Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Poniemieckie cmentarze w naszej okolicy
Autor Wiadomość
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

  Wysłany: 2008-10-12, 21:13   Poniemieckie cmentarze w naszej okolicy

Temat z okazji zbliżającego się 1 listopada jak najbardziej na czasie...
Jak powszechnie wiadomo, do 1945 Brzeg i najbliższa okolica były "niemieckie", później "polsko-rosyjskie", a od 1989 już "polskie".
Poniemieckie cmentarze na terenie Brzegu w przeważającej większości...znikły z powierzchni ziemi. Ich ślady możemy spotkać min w parku obok kina Słońce gdzie zdobią murek okalający fontannę, w murze przy cmentarzu na ul. Starobrzeskiej, w częsci chodników...no i jest jeszcze cmentarz na ul. Ofiar Katynia.
A gdzie się podziały cmentarze niemieckie z pobliskich wiosek? Dziś przypadkowo we wsi Wronów napotkałem na taki właśnie poniemiecki cmentarz, gdzie daty śmierci pochowanych sięgają nierzadko 1860 roku, natomiast daty narodzin to gdzieniegdzie sięgają nawet 1780 roku. Cmentarz jest w opłakanym stanie...ale jest. Dużo ludzi pochowano w lutym 1864 roku...
Dlaczego ten cmentarz ocalał? Wronów to jeszcze nie są tereny "mniejszości" gdzie dba się o historię, a gdzieniegdzie przy kościołach stoją pomniki poległych w 1 czy też 2 WŚ np. w Popielowie. Wiem, że wszystko co niemieckie było po '45 złem i należało "to" zniszczyć...ale sami popatrzcie, ze te nagrobki to "kawał" historii. Dawniej pisano oprócz imienia,nazwiska, dat urodzin i śmierci także stanowiska jakie zmarła osoba pełniła; na nagrobkach również ich "autorzy" pozostawiali swoje wizytówki ...
Czy Niemcy goszczący w Brzegu czy okolicy odwiedzają swoich przodków? Nie widziałem jeszcze żadnej niemieckiej wycieczki na cmentarzu przy Of Kat, a jak wiadomo wielu przyjezdnych Niemców ma wiele wspólnego z naszym miastem i regionem...zamek, ratusz, rynek...ale czy w planie wycieczek są cmentarze?

Resize of Rotation of SDC10880.JPG
Reklama zakładu kamieniarskiego F.Peter, Brieg
Plik ściągnięto 238 raz(y) 203,24 KB

Resize of Rotation of SDC10889.JPG
Plik ściągnięto 243 raz(y) 170,84 KB

Resize of SDC10885.JPG
Plik ściągnięto 227 raz(y) 292,94 KB

Resize of SDC10875.JPG
Plik ściągnięto 219 raz(y) 279,08 KB

Resize of SDC10874.JPG
Plik ściągnięto 230 raz(y) 301,17 KB

0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-10-12, 21:19   

jeszcze parę zdjęć...z tyłu na nagrobkach są wypisane teksty...chyba z Pisma Świętego...parę lat temu było głośno o Pępickim lapidarium Profesora Stanisława Niciei...pozwolę sobie zacytować fragment:
".....LAPIDARIUM

Podczas prowadzenia wykopów w ogrodzie co chwila wyłaniały się z ziemi fragmenty starych nagrobków. – Po dwudziestu latach pracy na Łyczakowie mam specjalną atencję do sztuki sepulkralnej – mówi prof. Nicieja. Zaczął te wykopane szczątki gromadzić, ustawiać pod kościelnym murem. Następne nagrobki odnaleziono w fundamencie spalonej stodoły. Zaczęli czyścić stare płyty z betonu, ziemi, pleśni. Pomagała w tym córka, która odczyszczone napisy pieczołowicie podmalowywała. – Odczytując napisy stopniowo ulegałem fascynacji, podobnie, jak na Łyczakowie – mówi rektor. Z tych nagrobków wyłaniał się obraz życia miejscowej społeczności, gdzie przenikały się wpływy niemieckie i polskie. Franz Sajonc, Heinrich Michalsky, Paulina Schwartz geboren Wieczorek, Walentin Goretcky – to nazwiska z fragmentów płyt znalezionych w ogrodzie Niciejów. W fundamencie stodoły trafili na nagrobki przedwcześnie zmarłych dzieci ostatniego pastora. Tak pod murem pępickiego kościoła zaczęło powstawać lapidarium.

Prof. Nicieja z chaszczy, obecnie wiejskich pastwisk i boisk, gdzie w czasach niemieckich były cmentarze ewangelickie, zaczął ściągać poniszczone, sprofanowane fragmenty płyt nagrobnych. I nagle grupa wrocławskich historyków sztuki podniosła protest, że nagrobki zostały wyrwane z kontekstu historycznego. – A przecież one już wcześniej z tego kontekstu zostały wyrwane – mówi prof. Nicieja. - Ja je tylko zbieram, ratuję przed ostatecznym zniszczeniem. Nie można dzieł sztuki pozostawiać na łasce losu. Pomniki, dzieła sztuki powinny być z ludźmi. Powinny być tam, gdzie przemieszcza się szlak ludzkich wędrówek.

źródło:http://www.forumakad.pl/archiwum/99/7-8/artykuly/dziecko_sczescia.htm

historia cmentarza:
"...Przed wsią, w zaroślach stary cmentarz z nagrobkami z XVIII i XIX wieku byłych mieszkańców Wronowa rodu SCHALSCH, mieszkających w nim do wybuchu II wojny światowej. Staraniem władz gminy cmentarz został uporządkowany i warto tam się choć na chwilę zajrzeć. Jest to najstarszy cmentarz tak dobrze zachowany na terenie naszej gminy...."

źródło: http://www.lewin-brzeski....dok=88&powrot=1

Resize of SDC10886.JPG
Plik ściągnięto 222 raz(y) 267,87 KB

Resize of Rotation of SDC10887.JPG
Plik ściągnięto 242 raz(y) 200,96 KB

Resize of Rotation of SDC10876.JPG
Plik ściągnięto 239 raz(y) 175,27 KB

Ostatnio zmieniony przez Lotnik 2008-10-12, 22:00, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
lord 
antysikork



Wiek: 32
Dołączył: 20 Wrz 2008

UP 242 / UP 264



Wysłany: 2008-10-13, 14:24   

jeden z takich cmentarz jest w lipkach -teraz są tam chowani Polacy ale są tam nadal groby niemieckie -stan ich mniej wiencej jak cmentarz prz ul. Ofiar Katynia.
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-11-30, 09:46   

Ciekawe informacje podaje ostatnio Panorama.
http://panorama.info.pl/i...d=1567&Itemid=1

Tekst dotyczy dawnego cmentarza Skarbimierza, na którym chowano także żołnierzy niemieckich w okresie II wojny - tak przynajmniej twierdzą niemieccy poszukiwacze grobów.

Zajrzałem na stare mapy i ciekawa jest historia tego miejsca.
Cmentarz, którego reliktem są jedynie dwa murowane słupki, miał kształt wydłużonego prostokąta, który swoim dłuższym bokiem przylegał do ulicy Konopnickiej. (Używane co rusz określenie cmentarz na Wierzbowej czy Włościańskiej, to zdecydowanie błąd.)

Fragmencik ziemi między dzisiejszą ulicą Konopnickiej a drogą do Pępic od zawsze należał do wsi Skarbimierz. Gdy na przełomie XIX i XX w. miasto kupiło ziemię od Skarbimierza w celu założenia Parku Wolności, ten fragmencik nadal pozostał przy Skarbimierzu, choć druga strona ul. Konopnickiej należała już do miasta.
Na mapach z 1884 r. i z roku 1914 okolica to szczere pole, jedyny ważny punkt to rozwidlenie szosy do Pępic i Skarbimierza.
Na mapie z około r. 1932 -1936 r. jest już zaznaczona zabudowa młyna, który się znalazł w widłach dróg do Pępic i Skarbimierza, zabudowania te stoją do dziś. I jest już cmentarz.

Jak przypuszczam teren w granice miasta został włączony ok. 1970 po wybudowaniu obwodnicy, bo wówczas uległy zmianom granice miasta.
0 UP 0 DOWN
 
Ulka 

Wiek: 59
Dołączyła: 19 Sty 2009

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-01-19, 19:28   

www.wroclaw.hydral.com.pl...ead=0&f=&foo=no
Znalazlam powyzszy link, w którym jest kilka zdjęć z cmentarza w Pawłowie
Ostatnio zmieniony przez Lotnik 2009-01-25, 10:31, w całości zmieniany 3 razy  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-04-04, 08:07   

Ostatni oglądałem pomnik poświęcony poległym w I wojnie mieszkańcom wsi Michałowice ( jeden z poległych nazywał się Jokiel, jak moja uczennica - może rodzina ? Sprawdzę ! ) , który znajduje się na skwerze przykościelnym . Często jeżdżę w tamte strony na przejażdżki rowerowe, ale wcześniej nie zauważyłem tego pomnika, zatem proszę o odp. osoby orientujące się w temacie. Czy pomnik został wyeksponowany niedawno w związku z pracami wokół kościoła ? Niestety "Żelazny Krzyż" został skuty po wojnie, ale pomnik jest w dobrym stanie.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2010-04-04, 10:34   

Ten pomnik chyba już zawsze tam był, w każdym razie od kilku dobrych lat jest widoczny z szosy. O ile nie myli mnie pamięć, to wcześniej przykościelny cmentarz był zarośnięty i pomnik był przez to być może niewidoczny. Takie pomniki znajdowały się praktycznie w każdej miejscowości, przeważnie w pobliżu kościołów. Po wojnie władze i nowi mieszkańcyw jednych miejscowościach niezwłocznie je usuwały, w innych natomiast nikomu nie przeszkadzały. W Brzegu tablica z naswiskami poległych parafian znajduje się na ścianie kościoła ewangelickiego przy ul. Łokietka.
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2010-04-04, 11:52   

Pomnik został odkopany i wyeksponowany około 4-5 lat temu. Wcześniej był zakopany nieopodal miejsca w którym stoi. Kiedy został zakopany i z jakich przyczyn nie wiem. Postaram podpytać starszych mieszkańców. Pomnik upamiętnia też mieszkańców wsi Garbów, Piastowice, Myśliborzyce.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-04-05, 07:11   

Dzięki. Z jakich powodów zakopywano te pomniki w czasach Komuny , to wiemy, ale dobrze, że obecnie , tj. od kilu lat, zmienia się nastawienie do tego typu pamiątek. W jednej z podoławskich wsi sołtys, który 40 lat temu wraz z kolegami zakopał taki pomnik, zamierza podjąć się jego wykopania i odnowienia.W Lipkach jest pomnik , ale zaniedbany , z czasów jeszcze wojny francusko-pruskiej 1870 r.Jak pisze Dziedzic Pruski, widocznie z powodu zaniedbanego skweru nie był wcześniej widoczny wspomniany pomnik.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: cmentarze, naszej, okolicy, poniemieckie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 31
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu