Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie jest społeczeństwo obywatelskie?
Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-08-05, 10:48   Gdzie jest społeczeństwo obywatelskie?

Gdzie jest społeczeństwo obywatelskie?
Ewa Siedlecka 2008-08-04, ostatnia aktualizacja 2008-08-03 19:51:39.0

Wygląda na to, że umarło, zanim w Polsce powstało. Z roku na rok rejestruje się coraz mniej organizacji pozarządowych. W ciągu dwóch lat o 61 proc. spadła liczba osób angażujących się w działalność społeczną


O małej aktywności obywatelskiej Polaków i kryzysie zaufania społecznego połączonym z brakiem otwartości i niską zdolnością do współpracy mówi ogłoszony niedawno raport "Kapitał Intelektualny Polski" Zespołu Doradców Strategicznych Premiera pod kierunkiem Michała Boniego. Potwierdzają to badania stowarzyszenia Klon-Jawor. Najnowsze mówi o tym, że od pięciu lat spada liczba nowo powstających organizacji: w zeszłym roku zarejestrowano ich o jedną czwartą mniej niż w 2003 r.

• Mniej powstaje małych organizacji lokalnych, czyli tych, które stanowią podstawę społeczeństwa obywatelskiego, aktywizują małe społeczności. Marta Gumkowska ze stowarzyszenia Klon-Jawor przypuszcza, że powodem może być sposób finansowania organizacji. Małe nie potrafią w zabiegać o dotacje publiczne i dofinansowanie ze środków UE.

• Jesteśmy coraz mniej chętni do podejmowania bezinteresownych działań dla wspólnego dobra - wynika z innych badań Klonu-Jaworu.

Aktywność społeczna Polaków spadła w ciągu dwóch lat z 23,2 do 14,2 proc. Zajmujemy drugie od końca miejsce pośród 16 krajów Europy. Według międzynarodowego badania European Social Survey w 2007 roku społecznie działało 13,6 proc. dorosłych Polaków, podczas gdy Norwegów - europejskich liderów w tej dziedzinie - pięć razy więcej.

Tylko 12 proc. z nas uważa, że bezinteresowność to ważna motywacja, podczas gdy kieruje się nią 60 proc. Brytyjczyków, 36 proc. Czechów czy 23 proc. Węgrów.

Zajmujemy drugie od końca miejsce w podpisywaniu petycji czy apeli. A w dobie internetu nie wymaga to praktycznie żadnego wysiłku. 21 proc. Polaków podpisało w ostatnim roku jakąś petycję. Szwedów - 86 proc., a Czechów - 58.

Dlaczego jesteśmy coraz mniej aktywni społecznie?

- Jednym z powodów może być spadek bezrobocia. Jeśli łatwiej o pracę, młodzi ludzie, którym wolontariat dawał doświadczenie cenione potem na rynku pracy, teraz tego nie potrzebują - mówi Marta Gumkowska. Wymienia też inny możliwy powód: emigrację zarobkową. Wyjeżdżały osoby aktywne, dynamiczne, bardziej zaradne - czyli takie, które najczęściej angażują się w działania społeczne.

Na inny powód mogą wskazywać opublikowane w czerwcu badania CBOS o więziach sąsiedzkich: od lat 90. stają się one coraz bardziej konwencjonalne i w większości polegają na wymianie "dzień dobry". To może znaczyć, że stajemy się coraz bardziej zamknięci, zajęci sobą i mniej skłonni do współpracy.

O tym, że jesteśmy zamknięci i nieufni, mówi sondaż OBOP ze stycznia 2007 r. Tylko 14 z nas deklaruje, że ma zaufanie do innych. To najgorszy wynik w Unii. Dla porównania innym ufa 75 proc. Duńczyków.


Ewa Siedlecka

Za: http://wyborcza.pl/1,7547...008-08-04-04-23
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2008-09-20, 19:39   

Czym bardziej zamożne społeczeństwo tym bardziej obywatelskie. Aby działać społecznie trzeba najpierw zadbać o swój byt i swojej rodziny. Druga sprawa to wpływ działalności społecznej na jakiekolwiek zmiany. W naszym kraju szeregowi członkowie partii rządzących nie mają przeważnie żadnego wpływu na decyzje tych, których wybrali, a co dopiero jakieś ciała i gremia społeczne żebrzące o pieniądze. Po trzecie - siła oddziaływania organizacji społecznych zależy od zasobności ich portfela co widać po różnych organizacjach biznesu, pracodawców itp. Na początku lat 90-tych rosła lawinowo ilość fundacji, bo można było na tym zarobić. Obecnie jak wynika z przedstawionych danych sytuacja odwróciła się. Wolontariat to raczej sposób na życie dla panienek z dobrych i bogatych domów, a nie przeciętnej polskiej młodzieży, która o mieszkaniach, a często nawet o założeniu rodziny może ze względów finansowych pomarzyć. Wpis w CV o wolontariacie w dobie powszechnego nepotyzmu do niczego się nie przydaje, zresztą praca za darmo nie jest szczytem marzeń młodych ludzi.
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-09-21, 01:06   

Bez przesady z tym pesymizmem, można sporo zrobić jak się chce i nie trzeba być wcale panienką z dobrego domu (chociaż można, jedno drugiemu nie wadzi). Działalność publiczna zaś to o wiele więcej niż polityka. Bez polityki da się sporo. Tylko trzeba chcieć to dostrzec i zrobić.
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 



Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2008-09-21, 14:20   

Radek W. napisał/a:
Działalność publiczna zaś to o wiele więcej niż polityka. Bez polityki da się sporo. Tylko trzeba chcieć to dostrzec i zrobić.

Dokladnie. Choc przyznajmy, ze czasem owa "polityka" staje na przeszkodzie ;-)
0 UP 0 DOWN
 
Soroslaw 
wielebny



Wiek: 33
Dołączył: 22 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: z nienacka

Wysłany: 2008-09-23, 13:16   

Cytat:
Wymienia też inny możliwy powód: emigrację zarobkową. Wyjeżdżały osoby aktywne, dynamiczne, bardziej zaradn

Osoby bardziej zaradne dają sobie rade wszędzie. Nie muszą jechać do pracy na "końcu łańcucha pokarmowego".
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: gdzie, jest, obywatelskie, spoleczenstwo


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 23
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu