Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Nauczycielka na emeryturze: dorabiała, musi oddać rentę
Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-03-03, 08:40   Nauczycielka na emeryturze: dorabiała, musi oddać rentę

Nauczycielka na emeryturze: dorabiała, musi oddać rentę
Tekst za: KLIKNIJ TUTAJ!!!

Małgorzata Kozerawska 2010-03-02, ostatnia aktualizacja 2010-03-02 19:40:40.0

- Przepracowałam uczciwie ponad 30 lat. Dostawałam nagrody i odznaczenia. A teraz muszę włóczyć się po sądach jak jakiś złoczyńca i złodziej. To upadlające - mówi pani Jadwiga

Kłopoty łodzianki zaczęły się półtora roku temu. Była już wtedy na emeryturze. Wcześniej przepracowała 33 lata w szkole, ucząc historii i języka polskiego. Miała nieposzlakowaną opinię, bardzo dobry kontakt z młodzieżą i innymi pracownikami. Za swoje serce i działalność społeczną zdobywała nagrody i odznaczenia. Ale zaczęła chorować - najpierw na serce, później na gardło. Stwierdzono u niej typową chorobę nauczycieli, którzy dużo operują głosem: zmiany przerostowe krtani i zanik błony śluzowej. Męczyły ją częste infekcje, nigdy do końca niewyleczone, bo nie chciała opuszczać lekcji. W katalogu chorób zawodowych jej schorzenie uznano za taką chorobę. Instytut Medycyny Pracy przyznał jej prawo do świadczenia rentowego, które otrzymywała razem z pensją. Po przejściu na emeryturę dostawała połowę renty.

- Przez kilka lat siedziałam w domu, ale było mi coraz ciężej. Prócz zdrowia wysiadała też psychika, tym bardziej że komplikowały się sprawy rodzinne - opowiada pani Jadwiga. - Zaczęłam się rozglądać za jakimś dodatkowym zajęciem.

Koleżanka namówiła ją, żeby została opiekunką osób starszych. Pod koniec listopada 2007 roku zgłosiła się do agencji Serce, gdzie przyjęto ją z otwartymi ramionami. Natychmiast podpisała legalną umowę i rozpoczęła pracę. Opiekowała się dwiema paniami, w tym 80-letnią emerytowaną nauczycielką, którą znała wcześniej. Stan staruszki był bardzo ciężki - po udarze i operacji onkologicznej czuła się fatalnie i była załamana psychicznie. Potrzebowała nie tylko pomocy przy codziennych, życiowych czynnościach, ale także duchowego wsparcia, rozmów, zainteresowania.

- Pracowałam znacznie więcej godzin, niż to było w kontrakcie. Zarobki były bardzo marne - 3 zł za godzinę. Miesięcznie dawało to 240 zł. Dlatego bardziej traktowałam to zajęcie jako pomoc charytatywną, która przez całe życie była mi bliska - mówi łodzianka.

Pani Jadwiga przepracowała tylko trzy miesiące i cztery dni. Stan zdrowia nie pozwolił na więcej. Ponieważ praca była legalna, agencja odprowadzała do ZUS-u wszystkie składki, a co za tym idzie - Zakład wiedział, że pracuje. W czerwcu ZUS wysłał do niej pismo, że musi oddać bezprawnie pobieraną rentę za cztery miesiące. W sumie prawie 3 tys. zł. Pani Jadwiga była kompletnie zaskoczona.

- Kiedy poszłam wyjaśniać sprawę do ZUS-u, okazało się, że od 2003 roku, jeśli ma się emeryturę i rentę z tytułu choroby zawodowej, nie wolno dorobić nawet złotówki. Skąd miałam o tym wiedzieć? - pyta. - Przecież kiedy pracowałam w szkole, też pobierałam rentę i wszystko było w porządku. Nikt mnie nie zawiadomił, że coś się zmieniło w przepisach.

Kobieta stwierdziła, że nie zapłaci, bo nie ma tyle pieniędzy. Próbowała tłumaczyć, że zarabiała grosze (240 zł miesięcznie), podczas gdy renta wynosiła 600 zł i teraz chcą ją odebrać. Uważała, że to niesprawiedliwe. ZUS wystąpił do sądu pracy. Sędzia wysłuchał z uwagą relacji pani Jadwigi. Z życzliwością odniósł się do jej zawodowych i społecznych zasług, kłopotów ze zdrowiem i orzekł, że powinna oddać 1,3 tys. zł. ZUS wniósł apelację. Wyrok zapadł kilka dni temu - kobieta musi oddać prawie 3 tys. zł, czyli tyle, ile obliczył Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Jestem zdruzgotana. Serce i nerwy w strzępach. Mąż w przededniu ciężkiej operacji. Nie dość, że nie mam tych pieniędzy, to włócząc się po sądach, czuję się jak najgorszy przestępca i złodziej. A to wszystko za parę groszy, które zarobiłam i które dla ZUS-u nic nie znaczą - rozpacza pani Jadwiga. - Syn nawet o niczym nie wie, tak mi wstyd.

Jedyne, co może teraz zrobić, to wystąpić do dyrektora łódzkiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by rozłożył jej należność na mniejsze raty. Te, które orzekł sąd, to prawie 1,2 tys. zł, co zniszczyłoby budżet pani Jadwigi.

Małgorzata Kozerawska

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2010-03-03, 08:41, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2010-03-03, 12:55   

ZUS jest olbrzymią machiną wydającą miliony na premie. Teraz muszą skądeś wziąć pieniądze na następne.
0 UP 0 DOWN
 
bandit 
Grzegorz



Wiek: 41
Dołączył: 13 Wrz 2007

UP 7 / UP 3


Skąd: Brzeg/Leeds

Wysłany: 2010-03-04, 14:39   

Zus jest jedynie po to aby niszczyc ludziom zycie, ciesze sie ze nie oddaje nawet grosza miesiecznie na nasze państwo, bo przeciez nie ma dla kogo.

porzyklad ??
pamietacie tego pana co mial piekarnie i oddal chleb ktory zostawal mu do domów dziecka ?? - zrujnowali go!

drugi przyklad?

kiedys czytalem w gazecie jak to dwóch panów mialo wspolna firme ........ (bla bla bla)....musieli ja zamknac, napisali w dwoch kopiach i podpisali przy kims tam, ze ureguluja reszte rachuknow. jeden z kolegow nie zaplacil nic. Do drugiego nie przyszlo zadne zawiadomienie z zusu ale ....... za to za ponad 5 lat przyszedl mu rachunek do oddania ponad 80 tys złotych (na rzecz zusu oczywiscie).

poprostu szkoda gadac ...
Ostatnio zmieniony przez bandit 2010-03-04, 14:40, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
blaster 



Zaproszone osoby: 10
Wiek: 39
Dołączył: 26 Kwi 2006

UP 138 / UP 192


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-03-04, 15:01   

2 rzeczy na tym świecie są oczywiste

1. Że umrzemy kiedyś
2. Że prędzej czy później dopadnie Nas ZUS (Zaklad Utylizacji Schorowanych)
0 UP 0 DOWN
 
skalpel 



Wiek: 37
Dołączył: 20 Maj 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Wrocław / Brzeg

Wysłany: 2010-03-04, 15:14   

Dwa komentarze:

Cytat:
- Kiedy poszłam wyjaśniać sprawę do ZUS-u, okazało się, że od 2003 roku, jeśli ma się emeryturę i rentę z tytułu choroby zawodowej, nie wolno dorobić nawet złotówki. Skąd miałam o tym wiedzieć?


"Nieznajomość prawa szkodzi"

Cytat:
A to wszystko za parę groszy, które zarobiłam i które dla ZUS-u nic nie znaczą


To mała kwota, ale jakby każdy tak robił, to by już się uzbierało. Dura lex sed lex.
0 UP 0 DOWN
 
krt 



Wiek: 47
Dołączył: 08 Gru 2007

UP 41 / UP 37



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-03-05, 11:01   

skalpel napisał/a:
Dwa komentarze:

Cytat:
- Kiedy poszłam wyjaśniać sprawę do ZUS-u, okazało się, że od 2003 roku, jeśli ma się emeryturę i rentę z tytułu choroby zawodowej, nie wolno dorobić nawet złotówki. Skąd miałam o tym wiedzieć?


"Nieznajomość prawa szkodzi"

Cytat:
A to wszystko za parę groszy, które zarobiłam i które dla ZUS-u nic nie znaczą


To mała kwota, ale jakby każdy tak robił, to by już się uzbierało. Dura lex sed lex.


a jak wygląda sprawa mundurowych, zdaje sie że mogą sobie dorabiać bez żadnych przeszkód i zawieszenia renty czy emerytury - ale zastrzegam że to zasłyszane a nie że jestem tego pewny - jakby ktos mnie uświadomił to byłbym zobowiązany :)
0 UP 0 DOWN
 
natan 


Wiek: 48
Dołączyła: 13 Lis 2007

UP 24 / UP 4



Wysłany: 2010-03-09, 11:37   

skalpel ty chyba masz problem ze zrozumieniem tekstu kobieta nie miała pojęcia o zmianie przepisów a takie gdybanie że każdy i takie tam darowałbyś takie mądrości a pozatym tak samo nas i tak samo ZUS obowiązują pewne zasady, ciekawe czy ZUS w terminach odprowadzał wszystkie składki tej nauczycielce za nieterminowe płacenie przecierz są odsetki karne a tak naprawdę to mało kto o tym wie ZUS też ma terminy do odprowadzania składek są nawet firmy które zajmują się takimi sprawami coś na zasadzie firm które pomagają uzyskać odszkodowanie po wypadku nawet miałam gdzieś wizytówkę do takiej firmy.
0 UP 0 DOWN
 
skalpel 



Wiek: 37
Dołączył: 20 Maj 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Wrocław / Brzeg

Wysłany: 2010-03-10, 16:40   

natan, przede wszystkim używaj znaków interpunkcyjnych, bo się tego czytać nie da!

To, że nie miała pojęcia to przecież jej zaniedbanie! Przecież to jest jej obowiązek.

I co do tego mają terminy odprowadzanie składek przez ZUS? Ja o jednym, Ty o drugim.
0 UP 0 DOWN
 
natan 


Wiek: 48
Dołączyła: 13 Lis 2007

UP 24 / UP 4



Wysłany: 2010-03-11, 14:59   

skalpel a ty czytałeś cały tekst czy tylko co drugie słowo
0 UP 0 DOWN
 
tomik 



Wiek: 42
Dołączył: 16 Sie 2008

UP 4 / UP 0



Wysłany: 2010-05-02, 21:10   

ZUS MON itp. to temat rzeka . Przykładem mogą być "trzynastki" bo jak "firma" BEZPRODUKTYWNA może dostawać coś takiego . Ale nikt nikomu nie broni iść pracowac do tych instytucji
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: dorabiala, emeryturze, musi, na, nauczycielka, oddac, rente


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 28
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu