Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
nowa komisja sejmowa
Autor Wiadomość
Grzech 


Wiek: 47
Dołączył: 06 Wrz 2005

UP 20 / UP 9



Wysłany: 2009-02-14, 14:52   nowa komisja sejmowa

W Sejmie III RP powstał Parlamentarny Zespół na Rzecz Katolickiej Nauki Społecznej. Jego zadaniem ma być, jak czytamy w regulaminie, "projektowanie oraz wspieranie inicjatyw ustawodawczych i innych, zgodnych z Katlicką Nauką Społęczną" (zachowano pisownię oryginału) oraz torpedowanie "różnego rodzaju przedsięwzięć i zachowań stojących w rażącej sprzeczności z Katolicką nauką społeczną" (tu też pisownia oryginału:-)).
Jeśli zastosować literę prawa wyrażoną w Konstytucji III RP, powstanie takiej komisji, czy zespołu w polskim parlamencie jest z nią niezgodne. Ale pal sześć Konstytucję - rzymskokatoliccy inkwizytorzy łamią ją bardzo często. Chodzi mi o zdrowy rozsądek, któego najwyraźniej brakuje parlamentarzystom z PiS, PO i PSL, któzy zapisali się do tego zespołu.
Pytanie do forumowiczów - jakie jest Wasze na ten temat zdanie?
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-02-14, 15:21   

Mam mieszane uczucia, jak zwykle zresztą, gdy religię miesza się z polityką. Tym bardziej, że nie mam pojęcia, co to takiego Katolicka Nauka Społeczna. A na grzebanie w kolejnych stertach papieru nie mam już czasu i warunków. I tak ledwo wystaję zza stert lektur.

Zwróć jednak uwagę, że chodzi o "projektowanie i wspieranie", a nie narzucanie. No chyba że w tym, co niedopowiedziane, mieści się jeszcze "torpedowanie i likwidowanie w zarodku" tych niezgodnych z bliżej mi niejasną Katolicką Nauką Społeczną.

Przy czym zaznaczam, że mój racjonalizm jest daleki od Twojego (jak mniemam) Grzechu :) .
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2009-02-14, 15:22, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Grzech 


Wiek: 47
Dołączył: 06 Wrz 2005

UP 20 / UP 9



Wysłany: 2009-02-16, 12:13   o taki racjoznalizm chodzi

Mnie, Franku, własnie o to chodzi, że tak łatwno w naszym kraju miesza się religię z polityką. I na to nie może być zgody racjonalistów. I chodzi tu o taki racjonalizm, gdzie własnie te dwa swiaty sa od siebie formalnie oddzielone. A zatem nasze racjonalizmy w tym konkretnym kontekście się nie róznią.
0 UP 0 DOWN
 
Nuta 



Wiek: 32
Dołączyła: 02 Paź 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: a stad...!

Wysłany: 2009-02-16, 12:24   

sie nie dziwie ludziom,ktorzy z chrzescijanstwa 'przerzucili sie' na ateizm...Kosciol robi wszystko,by jak za wczasow sredniowiecza byc 'guru' w swerze zyciowej spoleczenstwa,i jak widac probuja wlazic buciorami w nasze zycie ile sie da,a my musimy sie godzic na[mym zdaniem] skandaliczne decyzje...
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-02-16, 12:25   

Nie mogę się całkowicie zgodzić, bowiem moje poglądy w tej kwestii są nie do końca uszktałtowane. A raczej były, ale się.. rozmyły :P . Obserwując różne kultury i organizmy społeczne zwracamy uwagę na fakt ukorzenienia państwa Izrael w tradycji religijnej, chociaż zdaje się, że oficjalnie to państwo jest areligijne (poprawiono). Nie mniej kardynalne symbole własciwe temu organizmowi tworzą wyraźny pomost w kierunku tradycji i religii.

Moje wątpliwości sa natury etyczno-moralnej, związane też z bardzo osobistymi doświadczeniami (nieracjonalnymi:P). Moim zdaniem religia powinna spełniać się w osobistym kontakcie z sacrum i tutaj chyba bliższy jestem protestantyzmowi, niż chrześcijaństwu, w którym się urodziłem i które mnie kształtowało.

Wydaje mi się, że nasze społeczeństwo (polskie) raczej potrzebuje religii instytucjonalnej, chociażby w celu zapewnienia poczucia tożsamości ludziom. Wspólnota. Ja jestem raczej indywidualistą i jakoś sobie poradziłem z doświadczeniem sacrum poza murami kościołów. W zasadzie dalej sobie radzę i nawet mi brakuje tych kilku lat wędrówek. Ale ceną tego jest wykluczenie ze społeczności. Takiej czy innej. Religijnej, politycznej, artystycznej.

Dużo by gadać :) . A lingua italiana woła.

Tymczasem
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2009-02-16, 12:50, w całości zmieniany 3 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Grzech 


Wiek: 47
Dołączył: 06 Wrz 2005

UP 20 / UP 9



Wysłany: 2009-02-16, 12:31   ja - nie

do Nuty - ja akurat nie przerzuciłem się z chrzescijaństwa na ateizm, jestem ateistą z urodzenia, nie byłem chrzczony jako dwumiesięczne dziecko, nie chodziłem na religię, jestem całkowiecie wolnym od religii człowiekiem. Wolnym tez od wiary w istotę nadprzyrodzoną, wszak "wiara" i "religia" to dwa oddzielne byty.
0 UP 0 DOWN
 
Nuta 



Wiek: 32
Dołączyła: 02 Paź 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: a stad...!

Wysłany: 2009-02-16, 12:53   

nono,ty to miales dobrze heheh-ja o sobie nie moge powiedziec,ze jestem 100% ateistka[chyba wiesz dlaczego]...ale coz mozna wiecej zrobic na temat 'naszego' Kosciola jak dyskutowac 'co nam sie podoba,a co nie'? manifestacje ogolnokrajowa sie nie zorganizuje,gdyz byc moze wiekszosc ludzi na to nie pojdzie z roznych wzgledow.
plakatow na ten temat sie nie oplaca robic,gdyz moga wandale przyjsc i bedzie po plakatach...
a Kosciol i tak bedzie robic swoje nie zwracajac uwagi na to,ze zamiast przyciagac ludzi to odstraszaja...
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: komisja, nowa, sejmowa


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 25
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu