Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
BATySkaF
Autor Wiadomość
Francotango 
Franco, Eberhard Mock, etc



Wiek: 25
Dołączył: 17 Wrz 2007

UP 12 / UP 9


Skąd: Z dyfuzji kultur

Wysłany: 2018-04-30, 06:31   BATySkaF

Z cyklu "Wspomnień czar". ( Ale i nie tylko.)
Pamiętacie hasło "decentralizacji kultury", które popularyzowałem na Forumbrzeg kilka-kilkanaście lat temu wstecz, próbując przymusić dżygitów od kultury (rozumianej instytucjonalnie) do takiego sposobu organizacji imprez, aby ich "macki" (tych imprez) docierały także na peryferia brzeskiej galaktyki??? Efektem moich zabiegów była rosnąca liczba dżygitów nieprzychylnie spoglądająca na mnie i moje wyczyny. Tak fajnie przecież na stołku w centrum ;) . Po co jakieś teatrzyki czy wystawy na zapyziałym tym czy innym osiedlu. O tym jednak kiedy indziej.

Dziś: Prace wykopaliskowe, które prowadzę od kilkunastu tygodni doprowadziły do odkurzenia żywego dowodu na to, że jeszcze w czasach PRL-u decentralizacja miała się dobrze i nie potrzebowała dodatkowych bodźców. A animatorami kultury bywali nie tyle urzędnicy, ile ludzie pełni pasji. Dzięki takim właśnie ludziom, powstał swego czasu klub fotograficzny w którejś z piwnic na osiedlu przy ulicy Makarskiego. Nie pamiętam, jak tam trafiłem, ale zapewne poprzez fakt zamieszkiwania po sąsiedzku niemal z Waldemar Burkaczewski, który był motorem tamtego przedsięwzięcia. Wspierał go na pewno Aro Wloch - którym to obu niniejszy wpis (i kilka kolejnych) dedykuję. O ile wiem, nigdy nie dostali oni żadnej nagrody za animację. A owoce ich pracy niewątpliwie zbierane są przez ich wychowanków do dziś. Kręciliśmy nawet na biurku (dosłownie!) techniką stop-motion picture jakiś film o potworach, wykorzystując kamerę czy to 8mm czy też Super8. Pamiętam, że wykorzystywaliśmy do tego celu gumowe Godzille i jakieś Tyranosaurusy Rexy. A Godzilla ziała dymem poprzez... wpuszczoną w jej dziurkę odbytową - plastikową rurkę (najpewniej z kroplówki), którą dostarczaliśmy dym z papierosa do jej paszczy :) .
Na dowód tego, co się tam działo, zamieszczam pierwsze skany kursu historii i podstaw fotografii (wtedy jeszcze nie było cyfrowej - szczytem marzeń była kolorowa :P ), który prowadził Waldek, a ja zapisywałem lekcje w zeszycie. NIGDY nie byłem tak pilnym uczniem i słuchaczem (no, może kilkadziesiąt lat później podczas studiowania antropologii kulturowej :P ), jak tam, w piwnicy u Waldka i Ara. Zdałem chyba nawet jakiś egzamin na ocenę.
Dzięki Wam za to, chłopaki! I niech ten wpis będzie orędziem ku odtworzeniu w Brzegu jakiejś tradycyjnej ciemni. Niniejszym, mocą nadanego samemu sobie urzędu, powołuję do życia BATySkaF - Brzeską Akademię Tradycyjnej Sztuki Fotografii ! Niech się stanie: PSTRYK

001.jpg
Plik ściągnięto 24 raz(y) 399,59 KB

002.jpg
Plik ściągnięto 30 raz(y) 809,71 KB

003.jpg
Plik ściągnięto 21 raz(y) 896,96 KB

004.jpg
Plik ściągnięto 25 raz(y) 876,08 KB

005.jpg
Plik ściągnięto 25 raz(y) 899,21 KB

Ostatnio zmieniony przez Francotango 2018-04-30, 06:33, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
funiek. 
rafal


Wiek: 50
Dołączył: 28 Wrz 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2018-08-22, 05:32   

Trzymam kciuki i śledzę poczynania.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 23
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu