Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: alferx
2007-03-17, 18:50
kto się bawi w czarno-białe?
Autor Wiadomość
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-12, 07:35   

woyteg napisał/a:
Jezeli macie na to ochote, chetnie podziele sie z Wami swoim doswiadczeniem i przedstawie kilka prostrzych typow konwersji.

oczywiście bardzo chętnie posłucham/poczytam o tym :)
0 UP 0 DOWN
 
Indra 


Wiek: 35
Dołączyła: 22 Lut 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Bg

Wysłany: 2007-09-12, 10:18   

A.Manson, no cóż. Jak dla mnie to przedstawione przez Ciebie zdjęcie czarno białe nie jest do końca dopracowane. Zauważ, że kolor nie ma prześwietlenia, za to już w bw przejaskrawienie pojawia się na brodzie, czubku nosa, oraz prawej ręce (mało istotny mikrofon pomijam ;) ). Poza tym szum na koszuli... Tak więc się nie dziwie, że bardziej do gustu przypada nam w takim momencie kolor ;)

A.Mason napisał/a:

Nie ma wiec co bic poklonow dla cz-b, bo jest to technika rownowazna do kolorowej.

Nie, jeśli chodzi o fotografię analogową :-P
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2007-09-12, 15:56   

jadore napisał/a:
oczywiście bardzo chętnie posłucham/poczytam o tym :)

No to odkopie Camtasie gdzies i cos tu wrzuce ...

--- >> EDIT ---------- >> Scalono (alferx) << -------------------

Indra napisał/a:
no cóż. Jak dla mnie to przedstawione przez Ciebie zdjęcie czarno białe nie jest do końca dopracowane. Zauważ, że kolor nie ma prześwietlenia, za to już w bw przejaskrawienie pojawia się na brodzie, czubku nosa, oraz prawej ręce (mało istotny mikrofon pomijam ;) ). Poza tym szum na koszuli... Tak więc się nie dziwie, że bardziej do gustu przypada nam w takim momencie kolor ;)


Dlatego praca w szarosciach nad zdjeciem czarno bualym pozera sporo czasu. Z drugiej strony czasami takie przepalenia sa amierzone.


Indra napisał/a:

A.Mason napisał/a:

Nie ma wiec co bic poklonow dla cz-b, bo jest to technika rownowazna do kolorowej.

Nie, jeśli chodzi o fotografię analogową :-P



Wydaje mi sie osobiscie, ze w cyfrowej tez nie mozna mowic o rownowazeniu sie tych technik. W profesjonalnej fotografii zdjecie nie konczy procesu powstawania na matrycy aparatu, a w "suchej ciemni", ktora dla jednych bedzie Photoshop, dla innych Lightroom czy tez dedykowane oprogramowanie producenta sprzetu. Same techniki obrobki zdjec czrno bialych, jak juz wspomnialem, sa rozne, a kazda z nich z reguly tez jest czasochlonna.
Ostatnio zmieniony przez alferx 2007-09-13, 21:11, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2007-09-13, 00:39   

Indra napisał/a:
A.Manson, no cóż.

Bez tego "n" w srodku :-)

Indra napisał/a:
Jak dla mnie to przedstawione przez Ciebie zdjęcie czarno białe nie jest do końca dopracowane.

To napisalem, ze konwersja poszla po najmniejszej linii oporu, kontrast + desaturacja :-)
Obecnie nieco poprawilem poprzednia wersje.

Indra napisał/a:
(mało istotny mikrofon pomijam ). Poza tym szum na koszuli... Tak więc się nie dziwie, że bardziej do gustu przypada nam w takim momencie kolor

Ta fotka byla robiona w makabrycznych wrecz warunkach oswietleniowych, a wbudowana lampa nie jest za ciekawa. Szum to wynik wysokiego ISO.

Nie chodzilo mi o bawienie sie technika i idealne dopracowanie zdjecia, a o poglad ogolny. W sumie moglem wybrac jakis lepszy przyklad. Ale po poprawieniu nieco cz-b mozna znow porownac oba zdjecia.

woyteg napisał/a:
Indra napisał/a:

A.Mason napisał/a:

Nie ma wiec co bic poklonow dla cz-b, bo jest to technika rownowazna do kolorowej.

Nie, jeśli chodzi o fotografię analogową :-P



Wydaje mi sie osobiscie, ze w cyfrowej tez nie mozna mowic o rownowazeniu sie tych technik. W profesjonalnej fotografii zdjecie nie konczy procesu powstawania na matrycy aparatu, a w "suchej ciemni", ktora dla jednych bedzie Photoshop, dla innych Lightroom czy tez dedykowane oprogramowanie producenta sprzetu. Same techniki obrobki zdjec czrno bialych, jak juz wspomnialem, sa rozne, a kazda z nich z reguly tez jest czasochlonna.

Nie jestem pewien, czy tak samo rozumiemy "rownowage" tych technik.
Piszac poprzedniego posta mialem na mysli, ze i kolor i czarna-biel to tylko techniki, z ktorych zadnej ogolnie nie mozna okreslic jako lepszej/gorszej w wyniku. Mozna to okreslic dla konkretnego zdjecia, lub konkretnego typu zdjec, ale nie dla zdjec ogolnie.

Natomiast ocenianie i porownywanie obu technik na podstawie wysilku wlozonego w obrobke wydaje mi sie zupelna pomylka, bo doprowadza do absurdu, w ktorym przestaje liczyc sie efekt koncowy, czyli zdjecie.
Oczywiscie mozna o obu technikach dyskutowac w kategorii narzedzi rzemiosla fotograficznego, ale to imho zupelnie inna bajka i stad pewnie pozorna roznica pogladow miedzy nami, bo z tym, co napisal woyteg zgadzam sie w pelni.
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2007-09-13, 01:57   

Nie zrozumielismy sie. Ja nie mialem na mysli pokazywac, ze ilosc wlozonego wkladu pracy swiadczy o nadrzednosci technii. Moim przeslaniem bylo, podobnie jak rozumiem teraz i Twoim, ze zadna z tych technik nie jest lepsza, bardziej wartosciowa, trudniejsza lecz kazda jest inna i kazda ma swoje plusy, minusy etepe itede

pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2007-09-13, 02:19   

Dokladnie :-)

BTW. dopiero teraz zdalem sobie sprawe, jak malo czarno-bialych zdjec mam w swojej kolekcji. Wynika to chyba z tego, ze kolory, swiatla i cienie nie sa przeze mnie "widziane" w czasie robienia zdjec, zaczynam o nich myslec dopiero na etapie obrobki.
Trzeba bedzie nad tym troche popracowac...
0 UP 0 DOWN
 
jahus 



Wiek: 40
Dołączył: 27 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-09-30, 22:43   

i ja też się bawię w czarno-białe ;]

0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2007-09-30, 22:45   

Jahus: to zdjecie to jak Ansel Adams :-)
Ja w tym tygodniu postaram sie wsadzic jakis maly, obiecany tutorial. Pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
jahus 



Wiek: 40
Dołączył: 27 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-10-02, 20:17   

Dzięki wielkie Woyteg :)
Fotka została zrobiona w Gruzji, w Kaukazie. Jest to jeden z tamtejszych pięciotysięczników - Kazbek. Piękny wulkan :) tyle, że w całej krasie pokazał się tylko parę razy i to na krótko. A byłem tam przeszło 2 tyg.
0 UP 0 DOWN
 
wojtazik 
Photography



Wiek: 34
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Opole/Wrocław

Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2007-10-02, 21:15   



to i ja coś w czerni i bieli zapodam.... troszke za duże GO mi się ustawiło :)
0 UP 0 DOWN
 
LiscLisc 



Wiek: 31
Dołączył: 12 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-03, 16:15   



To mój brat.

Moderowany przez smooth:
W nazwach zdjęcia nie używamy spacji oraz polskich liter. Wstawienie zdjęcia poprawione
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-10-03, 17:00, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2007-10-04, 02:45   

wojtazik napisał/a:
to i ja coś w czerni i bieli zapodam.... troszke za duże GO mi się ustawiło

E tam, imho GO jest w porzadku, ale ten kolor skory... prawie Murzyni ;-D

LiscLisc napisał/a:
To mój brat.

Lisciu, wybacz szczerosc, ale zdjecie jest po prostu kiepskie i technicznie, i tematycznie. Zdaje sobie sprawe, ze to zdjecie ma dla Ciebie wartosc emocjonalna, ale zastanow sie, jaka wartosc moze miec dla nas.
Nie dosc, ze w tym zdjeciu nie ma nic, co by zaciekawilo (no, od biedy moznaby uznac za ciekawa mine), to jeszcze zeszpeciles po prostu zdjecie:
- brzydki i niczym nie uzasadniony szum
- "brak" ostrosci (powinna byc na oczach)
- brzydkie znieksztalcenie twarzy na tle - spowodowane przeslona
- brak koloru w tym przypadku jest zupelnie nieuzasadniony. Wystarczylo kilka szybkich mazniec pedzlem i:
0 UP 0 DOWN
 
wojtazik 
Photography



Wiek: 34
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Opole/Wrocław

Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2007-10-04, 09:21   

0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2007-10-04, 09:23   

Wyglada troche jak zrobione Lensbaby na malym otworku :-)
0 UP 0 DOWN
 
LiscLisc 



Wiek: 31
Dołączył: 12 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-04, 15:47   

A.Mason napisał/a:
Lisciu, wybacz szczerosc, ale zdjecie jest po prostu kiepskie i technicznie, i tematycznie. Zdaje sobie sprawe, ze to zdjecie ma dla Ciebie wartosc emocjonalna, ale zastanow sie, jaka wartosc moze miec dla nas.
Nie dosc, ze w tym zdjeciu nie ma nic, co by zaciekawilo (no, od biedy moznaby uznac za ciekawa mine), to jeszcze zeszpeciles po prostu zdjecie:
- brzydki i niczym nie uzasadniony szum
- "brak" ostrosci (powinna byc na oczach)
- brzydkie znieksztalcenie twarzy na tle - spowodowane przeslona
- brak koloru w tym przypadku jest zupelnie nieuzasadniony. Wystarczylo kilka szybkich mazniec pedzlem i:


Dziekuje bardzo za szczerość, zaczynam dopiero i narazie pstrykam, staram sie robić zdjęcia porzadne. Jednak w ruchu troche cieżko :x . Czy ktoś jeszcze skomentuje zdjecie?
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bawi, czarnobiale, kto, sie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 37
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu