Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Pamiątki po brzeskim przemyśle, rzemiośle, usługach...
Autor Wiadomość
piwowar 

Wiek: 58
Dołączył: 17 Cze 2007

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2008-06-19, 23:45   

Jest nawet jedna pocztówka z browarem, ale chyba nie z naszego Brzegu, ponieważ browaru pod słoniem w Brzegu nie było. Przynajmniej nie jest mi znany, a interesuję się tym tematem od dobrych kilku lat.
0 UP 0 DOWN
 
waldemar_n 



Wiek: 66
Dołączył: 07 Paź 2005

UP 454 / UP 1604



Wysłany: 2008-06-20, 00:41   

piwowar napisał/a:
Jest nawet jedna pocztówka z browarem, ale chyba nie z naszego Brzegu, ponieważ browaru pod słoniem w Brzegu nie było. Przynajmniej nie jest mi znany, a interesuję się tym tematem od dobrych kilku lat.


Pocztowka zostala wydana przez Verlag M. Suss Brieg (tylko w Brzegu)
i jest co prawda bez znaczka (odlepiony) ale zostaly resztki sztempla pocztowego
Brieg Bez. Breslau a wiec taki browar byl w Brzegu
Pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
piwowar 

Wiek: 58
Dołączył: 17 Cze 2007

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2008-07-07, 23:34   

W takim razie jest to dla mnie mała sensacja. W rachubę wchodziłoby kilka mniejszych browarów. Dwa znajdowały się przy dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego (Zollstr. 5 i 7), jeden przy Mikołaja Reja (Oppelner str.). Wszystkie inne w tym okresie już nie istniały, lub były fabrykami.
0 UP 0 DOWN
 
WieM 

Wiek: 44
Dołączył: 08 Lip 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-07-08, 16:54   

Witam
Czy ktos ma jaks informację na temat rozlewni (?) nazwą, której jest sygnowana butelka na załaczonym zdjęciu. "Grune Linde" nalezy przetlumaczyc chyba jako "zielona lipa"... Sok?
Butelka zamykana jest na porcelanowy korek (zdjalem zeby wyczyscic)
Z gory dziekuje za informacje. Moze ktos sie juz spotkal Przejrzalem dzisiaj na szybko Ksiaski adresowe: jedna z 191 roku druga z 1935 bodajze, ale nie znalalem zadnych inforamacji...
Buteleke zakupilem w Bytomiu na gieldzie staroci :D

Foto pod linkiem

http://i32.tinypic.com/ilwod5.jpg

Podobny post zamiescilem na Allegro niestety bez odzewu :(
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2008-07-08, 17:50   

Przypuszczam, że butelka pochodzi z gospody „pod zieloną lipą” (Gasthof zur grünen Linde), mieszczącą się ongiś
w narożnym budynku Armii Krajowej/ Robotnicza, rozebranym we wczesnych latach 70-tych. Co ciekawe, na sąsiedniej parceli przy ul. Robotniczej (jest tam teraz Kebab-bar) funkcjonowała dość długo wytwórnia napojów gazowanych.
Być może rozlewnia była wcześniej związana z gospodą. W książce adresowej z roku 1934 figuruje wytwórnia wody sodowej (Selterwasserfabrik Reinhold Stache).

ZielonaLipa.JPG
Plik ściągnięto 191 raz(y) 96,05 KB

Ostatnio zmieniony przez Dziedzic_Pruski 2008-07-08, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
WieM 

Wiek: 44
Dołączył: 08 Lip 2008

UP 0 / UP 0



  Wysłany: 2008-07-08, 20:20   

Dziękuje za wiadomość. Coż hipoteza postawiona przez Pan wydaje sie prawdopodobna... Jeżeli właścicielem gospody tudziez wspomnianej wytwórni napojów był/a E Scholz to bede miał pewność. Bardziej prawdopodobne wydaje mi się , ze butelka nalezala do rozlewni, gospody nawet najwieksze raczej nie inwestowały... w butelki. Porcelana z nadrukiem firmowym owszem,ale z butelkami sie nie spotkalem. Sprawdze w wolnym czasie dostępne źródła. Zachęcam do dalszego wypowiadania się w tym temacie. Pozdrawiam z Rudy Śląskiej :)
0 UP 0 DOWN
 
piwowar 

Wiek: 58
Dołączył: 17 Cze 2007

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2008-07-09, 14:19   

Właśnie że rozlewnie i hurtownie napojów prawie zawsze funkcjonowały przy restauracjach, gospodach, czy knajpach. Możliwe jednak, że w tym przypadku butelka nie ma nic wspólnego z restauracją. O ile się nie mylę (piszę z pamięci) Emil Scholz był następcą Reinholda Stache, lub na odwrót. Mam gdzieś w piwnicy takie butelki z napisami Grüne Linde Reinchold Stache i Grüne Linde Emil Scholz. Była to fabryczka wody mineralnej. Natomiast jako właściciela restauracji, a może tylko dzierżawcę, znalazłem w 1912 roku Paula Golibersucha.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzeskim, pamiatki, po, przemysle, rzemiosle, uslugach


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 27
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu