Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Analiza SWOT
Autor Wiadomość
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-05-29, 18:46   Analiza SWOT

Kod:
SWOT - jedna z podstawowych technik analitycznych, stosowana najczęściej do analizy wewnętrznego i zewnętrznego środowiska danego przedsiębiorstwa (także przedsięwzięcia), której wynik jest bazą planowania strategicznego.


wiecej: wikipedia.org

A wiec jakie Brzeg może mieć:

Mocne Strony
Słabe Strony

Szanse
Zagrożenia


ps. potrzebne jest mi to na geografie, ale sam jestem ciekaw jak odpowiecie :)

Myśle że:

Mocne strony - blisko autostrady, turystyka, powstanie fabryki gum
Słabe strony - duże bezrobocie 16%

co do szans i zagrożen jeszcze sie zastanawiam :)


Dzięki za pomoc
Ostatnio zmieniony przez Devon 2006-05-29, 18:46, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
KtOŚ 
<--(x_x)-<<



Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2006

UP 18 / UP 25


Skąd: a domyśl się :P

Wysłany: 2006-05-29, 19:07   

Devon napisał/a:
Słabe strony - duże bezrobocie 16%


a przypadkiem nie wiecej?? :)

Mocne strony
-historia
-dogodne położenie
-tajemnica skrywana pod zamkiem :)
-dość duzy potencjał miasta


Słabe Strony
-poziom działań w mieście
- reklama miasta
- miejscami brak śmietników
- rynek + auta
- szybkość remontów (no sorry, ale Reja to juz kupe czasu remontują i cos im słabo idzie)
- nie wykorzystanie potencjału miasta
- mała liczba imprez masowych :)
-zbyt małe zainteresowanie miasta sportem

Szanse
- zwiększenie atrakcyjności rodzimego festiwalu (FPA) np. przez połączenie go z Opolskim :)
- sport.....mamy zdaje sie ekstraklase, trzeba by to wykorzystać :)


Zagrożenia
-ucieczka młodych z miasta....
-powolna nuda ogarniajaca całe miasto
-zalanie miasta śmieciami i demolką okolicy, spowodowane brakiem miejsc rekreacyjnych (gdzieś, gdzie młodziez moze pójść i aktywnie spędzić czas, a nie tylko pójśc do parku i sie napić (!!) )
- brak takiego typowego centrum skupiającego uwagę miasta (jakieś centrum handlowe, czy coś w tym guście, gdzie ludzie mogą przyjść, spokojnie porozmawiać i napić sie kawy/herbaty, cos zjeść.......obejżeć mecz :)
0 UP 0 DOWN
 
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 46
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2006-05-30, 18:52   

Devon napisał/a:
ps. potrzebne jest mi to na geografie, ale sam jestem ciekaw jak odpowiecie

Nie wiem, czy chodzi Ci tylko o SWOT od strony geografii, czy tak ogólnie patrząc na Brzeg :( Naskrobałam wszystko, co mi przyszło w takim temacie do głowy :) Mam nadzieję, że coś z tego uda Ci się wybrać i sklecić z kilku propozycji jakąś jedną logiczną całość :wink:

A to moje wypocinki:

Słabe strony:

- bezrobocie na lokalnym rynku,
- kiepsko zarządzająca władza,
- brak miejsc, w których młodzież realizowałaby swoje zainteresowania,
- zaśmiecenie miasta i okolicy,
- marne inwestycje, źle rozplanowane i wykonywane (np. remonty),
- brak WC'ów miejskich i porządnego hotelu,
- kiepskie wykorzystanie pływalni, słaba reklama w tym zakresie, dodatkowo Wrocław buduje AQUAPARK, co pewnie osłabi jeszcze popyt na brzeską pływalnię,
- brak basenu sportowego,
- brak boiska do koszykówki (oświetlonego),
- nieumiejętność wykorzystania osiągnięć sportowych,
- nieumiejętność wykorzystania lokali, np. po upadłych firmach,
- ruiny w centrum miasta (pustostany, które prościej jest zamurować, niż oddać ludziom, którzy by je wyremontowali na własny koszt i mogli w nich zamieszkać),
- brak lokali mieszkalnych (gdzie jest nasze budownictwo mieszkaniowe?),
- zaniedbane szlaki turystyczne,
- brak porządnego kina,
- brak jako takiej Starówki, gdzie spokojnie można byłoby podreptać (auta w rynku),
- niewykorzystane w pełni możliwości związane z zabytkami, np. Ratusz, Zamek


Mocne strony:

- położenie blisko autostrady, linii kolejowej, rzeki,
- zabytki,
- zieleń (parki),
- położenie pomiędzy 2 dużymi miastami, bliskość miasta wojewódzkiego, bez względu na to, czy to jest Opole, czy też byłby Wrocław,
- amfiteatr, w którym można byłoby częściej organizować imprezy kulturalne,
- bliskość lotniska, dużego terenu inwestycyjnego, który będzie miał wpływ na rozwój miasta


Zagrożenia:

- bezrobocie i pogłębiająca się bieda mogą doprowadzić do wzrostu przestępczości,
- niemająca swojego miejsca młodzież może powodować wzrost chuligaństwa i prowadzić do dewastacji,
- dewastacja i zaśmiecenie odstraszy turystów,
- młodzież uciekająca do innych miast lub wręcz za granicę, gdzie ma większe szanse na znalezienie pracy i lepszej rozrywki,
- Brzeg może stać się jedynie sypialnią Wrocławia lub Opola

Szanse:

- przy odpowiednim zarządzaniu można przyciągnąć przyciągnąć inwestorów z uwagi na dobre usytuowanie miasta,
- rozwój inwestycji na lotnisku może się przyczynić do rozwoju miasta,
- wykorzystanie osiągnięć sportowych do rozreklamowania miasta,
- wykorzystanie imprez kulturalnych do rozreklamowania miasta (np. w Otmuchowie jest „Lato kwiatów”, o którym jest dość głośno, dlatego co roku przyciąga tłumy),
- wykorzystanie Odry w celach turystycznych, co zwiększy atrakcyjność miasta.
0 UP 0 DOWN
 
Andrzejbrzeg 
OSCAR


Wiek: 46
Dołączył: 16 Mar 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-05-31, 19:50   

Wypocinki ? to prawie referat! 8)
0 UP 0 DOWN
 
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 46
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2006-05-31, 19:54   

Andrzejbrzeg napisał/a:
Wypocinki ? to prawie referat! 8)


Jak zwał, tak zwał :wink: Ja już mam taką manię pisania olbrzymich powieści, kiedy opowiadam o "małych sprawkach" :P Najważniejsze, żeby potrzebujący był zadowolony i coś z tego wybrał. Mam nadzieję, że się pochwali wersją ostateczną i oczywiście oceną :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-05-31, 20:26   

Analiza SWOT przypominam :)

Przy okazji dzięki Inez, pozmieniałem pare zdan :) i dałe profesorkowi z geografii :)


Ale nadal zachęcam do pisania Mocnych Stron i Słabych Stron. Dzięki :!:
0 UP 0 DOWN
 
Marek Kajdas 


Wiek: 52
Dołączył: 12 Lip 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2006-07-13, 20:10   

O jednym nie napisaliście, słabą stroną każdej gminy w Polsce, każdego powiatu jest niski poziom wykształcenia dorosłych ludzi. Im starszych tym jest gorzej. Jakość nauczania młodzieży też jest różna, są szkoły gdzie maturę zdali wszyscy, są takie gdzie 60% odpadło na rok... to już źle mówi o takiej szkole, nawet jeśli to nie były "orły".

Kto jest socjologiem, albo doradcą zawodowym? Może jest ktoś z opieki społecznej, urzędu pracy, albo z odpowiednich ngo's?

Proszę zbadać jakie wykształcenie mają bezrobotni i beneficjenci opieki społecznej. Podział na grupy wiekowe jest też ważny. Gdyby Ci ludzie mieli matury, nie byłoby 16% bezrobocia, a 6%. Jakie wykształcenie mają ludzie zarabiający do 1000zł? To też ciekawe.

Najciekawsze że to się da zmienić, ale władze w żadnym chyba powiecie w Polsce tym się nie zajęły na poważnie, obejmując całość społeczności jakimś programem - np bonem edukacyjnym, czy pożyczką umarzaną po zdaniu matury.

Mało jest też prężnych organizacji pozarządowych w celach pożytku publicznego. To też do słabych stron można wspisać w większości powiatów, małych gmin. Jedynie Warszawa ma wiecej organizacji niż ludzi 8) :shock: :o :wink: Tam tysiące ludzi pracują w ngo's na pełnych etatach, tysiące na zlecenia, czy jako wolontariusze.

Inez napisał/a:
- Brzeg może stać się jedynie sypialnią Wrocławia lub Opola


To akurat zaliczcie do SZANS i bez tego jedynie. Powiat należy podzielić sensownie, tak samo gminy na STREFY do inwestycji i zabudowy mieszczuchów tych wielkich miast, oraz NIEMCÓW, pewnie niektórzy zechcą mieć domek w Polsce w ładnej okolicy, nad lasem, wodą. Ja liczę że pomysł na osiedle zamknięte dla krakusów, oraz na otwarte dla normalnych, oraz letniskowe, oraz tematyczne z atrakcjami uratują moją gminę demograficznie. Na naszą młodzież liczyć nie można, większość będzie przyjeżdżała z UE na święta 2-3 razy w roku, albo rzadziej.

Pomysł na atrakcyjne miasto - sypialnie nie jest zły, jednak musi być i przemysł, miejsca pracy. Rozwój zrównoważony. Miasta które żyją dzięki np kopalni mogą się zdziwić pewnego dnia, kiedy kopalnia zostanie zamknięta.

Ciekawe czy wiecie że plan rozwoju lokalnego powiatu macie opracowany na bazie strategii rozwoju powiatu z 2000 roku? To mocno nieaktualne. Nowe władze muszą to zrobić wreszcie na poważnie z mieszkańcami, a nie tylko z "ekspertami" za ciężką kasę. Forum powinno pomóc potęgą setek głów burzy mózgów zbudować nowe strategie dla Brzegu, dla powiatu, a nawet dla województwa.

Musi być skuteczny system wyciągania z bezrobocia i biedy. To najważniejsze. Ludzie są podłamani, zgaszeni. To musi być mądry projekt konsorcjum instytucji i organizacji.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: analiza, swot


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 25
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu