Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
wzrost opłat za przedszkole ?
Autor Wiadomość
Jamps 


Wiek: 49
Dołączył: 04 Cze 2005

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg Rybaki

Wysłany: 2011-03-07, 08:34   

Bartek T. napisał/a:

Piszesz o "podwyżce" opłat za przedszkola. A ktoś w ogóle czytał i porównywał uchwały czy opieracie się tylko na wyliczeniach nto?


a uważasz, że te wyliczenia są błędne? nieprawdziwe? w uchwale nie ma ważniejszych punktów niż wysokość opłat, forumowicze nie muszą koniecznie sięgać do źródeł, zresztą mamy ciebie i zawsze możesz nam zrelacjonować uchwałę :)

co do twoich uwag pod adresem Grzegorza Surdyki - Niesłuch już mnie uprzedził, bo też zauważyłem, że wyszedłeś i dzięki temu (albo przez ciebie :) - zależy z której strony patrzeć) wniosek opozycji o mało nie został przyjęty;

co do samej zmiany opłat: nie jest prawdą, że (jak piszesz wyżej) "skoro zmieniają się zasady to zawsze będzie tak, że jedni zapłacą więcej, inni zaoszczędzą"
można było zrobić tak, że wszyscy zaoszczędzą, można było też ustawić stawkę tak, że wszyscy zapłacą więcej

ja uważam, że w sumie podwyżka nie jest tak drastyczna, szczególnie, że jakiś rok/półtora roku temu rada uchwaliła faktyczną obniżkę (nie zmieniając stawek wprowadziła "oddawanie" pieniędzy za opuszczone przez dziecko dni, co de facto pozwalało zaoszczędzić, bo, jak wiadomo, prawie wszystkie małe dzieci od czasu do czasu chorują albo z innych powodów nie przychodzą do przedszkola)

na mój nos to problem pojawi się podczas wcielania go w życie: rodzic zadeklaruje, że będzie odbierał dziecko o 15 i spóźni się o pół godziny: co wtedy? otrzyma karę?
a jak przyprowadzi wcześniej niż zadeklarował, to każą dziecku stać pod drzwiami? w tym ogólnokrajowym dążeniu do sprawiedliwości dochodzimy do absurdów i boję się, że wkrótce wprowadzą karty minutowe (takie jak na basenach czy zakładach pracy) do rozliczenia czasu pobytu dzieci w przedszkolach - tak będzie "jeszcze sprawiedliwiej"

będzie dużo zamieszania i współczuję nauczycielkom w przedszkolach
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2011-03-07, 11:50   

Brawo dla radnego Bartka. Brzeg ma naprawde kompetentnego radnego, potrafi sie udzielac na forum, jest aktywny, zawsze doradzi i zawsze wybieli swoja osobe. Jedyny aktywny na forum radny. Gratuluje. Tylko jakosc idzie za tym mizerna. Nadzieja tylko w Jacku zeby pokazywal tutaj i odslanial beznadzieje wieloletniego radnego Bartka.
0 UP 0 DOWN
 
(prze)radny 
(prze)radny



Wiek: 71
Dołączył: 18 Kwi 2010

UP 4 / UP 8



Wysłany: 2011-03-07, 12:37   

NIESŁUCH napisał/a:

Za było 8 głosów (Wnioskodawca, Radni PO i Radny Jan Pikor), przeciw również 8 osób, a wstrzymało się 4. Nadmienię, iż w przypadku równej liczby głosów, decyduje głos Przewodniczącego, który glosował przeciw.


Niestety nie tak panie Jacku. Przepis o rozstrzyganiu przez głos przewodniczącego obowiązywał w pierwotnej wersji ustawy o samorządzie gminnym. Od dawna już go nie ma. W przypadku równej ilości głosów "za" i "przeciw" sprawa jest nie rozstrzygnięta, a w tym przypadku wniosek radnego Grzegorza Surdyki nie został przyjęty.
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-03-07, 12:59   

NIESŁUCH napisał/a:
i nie jest tak, jak Kolega Wiceprzewodniczący pisze, iż
„ustawa …. kompletnie zmienia zasady odpłatności za przedszkola.

5 czerwca 2010 r. pojawiła się uchwała o zmianie ustawy o systemie oświaty (wesdzła w życie 1 września 2010 r. Art 2 tej ustawy mówi że: "dotychczasowe uchwały organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego wydane na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy, zachowują moc do czasu wydania uchwał przewidzianych w art. 14 ust. 5 ustawy w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą, nie dłużej jednak niż do dnia 31 sierpnia 2011 r." co w ewidentny sposób nakazuje m. in. naszemu miastu uchwalić nową uchwałę w sprawie odpłatności za pobyt dziecka na nowych zasadach zgodnie z nowymi wytycznymi ustawy.
Wymóg uchwalenia nowej uchwały był.
NIESŁUCH napisał/a:
gdyż to w jakim kształcie zmieni się odpłatność za przedszkola zależało właśnie od nas- Radnych.

Z tym, że z obostrzeniami nakładanymi przez ustawę.

NIESŁUCH napisał/a:
Dodam, że Radny Surdyka nie doznał olśnienia, tylko zaproponował, jako wniosek co do treści uchwały inny przelicznik procentowy, nie jak przewidywała uchwała 0.193%, tylko 0,166%, co suma sumarum, również oznaczałoby podwyżkę niektórych opłat, jednak nie, aż tak znaczną- dużo łatwiejszą do przełknięcia dla rodzinnych budżetów.

Tak, zaproponował to w trakcie dyskusji, kiedy inne jego propozycje nie mogły być przyjęte bo były niezgodne z przepisami. Po 10 min. przerwie (która nastąpiła zresztą na jego wniosek) oznajmił, że proponuje co wyżej. Bez żadnych uzasadnień, bez podania przyczyny czy skutku. Czemu nie zaproponował tego wcześniej? Na posiedzeniu komisji? Może dlatego, że materiały odbiera właśnie na posiedzeniu komisji i posiedzenie to poświęca na zapoznanie się z nimi?
Jamps napisał/a:
a uważasz, że te wyliczenia są błędne? nieprawdziwe?

Nieee, ok, tylko zapomniałeś o kilku sprawach - na pewno nie specjalnie.
Teraz jest tak, że rodzice mogą zostawić dziecko na dowolną ilość godzin, ale zapłacić muszą albo za 5 albo za 10 - jeżeli dziecko miało zostać na więcej niż 5 godzin. Czyli jest tak, że jak ktoś chce zostawić dziecko na 6h musi zapłacić... za 10.
Nowa uchwała powoduje, że można będzie zdeklarować ilość godzin pobytu dziecka 5, 6, 7, 8, 9 lub 10 i za tyle zapłacić. Z tym, że od godz. 9 do 14 płaci się jedynie za wyżywienie. Ale ok, każdemu mogło zdarzyć się przeoczenie takich informacji. Moim zdaniem ważnych.
Jamps napisał/a:
co do twoich uwag pod adresem Grzegorza Surdyki - Niesłuch już mnie uprzedził, bo też zauważyłem, że wyszedłeś i dzięki temu (albo przez ciebie :) - zależy z której strony patrzeć) wniosek opozycji o mało nie został przyjęty;

Przeceniacie wagę mojego głosu - dyskusja była bardzo długa i nic nie zapowiadało głosowania - wyszedłem po prostu do toalety.
Informuję wszem i wobec, że wziąłem udział w głosowaniu nad całym projektem uchwały i byłem za. Pokrótce dlaczego:
1. Nowa uchwała nie była podyktowana zwiększeniem wpływu do budżetu miasta z tytułu opłat za pobyt dzieci w przedszkolach! To można będzie sprawdzić na zimno kilka miesięcy po wejściu w życie nowych zasad. Nowa uchwałą tak naprawdę - średnio - powraca do stanu odpłatności z ... 2004 roku! Pisanie o ratowaniu budżetu miasta tymi pieniędzmi jest jakąś "rzeczywistością alternatywną" :) Ale tak jak mówię - chłodne kalkulacje zostawmy na czas kiedy będzie można porównać nowe ze starym.
2. Uchwałą wprowadza całkiem nowe zasady odpłatności. Taką potrzebę zmiany wymusiła zmieniona ustawa. Owszem, to radni decydują o wysokości, ale poza propozycją burmistrza nie alternatywnego wniosku: przygotowanego, przeliczonego (poza informacją, że 0,166% to tyle a tyle zł/h), uzasadnionego. Pomijam fakt, że radny Surdyka jest jakoś mało wiarygodny jeśli chodzi o uregulowania oświatowe. W PO jest trzech radnych związanych z oświatą - nikt z nich nic nie zaproponował! Nie wsparł także swoim autorytetem pomysłu radnego Surdyki! Pomijam także, że projekt uchwały miał pozytywną opinię komisji merytorycznej - i radni PO głosowali za! Przypominam - radni PO związani z oświatą. Nie mieli także na komisji żadnych uwag.
3. Jeżeli statystycznie wpływy do budżetu miasta z tytułu pobytu dzieci w przedszkolach będą na poziomie lat poprzednich to oczywiste jest, że jeśli ktoś odczuje podwyżkę to inny zapłaci mniej. Taki zresztą był podtytuł przywoływanego tu artykułu w nto. Później jakoś w treści artykułu słowa o tym nie było.
Corvin napisał/a:
Tylko jakosc idzie za tym mizerna.

Nigdy nie twierdziłem, że jestem specjalistą od prawa oświatowego. Mało tego - potrafię to powiedzieć, że tak nie jest. Umiem natomiast czytać i liczyć, a to umiejętności, które pozwalają mi napisać to co wyżej.
Corvin napisał/a:
Nadzieja tylko w Jacku zeby pokazywal tutaj i odslanial beznadzieje wieloletniego radnego Bartka.

Tak, tak, wielka nadzieja PO.
Cytat:
Niestety nie tak panie Jacku. Przepis o rozstrzyganiu przez głos przewodniczącego obowiązywał w pierwotnej wersji ustawy o samorządzie gminnym. Od dawna już go nie ma. W przypadku równej ilości głosów "za" i "przeciw" sprawa jest nie rozstrzygnięta, a w tym przypadku wniosek radnego Grzegorza Surdyki nie został przyjęty.

Kolejna zresztą :)
Ostatnio zmieniony przez Bartek T. 2011-03-07, 13:01, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
sabina2 



Wiek: 44
Dołączyła: 17 Cze 2008

UP 20 / UP 6


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-03-07, 17:04   

Bartek T. napisał/a:
Nowa uchwała powoduje, że można będzie zdeklarować ilość godzin pobytu dziecka 5, 6, 7, 8, 9 lub 10 i za tyle zapłacić. Z tym, że od godz. 9 do 14 płaci się jedynie za wyżywienie.


Tak czytam i czytam...i głupia jestem...To może niech jakaś mądra głowa mi wyjaśni ile po tej podwyżce/obniżce (tak właściwie to również o kiedy?) zapłacę za przedszkole, jeśli moje dziecko będzie przyprowadzane około 7 a odbierane około 15??? I czy za wyżywienie , zgodnie z tym co powyżej napisał Bartek T. to powinno się płacić się od otwarcia przedszkola do 9 i od 14 to momentu podebrania dziecka?:) Czy raczej zabrakło to stwierdzenia, że przy pobycie w godz. 9-14 płaci się jedynie za wyżywienie......Dokładne formułowanie zasad ma ogromne znaczenie dla tych co płacą;)
Ostatnio zmieniony przez sabina2 2011-03-07, 17:06, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
(prze)radny 
(prze)radny



Wiek: 71
Dołączył: 18 Kwi 2010

UP 4 / UP 8



Wysłany: 2011-03-07, 18:18   

sabina2 napisał/a:
To może niech jakaś mądra głowa mi wyjaśni ile po tej podwyżce/obniżce (tak właściwie to również o kiedy?) zapłacę za przedszkole, jeśli moje dziecko będzie przyprowadzane około 7 a odbierane około 15??? I czy za wyżywienie , zgodnie z tym co powyżej napisał Bartek T. to powinno się płacić się od otwarcia przedszkola do 9 i od 14 to momentu podebrania dziecka?:)


Krótko odpowiadając. W Pani przypadku, przy 3 godzinach ponad 5 bezpłatnych godzin, zapłaci Pani 3 x 2,70 zł za dzień pobytu dziecka w przedszkolu, czyli 8,10 zł. Natomiast dzienną stawkę żywieniową określi dyrektorka przedszkola, a nie jak wcześniej następowało to na podstawie uchwały Rady Miejskiej. Jeśli chodzi o termin, od którego nowe stawki będą obowiązywać, to określony jest następująco:

§ 7. Uchwała wchodzi w życie z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym upływa 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego.

Oznacza to, że pierwszym możliwym terminem jest prawdopodobnie 1 maja, a następnym 1 czerwca. Możliwe jest też jednak, że nadzór prawny wojewody opolskiego uzna uchwałę za nieważną np. z powodu sformułowania za co pobierana jest ta opłata. Wówczas te terminy będą oczywiście nieaktualne.
0 UP 0 DOWN
 
sabina2 



Wiek: 44
Dołączyła: 17 Cze 2008

UP 20 / UP 6


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-03-07, 18:31   

Skoro to dyrektor przedszkola ma ustalać stawki za wyżywienie to może być tak że w jednym przedszkolu będzie to np 5 zł, a w drugim może być i 15zł ??? Czy są jakieś ograniczenia w tym zakresie czy dano dyrektorom placówek wolną rękę??

Czy można się gdzieś zapoznać z tą uchwałą? Poproszę o podanie linka....
Może martwię się na zapas, bo już niebawem znowu czeka mnie stres z tym czy dziecko zostanie przyjęte czy zabraknie dla niego miejsca....I wtedy podwyżka cen dotknie mnie na kilka miesięcy, tzn do końca sierpnia..
0 UP 0 DOWN
 
(prze)radny 
(prze)radny



Wiek: 71
Dołączył: 18 Kwi 2010

UP 4 / UP 8



Wysłany: 2011-03-07, 19:27   

sabina2 napisał/a:
Czy można się gdzieś zapoznać z tą uchwałą? Poproszę o podanie linka....


Oto link:


BIP.BRZEG

Jest to wersja przed uchwaleniem. W czasie dyskusji na wniosek radnej Marii Ciż nieco uległ zmianie zapis paragrafu 1, ale reszta jest bez zmian. Za jakiś czas uchwalona wersja też zawiśnie na www.brzeg.pl w BIP i zakładce "Uchwały".
Dodam jeszcze, że jeśli Pani pobiera zasiłek rodzinny to na Pani wniosek opłata zostanie obniżona o 20 %, a gdy ta uchwała wejdzie w życie o 30 %. Co do opłat za wyżywienie, to nadzór nad funkcjonowaniem przedszkoli sprawuje burmistrz i nie sądzę, by był możliwy jakiś dramatyczny wzrost obecnie obowiązujących stawek żywieniowych jednakowych we wszystkich przedszkolach.
0 UP 0 DOWN
 
sabina2 



Wiek: 44
Dołączyła: 17 Cze 2008

UP 20 / UP 6


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-03-07, 19:39   

Może nie tak dużo jak nasza władza, ale jednak za dużo zarabiamy z mężem abym mogła pobierać świadczenia rodzinne....
Dziękuję za linka;)
0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2011-03-07, 20:43   

Bartek T. napisał/a:
Możemy porozmawiać rzeczowo, ale Ty nie potrafisz. Napisz mi wyliczenie, że więcej traci Twój domowy budżet przez zwiększenie opłat za które odpowiada miasto niż za te za które odpowiada rząd.


No więc proszę oto wyliczenie: Moja córka chodzi do przedszkola codziennie ( nie choruje – to u nas rodzinne :) - do tej pory zdarzyło się to tylko raz i trwało 5 dni – a od 3 lat jest w przedszkolu) Niestety dzięki polityce naszych władz (wzrost podatków i opłat )mój szef przeniósł firmę z Brzegu do Opola – więc codziennie dojeżdżam do pracy ( pracuje od 7.00 do 15,00 ) moja żona pracuje we Wrocławiu w tych samych godzinach. Pociągi z Brzegu odjeżdżają kilka minut po 6.00 więc siłą rzeczy dziecko musze oddać do przedszkola o 6.00 w związku rozkładem jazdy pociągów wracam szybciej niż żona i to ja odbieram dziecko z przedszkola ( jeśli pociąg jest punktualny to około 16.10 jeśli nie to na styk około 16.30 więc łatwo policzyć że dziecko jest w przedszkolu NA MAXA.

Teraz płace z wyżywieniem od 220 do 240 zł po podwyżce będzie to 5x2.70 = 13.50 plus żywność - obecnie to około 7 zł czyli razem około 21 zł jeśli wezmę że przeciętny miesiąc ma 22 dni robocze to 21 zł x 22 dni = 462 zł.

NADAL UWAŻASZ ŻE TO ŻADNA PODWYRZKA DLA RODZICA - jeśli wezmę do tego wzrost ceny wody ze ściekami to uważam że jednak WŁADZA NASZEGO MIASTA JEST BARDZIEJ ZŁODZIEJSKA NIŻ ŻĄD

A teraz najlepsze – mam dwoje dzieci więc ta opłata rośnie razy dwa.

Wyjdź kiedyś rano na stacje kolejową w Brzegu i zobacz ile ludzi dojeżdża do pracy poza Brzeg - bo wy tu żadnych jako władza tego miasta perspektyw do otwarcia firmy nie robicie.
0 UP 0 DOWN
 
szrrrek 



Wiek: 112
Dołączył: 28 Wrz 2010

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2011-03-07, 21:22   

GNOM napisał/a:
Wyjdź kiedyś rano na stacje kolejową w Brzegu i zobacz ile ludzi dojeżdża do pracy poza Brzeg - bo wy tu żadnych jako władza tego miasta perspektyw do otwarcia firmy nie robicie.


Jak wynika z ostatnich wyborów ludzie są właśnie za takimi rządami naszego Burmistrza. Przecież według niego Brzeg nie potrzebuje żadnych zakładów, fabryk, firm, czy innych miejsc pracy. To co jest wystarczy na pensyjkę dla niektórych ważniejszych samorządowców, a reszta niech się martwi sama. Przecież Burmistrz nie jest od załatwiania komuś pracy, prawda? Za takim właśnie stylem rządzenia ostatnio ludzie głosowali. Do kogo więc pretensje?
0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2011-03-07, 21:57   

Do tych co go wybrali.
Oraz do radnych - bo są od tego aby jego durne posunięcia blokować, a nie im przyklaskiwać i być ZA.
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2011-03-08, 07:59   

GNOM to co wyliczasz przeraża mnie. Ja wyprowadzilem sie z tego miasta i mieszkam w Opolu. To co wyliczyles to jest oplata za miesieczny pobyt w prywatnym przedszkolu w opolu, oczywiscie z full wypasem. Za przedszkole publiczne w opolu placi sie roznie od 300 do okolo 350 (zaleznie jakie jakie zajecia dodatkowe rodzice dla dziecka wybieraja). Jednak porownujac program i zajecia w przedszkolu prywatym i w przedszkolu publicznym to niebo a ziemia. Nieporownywalnie wiecej zajec i roznych imprez oraz zaproszonych gosci jest w przedszkolu prywatnym. Generalnie duzo bogatszy program. Majac to na uwadze, a nie cene, mocno zastanawiam sie czy zapisac swojego synka do przedszkola publicznego.
Ale to co wyliczyles przyprawia mnie o gesia skorke (dla 2 dzieci). A jak jeszcze do tego malzenstwo splaca kredyt mieszkaniowy, to juz w ogole bieda w rodzinie. Moze jednak to nie sa dokladne wyliczenia, jestes tego pewien? :o

EDIT:
Dzisiaj znalazłęm taki oto artykul: http://www.nto.pl/apps/pb...IAT05/970212706
Wynika z tego, że nie jest az tak zle. Najlepiej wychodza na tym rodzice, ktorzy zostawiaja dzieci na 6-7 godzin. Zycie jednak pokaze jak wyjdzie w praniu.
Ostatnio zmieniony przez Corvin 2011-03-08, 14:19, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2011-03-08, 15:09   

Corvin
To co piszę jest orientacyjnym wyliczeniem – jednak adekwatnym do posiadanych danych. 22 dni robocze to średnia miesięczna, stawka wyżywienia to na dziś 4.10 – ale jak już poinformowała szefowa przedszkola w związku ze wzrostem cen żywności stawka pójdzie w górę o co najmniej złotówkę – więc co najmniej 5 złotych trzeba liczyć choć bardziej realne jest 6 zł.
2.70 to stawka za każdą godzinę ponad normatywne 5 godzin pokrywane przez miasto – a moje dziecka muszą być w przedszkolu 10 godzin czyli musze zapłacić za 5 godzin a 5x2.70 to 13.50 dolicz stawkę żywieniową i wynik gotowy – a teraz to przemnóż przez 22 dni i opłata gotowa.
Dodam że w tych dodatkowych godzinach dziecko NIE MA ZADNYCH DODATKOWYCH ZAJĘĆ – ani języka obcego , ani rytmiki, basenu NIC po prostu NIC.
Więc będę płacił za przedszkole w którym nic nie ma ponad 400 zł – za szkołę taneczną 50 zł (dwa razy w tygodniu po 1 godzinie) oraz za j. angielski 50 zł (dwa razy w tygodniu po 45 min.) razem ponad 500 zł.
Wyślij swoje pociechy do prywatnego przedszkola – raz że TANIEJ – dwa że LEPIEJ.
Niestety w Brzegu takowego nie ma – ale może czas o tym pomyśleć i takowe otworzyć.
Ostatnio zmieniony przez GNOM 2011-03-08, 15:10, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2011-03-08, 15:15   

Corvin napisał/a:

EDIT:
Dzisiaj znalazłęm taki oto artykul: http://www.nto.pl/apps/pb...IAT05/970212706
Wynika z tego, że nie jest az tak zle. Najlepiej wychodza na tym rodzice, ktorzy zostawiaja dzieci na 6-7 godzin. Zycie jednak pokaze jak wyjdzie w praniu.


Corvin a widziałeś kogoś zatrudnionego na pełny etat i pracującego po 6 czy 7 godzin bo ja nie. no chyba że przedszkola są teraz tworzone dla bezrobotnych.
Choć z tego co mnie uczono to przedszkole jest dla dzieci ludzi pracujących - no chyba że się zwolnie i zaczne żyć na koszt miasta - opieka pokryje mi czynsz,prąd, gaz i przedszkole. Może to właśnie tak trzeba
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: oplat, przedszkole, wzrost, za


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu