Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Nowe prawo - Rowerzysta z prawej
Autor Wiadomość
Pandzik 
Nic na siłę,wszystko młotkiem!



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 36
Dołączył: 06 Lut 2008

UP 3 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-06-18, 01:16   

Nie wiem o co ten szum. Przepis niejako utrudni życie kierowcom, a ułatwi rowerzystom, przynajmniej w teorii. Jak wiemy w praktyce bywa różnie.
Zauważcie jednak, że za kierownicą (nie ważne jakiego pojazdu) czy pieszo powinna obowiązywać jakaś kultura.
Prosty przykład, kiedy mi się nie śpieszy to często puszczam pieszych na pasach (zawsze można też podziwiać uroki kobiet a to największy plus przepuszczania :wink: ) lub skręcając w prawo mogę bez problemu się zatrzymać i przepuścić każdego czekającego bo mam czas i niech sobie przejdzie a nie tak zapuszcza korzenie na tym chodniku. Jednak skręcając w lewo, robię to znacznie rzadziej bo jest to trudniejsze, na skrzyżowaniu w tym wypadku trzeba mieć oczy na około głowy, widzieć całe skrzyżowanie + pieszych + skutery + rowerzyści + omijanie dziur i kolein, w tym przypadku bardzo niewygodny staje się taki przepis.
Jednak kiedy jedzie się w pośpiechu, skupiając się na tym którędy pojechać żeby zaoszczędzić czas to bywa nerwowo. Szczególnie kiedy ktoś wykorzystując to, że jak postawi jedną nogę na przejściu teoretycznie ma już pierwszeństwo, nie trzeba trąbić czy najeżdżać na pięty/tylne koło roweru, wystarczy posiedzieć chwilę ze zblazowaną miną.

Dlatego apeluje do forumowiczów, zacznijcie wprowadzać w życie zasady dobrego wychowania na drodze, zarówno jadąc samochodem, rowerem, jednośladem czy poruszając się pieszo. Panie z wózkami niech nie straszą kierowców wysuwając przednie kółeczka za krawężnik, rowerzyści stosujcie się do swoich pasów/ścieżek kiedy to tylko możliwe, kierowcy zdejmijcie rękę z sygnału dzwiękowego, a i czasem z gazu żeby przepuścić kogoś na pasach, a piesi (przynajmniej niektórzy) rozglądajcie się i oceniajcie czy ktoś na pewno będzie w stanie wyhamować przed pasami.

Trochę kultury na drodze nikomu nie zaszkodzi, a samopoczucie i wrażenia z jazdy znacznie się polepszą. Wprowadzając coś takiego w życie, nawet nie zauważymy kiedy ten przepis przestanie być potrzebny :) myślcie co robicie, szanujcie innych, pokażcie że Brzeg jest pełen kulturalnych ludzi.


-oczywiście nie uważam się za mistrza kierownicy, więc jeśli ktoś nie rozumie przesłania niech nie wyskakuje, ze nie mam doświadczenia czy "co on tam może wiedzieć o prowadzeniu po tych paru latach"
-święty też nie jestem, zdarza mi się nie wytrzymać (tak jak dziś kiedy to jeden Pan jadący z naprzeciwka nagle wyjechał zza busa na mój pas żeby sobie zawracając zaparkować pod "grotą"... pozdrawiam i przepraszam za nadużycie tzw klaksona.
0 UP 0 DOWN
 
Sympatyk 


Wiek: 36
Dołączył: 17 Cze 2011

UP 20 / UP 20



Wysłany: 2011-06-18, 03:14   

http://www.tvp.pl/krakow/...edz-bezpiecznie
odcinki od 8 maja do 21 czerwca "opowiadają" o nowych przepisach, jakby ktoś miał wątpliwości.
0 UP 0 DOWN
 
Rzecznik Na Przełaj 


Wiek: 25
Dołączył: 09 Gru 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-06-18, 07:35   

Darek napisał/a:
A co w sytuacji gdy dojedzie do skrzyżowania równolegle do drogi "podporządkowanej"? Też będzie miał pierwszeństwo? Materiały promujące zmiany w przepisach o tym nie wspominają.

Nie wspominają - bo nic pod tym względem się nie zmieniło.
W takiej sytuacji obowiązują inne przepisy: o znakach drogowych, o zasadzie prawej ręki, o zmianie kierunku ruchu.

- Jeśli rowerzysta wyjeżdża z drogi podporządkowanej (znakiem ustąp) to ustępuje jak każdy inny uczestnik - musi ustąpić - znaki są ważniejsze niż przepisy ogólne. (Takie sytuacje wystepowały np. na przecięciu alejki rowerowej i ul. Oławskiej oraz Wrocławskiej*)

- Jeśli rowerzysta jazdąc ścieżką wzdłuż jezdni, zamierza ją przekroczyć w poprzek, to również ustępuje pojazdom jadącym prosto. (Taki przejazd wystepuje w poprzek ulicy Włościańskiej oraz np. na styku Michałowic i Pisarzowic.)


* Na wspomnianych przejazdach, niestety, znaki najwyraźniej zostały rozkradzione, a zarządca drogi nie kwapi się z ich przywróceniem. W tej chwili sytuacja jest patologiczna, bo brak jednoznacznej informacji kto ma pierwszenstwo a oznakowanie jest sprzeczne ze sobą.
0 UP 0 DOWN
 
jstaszek 



Wiek: 62
Dołączył: 30 Cze 2005

UP 22 / UP 18



Wysłany: 2011-06-19, 07:58   

do javascript:em('Rzecznik Na Przełaj, ')
aby przekazał wszystkim rowerzystą że na drodze do Michałowic są specjalnie dla nich wybudowane ściezki rowerowe
korzystajcie z nich
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2011-06-19, 10:41   

Korzystamy, korzystamy. Jestem kierowcą i rowerzystą, a w obu grupach są typy osób łamiące tak przepisy, jak i zasady dobrego wychowania. Kierowcy, nie wymijajcie rowerzystów w odległości mniejszej niż szerokość lusterka , gdy jest podwójna ciągła, to taki przykład, jeden z wielu.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: nowe, prawej, prawo, rowerzysta


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 24
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu