Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Hotspot
Autor Wiadomość
sq6acm 



Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2010-05-07, 13:49   Hotspot

Witam
W wielu miastach istnieją już takie miejsca. Nasuwa mi się myśl, czy nie można w Brzegu uruchomić kilka takich miejsc.
Mam na myśli społeczną inicjatywę. Sam lada dzień udostępnię prywatnie Wifi na Skarbimierzu w okolicach ronda i sklepów. Oczywiście jestem za rozsądnym użytkowniem tego. Aby przeglądnąć pocztę, pogadać na komunikatorach. Wielu ludzi spoza maszego miasta przebywa w parkach na skwerach i w centrum. A nawet nie ma tam Hotspotów.

Oczywiście oszołomów nie brakuje ale przy odpowiednim ustawieniu routera można to zminimalizować. Co o tym sądzicie????
Zrobimy stronę i info o Hotspotach w Brzegu w domenie ebrzeg.com. Umieścilibyśmy tam info o miejscach gdzie można korzystać z netu.

Proszę o opinie i ew.zgłoszenia osób które chciałyby odostępnić Wi-Fi na ustalonych przez nas wszystkich zasadach.
Ostatnio zmieniony przez sq6acm 2010-05-07, 13:51, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Janio 
Express IT



Wiek: 35
Dołączył: 13 Sie 2005

UP 17 / UP 4


Skąd: www.ExpressIT.pl

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-05-07, 14:29   

Już kilka lat temu ten temat był poruszany, ale ucichł. Byli chętni do korzystania, ale nie było komu zrealizować :(

Ale widzę że są chęci, więc ja też chętnie pomogę. Popieram i jestem otwarty na współpracę i pomoc w realizacji :)

Czekamy na innych :>
0 UP 0 DOWN
 
Aranea 


Wiek: 29
Dołączył: 08 Mar 2010

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-05-07, 14:47   

sq6acm napisał/a:
Oczywiście oszołomów nie brakuje ale przy odpowiednim ustawieniu routera można to zminimalizować.


Co można zminimalizować? Na niektóre rzeczy nie ma siły.

Dochodzi do tego problem pobierania plików. Jeżeli ktoś pobiera pliki, których nie powinien w otwartej sieci to "zapłaci" za to właściciel adresu IP.
Ostatnio zmieniony przez Aranea 2010-05-07, 14:49, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-05-07, 14:48   

Pomysł ok, ale nie wiem czy nie równoległy z planami miasta / powiatu, a jeśli nie to takie plany mogłyby być. Coraz częściej mówi się o e-powiatach. W ich ramach zakłada się np. montowanie zewnętrznych infomatów z access pointami.
Hot spoty mogłyby być organizowane w knajpach, pubach itp. np. z tego co orientuje się, jest albo był dostępny w Herbaciarni, no i właśnie w różnych placówkach publicznych.
0 UP 0 DOWN
 
JingisChan 


Wiek: 31
Dołączył: 17 Sie 2009

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2010-05-07, 15:52   

Janio napisał/a:
Już kilka lat temu ten temat był poruszany, ale ucichł. Byli chętni do korzystania, ale nie było komu zrealizować :(

Ale widzę że są chęci, więc ja też chętnie pomogę. Popieram i jestem otwarty na współpracę i pomoc w realizacji :)

Czekamy na innych :>

janio nie moge do ciebie napisac bo masz pmy wyłączone podaj jakis kontakt gg albo email w sprawie tej grafiki i dysku. wyślij mi pm
0 UP 0 DOWN
 
sq6acm 



Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2010-05-07, 15:53   

Aranea napisał/a:
sq6acm napisał/a:
Oczywiście oszołomów nie brakuje ale przy odpowiednim ustawieniu routera można to zminimalizować.


Co można zminimalizować? Na niektóre rzeczy nie ma siły.

Dochodzi do tego problem pobierania plików. Jeżeli ktoś pobiera pliki, których nie powinien w otwartej sieci to "zapłaci" za to właściciel adresu IP.


Ja bym tak nie dramatyzował. Jesli wiesz o co chodzi to wystarczy odpowiednio skonfigurować AP, poblokować porty i domeny a nawet a nawet slowa kluczowe wpisywane w przegladarce. Nawet wystarczy organiczyć transfer i czas połączenia przez wifi.

Jeśli jakis delikwent przegina to poprostu mozna blokować mac jego sieciówki i to we wszystkich AP w Brzegu.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-05-07, 16:03   

sq6acm napisał/a:
Jeśli jakis delikwent przegina to poprostu mozna blokować mac jego sieciówki i to we wszystkich AP w Brzegu.


Blokowanie MACów to w sumie fikcja, a bynajmniej można łatwo to obejść.
Należałoby się chyba więc skupić na odpowiednich filtrach, na katalogach stron dostępnych czy dostępnych usługach.

Jeśli chodzi o inicjatywy miejskie to np. artykuł z 2006 r. Patrz
0 UP 0 DOWN
 
sq6acm 



Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2010-05-07, 17:08   

Ale mimo to jak są chetni do stworzenia takiej nieoficjalnej sieci w Brzegu to dopisujcie się, stworzymy strone z dokladniejszym opisem poszcególnych punktów.
Ostatnio zmieniony przez sq6acm 2010-05-07, 17:08, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Janio 
Express IT



Wiek: 35
Dołączył: 13 Sie 2005

UP 17 / UP 4


Skąd: www.ExpressIT.pl

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-05-07, 17:39   

Proponował bym się dowiedzieć jak to ugryźć od strony formalnej.

Jak napisał Smooth - dowiedzieć się czy miasto nie ma tego w planach, tylko do kogo z takim pytaniem?

Inna sprawa, że znam w mieście kilka otwartych AP, ale nie mam pojęcia do kogo należą. Czy można tak ot umieścić na mapce w sumie anonimowy AP? Jakby nie było udostępniamy publicznie informację, gdzie za darmo można "ssać" bez limitów, a właściciel AP nie ma zielonego pojęcia co się dzieje pod jego adresem IP.

Bo jak na razie jest dwóch chętnych na udostępnianie AP, a trzeba mieć co umieścić na tej mapce i to najlepiej w strategicznych miejscach (akurat ja w takim niestety nie mieszkam :( ), więc w sumie odpadam :P

Moim zdaniem jedną z niezbędnych rzeczy musiała by być autoryzacja danego AP. Że jest bezpieczny, odpowiednio skonfigurowany, że właściciel wyraża zgodę itp...

Albo po prostu zapytać "miasta" co ma do powiedzenia w tym temacie :)
Ostatnio zmieniony przez Janio 2010-05-07, 17:43, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Aranea 


Wiek: 29
Dołączył: 08 Mar 2010

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-05-07, 23:46   

sq6acm napisał/a:
Jeśli jakis delikwent przegina to poprostu mozna blokować mac jego sieciówki i to we wszystkich AP w Brzegu.


Przyznam, że blokada MAC`ów to najprostsze zabezpieczenie, które przy pewnych narzędziach bardzo łatwo obejść :P
Niektóre AP`ki nie są takie przyjazne do konfiguracji. Może i nie znam jeszcze pełnych możliwości dzisiejszych routerów, ale blokada czasu i wielkości przesłanych danych to dość trudne. I banalne do obejścia.
0 UP 0 DOWN
 
sq6acm 



Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2010-05-08, 01:14   

Mam wrażenie, że odbiegliśmy od tematu który chciałem poruszyć. NIe chciałem dyskutowac na temat kto wie wiecej i jak sie zabezpieczać. nie było to moja intencją.
Może warto załozyć wątek, kto wie wiecej i lepiej :) .
pozdrawiam.
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2010-05-08, 11:18   

Mi się sprawa hotspotów bardzo podoba. Czasami gdzieś na szybko potrzebuję sprawdzić pocztę lub GG. Robię to z telefonu. Ale tam gdzie jest hotspot to zawsze z niego korzystam (wiadomo, że za darmo).

Będąc w trasie wyszukuję sobie zawsze miejsca gdzie jest darmowy internet.

Ja jestem za.
0 UP 0 DOWN
 
ciupik 



Wiek: 33
Dołączył: 19 Lut 2006

UP 1 / UP 2


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-05-08, 14:35   

w Żyrardowie w ktorym obecnie przebywam jest taki hotspot zyrardow.pl, w ktorym można spokojnie sprawdzić poczte, gg, i większość portali społecznościowych. limit czasu w jakim można być zalogowanym to 1h(po tym można po raz kolejny się logować)
i chyba praktycznie w całym mieście jest zasięg.
0 UP 0 DOWN
 
sq6acm 



Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2010-05-09, 09:49   

Tworząc temat nie mam na myśli formalnej struktury tylko kilku "oszołomów" którzy wiedzą co znaczy brak netu w terenie i chcą porzez to udostępniać swój net dla innych będących w terenie. Ja już wysyłam info na wifi jako Skarbimierz RONDO i na dni Skarbimierza uruchomię darmowy net w okolicy ronda i sklepów i części parkingu przy stadionie. Może uda mi sie zwiekszyć zasięg jak zrobie antenę o większym zasięgu i postawie ja na dachu. Przymierzm sie do anteny dookólnej o zysku 14 dBi to wtedy zasięg bedzie w promieniu ok 500 m od ronda w terenie otwartym i na laptopie. Jeśli ktoś będzie chcial sie przyłaczyć jestem w stanie wykonac wiecej takich anten. Wtedy możemy na stronie umieścić info i mapkę zasięgów takich AP.

Pozdr.
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2010-05-09, 11:03   

też mógłbym coś udostępnić :) oczywiście z ograniczeniami ale zawsze to cos :)
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: hotspot


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu