Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
To jak to jest z tym równouprawnieniem
Autor Wiadomość
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



  Wysłany: 2008-04-04, 09:57   To jak to jest z tym równouprawnieniem

Miałem ostatnio okazję przebywać u naszych zaprzyjaźnionych (choć znienawidzonych przez braci K.) zachodnich sąsiadów. Przyszło mi podczas tej „wycieczki” parkować na parkingu stadionu piłkarskiego w Dusseldorfie. Wjeżdżałem na parking z nadzieją na szybkie i bezproblemowe znalezienie miejsca parkingowego. Przejeżdżając przez bramę wjazdową od razu ujrzałem kilka wolnych miejsc zaraz przy wjeździe. Niestety nie dane mi było na nich zaparkować. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że miejsca te nie czekają bynajmniej na inwalidów (w każdym razie nie tylko)... moim oczom ukazał się poniższy widok:


W reakcji na powyższe wykonałem klasycznego roftla, jednak po paru chwilach przyszedł czas na szereg wątpliwości dotyczących tej sytuacji. Po rozmowie z zaprzyjaźnionymi miejscowymi okazało się, że jest to u nich normalne i na wielu większych parkingach znajdują się miejsca do parkowania dla kobiet umieszczone (podobnie jak miejsca dla inwalidów) blisko wjazdów. Nie zauważyłem jednak miejsc do parkowania dla mężczyzn – były tylko dla kobiet, inwalidów i nie oznakowane dla pozostałych, co więc z równouprawnieniem :?: Czy w takim przypadku kobieta parkująca na takim miejscu nie powinna mieć znaczka na tylnej szybie (podobnego jaki naklejają inwalidzi) :wink: :?:
Nasunęło mi się też pytanie jak ma się to do wszechobecnej emancypacji kobiet i ich przekonaniu o równości, a często nawet wyższości wobec mężczyzn. Może w Niemczech kobiety łagodniej podchodzą do podobnych temu tematów. Może chętniej przyznają się do swoich słabych umiejętności prowadzenia pojazdów (w szczególności parkowania).
Mam wrażenie, że w naszym kraju pojawienie się takich miejsc parkingowych wywołałoby burzę protestów feministek (pewnie zaowocowałoby to kolejnym wątkiem podczas manify lub nową wersją manify w innym terminie). Jak zwykle pewnie potraktowane byłoby to przez nie ambicjonalnie - nie jako ułatwianie życia tylko zakładanie, że mogą być w czymś gorsze. Zaraz nasunęło mi się skojarzenie z cenzurą operatora MOBILKING.
Część kobiet (tych rzadziej używających samochodów, a przy tym świadomych własnych umiejętności) ucieszyłoby się pewnie, że coś im się ułatwia.
A ciekawe jak zareagowałyby nasze zmotoryzowane forumowiczki :wink:
Ostatnio zmieniony przez Zbychoo 2008-04-04, 10:01, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2008-04-04, 10:40   

Hmm... trudno sie tak jednoznacznie ustosunkowac. Z jednej strony to jest ewidentna wygoda, jednak z drugiej to dyskryminacja, a nawet przedstawienie kobiet jako osob nie w pelni sprawnych. Sytuacja dosc kontrowersyjna.
0 UP 0 DOWN
 
HS-R 



Wiek: 41
Dołączyła: 10 Wrz 2006

UP 63 / UP 6


Skąd: Kraina Marzeń

Wysłany: 2008-04-04, 12:29   

Z tego co mi znajomy mówił, ale mieszkający w Holandii ten znak dotyczy tylko kobiet w ciąży.
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2008-04-04, 12:30   

HS-R napisał/a:
Z tego co mi znajomy mówił, ale mieszkający w Holandii ten znak dotyczy tylko kobiet w ciąży.

No to ma juz jakis sens.
0 UP 0 DOWN
 
Pepe 
Iskra córka ognia :]



Wiek: 38
Dołączyła: 29 Paź 2006

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-04-04, 14:14   

Jakoś tak pierwsze co mi przyszło do głowy widząc to zdjęcie, to pytanie: Czy te miejsca parkingowe dla kobiet są szersze niż inne :?: :D (ale mi się dostanie od feministek <doh> )

HS-R napisał/a:
Z tego co mi znajomy mówił, ale mieszkający w Holandii ten znak dotyczy tylko kobiet w ciąży.
no i tak na poważnie to miałoby to sens :) kurcze no nie ma to jak być w ciąży, same przywileje :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



Wysłany: 2008-04-04, 14:44   

W sumie o ciężarnych nie pomyślałem, chociaż z obrazka na pewno jednoznacznie to nie wynika. Ale jest to jedyne sensowne wyjaśnienie.

Edit:
Jednak po lekturze tematu w necie dochodzę do wniosku, że nie chodzi tu o kobiety ciężarne. Po prostu są to miejsca dla kobiet i tyle. Funkcjonuje to w wielu krajach Europy. W niektórych miastach aby zniechęcić mężczyzn do parkowania w takich miejscach oznaczono je kolorem różowym lub ozdobiono rysunkami kwiatów. Na pewno miejsca te są szersze i w niektórych przypadkach monitorowane.
I gdzie to równouprawnienie :?: :wink:
Ostatnio zmieniony przez Zbychoo 2008-04-04, 14:51, w całości zmieniany 3 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2008-04-04, 16:19   

Zawsze możesz zmienić płeć albo zajść w ciążę :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Agnes 
zadziorra ;)



Zaproszone osoby: 3
Wiek: 35
Dołączyła: 26 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: CDŚ

Wysłany: 2008-04-04, 16:22   

mi to nie tylko nie przeszkadza, ale - biorąc pod uwage moje wrodzone lenistwo, wygodnictwo i brak umiejętności parkowania - nawet podoba.... :P może w Polsce też kiedyś do tego dojdzie...
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 42
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2008-04-04, 16:54   

jeśli jest to dla kobiet w ciąży jak najbardziej ok ale jeżeli ogólnie dla kobiet to wielkie NIE....
0 UP 0 DOWN
 
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



Wysłany: 2008-04-04, 17:09   

warlike napisał/a:
eśli jest to dla kobiet w ciąży jak najbardziej ok ale jeżeli ogólnie dla kobiet to wielkie NIE....

Chodzi o miejsca dla kobiet niekoniecznie w ciąży, np.:
Szwajcaria: "Na parkingach w Bern wprowadzono specjalne przestrzenie dla kierowców płci żeńskiej, które charakteryzują się m.in. szerszymi wymiarami, mniejszą odległością od drogi wyjazdowej oraz są objęte systemem monitoringu. Niestety na uprzywilejowanych miejscach często parkują mężczyźni, więc władze postanowiły przemalować żeńskie części parkingów na kolor różowy i ozdobić je innymi "żeńskimi" symbolami, np. kwiatami.
- Nie mamy prawnych podstaw, aby zabronić mężczyznom korzystania z miejsc parkingowych dla kobiet, a ustawianie zakazów nie zdało egzaminu - tłumaczy desperacką decyzję radnych Bjorn Rohrbach, kierownik jednego z parkingów w Bern.
"
Austria, lotnisko w Insbrucku:
"Specjalnie oświetlone i oznakowane miejsca parkingowe dla kobiet są umieszczone w pobliżu wjazdu do parkingu wielopoziomowego. "
Natknąłem się również na wiele nieoficjalnych informacji o podobnych praktykach na parkingach w Niemczech - szczególnie południowych.
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-04-04, 23:58   

warlike napisał/a:
jeśli jest to dla kobiet w ciąży jak najbardziej ok ale jeżeli ogólnie dla kobiet to wielkie NIE....


Dlaczego? Z dwojga złego jak mam do wyboru porysowane drzwi a szersze miejsca tylko dla kobiet to wolę to drugie.
Jak w przedziale kobieta poprosi o ściągnięcie bagażu z półki to kolega też powie "wielkie NIE"? ;)
0 UP 0 DOWN
 
KtOŚ 
<--(x_x)-<<



Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2006

UP 18 / UP 25


Skąd: a domyśl się :P

Wysłany: 2008-04-05, 01:23   

Bartek T. napisał/a:
Jak w przedziale kobieta poprosi o ściągnięcie bagażu z półki to kolega też powie "wielkie NIE"? ;)


tylko poprosić, a dostać z przymusu to co innego :)
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 42
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2008-04-05, 10:04   

Cytat:
tylko poprosić, a dostać z przymusu to co innego


tak masz racje

Bartek T. napisał/a:
Z dwojga złego jak mam do wyboru porysowane drzwi a szersze miejsca tylko dla kobiet to wolę to drugie.


gdzieś na forum toczyła się dyskusja na temat czy kobiety są dobrymi kierowcami...a ile razy samochód porysyje Tobie kierowca facet :?: a czy to będzie tak ze kobiety będą parkować tylko w tych miejscach:?: myśle ze nie że to są dodatkowe tylko dla kobiet....
0 UP 0 DOWN
 
Necia 
*zakręcony pechowiec*



Zaproszone osoby: 2
Wiek: 34
Dołączyła: 18 Kwi 2006

UP 24 / UP 8


Skąd: LA

Wysłany: 2008-04-05, 11:32   

Zbychoo napisał/a:
Po rozmowie z zaprzyjaźnionymi miejscowymi okazało się, że jest to u nich normalne i na wielu większych parkingach znajdują się miejsca do parkowania dla kobiet umieszczone


To prawda. Mam rodzone w Niemczech, tam jest mnóstwo takich miejsc przy sklepach itp. ale jest to przeważnie kilka miejsc jak w przypadku inwalidów, nie jest to dla nich żaden problem i przestrzegają tego. Uważam ze to dobry pomysł, ponieważ bardzo często parkują tam kobiety z dziećmi, lub właśnie ciężarne.
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 42
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2008-04-05, 12:32   

Necia napisał/a:
Uważam ze to dobry pomysł, ponieważ bardzo często parkują tam kobiety z dziećmi, lub właśnie ciężarne.


tak tylko to jest dla wszystkich kobiet i z tym się nie zgadzam...jeśli są to kobiety cięzarne ok jeśli mają małe dzieci to też jak najbardziej ok ale dlaczego np może tam zaparkować młoda zdrowa kobieta a nie moze zdrowy facet :?: co z facetami którzy przyjadą z małym dzieckiem :?:
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: jak, jest, rownouprawnieniem, to, to, tym


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu