Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Brzeg poza OROT-em
Autor Wiadomość
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-02-24, 00:15   Brzeg poza OROT-em

Miasto Brzeg ma zamiar wyjść z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej . OROT jest Stowarzyszeniem zrzeszającym: 10 jednostek samorządowych z terenu woj. opolskiego, 8 biur podróży i wielu innych.
Jak wynika z uzasadnienia uchwały , którą zajmować będą się radni na piątkowej sesji Rady Miasta OROT nie wywiązuje się ze statutowych obowiązków wobec Miasta Brzeg (w dużym skrócie).
Komisja Oświaty i Komisja Zdrowia Rady Miejkiej wystąpiły z wnioskiem o zaproszenie przedstawiciela OROT na najbliższą sesję aby mógł ustosunkować się do - było nie było - zarzutów. Dodam jeszcze że do OROTu Brzeg wstąpił w 2006 roku a więc za burmistrzowania aktualnego Burmistrza. Teraz burmistrz wnioskuje o wystąpienie. Zdania są podzielone.
Rozmawiałem dziś z dyrektorem OROTu (znam osobiście) i w piątek otwiera w jakiejś miejscowości punkt informacji turystycznej i nie będzie mógł uczestniczyć w sesji w Brzegu.

Osobiście uważam, że w obiec tego sprawę należałoby przełożyć na sesję następną i zaprosić z odpowiednim wyprzedzeniem dyrektora OROTu żeby miał możliwość odpowiedzenia na pytania.

Ostatnio obserwuję niedobry trend polityki burmistrza Huczyńskiego: radykalne działania - zero dyplomacji. Jeśli próba rozmowy czy umożliwienie wypowiedzenia się drugiej stronie jest dyplomacją. Bo chyba jest zwyczajną przyzwoitością.
Ostatnio zmieniony przez Bartek T. 2010-02-24, 00:19, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2010-02-24, 07:48   

Temat wskazuje na to, ze jest juz pewne, ze Brzeg jest poza orotem.
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2010-02-24, 11:36   

hmmm a może to wynika z niechęci do pewnych osob ?? Pamiętamy jaka była wymiana zdań między burmistrzem a wójtem Skarbimierza... musiał reagować wicemarszałek Jastrzembski ( Pulit- PSL, Jastrzembski -PSL ? Prezesem OROTU Rakoczy PSL )
Wychodzi na to, że OROT faworyzuje innych ?? nie chce mi się jakoś wierzyć...
Nie rozumiem niektórych działań burmistrza...ostatnimi czasy jego wybory sa bardzo kontrowersyjne...
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-02-24, 23:38   

Jastrzębski jest wicewojewodą, ale szczegół. A nasz burmistrz ostatnio stał się jakiś nerwowy no ale to jego problem (i mieszkańców gminy Skarbimierz niestety). Nie sadze, żeby to było nielubienie PSL bo do Twojej wyliczanki można dopisać: Kotara - PSL, Matuszewski (dyrektor MOPS) - PSL i pewnie jeszcze kilku.
Zobaczymy co radni postanowią na sesji.
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2010-02-25, 11:32   

Bartek T. napisał/a:
Jastrzębski jest wicewojewodą.


mój błąd...


zobaczymy jak dla mnie działania Burmistrza w pewnym stopniu sa niezrozumiałe
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-02-25, 17:47   

Pomijając wątek burmistrza w tym temacie... to po co miastu, które nie ma żadnego interesu w turystyce, należeć do organizacji, która tez nic pożytecznego (?) dla miasta nie robiła?
Jedynie z czym mi się OROT kojarzy, to z infomatem pod ratuszem. Tylko jeszcze nikogo nie widziałem, kto by z tego korzystał.
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2010-02-25, 19:52   

Brzeski napisał/a:
które nie ma żadnego interesu w turystyce,


właśnie a czy nie pora to zmienić ?? mamy się czym pochwalić przecież przyjeżdzali ludzie zwiedzać Brzeg. Ambitne plany budowy przystani czy przebudowy basenu odkrytego na pewno zmieniłyby wizerunek miasta, które stałoby się atrakcyjniejsze.

Zastanawiam się, czy to jest najlepsze wyjście... zrezygnować zawsze można przecież negocjować lepsze warunki. Sądzę, że Brzeg mógłby stać się atrakcyjny. Kiedyś ( patrzę teraz pod kątem mieszkańców) w parku wolności można było wypożyczyć kajak, popływać po stawie ( nie pamiętam tych czasów). Fakt, że Brzeg nie ma praktycznie terenów inwestycyjnych. Powiat Brzeski może być atrakcyjny turystycznie. ) trzeba tylko dostrzec walory i starać się je wypromować :)
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-02-28, 01:00   

Corvin napisał/a:
Temat wskazuje na to, ze jest juz pewne, ze Brzeg jest poza orotem.


Już jest pewne. Prorok czy co

Dzisiaj znowu miałem okazję porozmawiać z dyrektorem OROTu. Utwierdził mnie w przekonaniu, że powinniśmy (jako radni) wysłuchać "drugiej strony" czyli przedstawiciela OROTu, bo nie wiele dowiedzieć się można było z uzasadnienia uchwały. No ale już jakby po ptokach.
W zasadzie temat można zamknąć. Przynajmniej do czasu nastania innego Burmistrza Brzegu.
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2010-03-01, 15:04   

Nie trzeba byc prorokiem zeby zauwazyc wewnetrzna niespojnosc i brak logiki twojej wypowiedzi w powiazaniu z tematem.
Temat: Brzeg poza OROT-em
Wskazuje, ze juz jest poza.
Bartek T. napisał/a:
Miasto Brzeg ma zamiar wyjść z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej .

Wskazuje, ze jeszcze nie jest ale moze bedzie.
0 UP 0 DOWN
 
BeZet 



Wiek: 50
Dołączyła: 14 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: pewnie, że Brzeg

Wysłany: 2010-03-01, 15:49   

UZASADNIENIE do uchwały o wystąpieniu Gminy Miasta Brzegu z OROT-u, która została przez Radę Miejską Brzegu podjęta:

Gmina Miasto Brzeg wstąpiła do Opolskiej Regionalnej Organizacji na mocy uchwały nr LIV/449/06 Rady Miejskiej w Brzegu z dnia 29 września 2006 r. Tą uchwałą Rada Miejska w Brzegu przyjęła również Statut Stowarzyszenia OROT.
Zgodnie z przyjętym Statutem (§ 8 i 9), OROT została powołana i działa w celu:
1) kreowania pozytywnego i atrakcyjnego wizerunku województwa na rynkach turystycznych w kraju i zagranicą,
2) opracowania i rozwijania działań na rzecz promocji i rozwoju turystyki województwa opolskiego, a w szczególności:
a) inicjowania i kreowania działań społecznych i gospodarczych na rzecz turystyki,
b) inicjowania, opiniowania i wspomagania planów rozwoju i modernizacji infrastruktury turystycznej,
c) integracji gmin i powiatów województwa opolskiego w zakresie turystyki,
d) koordynacji wszelkich działań proturystycznych,
e) stwarzania warunków dla powstania i promowania produktów turystycznych,
3) propagowania i podejmowania działań na rzecz ekologii ochrony środowiska,
4) doskonalenia kadr, prowadzenia badań marketingowych w zakresie turystyki oraz ich analizy,
5) prowadzenia i koordynowania systemu informacji turystycznej w województwie
6) propagowanie działalności z zakresu krajoznawstwa, ekologii oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego
Dla osiągnięcia powyższych celów OROT:
1) współpracuje z organami administracji rządowej i samorządowej oraz podmiotami gospodarczymi działającymi w zakresie turystyki, w tym z Polską Organizacją Turystyczną,
2) współpracuje z osobami fizycznymi i wszelkimi podmiotami zarówno posiadającymi jak i nie posiadającymi osobowość prawną, realizującymi cele i zadania w zakresie promocji i rozwoju gospodarczego z zakresu turystyki,
3) prowadzi akcje promocyjne regionu w zakresie turystyki,
4) doskonali kadry turystyczne,
5) prowadzi bank szeroko pojętej informacji turystycznej,
6) działa dla rozwoju infrastruktury turystycznej województwa,
7) uzgadnia kalendarze imprez turystycznych,
8) może prowadzić centrum informacji turystycznej w Opolu i w innych miejscowościach na terenie województwa,
9) prowadzi działalność wydawniczą,
10) organizuje objazdy studyjne.

Corocznie Gmina Miasto Brzeg opłaca składkę członkowską, która jest naliczana w zależności od ilości mieszkańców Gminy. Rocznie składka ta wynosi ok. 4.000 zł (słownie: cztery tysiące złotych). W województwie opolskim funkcjonuje 11 powiatów i 71 gmin, czyli blisko 82 jednostki samorządu terytorialnego. Do Stowarzyszenia OROT należy jedynie 10 jednostek samorządu terytorialnego. Już sam ten fakt wymaga przeanalizowania celowości podtrzymywania członkowstwa w wojewódzkiej organizacji, zrzeszającej jedynie 1/8 wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.
Przez ostatnie trzy lata Gmina Miasto Brzeg z tytułu członkowstwa w tym Stowarzyszeniu nie osiągnęła żadnych wymiernych czy zadawalających ko-rzyści.
Cele i sposoby działania Stowarzyszenia określone powyżej nie są realizowane w sposób co najmniej satysfakcjonujący dla Gminy Miasta Brzegu. Żaden z tych punktów nie jest faktycznie w całości wdrożony w życie, zwłaszcza, jeśli chodzi o dobro i korzyści Gminy Miasta Brzegu. Z pewnością dotyczy to również całego województwa opolskiego, gdyż pozostałe (blisko 70) jednostki samorządu terytorialnego województwa opolskiego, które do OROT-u nie należą - znajdują się na terenie tego województwa.
Obietnice, związane z powstaniem sieci punktów informacji turystycznych, które to m.in. były głównym motywatorem przystąpienia do tej organizacji, odsunęły się na dalszą, bliżej nieokreśloną, przyszłość.
W związku z powyższym oraz z brakiem jasnych i skonkretyzowanych planów działań na rzecz dobra członków Stowarzyszenia w najbliższej przyszłości, zasadnym wydaje się podjęcie uchwały przez Radę Miejską w Brzegu o wystąpieniu Gminy Miasta Brzeg ze Stowarzyszenia Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Dodam jeszcze, że Przewodniczący RM przedstawicieli OROT-u na sesję zaprosił. Niestety, nikt nie dotarł.
Ponadto, skoro radny Tyczyński tyle razy rozmawiał z p. Mielcem (notabene, dyrektorem OROT-u, chyba się nie mylę), to może mógł na sesji przedstawić argumenty przeciwko tej uchwale, a nie po prostu wyjść i nie brać udziału w głosowaniu....
0 UP 0 DOWN
 
BeZet 



Wiek: 50
Dołączyła: 14 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: pewnie, że Brzeg

Wysłany: 2010-03-01, 15:50   

j.w.
Ostatnio zmieniony przez BeZet 2010-03-01, 15:51, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Jamps 


Wiek: 49
Dołączył: 04 Cze 2005

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg Rybaki

Wysłany: 2010-03-02, 19:02   

niezależnie od tego co myślę na temat zasadności/bezzasadności bycia w Orocie, chciałem zwrócić uwagę na niezrozumiały dla mnie argument za wyjściem
to, że w organizacji jest tylko 1/8 samorządów nie przeszkadza przecież w promowaniu Brzegu - rozumiem, że w naszym (miejskim) interesie jest promowanie miasta, a nie pozostałych 70 samorządów, a nawet nie pozostałych 81 samorządów

ale to w sumie szczegół

natomiast, co do zaproszenia przedstawiciela OROT-u na sesję i jego nieobecności - uczciwiej byłoby napisać, że zaproszono go najszybciej w środę (nie wiem, czy nie w czwartek) na sesję, która zaplanowana była na piątek
jeśli to było poważne zaproszenie i radni poważnie myśleli o wysłuchaniu jego argumentów, to warto było nawet miesiąc poczekać

a teraz nawiązując do pierwszego zdania: też nie widze sensu "bycia" w Orocie
ale też nie widzę jakiejś spójnej promocji miasta
promowac dziś to się może aquapark, albo zamek, albo... no właśnie, co poza tym? Bo o ile dla zamku może przyjechać ktoś z daleka, o ile dla zjechania rurą do wody może przyjechać jakaś rodzina z Oławy, Strzelina, nawet Nysy o tyle dla naszych pozostałych atrakcji (kościołów, parków, szlaków polichromii, festiwali i wielu jeszcze innych podobnych ciekawostek) - każdej z osobna - nikt nie przyjedzie

mógłby ktoś przyjechać dla całości, ale jak przyjedzie np. w sobotę po południu, to pozostanie mu o te atrakcje pytać przechodnów, albo samemu błądzić po mieście
wiem, miejska informacja turystyczna powstaje, w końcu pewnie powstanie, ale boję się, że bez jakiegoś głębszego pomyślunku skończy się na stercie ulotek, poradzie jak trafić do zamku itp.
Ostatnio zmieniony przez Jamps 2010-03-02, 19:04, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-03-02, 19:37   

Jak to władza zaoszczędziła 4 koła.
BeZet napisał/a:
Rocznie składka ta wynosi ok. 4.000 zł (słownie: cztery tysiące złotych).


ROTFL

Przypomniał mi się kawał o Szkotach
- Tato, tato, zaoszczędziłem dzisiaj 4 pensy - chwali się mały Szkot
- Brawo synu! A jak to zrobiłeś?
- Biegłem ze szkoły za autobusem.
- Mogłeś biec synu za taksówką, zaoszczędziłbyś 2 funty.
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-03-02, 21:45   

BeZet napisał/a:
Dodam jeszcze, że Przewodniczący RM przedstawicieli OROT-u na sesję zaprosił. Niestety, nikt nie dotarł.
Ponadto, skoro radny Tyczyński tyle razy rozmawiał z p. Mielcem (notabene, dyrektorem OROT-u, chyba się nie mylę), to może mógł na sesji przedstawić argumenty przeciwko tej uchwale, a nie po prostu wyjść i nie brać udziału w głosowaniu....


Ostatnio jesteśmy widzami polityki burmistrza pn. "rachciachciach i z hukiem": tak było z kontrolą w MOPSie, tak było (jest!) z USC dla mieszkańców Skarbimierza, tak było (będzie!) z miejscami w brzeskich przedszkolach dla dzieci mieszkańców Skarbimierza. Oczywiście nie neguję celów, ale wykonanie jest takie jak w cudzysłowiu. Liczyłem, że w tę politykę burmistrza nie będzie wciągał radnych. Liczyłem także, że radni nie dadzą się w tę politykę wciągnąć i po dwakroć się przeliczyłem.
Szkoda, że wnioskodawca uchwały nie pomyślał o zaproszeniu "drugiej strony" czyli przedstawiciela OROTu, ale było by niezgodnie z zasadami prowadzonej polityki.
Niemniej OROT zaproszenia nie otrzymał. Z tego co mi wiadomo z Biura Rady Miasta była tylko nieudana próba zaproszenia. Ponad to tego samego dnia kiedy na sesji był rozpatrywany ten projekt uchwały odbywało się otwarcie siedziby OROTu w Opolu. Nic nie stało by się gdyby odłożyć ten projekt o miesiąc - na sprzedaż terenu przy ul. Wrocławiskiej radni zgodę wydali za czwartym razem - widać chcieć to móc.
Z dyrektorem Mielcem spotkałem się w sobotę, już po "wyjściu" Brzegu z OROTu i wtedy podzielił się ze mną informacjami, które - gdyby posiadali przez uchwałą radni - być może spowodowały by nie przyjęcie uchwały.
No ale "zaoszczędziliśmy" (cudzysłów bo nie da się tego policzyć) 4.000,00 zł (słownie: cztery tysiące złotych) rocznie co w skali budżetu miasta jest sumą niewielką. Jest to mniej więcej koszt miesięcznego utrzymania jednego urzędnika z wcale nie wysoką pensją.
0 UP 0 DOWN
 
Krzysztof63 



Wiek: 61
Dołączył: 09 Lis 2009

UP 22 / UP 0


Skąd: Festung Schweidnitz

Wysłany: 2010-03-05, 16:51   

Jamps napisał/a:

promowac dziś to się może aquapark, albo zamek, albo... no właśnie, co poza tym? Bo o ile dla zamku może przyjechać ktoś z daleka, o ile dla zjechania rurą do wody może przyjechać jakaś rodzina z Oławy, Strzelina, nawet Nysy o tyle dla naszych pozostałych atrakcji (kościołów, parków, szlaków polichromii, festiwali i wielu jeszcze innych podobnych ciekawostek) - każdej z osobna - nikt nie przyjedzie...

Wręcz przeciwnie. Nie jest atrakcją akwapark, taki sam jak w sąsiednim powiecie. Akwapark jest atrakcją wyłącznie miejscowych.

Atrakcją jest zamek, jest pole bitwy koło Małujowic (ile jest innych pól bitew koło Małujowic?), polichromie w kosciele w tej samej wsi (ile jest innych polichromii w kościołach w innych Małujowicach?).

Twoje słowa świadczą, że nie masz zielonego pojęcia, co to jest promocja gminy. Problemem nie jest brak akwaparku czy nowego ronda, tylko np. brak miejsc noclegowych, z czym teraz mam do czynienia. Potrzebuję noclegi w standardzie i cenie schroniskowej - a tego w Brzegu nie ma. Będzie gdzie spać - to i turystyka przyjazdowa się zacznie.

A tak w ogóle - turystyka biznesowa u was kwitnie. Tyle, że znowu - nie ma gdzie spać. Prezesi, wymagający pięciu * jeżdżą do Wrocka. A przeciez lotnisko jest prawie na miejscu. Znajdżcie inwestowa na pięciogwiazdkowy hotel i takąż restaurację, a te wszystkie szmalowne figury zostaną na noc u was, bo po cholerę będzie jechać do Wrocka?
Ostatnio zmieniony przez Krzysztof63 2010-03-05, 17:07, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzeg, orotem, poza


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu