Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Ciekawostki, pytania.
Autor Wiadomość
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7273



Wysłany: 2007-09-10, 12:06   

Oj, macie rację, Dobrodzieju. Z dzieciątkiem zwykli się jawić inni święci – Józef i Antoni, ale nie Nepomuk. Zainteresowanym tematyką polecam stronę nepomucką: strona nepomucka. Powracając do Nepomuka w kontekście brzeskim należy nadmieć, iż oprócz rzeczonej figurki oraz figury przed kościołem św. Krzyża, stał tu jeszcze jeden Nepomuk – i to na zwykłym sobie miejscu – przy moście. Ostatnio widziano go w roku 1945 w nurtach Odry. Niestety dysponuję tylko bardzo niewyraźnym zdjęciem, pozwalającym zaledwie odgadnąć kontury. Może ktoś ma lepsze zdjęcie, lub wie coś o losach Zaginionego.
1 UP 0 DOWN
 
Lech 


Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2007

UP 0 / UP 1


Skąd: Legnica

Wysłany: 2007-09-11, 18:17   

Znalazłem w necie zdjęcie z 1932-33r. opisane jako koszary. Gdzie to jest?
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7273



Wysłany: 2007-09-11, 19:32   

Dziedziniec koszar kawalerii, czyli czerwonych koszar.
1 UP 0 DOWN
 
Lech 


Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2007

UP 0 / UP 1


Skąd: Legnica

Wysłany: 2007-09-15, 17:58   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Dziedziniec koszar kawalerii, czyli czerwonych koszar.

To są Czerwone Koszary? :o
Nigdy tam nie byłem. Pamiętam, że zawsze stacjonowały tam wojska sowieckie. Jedyna rzecz, która mi nie pasuje, to ta wieżyczka po lewej stronie.
Znalazłem też inne zdjęcie na aukcji internetowej (autor nieznany, właściciel anonimowy) z widokiem na ulicę...? Może Wiecie, która to ulica?

Mam pytanie, gdzie mogę znaleźć przedwojenny wykaz ulic i ich teraźniejszy odpowiednik?
0 UP 0 DOWN
 
Rychu 
Obywatel Grzech



Wiek: 33
Dołączył: 18 Lip 2006

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-15, 20:37   

To zdjęcie ulicy Ofiar Katynia..a jeżeli chodzi o ulice to gdzieś na forum są stare mapy z ulicami po niemiecku
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-15, 21:52   

Rychu napisał/a:
To zdjęcie ulicy Ofiar Katynia..
zgadza się :) ten dom z wieżyczką to obecny "Złoty róg" ( sklep monopolowy ) a w budynku na pierwszym planie po lewej stronie obecnie mieści się masarnia "Jakub"
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-09-16, 17:49   

Jeżeli chodzi o wieżyczkę w Czerwonych Koszarach, to taka tam była. Pamiętam ten obiekt, gdyż będąc w wieku mocno przedszkolnym bywałem na ul. Wolności i mniej więcej w połowie koszar od ul. Wolności widywałem z za muru wyzierającą strzelistą budowlę z fikuśną rozetą w środkowej części. Najprawdopodobniej została ona rozebrana w połowie lat sześćdziesątych ubiegłego stulecia.
0 UP 0 DOWN
 
Lech 


Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2007

UP 0 / UP 1


Skąd: Legnica

Wysłany: 2007-09-17, 18:43   

Lotnik napisał/a:
Rychu napisał/a:
To zdjęcie ulicy Ofiar Katynia..
zgadza się :) ten dom z wieżyczką to obecny "Złoty róg" ( sklep monopolowy ) a w budynku na pierwszym planie po lewej stronie obecnie mieści się masarnia "Jakub"

Miałem przyjemność być dzisiaj w Brzegu i "cyknąć"kilka zdjęć. Faktycznie, podana lokalizacja jest bezbłędna.

Chodząc po ul. Ofiar Katynia przypomniałem sobie o budynku, raczej o pałacyku z nr 15.


Czy Macie wiedzę o historii tego budynku? Wiem, że p. Brieger mieszka lub mieszkał jakiś czas w pobliżu tego pałacyku.
0 UP 0 DOWN
 
błaszczu 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 0 / UP 2


Skąd: sie biora dzieci

Wysłany: 2007-09-17, 20:25   

Lotnik napisał/a:
Rychu napisał/a:
To zdjęcie ulicy Ofiar Katynia..
zgadza się :) ten dom z wieżyczką to obecny "Złoty róg" ( sklep monopolowy ) a w budynku na pierwszym planie po lewej stronie obecnie mieści się masarnia "Jakub"

Zauwarzyłes ze nie ma ulicy monte cassino tego odcinka który leci do luicy rybackiej

:oops:
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-09-17, 20:54   

Na dwóch zdjęciach Lecha jest uwidoczniona kamienica, która przed wojną była zamieszkana przez dziewięciu podnajemców i ich rodziny. Właścicielem tego domu był Rudolf Mollek, który był kupcem. Nie był to żaden pałacyk, a tylko wytworna kamienica czynszowa. Faktycznie mieszkałem niedaleko tego obiektu i mijałem go jak szedłem do szkoły. W tym budynku mieszkała moja koleżanka, z którą przez kilka lat chodziłem do jednej klasy w szkole podstawowej nr.9.
0 UP 0 DOWN
 
Lech 


Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2007

UP 0 / UP 1


Skąd: Legnica

Wysłany: 2007-09-17, 21:53   

Brieger napisał/a:
W tym budynku mieszkała moja koleżanka, z którą przez kilka lat chodziłem do jednej klasy w szkole podstawowej nr.9.

To podobnie jak ja, ale kilka lat później.
Robiąc dzisiaj zdjęcia zastanawiałem się, co było między tym budynkiem a przedszkolem (w miejscu piętrowego pawilonu handlowo-usługowego). Niestety, mam lukę w pamięci. Pamiętam za to doskonale zakład za zielonym drewnianym ogrodzeniem u zbiegu ulic Ofiar Katynia i Adama Mickiewicza. Dokładnie na wprost ul.Ofiar Katynia, przy bramie wejściowej do tej firmy stał drewniany kiosk, w którym sprzedawała gazety przesympatyczna starsza pani z mężem. Briegier pewnie Wie o czym piszę. Czy Macie stare zdjęcie tego rejonu?
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-09-17, 23:01   

Bliżej przedszkola, ale dalej od ulicy stał trzypiętrowy budynek. Bliżej budynku na zdjęciu stał parterowy budynek ze stromym dachem, za którym były resztki sali balowej. Przed wojną był to budynek lokalu Wintergarten, a po wojnie była to świetlica straży pożarnej zwanej Kasablanką, z racji bijatyk, którymi kończyły się organizowane tam potańcówwki. Kiosk przy zbiegu ulic Mickiewicza, Ofiar Katynia i Kamiennej oczywiście pamiętam, i tę starszą siwą panią, która tam sprzedawała, i jej krewną z garbem, oraz jej syna. Za tym kioskem był metalowy parkan, który pod kątem prawie 90 stopni przechodził w ul. Kamienną, a za tym parkanem był teren jakieś spółdzielnie. Tam rosły jabłonki i chodziliśmy tam z kumplami na jabłka. W dół ul. Mickiewicza ciągnął się parterowy obiekt. Cały ten teren został zniwelowany w 1972 i w 1973 zbudowano tego klocka, który stoi pod skosem między ul. Kamienną a Mickiewicza.
0 UP 0 DOWN
 
Lech 


Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2007

UP 0 / UP 1


Skąd: Legnica

Wysłany: 2007-09-18, 17:51   

Brieger napisał/a:
Faktycznie mieszkałem niedaleko tego obiektu i mijałem go jak szedłem do szkoły

Skoro mowa o tym zakątku, to chcę zwrócić uwagę, że obiekty straży pożarnej (obecnie -niekoniecznie straży) też wyglądały trochę inaczej. Plac strażaków od strony ul.Powstańców Śląskich, Mossora i kostnicy szpitalnej był zabudowany. Wyjazd (ten tzw. bojowy) znajdował się od strony ul. Powstańców, powrotny od Ofiar Katynia. Komenda straży miała siedzibę w starej willi przy bramie głównej, która to willa przed wojną była ...? Pomiędzy strażą a kostnicą, w okolicach nieistniejącego już Kościoła św. Trójcy, stoją dwa bardzo stare i zniszczone budyneczki. Kiedyś w jednym z nich była biblioteka dzielnicowa, drugi mimo nieciekawego stanu technicznego, pełnił funkcję mieszkalną. Czy te istniejące do dziś budyneczki były zabudową parafialną Kościoła św. Trójcy?
Jeżeli nie nudzę, to mam jeszcze kilka pytań. Można? :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-09-18, 20:42   

Proszę pytać i nie krępować się. Chętnie odpowiem na pytania dotyczące tego rejonu. Teren dawnej straży pożarnej nie zmienił się aż tak bardzo. Wiem to, bo często bawiłem się na tym terenie. Miałem kilku kolegów tam. Na samym środku tego terenu wpierw stała trzypętrowa wieża do ćwiczeń zrobiona z czarny desek. Potem zatąpiła ją metalowo-drewniana konstrukcja. Od strony ul. Powstańców Śląskich był wjazd, a nad wjazdem był duży napis "Miejska Zawodowa Straż Pożarna". Bywałem na terenie straży, gdyż w latach 60-tych komendant straży kpt. R. Ziobrowski był moim sąsiadem, a z jego synem Krzyśkiem bawiłem się na podwórku. Do pożarów wyjeżdzano wjazdem od ul. Ofiar Katynia ( w odległości 100 m od tego wjazdu stały w obydwu kierunkach lampy sygnalizacyjne), i też nim wracano z akcji. W domu od ul. Powstańców Śląskich mieściło się coś na kształ komendy na parterze. Na piętrze mieszkali strażacy z rodzinami. Jeżeli chodzi o dwa zaniedbane domki od ul. Ofiar Katynia, to oczywiście pamiętam tę bibliotekę. Często tam bywałem i nie zapomnę zapachu tego pomieszczenia. Natomiast w budyneczku bliżej straży pożarnej mieszkał mój kumpel, z którym bawiliśmy się albo u mnie na podwórku, albo u niego. Na terenie jego podwórka byla stara stodoła pełna siana. Ale było zabawy. Jego ojciec prowadził zakład kamieniarski i w pomieszczeniu obok tej stodoły było sporo nagrobków ze zniwelowanego cmentarza ewangelickiego. Obiekty stoją do dziś dnia. Najprawdopobniej te budynki były zajmowane przez ludzi związanych z kościołem Św. Trójcy, gdyż ten mój kumpel miał całkiem niezły zbiór bibli w języku niemieckim wydanych w różnych okresach. Jak opowiadał, były to dobra zastane.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-18, 21:37   

blaszczu25 napisał/a:
Lotnik napisał/a:
Rychu napisał/a:
To zdjęcie ulicy Ofiar Katynia..
zgadza się :) ten dom z wieżyczką to obecny "Złoty róg" ( sklep monopolowy ) a w budynku na pierwszym planie po lewej stronie obecnie mieści się masarnia "Jakub"

Zauwarzyłes ze nie ma ulicy monte cassino tego odcinka który leci do luicy rybackiej

:oops:


blaszczu25 a może jest tylko z ujęcia na foto tego nie widać bo według map z 1932,1920 czy nawet 1914 ulica jest naniesiona, możliwe że nie była brukowana tylko "udeptana"...ale na mapach jest...na mapie z 1884 nie ma naniesionego odcinka od "monopolowego " do rogu Łokietka.....z którego roku może pochodzićto zdjęcie?
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: ciekawostki, pytania


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 32
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu