Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Niszczejące zabytki w Brzegu
Autor Wiadomość
Rich Kramer 


Wiek: 41
Dołączył: 10 Wrz 2005

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2009-02-22, 21:18   Niszczejące zabytki w Brzegu

Brzeg dumny jest z Zamku Piastowskiego, szkoda, że część równie cennych zabytków w tym mieście niszczeje lub jest odbudowywana bez stałego nadzoru konserwatora zabytków. Tak dzieje się ze słynną już kamienicą przy ulicy Chrobrego 33. Kiedy wreszcie długo wyczekiwany remont dobiega końca okazało się, że między projektem a wykonaniem są znaczne różnice.


Reportaz TVP Opole:
http://ww6.tvp.pl/video/2009/02/20/193270/film.asf

wiecej tu:

http://ww6.tvp.pl/6930,20090220884536.strona
0 UP 0 DOWN
 
motomaniek77 


Wiek: 46
Dołączył: 31 Lip 2008

UP 39 / UP 22



Wysłany: 2009-02-23, 10:55   

To skandal że takie piękne zabytki niszczeją ale jeszcze większy skandal że w mieście takim jak Brzeg nie ma stanowiska konserwatora zabytków, zza stołka w Opolu wielu rzeczy nie widać.
0 UP 0 DOWN
 
CZERA 
(L)egia Forever



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 39
Dołączył: 11 Wrz 2006

UP 8 / UP 16


Skąd: Lubsza

Wysłany: 2009-02-23, 20:25   

może ja też się wypowiem na temat tej budowy. akurat tam pracuję i widzę co się dzieje z murami. nagle gdy ktoś tą budową się zajął to powstał problem , że nie tak , że nie siak. a gdzie byliście wszyscy kiedy ten budynek niszczał? nie było komu się tym zająć. a teraz nagle wszystkich boli że ktoś się za to zabrał. no ale to przecież nasza polska mentalność oczywiście.
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2009-02-23, 21:37   

ze strony napisał/a:
Teraz budowa będzie objęta stałym nadzorem konserwatorskim, czego wcześniej inwestor nie dopilnował.
Mam tylko pytanie: co konserwator chce objąć nadzorem? Z oryginału zostały chyba tylko piwnice i część ścian partery od strony fosy :lol:

Czy do inwestora należy mieć pretensje? Wszak ktoś wydał wszystkie pozwolenia. Ktoś tę budowę miał obowiązek kontrolować. Jeżeli wszystko jest zgodnie z projektem to w porządku. Jeżeli są uchybienia nakaz rozbiórki danych elementów i odbudowy zgodnie z oryginałem. Tak się robi w Wielkiej Brytanii.

Przepraszam za :offtopic: :twisted:
CZERA napisał/a:
no ale to przecież nasza polska mentalność oczywiście

Nie zapomnij o "polaczkości", to ostatnio modne określenie, szczególnie wśród naszej świeżej brytyjskiej emigracji.
0 UP 0 DOWN
 
CZERA 
(L)egia Forever



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 39
Dołączył: 11 Wrz 2006

UP 8 / UP 16


Skąd: Lubsza

Wysłany: 2009-02-23, 21:53   

Krakonos napisał/a:
CZERA napisał/a:
no ale to przecież nasza polska mentalność oczywiście

Nie zapomnij o "polaczkości", to ostatnio modne określenie, szczególnie wśród naszej świeżej brytyjskiej emigracji.


Nie wiem , nie byłem i nie zamierzam być w Wielkiej Brytanii. Jedyne co tam jest ciekawego to Manchester United :)

Natomiast apropo budowy , to nie jest jeszcze skończona - poczekajcie na efekt końcowy.
0 UP 0 DOWN
 
brzeżanin 


Wiek: 64
Dołączył: 02 Sie 2008

UP 512 / UP 297



Wysłany: 2009-02-23, 22:15   

wychodzi na to że rudera powinna się zawalic . Moim skromnym zdaniem dobrze sie stalo ze ktoś to remontuje i nie była to znowu taka perełka architektury żeby teraz kruszyć o to kopie .A jesli chodzi o zabytki to wiekszym skandalem jest to co zostalo z palacyku na ul. Chrobrego tu zachodzi pytanie gdzie sa wlodarze naszego miasta gdzie jest konserwator zabytków to jest rzeczywisty skandal
0 UP 0 DOWN
 
coastbasse 



Wiek: 35
Dołączył: 13 Mar 2007

UP 13 / UP 2


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-02-24, 00:23   

CZERA napisał/a:
nagle gdy ktoś tą budową się zajął to powstał problem , że nie tak , że nie siak. a gdzie byliście wszyscy kiedy ten budynek niszczał? nie było komu się tym zająć. a teraz nagle wszystkich boli że ktoś się za to zabrał.


Dokładnie tak. Ja wszystko rozumiem i zabytki zabytkami ale jak ktoś wcześniej napisał nie był to jakiś cud architektury, i dobrze że ktoś się tym zajął bo stał taki "strup" w centrum nawet jeśli nie będzie on wyglądał jak dawniej to i tak będzie wyglądał lepiej.Mógł szanowny konserwator zainwestować i wyremontować po swojemu. A co niektórych konserwatorów to ja w ogóle nie rozumiem "Drogi z tzw. kocich łbów" ale to nie tutaj:)

Zaraz pewnie się posypią komentarze że jestem młody i nie mam pojęcia o historii itd. Proszę bardzo ale warto i nową historię tworzyć :)
0 UP 0 DOWN
 
Jamps 


Wiek: 49
Dołączył: 04 Cze 2005

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg Rybaki

Wysłany: 2009-02-25, 12:51   

coastbasse napisał/a:
Zaraz pewnie się posypią komentarze że jestem młody i nie mam pojęcia o historii itd. Proszę bardzo ale warto i nową historię tworzyć


napisałeś rozsądnie, to nikt na wiek nie będzie zwracał uwagi

ale wracając do tematu:
brzeżanin napisał/a:
Moim skromnym zdaniem dobrze sie stalo ze ktoś to remontuje i nie była to znowu taka perełka architektury żeby teraz kruszyć o to kopie

o tym czy coś jest perełką architektury, a dokładniej czy coś jest zabytkiem prawnie chronionym nie decyduje jednak ani gust, ani nasze zachwyty, tylko specjaliści i fakt wpisania do rejestru

Krakonos napisał/a:
Czy do inwestora należy mieć pretensje? Wszak ktoś wydał wszystkie pozwolenia.

z tego co się dowiedziałem to jednak w tych pozwoleniach były zapisy o konieczności prowadzenia prac pod stałym nadzorem konserwatorskim (czyli, jeśli dobrze rozumiem, inwestor powinien zatrudnić albo wynająć konserwatora, który odpowiadałby za zachowanie zabytkowych elementów) a po drugie inwestor dostał pozwolenie ale warunkiem rozpoczęcia prac było wykonanie badań i przedstawienie programu prac konserwatorskich
jak mówi konserwator wojewódzka obu tych obowiązków nie dopełnił

pewnie, że chwała mu za to, że kupił i remontuje (a nie kupił tylko dla działki)
ale to nie zwalnia go jednak z obowiązków

inna kwestia, to zawrotna szybkość reakcji WKZ z Opola, który po około 10 miesiącach od rozpoczęcia prac budzi się (a raczej budzą go pisma od społeczników z Brzegu) i stwierdza, że ktoś coś odbudował bez nadzoru :(
inwestor wykorzystał znaną powszechnie ślamazarność państwowych służb konserwatorskich, niestety
0 UP 0 DOWN
 
motomaniek77 


Wiek: 46
Dołączył: 31 Lip 2008

UP 39 / UP 22



Wysłany: 2009-02-27, 09:14   

W NTO ikazał się artykuł o powołaniu powiatowego inspektora zabytków http://www.nto.pl/apps/pb...IAT05/167609098
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, niszczejace, zabytki


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 27
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu