Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
segregacja odpadów-cena
Autor Wiadomość
larcz 


Wiek: 41
Dołączył: 18 Paź 2009

UP 68 / UP 27



Wysłany: 2009-11-06, 13:45   segregacja odpadów-cena

Witam mam pytanie czy może ktoś orientuje się czy a jeśli tak ile kosztuje miasto Brzeg segregacja 1 tony śmieci w Zakładzie Gospodarowania Odpadami
Sp. z o.o. w miejscowości Gać? Chciałbym wiedzieć ile nas wszystkich kosztuje fakt że śmieci w brzegu nie są segregowane czy to przez mieszkańców czy to przez firmy działające na terenie brzegu.
wiem że są w śród nas radni i inni ludzie którzy mogą kompetentnie odpowiedzieć na moje pytanie.
dziękuje za info.
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2009-11-07, 07:30   

Pytanie powtarza się, więc najlepiej byłoby aby głos zabrała osoba z Gminy Brzeg kompetentna w tej sprawie. Koszt segregacji nie jest najważniejszy. Gmina zgodnie z odp. ustawami ma obowiązek segregacji określonego % odpadów. Jeśli nie wykona ustawowego obowiązku to kara może przewyższyć nadmierny koszt segregacji. Dodatkowo pomysł ustawodawcy był taki, że te posegregowane odpady chętnie zakupi jakaś niewidzialna ręka. Jak ta niewidzialna ręka pali się do zakupów widać na składowisku w Gaci.
0 UP 0 DOWN
 
Bajabajka 


Wiek: 47
Dołączyła: 24 Maj 2007

UP 8 / UP 74



Wysłany: 2009-11-07, 09:16   

"Niewidzialna ręka" zakupi takie odpady, ale odpowiednio przetworzone, a nie wiem czy w Gaci mają do tego odpowiednie maszyny i dostateczną liczbę pracowników..... Bardzo popularny jest granulat z butelek typu PET, o różnej granulacji, używany do produkcji polarów, zabawek itd.


Przygotowanie takiego granulatu wymaga "wybrania" odpowiednich opakowań plastikowych oraz usunięcie z nich zakrętki i "opaski" od niej (nie wiem jak teraz, kiedyś były to dwa różne typy tworzywa), co robi się ręcznie, a następnie umieszczeniu w maszynie i wyborze wielkości granulatu.

:)

Nie należy również zapominać, że czy segregujemy, czy nie, wszystkie pojemniki na odpady do recyklingu muszą być co jakiś czas (nie pamiętam już co jaki :roll: ) odpowiednio czyszczone, co również wchodzi w koszt segregacji.

Kolejnym problemem jest niechęć nasza do segregacji, a tym bardziej do odpowiedniego przygotowania odpadu.... np. słoik po ogórkach wrzucamy w całości (słoik+nakrętka+etykieta), a niekiedy jeszcze z zawartością do pojemnika na szkło.
Następnym problemem jest niechęć mieszkańców do budowy czegokolwiek związanego z recyklingiem oraz utylizacją.
Wymieniając dalej ..... budowa składowisk, nie przewidując późniejszej "eksploatacji" go, np. odzyskanie biogazu powstającego w procesie fermentacji i rozkładu....

Można gadać na ten temat bez końca.... i zawsze będzie jakieś "ale"!
Ostatnio zmieniony przez Bajabajka 2009-11-07, 09:46, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2009-11-07, 17:56   

Aby z zyskiem inwestować w przetwórstwo odpadów trzeba mieć szeroką interdyscyplinarną wiedzę, a i to nie zapewnia zysków. Ci, którzy zainwestowali w przetwórstwo opon metodą ścieralną w większości splajtowali. Poszukiwana była guma z opon uzyskiwana metodą kriogeniczną, ale w Polsce już nie jest bo większość opon trafia do pieców w cementowniach. Podobnie z kompostem odzyskiwanym z odpadów organicznych, ten ze szkłem nie ma nabywców, a produkcja bez szkła jest zbyt droga. Co do Gaci. Odpady tworzyw sztucznych mają zbyt, ale posegregowane na rodzaje, nie na kolory hehe. Są takie sortownie zautomatyzowane, wykorzystujące znane ciekawe zjawiska fizyczne, ale to kosztuje. Może to robić ręcznie technik chemik z kilkuletnim doświadczeniem posługując się metodą ogniową, tudzież szkiełkiem i okiem. Ale z odpowiednim wynagrodzeniem i z niewielką wydajnością w związku z czym sam na siebie nie zarobi. Nie wiem czy te stare meble jeszcze są na składowisku, ale ich obecnie w kraju nikt nie przetwarza. Po kilku latach euforii związanej z odpadami przyszła pora na refleksję, że napisanie, a raczej ściągnięcie z Unii tomów przepisów w tej sprawie niczego nie załatwia.
0 UP 0 DOWN
 
larcz 


Wiek: 41
Dołączył: 18 Paź 2009

UP 68 / UP 27



Wysłany: 2009-11-07, 18:20   

moim jednak zdaniem koszt segregacji ma tutaj duże znaczenie gdyż pokazuje ona koszt jaki ponosi miasto na zapłatę firmie zewnętrznej za ich segregację zamiast przeznaczyć je na inne cele np.osławione już w brzegu dziurawe drogi.
zadałem to pytanie gdyż posiadam firmę która produkuje w ciągu roku znaczna ilość odpadów które nadają się do ponownego przetworzenia.mam oczywiście kontener na odpady stałe.Zadzwoniłem wiec do Zakładu Higieny Komunalnej Spółka z o.o. z zapytaniem czy nie podstawili by kosza na butelki,plastik,karton itp. myśląc że robię super przysługę miastu gdyż dzieki temu można zaoszczędzić pieniądze przy okazji troszcząc się o środowisko. Byłem święcie przekonany że nie płaci się za wywóz recyklingu. No a jednak.
Wszyscy za to płacimy czyli jeżeli ktoś segreguje odpady nic z tego nie ma oczywiście prócz ochrony środowiska.
Następnie słyszymy w telewizji jak to Polacy nie dbają o segregację śmieci i ile na tym wszyscy tracimy.
Mieszkałem dużo lat za granicą i tam rozwiązane jest to zupełnie inaczej niż u nas a mianowicie:
-istnieje obowiazek segregacji odpadów nie pobierane sa przy tym żadne opłaty za ich wywóz. Oczywiscie za nie segregowanie odpadów wiąże się z wysokimi mandatami.Jednocześnie prowadzona jest akcja informacyjna i edukacyjna pokazująca ile miasto , gmina itp może zrobić za zaoszczędzone pieniądze których nie musi wydawać na płacenie za segregację.tam gdzie mieszkałem nie ma problemu z dziurawymi drogami wiec przeznaczano je na projekty ekologiczne takie jak sadzenie drzew czy rekultywacja terenów zdegradowanych przez przemysł.
Może warto pokazać pokazać mieszkańcom brzegu ile my moglibyśmy na tym wszystkim zaoszczędzić co za to wyremontować wtedy może wiecej osób zacznie segregować odpady
i wszyscy na tym skorzystamy.wieże w to gdyż nic tak nie mobilizuje jak czynnik ekonomiczny.
pozdrawiam czekajac na wasze komentarze.
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2009-11-07, 19:11   

larcz napisał/a:
Może warto pokazać mieszkańcom brzegu ile my moglibyśmy na tym wszystkim zaoszczędzić co za to wyremontować wtedy może więcej osób zacznie segregować odpady i wszyscy na tym skorzystamy.wierze w to gdyż nic tak nie mobilizuje jak czynnik ekonomiczny.
pozdrawiam czekając na wasze komentarze.
Ależ oczywiście masz rację tylko, że w naszym kraju to tak nie działa. Gmina niby ma obowiązek segregacji, ale sama za to nie płaci. Od tego jest firma międzygminna w Gaci, która dodatkowo ze swego zysku musi spłacać kredyt na budowę składowiska. Jest oczywistym, że jeśli segregujesz odpady to opłatę za odbiór powinieneś mieć obniżoną, lub nie ponosić żadnej bo odwalasz za kogoś robotę - nie u nas w kraju. Firma w Gaci powinna przynosić zysk, bo na zachodzie robota w "śmieciach" jest dochodowa, dlatego we Włoszech to jedno z zajęć mafii - u nas jest jakby inaczej. A związek z Włochami miał być taki, że wagonami miały być od nich śmieci przywożone do Gaci. O zysku firmy w Gaci, to może inni się wypowiedzą. Wyobraź sobie, że istnieją u nas organizacje odzysku z wysokim kredytem założycielskim i niczego nie odzyskują a znakomicie żyją handlując wyłącznie kwitami. Wyobraź sobie, że były lata kiedy owe organizacje odzyskiwały więcej stłuczki szklanej opakowaniowej niż łącznie wyprodukowano w kraju i importowano. Więcej nie będę pisał bi Cię głowa rozboli.
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2009-11-07, 19:30   

..
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2009-11-07, 19:36, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Bajabajka 


Wiek: 47
Dołączyła: 24 Maj 2007

UP 8 / UP 74



Wysłany: 2009-11-07, 19:35   

http://www.bip.brzeg.pl/?id=1513
Tutaj można pobrać :Plan Gospodarki Odpadami dla Gminy Miasta Brzegu na lata 2008 – 2011 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2012 – 2015

Nic jednak z tego nie wynika....takie moje zaliczenie z przedmiotu "X"

Trochę się w poprzednim moim poście rozpisałam- wybiórczo oczywiście, bo od kilku lat nie praktykuję, ale wszystko rozbija się o świadomość społeczeństwa i jak zwykle- KASE!!!

Technologie i rozwiązania są, ale co z tym dalej..... :roll:
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2009-11-08, 10:18   

A co z tego planu może wynikać jeśli jest on podobny w każdej gminie w kraju (tego wymagają przepisy) i wykonany za ciężkie pieniądze przez zewnętrzne firmy w 60% metodą "kopiuj, wklej" w 35% na podstawie danych dostarczonych twórcy planu przez gminę a pozostałe 5% to wnioski niewiele różniące się w całym kraju. A ile to kosztuje? Całkiem różnie, za 10000 zł raczej nikt tego nie zrobi, ceny są zbliżone do 20000 zł. Nie mówię tu o tzw. aktualizacji planu, którą powinni wykonać urzędnicy, bo to koszt od 5000 zł do 8000 zł. Zachodzi tu podstawowe pytanie za co płacone jest tyle pieniędzy? Ale o to trudno mieć pretensje do władz gminy, niewidzialna ręka rynku tak to ukształtowała, a raczej różne lobby tzw. ekspertów w danej dziedzinie maczające palce w ustalaniu przepisów. Tu przydałaby się odpowiedź kogoś z gmin, niekoniecznie z Brzegu, do czego właściwie owe plany przydają się w codziennej działalności? Mam w tym względzie jednoznaczną odpowiedź. Problem w tym, że to my wszyscy, mieszkańcy miast i wsi płacimy za taką radosną twórczość, a przypominam, że piszę wyłącznie o gospodarce odpadami.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2009-11-08, 10:27, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Bajabajka 


Wiek: 47
Dołączyła: 24 Maj 2007

UP 8 / UP 74



Wysłany: 2009-11-08, 14:20   

Moim zdaniem możliwości rozwoju tej sfery jest wiele, ale wszystko blokują przepisy i ludzie, którzy są bo są albo już tak się wypalili, że im się nie chce!!!!!

Znam ludzi, którzy są wręcz "fanatykami" na tym punkcie i gdyby dać im tylko możliwość, wyłowić z "tłumu" mogliby zdziałać wiele, tak jak mnie zaszczepili tym tematem i gdyby nie koniunktura na rynku pracy, zapewne z takim samym zapałem jak moi nauczyciele "walczyłabym" o każdy elemencik w sprawie ochrony środowiska i recyklingu.

Tak wiele przykładów, nawet z ostatnich dni, że żeby pomagać i robić tak żeby było oki, to trzeba mieć twardą d...!
Sfera szeroko pojętej ochrony środowiska jest bardzo niewygodna dla tak naprawdę każdego..., czytaj 1post! Bo na co idą te nasze pieniądze?

Mam jednak kolejne pytanie, dlaczego nikt nie pyta się na co idą składki na ZUS? Na nasze emerytury? Ile z tego dostaniemy w przyszłości? Mamy na to jakiś wpływ oprócz OFE?

Powracając do kwestii naszego wysypiska, przeczytałam plan do którego link wkleiłam wcześniej oraz przeanalizowałam działania zakładu w Gaci.... Jestem przerażona, że tak ogromne środki zostały tam "utopione", a tak naprawdę wszystko opiera się o firmy wspomagające!!!!!!!!!!!!!!

Właściwa segregacja tak naprawdę nie jest prowadzona w Gaci, ale u firm, które sobie za to pewnikiem słono liczą. Przeglądając zdjęcia na-http://www.ekogok.pl/index.html , nawet laik stwierdzi, że coś tu jest nie tak!

Podsumowując, żeby segregacja i recykling miały sens musi być stworzona do tego odpowiednia infrastruktura, która pozwoli na efektywne wykorzystanie istniejących technologii oraz odpowiednia edukacja mieszkańców / w Niemczech już od przedszkola/ Jeśli będziemy opierać się na tym co jest zostaniemy w martwym punkcie.

Żeby być niezależnym regionem i czerpać z tego jeszcze zyski musimy mieć spalarnię /nowoczesną-full kasy/, kompostownię/nikt jej nie chce bo się mieszkańcy boją/, segregację odpadów przed składowaniem na super poziomie/ duża ilość pracowników-za wysokie koszty/ i szereg innych, które będą za drogie.... Nikt jednak nie pokusił się o bilans zysków i strat, jeśli chodzi o podjęcie się takiego przedsięwzięcia.

Z całym szacunkiem Panie Roztropku, ale niewidzialna ręka, czy nawet ABW nie są w stanie tego rozpracować. Moim zdaniem jest to kwestia ludzi, którzy się na tym znają i są kompetentni oraz pracują, bo to ich "kręci", a tych w naszym mieście coraz mniej, a patrząc w stronę stolicy................. wielka pustka!
Ostatnio zmieniony przez Bajabajka 2009-11-08, 14:25, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
larcz 


Wiek: 41
Dołączył: 18 Paź 2009

UP 68 / UP 27



Wysłany: 2009-11-08, 21:01   

przepraszam ze nie pisałem dłuższy czas ale cóż praca.
piszac tego posta nie chciałem sprowokowac dyskusji tak daleko idącej.
ja rozumiem ze segregacja odpadow przez samych mieszkancow to tylko wieszchołek góry lodowej jeżeli chodzi o recykling ale nie mamy co się rozwodzić nad kolejnymi bardziej skomplikowanymi procesami jak kompostownia i spalarnia choc oczywiście jest to bardzo ważnie jeżeli nie załatwimy kwestii najprostszych.Aż dziw że jeszcze nikt naprawde kompetentny (z gminy) sie na ten temat nie wypowiedział a może i nie dziw gdyż takich ludzi jest po prostu brak. Jeżeli jest tak jak piszecie i ten cały recykling jest nie opłacalny to może jest najzwyczajniej w świecie ściema. Z drugiej strony jak nam się nie oplaca a wszędzie w świecie się opłaca????????????
a jak faktycznie się nie opłaca to trzeba tak zrobić żeby się opłacało przykład??
-produkujesz butelki ze szkła uzyskanego z recyklingu płacisz mniejsze podatki
-używasz tychże butelek do sprzedaży swojego towaru płacisz mniejsze podatki
Jeśli natomiast sprzedajesz towar jak np piwo w butelkach bezzwrotnych płacisz więcej proste prawda??
jest tylko jedna kwestia a zarazem problem trzeba chcieć, mieć wizję i wiedziec co naprawdę jest ważne.Nie jest wszak ważne pokazywać jakim jest się twardzielem(Tusk) i zakazywać jednorękich bandytów dlaczego??? bo to nie ma znaczenia!!!
toś kto chce grać bedzie grał np.
-nielegalnie
-nie w Polsce wszak Czechy są blisko
trzeba zająć się sprawami które spowodują poprawę naszego życia a zarazem zaoszczedzą nam społeczeństwu trochę grosza.
Ostatnio zmieniony przez larcz 2009-11-08, 21:02, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2009-11-08, 21:25   

Bajabajka napisał/a:
Znam ludzi, którzy są wręcz "fanatykami" na tym punkcie i gdyby dać im tylko możliwość, wyłowić z "tłumu" mogliby zdziałać wiele,
Gdzie? w Brzegu? A kto tu pozwoli na to, aby się czymkolwiek wykazać? Z ludźmi , o których piszesz nawet rozmawiać nikt tu nie chce choćby po to aby dać odpowiedź odmowną.
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-11-09, 21:31   

larcz napisał/a:
ile kosztuje miasto Brzeg segregacja 1 tony śmieci w Zakładzie Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o. w miejscowości Gać?


Zasięgnąłem informacji i jedyne co mogę powiedzieć to to, że nikt sienie orientuje bo nikt nigdy tego nie przeliczył.

NIe jestem przedstawicielem w Zgromadzeniu EKOGOK. Polecam zadzwonić do Urzędu Miasta w Brzegu do pani Beaty Wszoły (Główny specjalista ds. ochrony środowiska i gospodarki odpadami): 77 416 05 19 i zadać pytania. W razie gdyby były problemy służę młotem, żeby przebić się przez urzędniczy mur. Choć akurat ani ta pani ani to Biuro nie robi raczej problemów z dostępem do informacji :)
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: odpadowcena, segregacja


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 32
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu