Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: KtOŚ
2009-07-04, 20:00
Zaćmienie słońca
Autor Wiadomość
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-07-25, 14:11   Zaćmienie słońca

Co jakiś czas zdarza się nam zaobserwować to zjawisko i oto niebawem znowu będzie okazja. Jak czytam w artykule w Polsce będzie ono tylko częściowe, ale zawsze to coś - można się przygotować i spróbować zrobić zdjęcie :)
Cytat:

W środku dnia w mieście Nadym w zachodniej Syberii nagle zapada zmrok i robi się chłodno. Mieszkańcy wybiegają z domów, ogarnia ich strach. Gdzie jest Słońce? Zdezorientowane zwierzęta wracają do obór i zaczynają przygotowywać się do snu. Gdzieś w oddali słychać wycie wilków, w niebo wzbijają się sowy i szykują się do polowania. Koniec świata? Wojna? Atak kosmitów? Nie. To scenariusz jednego z najpiękniejszych spektakli na Ziemi i w kosmosie – całkowitego zaćmienia Słońca.

To, do którego dojdzie 1 sierpnia, potrwa maksymalnie 2 minuty i 27,2 sekundy właśnie w okolicach miasta Nadym. Cień rozpocznie swoją wędrówkę w północnej Kanadzie, potem pomknie przez Grenlandię, zgubi na chwilę ląd, aby po Nowej Ziemi wkroczyć na tereny Rosji, Mongolii i Chin. Częściowe zaćmienie będzie widoczne również w północno- -wschodniej części Ameryki Północnej i większej części Europy – w tym w Polsce.


Więcej o tym poczytacie tuatj.

Na pewno będzie to coś na co warto popatrzeć :)

Kiedyś takie zdarzenia napawały ludzi bladym strachem, wynikało to zapewne z niewiedzy, ciemnoty i wiary w siły nadprzyrodzone, które bardziej uczeni wykorzystywali do swoich celów i manipulowania tymi niewykształconymi. Myślę że i teraz przechodzi nas mały dreszczyk, gdy nagle robi się ciemno... :)
0 UP 0 DOWN
 
Grzech 


Wiek: 47
Dołączył: 06 Wrz 2005

UP 20 / UP 9



Wysłany: 2008-07-26, 14:53   

ja, rzecz jasna, antyklerykalnie - proponuję pcozytac (przypomnieć sobie) karty "Faraona" Głowackiego (Prusa), pamietacie, do czego łysole Herhor i Mefres - kapłani -wykorzystali to zjawisko?
Ostatnio zmieniony przez Grzech 2008-07-26, 14:56, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-07-27, 16:35   

Grzech napisał/a:
pamietacie, do czego łysole Herhor i Mefres - kapłani -wykorzystali to zjawisko?
wstyd się przyznać, ale nie wiem - mógłbyś nam (mi) przypomnieć.
Ja natomiast znalazłam jeszcze jeden artykuł, niestety nie w internecie tylko wydrukowany w gazecie, o tym jak należy się przygotować do oglądania i fotografowania tego zjawiska. Dla zainteresowanych podaję, iż jest to Foto Kurier nr 7/2008, w następnych dniach w skrócie postaram się najważniejsze rzeczy streścić.
0 UP 0 DOWN
 
witu 



Wiek: 33
Dołączył: 22 Mar 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-07-27, 23:15   

w filmie Mela Gibsona "Apocalypto" widac jak ludzie mianipulowali poddanymi zacmieniem słonca :)
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-07-31, 10:23   

Niestety nie znalazłam czasu aby jakoś streścić Wam artykuł o fotografowaniu zaćmienia, dlatego podaję linka do strony (oczywiście w sieci jest pełno tego typu informacji - ta była dosłownie pierwsza która się wyświetliła)

http://www.astrohobby.pl/...showpage&pid=32

poradnik także tutaj:

http://www.fotografuj.pl/...erwatora/id/594

tylko dwie małe uwagi:
1.
Cytat:

WYŁĄCZ LAMPĘ!
Podczas zaćmienia jest ona zupełnie zbędna. Czasem może się przydać, ale należy pamiętać, że w tym czasie może fotografować kilka, kilkadziesiąt osób i takim niespodziewanym błyskiem można zepsuć fotografie innym miłośnikom zaćmień


2. chrońcie oczy!!

Aha - czas,
zjawisko zaćmienia słońca rozpocznie się o godz. 10:52, a skończy o 12:48, faza maksymalna o godz. 11:50 - oczywiście wszystko zależy od miejsca w którym sie znajdujemy oraz od warunków pogodowych
Ostatnio zmieniony przez jadore 2008-07-31, 10:25, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-08-01, 11:39   

Właśnie przed chwilą przez moment oglądałam - widziałam to zjawisko pierwszy raz w życiu i jestem tym faktem niezwykle podekscytowana :) Trzeba patrzeć przez mocno przyciemnione szkło i jeszcze najlepiej okulary słoneczne, wtedy widać najwięcej, niestety nie mam mojego sprzętu przy sobie, bo być może wtedy udałoby mi się zrobić choć jedną fotkę :(
0 UP 0 DOWN
 
Bilu 



Wiek: 39
Dołączył: 25 Kwi 2005

UP 66 / UP 43



Wysłany: 2008-08-01, 12:18   

heh całkiem zapomniałem i na szybko dość nieszczegółowe słabą cyfrówka i filtrem , lewy górny róg Słońca ;P
http://img522.imageshack....pict0120po3.jpg
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-08-01, 12:21   

Bilu i tak nieźle, mi nie wyszło nic
0 UP 0 DOWN
 
eMGie 



Wiek: 33
Dołączył: 15 Kwi 2007

UP 52 / UP 17



Wysłany: 2008-08-01, 12:27   

To ja też się pochwalę :P

11:38


11:53


Zaćmienie oglądałem przez raz złożoną płytkę z dyskietki, idealnie wszystko było widać. Gorzej z robieniem zdjęć, trudno było trzymać płytkę i robić zdjęcia, ale potem sobie poradziłem. Z 18 zdjęć wybrałem 2 najlepsze.
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-08-01, 13:20   

eMGie, no brawo - bardzo fajne - zwłaszcza to drugie mi się podoba i to właśnie widziałam na niebie :)
0 UP 0 DOWN
 
creatiFF 


Wiek: 30
Dołączył: 26 Lip 2008

UP 12 / UP 5



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-08-05, 20:09   

http://www.joemonster.org..._w_Nowosybirsku

http://www.joemonster.org...okladu_samolotu\\ :rewelka: :rewelka:
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: slonca, zacmienie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 32
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu