Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Oświetlenie w Mieście
Autor Wiadomość
erl 

Wiek: 37
Dołączył: 01 Cze 2009

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-01-16, 23:20   Oświetlenie w Mieście

Witam

Oświetlenie w Brzegu tak jak i w innych miastach, według mnie nie spełnia swojej roli.
Klosze na lampach są źle zaprojektowane, uzasadnię dlaczego:

Np: klosze "kule" 50-60% światła wysyłane jest w niebo, jest to według mnie marnotrawstwo, światło które powinno oświetlać chodniki/ulice, oświetlają je, ale przy okazji oświetlają również całe niebo, a także świeci po oknach.
Światła które powinny oświetlać drogi, świecą kierowcom po oczach, jest to kolejny powód dla którego uważam, że oświetlenie takie jest źle zaprojektowane.
Owszem, klosze "kule" może i estetycznie wyglądają tak w dzień, jak i w nocy, jednak nie spełniają swojej roli.
Kolejnym powodem jest to, że jak wszędzie, w Brzegu pewnie też są ludzie którzy lubią popatrzeć na nocne niebo, jednak większość mieszkańców pewnie już zapomniała jaki to widok, gdyż światła skierowane w niebo skutecznie utrudniają takie obserwacje, także jest to również problem dla Astronomów którzy zajmują się tym amatorsko lub zawodowo.


Także moje zdanie jest takie, że klosze lamp powinny być przystosowane w taki sposób aby kierowały światło w dół, czyli tam gdzie świecić powinno.

Chętnie wysłucham waszych opinii. Wiem, że pewnie znajdą się tacy, którym to nie odpowiada, ale ok, jestem przygotowany na nawet najgorsze opinie w tej sprawie

Pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2010-01-16, 23:28   

ale o jakich lampach mówisz ?? bo jest kilka rodzajów. i na chwilę obecną tylko moge sie domyślać, że chodzi o okrągłe kule. mam racje ??
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2010-01-17, 00:26   

wszem oświetlenie ulic miasta pozostawia wiele do życzenia, ale czy świeci w niebo? Chyba tylko te ozdobne kule na ulicach nie uczęszczanych przez samochody.


W sumie czy nie warto by się zebrać w nocy i porobić zdjęcia oświetlenia?
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2010-01-17, 00:33   

yasiu napisał/a:
Chyba tylko te ozdobne kule na ulicach nie uczęszczanych przez samochody.


tak ale w takim razie tak jak mówisz one są na ulicach gdzie nie jeżdzą auta... poza tym nie tracą 50 czy tam 60 % ( nie idzie w niebo) ;) ale i wygląda to bardzo łądnie... oświetlone dookoła...
0 UP 0 DOWN
 
slawq 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2010-01-17, 09:01   

erl, musisz tu rozróżnić oświelenie użytkowe i dekoracyjno-użytkowe. Klosze o których piszesz to ta druga opcja, co nie tylko musi świecić , ale i ładnie wyglądać . Z reguły klosze te widzisz w parkach, na deptakach, na terenie rynku. Co do przeszkadzania astronomom - nawet ze zwykłej oprawy drogowej świecącej w dół część światła wraca w postaci światła odbitego. W taki sam sposób może im przeszkadzać światło z okien sąsiadów.
Jeśli oświetlenie uliczne raziło by kierowców nie przeszło by żadnych odbiorów. Ja się jeszcze nie spotkałem w miejscem gdzie światło ewidentnie by raziło kierowcę po oczach.

Po drugie to nie klosze są przystosowane do świecenia w dół tylko oprawa, klosz to tylko przezroczysty, lub opalizowany element przykrywający źródło światła.


PS. Szkoda tylko że Brzeg nie zainwestował jeszcze w energooszczędne oprawy z redukcją mocy, tylko takie mogę mieć uwagi co do oświetlenia, no i oczywiście chciałoby się by stare oprawy zostały zamienione na nowe.
Ostatnio zmieniony przez slawq 2010-01-17, 09:04, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
butter 
Powodzonka i szerokości :)



Wiek: 36
Dołączył: 13 Gru 2005

UP 61 / UP 15


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-01-17, 10:53   

A czy ktoś odpowie na to pytanie.... czy żarówki "białe" i "żółte" pobierają tyle samo prądu??? bo np na ul Jana Pawła (białe) ledwo co oswietlają i ciemno jak......, natomiast tam gdzie są założone żółte żaróweczki (piastowska) to widno prawie jak w dzień... wiec zastanawiam sie jaki jest powód montowania "białych" żarówek, i tylko ich moc- różnica przychodzi mi do głowy.
0 UP 0 DOWN
 
slawq 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2010-01-17, 11:02   

butter, białe czy lekko niebiesko-fioletowe światło ? Żółte żarówki to sodowe, te niby białe światło ale o barwie zimnej ( niebiesko fioletowej to żar. rtęciowe , lub żarowo-rtęciowe ) mniej efektywne przy takim samym poborze prądu. Na tej stronie możesz zobaczyć że dla żarówki rtęciowej 250W strumień świeltny to ok 13000 lm ( na stronie jest błąd, napisano 1300), a dla żarówki sodowej ponad 2 x tyle , czyli 27000 lm.

Nie wystarczy zmienić samej żarówki, inne są "wnętrzności" oprawy. Druga sprawa to pewnie czystość kloszy i jakość odbłyśników.No chyba że zastosuje się zamienniki "rtęciówek" które są podane na tej stronie np. o mocy 210 W dla "rtęciówki" 250W <klik> . Pozostaje nadal temat sprawności (pewnie z 20 letnich) opraw.

Żeby ktoś się nie czepił, mówiąc żarówki powinno w tym przypadku mówić się "źródła światła" lub "lampy sodowe" i "lampy rtęciowe".
Ostatnio zmieniony przez slawq 2010-01-17, 11:10, w całości zmieniany 5 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-01-17, 11:45   

erl napisał/a:
Klosze na lampach są źle zaprojektowane

To musisz mieć pretensje do projektantów.
erl napisał/a:
w Brzegu pewnie też są ludzie którzy lubią popatrzeć na nocne niebo

Jeśli mam wybierać w mieście: widoczne nocne niebo a widoczna ulica to wybieram to drugie. Nie bez pardonu obserwatoria astronomiczne lokalizowane są na odludziu.

Pan_Pasztet napisał/a:
chodzi o okrągłe kule. mam racje ??

A widziałeś Pasztecie nieokrągłe kule? ;)

slawq napisał/a:
Nie wystarczy zmienić samej żarówki, inne są "wnętrzności" oprawy.

Czasami wystarczy. Zależy od oprawy.
slawq napisał/a:
(pewnie z 20 letnich)

Beż żartów :) Ponad dwudziestoletnie to są na Słowackiego (pamiętam jak je stawiali). Im bliżej centrum tym starsze. Na Ofiar Katynia oświetlenie jest ze dwa razy starsze ode mnie :)
Jest (był to właściwsze słowo) program zakrojony na szeroką skale wymiany oświetlenia. Moim skromnym zdaniem należałoby zrobić to co zrobiła Oława: wymienić same oprawy (z żarówkami of course) skoro nie ma kasy na wymianę słupów. Burmistrz jednak stoi na stanowisku, że nie będzie zakładał nowych opraw na starych słupach. Szybko licząc wymiana samych opraw zwróciła by się po kilku latach (3-4). Jest już nawet przeprowadzona inwentaryzacja miejskiego oświetlenia chyba w 2008 roku. No ale...
Ostatnio zmieniony przez Bartek T. 2010-01-17, 11:47, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
slawq 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2010-01-17, 11:52   

Bartek T. napisał/a:
slawq napisał/a:
Nie wystarczy zmienić samej żarówki, inne są "wnętrzności" oprawy.


Czasami wystarczy. Zależy od oprawy.


Dwa zdania dalej napisałem....
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2010-01-17, 12:06   

Bartek T. napisał/a:

A widziałeś Pasztecie nieokrągłe kule?


nie ale zastanawiałem się czy chodzi o kule czy może inne lampy ;)




ps. Bedziesz Bartku licytował czerwony nick ?? :D bo jak nie to mamy szanse :d
0 UP 0 DOWN
 
erl 

Wiek: 37
Dołączył: 01 Cze 2009

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-01-17, 14:02   

Chciałbym tu sprostować co nie co.
Nie mam oczywiście do nikogo pretensji, chciałem wyrazić tylko swoje zdanie na ten temat.

Nie chodzi mi również o to aby całkiem zlikwidować światło, byłoby to mocno przesadzonym rozwiązaniem.

Chodzi mi jednak o coś takiego jak oprawy, dzięki którym światło wysyłane jest bezpośrednio w dół, dobrze oświetlając drogi i chodniki.

Faktycznie, kule są estetyczne, ładnie wyglądają, dobrze się prezentują, ale czy są praktyczne ?


Pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: miescie, oswietlenie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 29
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu