Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Prusacy znów pod Małujowicami
Autor Wiadomość
bialutki20 
Wiecznie Żywy



Zaproszone osoby: 4
Wiek: 36
Dołączył: 28 Lip 2009

UP 0 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-06-14, 14:50   Prusacy znów pod Małujowicami

Prezentacja musztry i salwa honorowa były atrakcjami uroczystości odsłonięcia tablicy informującej o małujowickiej bitwie. Przed 269 laty na polach nieopodal wsi starły się wojska pruskie z austriackimi.

Kilkanaście osób przebranych w mundury wojsk pruskich z XVIII wieku zaprezentowało się na placu przed kościołem w Małujowicach.

Na zaproszenie starostwa powiatowego do podbrzeskiej wsi zjechali miłośnicy historii ze Świdnicy i Koźla.

- My nie jesteśmy wojskiem, my tylko bawimy się w wojsko, ale staramy się wyglądać i zachowywać tak, jak żołnierze z epoki - zapewniał dowodzący świdnicką grupą Krzysztof Czarnecki.

Nie dość, że goście wyglądali jak prawdziwi Prusacy, to jeszcze dowódcy wydawali im komendy po niemiecku.

Po pokazie musztry w Małujowicach, oddziały dotarły także do Brzegu, gdzie zaprezentowały się mieszkańcom miasta. Doszło nawet do pozorowanej strzelaniny na ul. Długiej.

info www.nto.pl

bilde.jpeg
Plik ściągnięto 104 raz(y) 24,02 KB

Ostatnio zmieniony przez bialutki20 2010-06-14, 14:50, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Darek 
...trzeba było uważać...



Wiek: 46
Dołączył: 11 Wrz 2005

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2010-09-07, 16:43   

Królewski Pruski Regiment Piechoty Alt Kreytzen zdobył szczyt Wielkiej Sowy.

IMG_7557.JPG
Plik ściągnięto 59 raz(y) 140,28 KB

IMG_7559.JPG
Plik ściągnięto 71 raz(y) 167,8 KB

Ostatnio zmieniony przez Darek 2010-09-07, 16:46, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-09-07, 22:27   

Mam nadzieję, że zwołają kolegów do Małujowic na kwiecień.
0 UP 0 DOWN
 
Darek 
...trzeba było uważać...



Wiek: 46
Dołączył: 11 Wrz 2005

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2010-09-07, 22:45   

Wędrowali głownym grzbietem Gór Sowich w pełnych mundurach, z muszkietami. Spotkaliśmy się na ostatnim odcinku podejścia na Wielką Sowę. Udało nam się zamienić kilka zdań, również o rocznicy Bitwy Małujowickiej, niestety nie deklarowali chęci przyjazdu w przyszłym roku. Może do nastepnej rocznicy bitwy zmienią zdanie.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-09-07, 22:50   

Tak, tak. Nasze samorządowe władze jeszcze nie wiedzą, że można na tym zbić kasę, jak czyni to Nysa, Kędzierzyn, Srebrna Góra czy Świdnica lub Kłodzko.
0 UP 0 DOWN
 
Darek 
...trzeba było uważać...



Wiek: 46
Dołączył: 11 Wrz 2005

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2010-09-07, 22:59   

Jeden z wniosków z naszych luźnych rozważań o grupach rekonstrucyjnych jest taki, że przede wszystkim do takieg czegoś potrzebni są ludzie, którzy mają zapał do rekonstrukcji, bez względu na ilość kasy od władz. Jeżeli tacy się nie znajdą to nawet najlepszy budżet nic nie pomoże. Ale kasa do tego też jest potrzebna. Jeden komplet umundurowania i wyposarzenia to ok 5 tys. zł.
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-09-08, 07:29   

Darek, myślę że tutaj nawet nie chodzi o to, żeby ktoś chciał się nagle zapisać do takiej grupy i zaraz inwestować w umundurowanie, wg mnie to jest pasja, która trwa latami, wydaje mi się że chodzi o to, aby umieć takich ludzi - już istniejące grupy- ściągnąć do nas i coś z tym zrobić, bo widzowie to zawsze się chętni znajda.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-09-08, 07:49   

Zgadzam się z Jadore. Nie trzeba od razu formować regimentu, jak mają inne miasta, ale wystarczy , by władze zainwestowały kasę , zrobiły imprezę, na którą zjadą formacje i grupy z innych "garnizonów", a nawet Czech lub Niemiec. Położenie przy A 4 , dojazd obwodnicą, plansze przy autostradzie , kasa z UE + kasa samorządową mogą sprawić, że wydarzenie zyska renomę i wpisze się w ciąg imprez historycznych. No, a później można dodać kolejną epokę i rekonstruować oblężenie twierdzy brzeskiej z 1807 r. :) Gdy zbuduje się wydarzenie historyczno-kulturalne na miarę nyskiej czy kłodzkiej rekonstrukcji ochotnicy i zapaleńcy do odtwarzania jakieś formacji znajdą się w Brzegu, mam nadzieję :wink: .Jeżeli nie , to udział brać będą goście z innych miast. Szkoda, ze władze samorządowe , na których terenie leżą Małujowice nie dostrzegają szansy promocji regionu! :twisted: :x
0 UP 0 DOWN
 
Krzysztof63 



Wiek: 61
Dołączył: 09 Lis 2009

UP 22 / UP 0


Skąd: Festung Schweidnitz

Wysłany: 2010-09-09, 15:39   

mulder napisał/a:
... Nasze samorządowe władze jeszcze nie wiedzą, że można na tym zbić kasę, jak czyni to Nysa, Kędzierzyn, Srebrna Góra czy Świdnica lub Kłodzko.

Od razu sprostuję: na tym kasy sie NIE ZBIJA. Tylko wydaje, mniej lub więcej. Przeważnie więcej, niż mniej.

W przyszłym roku na pewno będziemy w Małujowicach, a niewiadomą jest tylko zakres naszej obecności - czy będzie to duża komercha, czy mały epokowy biwak.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-09-09, 21:01   

Może należy powiadomić odpowiedni wydział UM odpowiedzialny za promocję, że istnieje coś takiego , jak " Fort fan" ( chyba dobrze napisałem :shock: )? :wink:
Ja też sprostuję. Mówiąc, a raczej pisząc " kaska" miałem na myśli szerszy kontekst, o którym wspominałem w późniejszym poście, czyli promocję miasta, powiatu jego atrakcji historycznych i kulturalnych , no i turystycznych ( przyrodniczych ).
Mam nadzieję, że Wasz przyjazd będzie , jak i cała impreza, reklamowany o wiele wcześniej niż na kilka dni przed.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: malujowicami, pod, prusacy, znow


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 31
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu