Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy to jest bezpieczne
Autor Wiadomość
yashin 


Wiek: 35
Dołączył: 27 Lut 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-06-25, 10:23   Czy to jest bezpieczne

Mam takie pytanie, otóż mieszkam na tzw odludziu, wysokość mojego domu to koło 7 metrów, chciałbym zainstalować na dachu antenę o wysokości około 8 metrów. Jest to bezpieczne? W sensie pioruny itp?
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-06-25, 10:36   

W zasadzie to się nie znam i zdaje sobie sprawę, że wiele czynników wpływa na przyciąganie piorunów, ale zdaje się, że przyciągają najwyższe budowle w okolicy (tzn. ogólnie najwyższe uziemione punkty), więc skoro mieszkasz na odludziu, to jakby zwiększasz szanse, że piorun akurat uderzy sobie w antenę.. heh chyba, że zamontujesz jakiś pręt czy coś... na wysokości ok 10 metrów tzn, żeby miał jakieś uziemienie ...no ale może masz w pobliżu jakieś wyższe drzewa :)
Ostatnio zmieniony przez smooth 2008-06-25, 10:36, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



Wysłany: 2008-06-25, 10:38   

Wg mojej wiedzy ryzykujesz wiele. O ile dobrze pamiętam na stopień zagrożenia wpływa wiele czynników jak np.:
- położenie (chodzi o średni roczny czas trwania burz w danej okolicy)
- układ zabudowy okolicy (tutaj masz bardzo niekorzystne warunki bo będziesz wystawał ostro ponad wszystkie okoliczne obiekty)
- wymiarów i rodzaj obiektu - tu też Cię zmartwię - ostre szczyty, jaki będzie stanowić antena, bardzo zwiększają prawdopodobieństwo uderzenia pioruna

Więcej nie pamiętam, jeszcze na studiach liczyliśmy dokładnie czy dla danych obiektów konieczna jest instalacja odgromowa czy nie ale wiele z tej wiedzy kryje się już w niewiadomych miejscach umysłu :wink: Tak czy owak jak na mój gust będzie walić aż miło :wink:

Ale w końcu istnieją odpowiednie zabezpieczenia dla tego typu instalacji, niejedna antena przecież stanowi zagrożenie, a jakoś stoi i nadaje. :wink:
0 UP 0 DOWN
 
yashin 


Wiek: 35
Dołączył: 27 Lut 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-06-25, 21:51   

Po dzisiejszej burzy doszedłem do wniosku: antena + piorunochron :)
0 UP 0 DOWN
 
slawq 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2008-06-25, 22:24   

może koło domu postaw iglice tak ok. 25 metrów, ona powinna wziąść wszystko na siebie, na niej zamontuj tzw. aktywny - jonizacyjny piorunochron Franklina który da ochronę w promieniu około 100 m
0 UP 0 DOWN
 
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



Wysłany: 2008-06-26, 07:58   

yashin napisał/a:
Po dzisiejszej burzy doszedłem do wniosku: antena + piorunochron
slawq napisał/a:
może koło domu postaw iglice tak ok. 25 metrów, ona powinna wziąść wszystko na siebie, na niej zamontuj tzw. aktywny - jonizacyjny piorunochron Franklina

Ha, ha... yashin, ciekawe czy w swoich planach przewidywałeś taką inwestycję. Wysokość piorunochronu zależy od odległości od chronionego obiektu - w tym wypadku anteny. Może nie potrzeba aż 25m, a może ta antena nie musi być aż tak wysoka... :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bezpieczne, czy, jest, to


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 24
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu