Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Pamiątka po profesorze Wiktorze Zinie w Brzegu
Autor Wiadomość
tadjurek 


Wiek: 74
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2007-05-17, 13:51   Pamiątka po profesorze Wiktorze Zinie w Brzegu

Dzisiaj zmarł profesor Wiktor Zin, architekt, wybitny popularyzator ochrony zabytków, autor m.in. telewizyjnego programu "Piórkiem i węglem", w którym odkrywał uroki często niedostrzeganego piękna w przyrodzie i starym budownictwie.
Mieszkańcom Brzegu warto przypomnieć, że swego czasu, na prośbę proboszcza kościoła pw. "Podwyższenia Świętego Krzyża" profesor zaprojektował ołtarz posoborowy i mównicę (kazalnicę), świetnie dopasowane stylistycznie do barokowego wnętrza kościoła.
1 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-17, 16:56   

:( :( [*]
0 UP 0 DOWN
 
martika 
...



Wiek: 37
Dołączyła: 26 Kwi 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-17, 19:29   

[*]
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2007-05-17, 19:46   

[*]
0 UP 0 DOWN
 
Cyborg 


Wiek: 53
Dołączył: 10 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2007-05-17, 19:59   

tadjurek napisał/a:
Dzisiaj zmarł profesor Wiktor Zin, architekt, wybitny popularyzator ochrony zabytków, autor m.in. telewizyjnego programu "Piórkiem i węglem"

Cóż można napisać - odszedł wielki człowiek. To ogromna strata. [*]
0 UP 0 DOWN
 
zoja 

Wiek: 44
Dołączyła: 23 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-05-17, 21:32   

wielka strata... zawsze ogladałam Jego znakomity program'piórkiem i weglem";sama potem duzo rysowałam;mam piekna akwarele Jego autorstwa...
0 UP 0 DOWN
 
ciupik 



Wiek: 33
Dołączył: 19 Lut 2006

UP 1 / UP 2


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-17, 22:23   

[*]
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-04-16, 20:25   

Hmm Panie Tadku, a jak Panu powiem, że ŚP prof to mój daleki, ale krewny? Nawet miałem przyjemność na żywo, ale taaaaak dawno, że ledwo przez mgłę pamiętam dostojnego pana z wielkim psem, spacerującego po Hrubieszowie. Czy wśród Pana pomysłów nie było czegoś związanego z przypomnieniem postaci w naszym mieście? I jego dorobku artystycznego?

Zdaje się, że z Panoramą Racławicką prof miał też coś wspólego - chyba Pan R. Nowak opowiadał.
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2009-04-16, 20:26, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
lord 
antysikork



Wiek: 32
Dołączył: 20 Wrz 2008

UP 242 / UP 264



Wysłany: 2009-04-17, 18:14   

[*][*]
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 74
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2009-04-17, 21:50   

Franco, nie wiem czego oczekujesz ode mnie w swym ostatnim poście, wiadomość o śmierci Wiktora Zina była dla mnie wtedy okazją przypomnienia, że w Brzegu mamy bardzo udane, według jego projektu, elementy ołtarza posoborowego w kościele św. Krzyża.
A związek W.Z z Panoramą Racławicką? W latach 1977-81 był wiceministrem kultury i generalnym konserwatorem zabytków. W 1980 r. podjął, podobno samowolną, decyzję o zabraniu płótna Panoramy z magazynów we Wrocławiu do Warszawy pod pretekstem jego konserwacji i zamiaru póżniejszego wystawienia na polu bitwy pod Racławicami. Na szczęscie do tego nie doszło, po protestach społeczeństwa Wrocławia Panorama wróciła do tego miasta i możemy ją dzisiaj tam podziwiać.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-04-18, 10:55   

W sumie nie za wiele oczekuję, poza właśnie ożywieniem tematu i rozmowy oraz przytaczaniem życiorysu. Chodzi mi i o utrwalenie postaci, jak Pan sam zauważył - jego działalność nie każdemu może się podobać i o szacunek dla ludzi, którzy oglądali Piórkiem i Węglem. Kiedy pojawiła sie wiadomość o śmierci, przypomniałem sobie zarówno programy z Nim w TV, jak i szacunek, jakim otaczano Jego postać w mojej rodzinie. To był "Gość z klasą".

Co do Panoramy - mi sie z mgły wyłania jakaś opowieść o tym, że jego działalność była warunkowana uratowaniem jej przed PRLowkską służalczością wobec Sowietów, którzy coś tam mieli do Panoramy. Więc chyba jednak nie wiem tego od Pana Nowaka - może przeczytałem na którejść ze stron.

Interesuje mnie jego postać w kilku kontekstach - jako głos w sprawie wmuszanego w nas antysemityzmu - On przedstawiał Hrubieszów jako Miasto Trzech Kultur i z opowieści mojej ŚP Babci wyłania się obraz przyjaźni z Żydówką, wzajemnej jakiejś tam współpracy (ale i powtarzania często "Naszi kamienice, Waszi ulice).

Poza tym niejaki Bolesław Leśmian zdaje się byl rezydował na ich dwórku w Hrubieszowie, ale zdaje się, że ojciec prof. pogonił go za jakieś tam wybryki, czy co.
O Leśmianie pisze się, że siadywał sobie na ławeczce przed domem Zinów i spoglądał na pejzaż w dół Huczwy. A ja mam bardzo podobne wspomnienia, chociaz mgliste. Więc mam trochę sentyment zarówno do postaci, jak i do Hrubieszowa, oraz tzw polskiego pejzażu, bo jednak potrafię w sobie wykształcić nadal obraz tego, co mi się z tym kojarzy. Właśnie głównie przez wspomnienia z Hrubieszowa i porównywanie ich z pracami Zina i Leśmiana. A do tego Leśmian to przecież spolszczony Żyd.
A mi się cały czas udowadnia, ze ja jestem antysemita i że wyssałem to z mlekiem matki. Szlag mnie trafia wtedy, Panie Tadku...

Wracając do meritum - jakiś czas temu, zanim wdępnałem w Magię Tanga i Dni Księstwa (2008), powziąłem zamiar przypomnienia w Brzegu jego postaci, może jakaś wystawa, czy coś. Dlatego wspomniałem i do wątku się odniosłem. A akurat dlatego teraz, bo wertowałem Forum pod kątem historii Festung Brieg i Mollwitz i trafiłem na wątek, który pojawił się w czasie, gdy walczyłem w innej przestrzeni.

Ufff. Pozdrawiam :) .

Dla zainteresowanych: http://www.wiktorzin.pl/

Pod poniższym linkiem - Babcia profesora - Tekla Olichwir - wspólny przodek ze strony mojej Mamy:
http://www.wiktorzin.pl/Dziadek,Szymon,64.html

Link do książki Narodziny krajobrazu kulturowego:

http://www.wiktorzin.pl/N...urowego,75.html
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2009-04-18, 11:02, w całości zmieniany 2 razy  
1 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, pamiatka, po, profesorze, wiktorze, zinie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 30
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu