Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Jan T. Gross - "Strach"
Autor Wiadomość
Dalville 


Wiek: 34
Dołączył: 19 Gru 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-02-14, 21:52   

Franco Zarrazzo napisał/a:
To znaczy że antykomuniści byli winni, i można ich było likwidować, torturować, szykanować, a Żydzi niewinni ??? Zauważ, że sam tutaj tworzysz podziały, w tym wypadku na Żydów i antykomunistów.


To chyba pomieszane poziomy językowe, bo coś mi się nie wydaje, żeby można było postawić Żydów z jednej, a antykomunistów z drugiej strony osi - abstrahując już zupełnie od konkretnych znaczeń i niuansów w tych pojęciach, chodzi mi po prostu o opozycję: naród - nastawienie.
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-14, 22:24   

Znowu cudne manowce w tej rozmowie. Nie wiem o czym gadamy. Proponuje naprawdę osobiste swoje sprawy załatwiać może poza wątkiem, bo za chwilę zupełnie się rozmowa rozmyje. A jest o czym mówić
- ethos romantyczny
- rola Kościoła
-rola stalinowskiego aparatu opresji
- rola ludowych przekonań i stereotypów
Tyle możliwych rozwinięć tematu a tutaj wet za wet naparzanka, Panowie! Zaklinam Was Wżdy Azaliż!
0 UP 0 DOWN
 
robin 


Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-12-16, 14:37   

Kilka opinii o książce Grossa:

Według informacji PAP z 12 stycznia 2008 r., prezes IPN profesor Janusz Kurtyka powiedział: "Myślę, że pana Grossa można nazwać wampirem historiografii, dlatego że jego książka z nauką ma niewiele wspólnego, operuje przede wszystkim emocją, operuje bardzo ograniczonym zestawem źródeł, bardzo jednostronnie interpretowanych". Znany naukowiec z IPN, czołowy badacz historii Kościoła katolickiego w Polsce profesor Jan Żaryn powiedział wprost w czasie dyskusji w programie telewizyjnym "Między niebem a ziemią" (20 stycznia 2008 r.), że "'Strach' powinien szybko znaleźć się w śmieciach", a on sam nie wie, po co wydano tę książkę (cyt. za "Gazetą Wyborczą" z 21 stycznia 2008 r.). Inny znany historyk IPN, zastępca dyrektor archiwum w tej instytucji, dr Piotr Gontarczyk, dał niedwuznacznie do zrozumienia, że Gross reprezentuje rasistowską metodę w badaniach, w której dla niego "liczy się nie wiarygodność przekazu, lecz metryka świadka (...). Inne niż żydowskie źródła są nie tylko gorsze, lecz nieistotne dla ustalenia faktów (...). Rację mają tylko Żydzi, a nie Polacy" (por. tekst P. Gontarczyka "Daleko od prawdy", "Rzeczpospolita" z 12-13 stycznia 2008 r.). W swej recenzji Gontarczyk porównał "poziom" "Strachu" Grossa do "osiągnięć" myślowych Leszka Bubla. Z kolei polski historyk ze Stanów Zjednoczonych prof. Marek Chodakiewicz określił Grossa jako "zjawisko kulturowe", godne porównania tylko z Dodą-Elektrodą.
0 UP 0 DOWN
 
robin 


Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-12-16, 14:45   

a o tym wiedzieliście? :

Polską edycję ksiązki Grossa gruntownie zmieniono w stosunku do wersji wydanej w języku angielskim w 2006 r., nie informując o prawdziwej wielkości cięć dokonanych w przekładzie i świadomie dezinformując o ich charakterze. Cięcia były ogromne, usunięto różne fragmenty na blisko 100 stronach angielskiego tekstu, zastępując je nowymi, głównie obszernymi cytatami.
Zrobił to przede wszystkim dlatego, że pewne obrzydliwe sformułowania i jawne, skandaliczne oszczerstwa zostałyby natychmiast wychwycone przez polskich czytelników i wywołałyby ogromne oburzenie. Polscy czytelnicy zbyt dużo wiedzą bowiem o tak starannie oczernianych przez Grossa dziejach Polski doby wojny i pierwszych lat powojennych. I jest tu zasadnicza różnica ze stanem umysłów amerykańskich czytelników, którzy w 98 procentach nie mają zielonego pojęcia o tym, co się działo w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej w tamtym czasie. A na tym właśnie bazował Gross, starannie sącząc swe rozliczne oszczerstwa antypolskie i antykatolickie.
Ostatnio zmieniony przez robin 2008-12-16, 15:01, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
robin 


Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-12-16, 15:02   

I jeszcze coś o tym "wspaniałym" Grossie:

Już z okazji takich książek, jak „Upiorna dekada” (1998 r.) czy „Sąsiedzi” (2000 r.), znaczna część krytyków Grossa zwróciła uwagę na jego skrajną tendencyjność, ewidentne zafałszowanie i fatalne braki warsztatu naukowego. Można tu przytoczyć oceny wielu znaczących autorów, począwszy od słynnych naukowców polonijnych prof. I.C. Pogonowskiego i prof. M.K. Dziewanowskiego oraz najwybitniejszego amerykańskiego badacza dziejów Polski prof. R.C. Lukasa, przez prof. T. Strzembosza, ks. prof. W. Chrostowskiego, dr D. Kacnelson, po niemieckiego badacza dr. B. Musiała. Jedną z pierwszych osób, które najcelniej ujawniły antypolskie intencje Grossa, był znakomity polski badacz z USA prof. Iwo Cyprian Pogonowski, który już w 1998 r., pisząc na łamach renomowanych krakowskich „Arcanów” (nr 5), wskazywał jasno, bez ogródek, że „prawdziwym celem Grossa jest stwarzanie mitów o udziale narodu polskiego w zagładzie Żydów”. „Łatwiej jest ściągać odszkodowanie od winnych niż od współofiar (…). Propaganda Grossa pomaga skrajnym ugrupowaniom żydowskim w ich próbach wymuszania od rządu polskiego haraczu za zbrodnie dokonane w Polsce przez Niemców, Sowietów i zwykłych kryminalistów”. Warto przypomnieć, że nawet w tak wysławiającym przez lata Grossa „Tygodniku Powszechnym” w końcu ukazały się jakże prawdziwe, bardzo krytyczne słowa o Grossie w wywiadzie prof. Tomasza Szaroty. Powiedział m.in.: „Gross (…) nie ma fachowego przygotowania do napisania pracy historycznej, spełniającej wymagania warsztatowe tej dyscypliny. On jest socjologiem i nigdy nie nauczył się warsztatu historyka, poszukiwania źródeł, ich oceny. Tymczasem nasze, tzn. historyków, zarzuty i uwagi krytyczne odczytuje jako przejaw zakorzenionego w Polsce antysemityzmu” („Tygodnik Powszechny”, 28 kwietnia 2002 r.).
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-12-16, 15:11   

robin napisał/a:
On jest socjologiem i nigdy nie nauczył się warsztatu historyka, poszukiwania źródeł, ich oceny. Tymczasem nasze, tzn. historyków, zarzuty i uwagi krytyczne odczytuje jako przejaw zakorzenionego w Polsce antysemityzmu”


Za to pewnikiem jako socjologowi nieobce mu jest socjotechnika ;) . Socjotechniki testowano na nas przez lata, np PRL, zresztą nadal się stosuje różnymi metodami.
Poza tym moim zdaniem (i nie tylko moim - chociaz ja do takiego doszedłem autotelicznie), nie wiem czy celowo, czy nie, ale Gross... chce wzbudzić w Polsce powszechny... antysemityzm.

Robin - do bardzo ciekawych rzeczy dojddziesz idąć tym tropem... ja większości nie kopiowałem. Zostałem postawiony w szeregu z antysemitami i rasistami. Luknij jeszcze tutaj: http://www.forumbrzeg.pl/...pic.php?t=9818.

W międzyczasie książkę, o której mowa w linku powyżej, zanabyłem.
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2008-12-16, 15:13, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: gross, jan, quotstrachquot


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 24
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu