).
Skoro ma tam byś strefa płatnego parkowania to oprócz drzew radni mogliby wziąć pod uwagę chodnik (nieremontowany od wieków) i przenieść płyty dalej od jezdni.
Myślę jednak że będzie "jak zawsze" czyli parking przy jezdni i przejście dla pieszych po nierównych kocich łbach.
0 UP 0 DOWN
 
alterego 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2011

UP 1 / UP 1



Wysłany: 2012-04-02, 18:29   

Te nierówne kocie łby powstały właśnie w wyniku parkowania, przede wszystkim samochodów resortowych. Niestety podmiot, który umożliwił parkowanie musi sam liczyć się z kosztami (np. naprawy). Teraz trzeba przypilnować zarządcy strefy, żeby w pogoni za zyskiem nie wyznaczył miejsc parkingowych w miejscach niedozwolonych. Warto przypomnieć: parkowanie dozwolone tylko przy krawędzi jezdni, 15 metrów od słupka przystankowego i 10 m od przejścia dla pieszych.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-04-02, 19:24   

alterego napisał/a:
Te nierówne kocie łby powstały właśnie w wyniku parkowania, przede wszystkim samochodów resortowych.
A może po prostu przez dłuższy czas parkowali tam pensjonariusze zakładu. :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-04-03, 16:36   

alterego napisał/a:
Teraz pytanie: właściciele samochodów parkujących przy kamienicach (część dała nawet tabliczki z numerami na mur) robią to w sposób prawidłowy i legalny?

Kwestia ustalenia, na czyim terenie parkują. Jeśli to teren niepubliczny, to ich wola i prawo. Jeśli ten kawałek należy do drogi, to oczywiście łamią prawo.

A jeśli chodzi o parkowanie przed sądem, to jak słyszałem znaki "parking płatny" mają obejmowac dopiero odcinek na wysokości więzienia i dalej aż w okolice WKU. Podobnie po drugiej stronie ulicy, parkowanie na chodniku ma być od "Domu Chleba" do Emilii Plater (z przerwą na przystanek).

Tak więc okolice skrzyżowania ze światłami nie "powinny " być zastawione autami, o ile znaki ustawią tak jak w planie, albo innych wyjątków dla znajomych królika nie będzie.
0 UP 0 DOWN
 
alterego 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2011

UP 1 / UP 1



Wysłany: 2012-04-04, 17:54   

Brzeski napisał/a:
Kwestia ustalenia, na czyim terenie parkują. Jeśli to teren niepubliczny, to ich wola i prawo. Jeśli ten kawałek należy do drogi, to oczywiście łamią prawo.
Zdaje się, że kamienica (akurat o jednej bliżej przystanku mowa), jest wykupiony po obrysie. Kwestia ustalenia przez zarządce, któremu będzie się robić konkurencję. Tylko jedno ale, od słupka mamy te 15 metrów, plus możemy tylko parkować przy krawędzi. Więc chyba i tak łamie się przepis jeden albo drugi. Dodatkowo czy dojazd do posesji przez chodnik nie łamie przypadkiem jakiegoś paragrafu.
Natomiast zarządca strefy powinien na tej ulicy wyznaczyć konkretne miejsca do parkowania i odpowiednio je oznaczyć. Plus znaki zakazy (bezwzględnego) zatrzymania 15 metrów przed i za słupkiem przystankowym (łapie się większość kamienicy) i 10 metrów przed i za przejściami. Dodatkowo zgłaszać tych, którzy będą próbowali parkować inaczej niż przy krawędzi jezdni (np. tak jak kiedyś parkował auta resortowe przy więzieniu).
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-04-04, 18:10   

Nie ma zakazu przejeżdżania w poprzek przez chodnik, tak samo istnieje przecież logiczne prawo wjazdu na swój teren. Kwestia tylko wyznaczenia granicy i "wysłupkowania" bezpiecznych i niebezpiecznych miejsc.

Z tymi granicami posesji, to w ogóle będzie wielka heca. Osoby, które będą chciały zaoszczędzić na abonamencie, będą cały czas szukały terenów "niczyich". Wkrótce okaże się, że podwórka wspólnot będą oblegane przez dzikich garażujących, potem będą mieli geodeci zajęcie, a na koniec będziemy mieli las słupków, blokad, łańcuchów grodzących posesje. No ale to nieuniknione - naturalna kolej rzeczy, gdy przestrzeń publiczna zaczyna być w cenie (na razie 10 zł). :) ))))
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: chrobrego, na, parkowanie, ulicy


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 27
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu