Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Reforma polskiej ortografii
Autor Wiadomość
Panna Nikt 


Wiek: 34
Dołączyła: 20 Maj 2006

UP 2 / UP 0


Skąd: z piekła rodem

Wysłany: 2009-05-27, 17:11   Reforma polskiej ortografii

`- To tak jakby zmieniać historię Polski! - bulwersuje się Katarzyna. - Skomplikowane zasady nie wnoszą nic do życia - ripostuje Piotr. Wiele kontrowersji wśród internautów wzbudził pomysł emerytowanego pracownika lubelskiego kuratorium oświaty, by Polacy zapomnieli o "ch", "ó" i "rz". Zdesperowany pan Edward napisał nawet w tej sprawie list do Janusza Palikota.`

więcej >tutaj<




Wydaję mi się,że tego typu reforma już kompletnie obniży poziom młodzieży. Zamiast czasem przysiąść nad słownikiem,dzieciaki będą miały wszystko w nosie. Nie sądzę,że nauka ortografii należała do bardzo trudnych,tym bardziej,że kończy się na etapie gimnazjum.
Ostatnio zmieniony przez Panna Nikt 2009-05-27, 17:28, w całości zmieniany 3 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Maga 



Wiek: 33
Dołączyła: 22 Kwi 2005

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-05-27, 17:24   

Idiotyczny pomysł, tyle z mojej strony na ten temat.
0 UP 0 DOWN
 
przem 



Wiek: 33
Dołączył: 19 Paź 2007

UP 158 / UP 235


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-05-27, 19:46   

Panna Nikt napisał/a:
Nie sądzę,że nauka ortografii należała do bardzo trudnych

Teraz wiele dzieci posiada jakieś papierki typu: dysleksja czy dysortografia, czy jeszcze coś tam - w wielu przypadkach - przesada. Nauczyciel nam kiedyś mówił, że takie dziecko rodzi się raz na ileś tam razy, więc trochę trudno, aby w jedej klasie było 20% takich dzieci. Po prostu
Panna Nikt napisał/a:
Zamiast czasem przysiąść nad słownikiem

po prostu idzie się na łatwiznę.
Potem w internecie masa rażących błędów ortograficznych...
0 UP 0 DOWN
 
zalev 
szyderca


Wiek: 33
Dołączył: 22 Kwi 2005

UP 7 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-05-27, 20:12   

powiesić pomysłodawcę za jaja
krzywda dla Polski i Polaków
dzieciaki udające dysmózgowie pasem i do książek
tyle na ten temat
0 UP 0 DOWN
 
Dalville 


Wiek: 34
Dołączył: 19 Gru 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-05-27, 20:21   

Warto też pamiętać, że zasady dotyczące pisania "ch" i "h" nie są bez konksekwencji dla fonetyki, w zasadzie to wszystko co ma na ten temat do powiedzenia ortografia jest jej gramatyką opisową. "H" w międzynarodowym zapisie fonetycznym to dźwięczne [γ] a "ch" bezdźwięczne [h]. W Polsce zawsze udźwięcznia się grupę spółgłoskową np. "klechda", gdzie jak widać występuje "ch", podobnie jest z "ch" w wygłosie, gdy następny wyraz zaczyna się od dźwięcznej spółgłoski (np. "dach domu"). Pomysł tych różnic nie uwzględnia, a różnica w wymowie "ch" w słowach "cham" i "klechda" jest oczywista i weryfikowalna naukowo. Do czego zmierzam - proponowane zasady są równie niefunkcjonalne i niekonsekwentne jak obecne, tylko w trochę inny sposób, w żaden sposób nie czynią naszej ortografii bardziej logiczną.

Choć moim zdaniem reformy są potrzebne, w przynajmniej dwóch europejskich krajach się na coś takiego zdecydowano (Portugalia i Grecja).
0 UP 0 DOWN
 
Cuba 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sie 2007

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2009-05-27, 21:47   

Róh Hożuf :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez Cuba 2009-05-27, 22:10, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2009-05-27, 21:58   

sa wyrazy które bez względu na to czy piszemy przez ch czy przez samo :D wpływają na człowieka... możemy powiedziec... ty Ch...olero albo ty H...iacyncie :D
0 UP 0 DOWN
 
Trifonas 
twoja stara


Wiek: 40
Dołączył: 24 Lut 2008

UP 31 / UP 12



Wysłany: 2009-05-28, 18:51   

Ale durny pomysł - przecież to nie ułatwienie tylko utrudnienie zważywszy, że wszystko co do tej pory powstało zawiera "ogonki" i inne. I co z tym zrobić? Spalić na stosach te książki i wydrukować nowe? Pozmieniać nazwy ulic z Chrobrego na Hrobrego? Już widzę wyroki sądów i opóźnienia w postępowaniach administracyjnych, chaos w bankach przez jedną literkę.

Niech ten pan sobie wejdzie na forum sweetbrokacik.pl to będzie miał swoją reformę (ci co znają to forum, wiedzą o co chodzi)
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-05-28, 19:20   

To może zlikwidujmy przy okazji ą, ć, ź, ż, ś, ł, ń, ę! BEdzie Latwiej!
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 



Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2009-05-28, 19:22   

spiros napisał/a:
Ale durny pomysł - przecież to nie ułatwienie tylko utrudnienie zważywszy, że wszystko co do tej pory powstało zawiera "ogonki" i inne. I co z tym zrobić? Spalić

Spiros, a czytales Ty chociaz jedna polska ksiazke z okresu chocby miedzywojennego w oryginale?

Zachecam tez do zwrocenia uwagi na to, co proponuje pan Edward i na to, co przekazal dziennikarz w swoim artykule... Patrzac na wypowiedzi niektorych osob jestem pewien, ze dali sie poniesc fantazji dziennikarskiej...

Mnie nie widzi sie propozycja pana Edwarda, bo uwazam, ze jeszcze nie czas na to, ale jestem pewien, ze zmierzamy wlasnie ku takiej reformie, bo nasz jezyk stale sie zmienia.
0 UP 0 DOWN
 
butter 
Powodzonka i szerokości :)



Wiek: 36
Dołączył: 13 Gru 2005

UP 61 / UP 15


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-05-28, 19:24   

spiros, to kfestja pżyzwyczajenia, gdybyś sie tak uczył pisać itd od małego to było by to dla Ciebie normalne, z resztom j.polski z powodu właśnie owej ortografi należy do jednych z najtrudniejszych jenzyków. ktoś kiedyś mówił że ponoć Czesi właśnie zlikwidowali podwójne h/ch, ż/rz (pżykład polski) i o wiele łatwiej sie żyje... tak wienc nie nażekajcie, to tylko pomysł jednego człowieka i nic z tego nie bendzie bo co niby zrobić z napisanymi jóż książkami, wszystkie źle napisane :P
0 UP 0 DOWN
 
Trifonas 
twoja stara


Wiek: 40
Dołączył: 24 Lut 2008

UP 31 / UP 12



Wysłany: 2009-05-28, 19:28   

butter zgodzę się, że to kwestia przyzwyczajenia, ale to jest technicznie niewykonalne i to właśnie z tego powodu ten pomysł jest tak poroniony!

/scalono.

A.Mason napisał/a:

Spiros, a czytales Ty chociaz jedna polska ksiazke z okresu chocby miedzywojennego w oryginale?


w szkole średniej to nawet "Bogurodzicę" :o :D

ale chodzi o to, że nie można pozmieniać np. nazw ulic, nazwisk, przecież ten pomysł jest chory! Nagle mam się zacząć nazywać Żułf zamiast Żółw na nazwisko? Albo jak ktoś do mnie zaadresuje pismo w ten sposób. To do mnie, czy nie? No niby weszła reforma, a młody urzędnik który to pismo pisał nie zna się już na "starej" pisowni, bo go nie uczyli tego. Nie... bzdura. To nawet nie ma o czym dyskutować.
Ostatnio zmieniony przez Panna Nikt 2009-05-28, 19:57, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 



Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2009-05-28, 19:43   

spiros napisał/a:
Nagle mam się zacząć nazywać Żułf zamiast Żółw na nazwisko?

Mam wrazenie, ze nie za bardzo wiesz o czym piszesz, albo uprawiasz troche zbyt daleko posunieta demagogie.

Tak przy okazji - nie zdarzylo Ci sie spotkac z nazwiskami pisanym niezgodnie z polska ortografia?
0 UP 0 DOWN
 
Trifonas 
twoja stara


Wiek: 40
Dołączył: 24 Lut 2008

UP 31 / UP 12



Wysłany: 2009-05-28, 19:59   

A.Mason napisał/a:
Mam wrazenie, ze nie za bardzo wiesz o czym piszesz, albo uprawiasz troche zbyt daleko posunieta demagogie.


Gdybyś mi zarzucił, że upraszczam to ok., ale nic nie uprawiam :lol: i wiem o czym piszę.
To fakt, dokonałem pewnego uproszczenia na potrzeby tego posta, ale nie żeby demagogia od razu.

A.Mason napisał/a:
Tak przy okazji - nie zdarzylo Ci sie spotkac z nazwiskami pisanym niezgodnie z polska ortografia?


Dość rzadko, ale się to zdarza. Natomiast po reformie mogłoby stać się normą.
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 



Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2009-05-28, 20:32   

spiros napisał/a:
To fakt, dokonałem pewnego uproszczenia na potrzeby tego posta, ale nie żeby demagogia od razu.

Ok, to inaczej - wiesz na czym polega reforma ortografii?

A.Mason napisał/a:
Tak przy okazji - nie zdarzylo Ci sie spotkac z nazwiskami pisanym niezgodnie z polska ortografia?


spiros napisał/a:
Dość rzadko, ale się to zdarza. Natomiast po reformie mogłoby stać się normą.

Jakie to ma znaczenie?
Podales przyklad urzednika, ktory zle zaadresowalby pismo.
Po pierwsze to sie zdarza i bez reformy i pisma jakos docieraja do odbiorcow.
Po drugie, urzednicy nie maja jakos problemow z adresowaniem przesylek do ludzi posiadajacych "bledy" w nazwiskach.

W dobie powszechnej informatyzacji najlatwiej o blad przy wpisywaniu nazwiska do bazy danych albo przy pisaniu ze sluchu, potem zwykle juz leci sie "z automatu" albo "kopiuj - wklej". Mysle, ze czesciej zdarzaja sie bledy spowodowane zwykla literowka, niz wynikajace z istnienia "nazwiska z bledem".
Na szczescie nowa ortografia nie dotyczy zmiany nazwisk wspolczesnych, a jedynie pisowni nazwisk obcych lub historycznych.

Swoja droga, mam wrazenie, ze niektorzy ludzie nie zauwazyli, ze nasza ortografia zmieniala sie nawet w ciagu ostatnich kilkunastu lat i jakos nikt z tego powodu zadnej tragedii nie robi ("nie" z imieslowami przymiotnikowymi - choc to moze nie jest idealny przyklad).
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: ortografii, polskiej, reforma


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu