Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
[Dyskusja] Nowości na rynku pracy i bezrobocia
Autor Wiadomość
stazysta007 

Wiek: 39
Dołączył: 10 Paź 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-10-11, 09:37   

tylko ze w UP pracuja niezbyt kompetentne osoby i watpie abym sie czegos dowiedzial, wiec moze ktos tutaj cos jeszcze poradzi.

bo sprawa ma sie tak ze ze stazu moge zrezygnowac tylko jesli znajde prace lub przejde na studia dzienne, ale chyba mozna tez zrezygnowac ze stazu w jednej placowce i przejsc na staz gdzies indziej ?

a jesli zrezygnuje sam ze stazu to sa kary itp ale czy pracodawca moze rozwiazac umowe ze mna bez kar dla mnie ? i w ten sam dzien podpisac nowa umowe ? np na staz w tej samej placowce ale na innym stanowisku albo na inny okres czasu ?
czy tutaj pracodawca ma mozliwosc decyzji czy musi UP najpierw sie zgodzic ?

moze dzis lub jutro pojde do UP i sie cos dowiem, no ale widze ze tutaj sa eksperci, takze bede wdzieczny za pomoc :)

ewentualnie moze znacie jakies strony na ktorych mozna by sie dowiedziec czegos wiecej lub jakis kontakt z UP przez internet ...
Ostatnio zmieniony przez stazysta007 2007-10-11, 09:41, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-11, 10:41   

stazysta007 napisał/a:
tylko ze w UP pracuja niezbyt kompetentne osoby


Heh nie wnikam, pomijając fakt, że chyba nie warto generalizować i myśleć w kategoriach funkcji ale niech kolega teraz spojrzy przez chwilę na siebie.

1.
stazysta007 napisał/a:
bo sprawa ma sie tak ze ze stazu moge zrezygnowac tylko jesli znajde prace lub przejde na studia dzienne, ale chyba mozna tez zrezygnowac ze stazu w jednej placowce i przejsc na staz gdzies indziej ?


Proponuję przez chwilę pomyśleć logicznie - jeśli jedyną możliwością przerwania stażu bez konsekwencji jest podjęcie pracy lub podjęcie nauki na studiach dziennych, gdzie zarówno jeden jak i drugi przypadek związany jest z wykreśleniem z ewidencji - a Urząd Pracy kieruje na staż tylko i wyłącznie osoby zarejestrowane jako bezrobotne...... no i chyba nie muszę kończyć...

stazysta007 napisał/a:
a jesli zrezygnuje sam ze stazu to sa kary itp ale czy pracodawca moze rozwiazac umowe ze mna bez kar dla mnie ? i w ten sam dzien podpisac nowa umowe ? np na staz w tej samej placowce ale na innym stanowisku albo na inny okres czasu ?
czy tutaj pracodawca ma mozliwosc decyzji czy musi UP najpierw sie zgodzic ?


A szukał kolega odpowiedzi w UP - czy naprawdę uważasz, że są gdzieś bardziej kompetentni w tej kwestii ludzie niż pracownicy PUP.

Jeśli przerwanie stażu nastąpi z przyczyn niezależnych od Ciebie, czyli z winy pracodawcy oczywiście nie ponosisz żadnych konsekwencji jak również możesz pójść po raz kolejny na staż (tutaj należy pamiętać że maksymalny okres odbywania stażu łącznie wynosi 12 miesięcy, a minimalny okres na jaki podpisuje się umowy stażowe wynosi 3 miesiące... zresztą można poczytać Tutaj natomiast jeśli z własnej winy przerwiesz staż z przyczyn innych niż podjęcie pracy czy podjęcie nauki w systemie dziennym lub z powodu innego zdarzenia losowego obligującego do wyłączenia z ewidencji osób bezrobotnych, to jesteś zobowiązany zwrócić koszty badań lekarskich oraz zostajesz wykreślony z ewidencji na 90 dni.

stazysta007 napisał/a:
i w ten sam dzien podpisac nowa umowe ? np na staz w tej samej placowce ale na innym stanowisku albo na inny okres czasu ?


Ja z miłą chęcią będę odpowiadał na szczegółowe pytania, ale proszę się najpierw zastanowić zanim się je zada, poczyta..w tym również to co pisałem wcześniej..
Jeśli staż ma być w tym samym miejscu tylko na innym stanowisku - pracodawca może wystąpić z prośbą o aneks do umowy co nie oznacza zawarcie nowej umowy jak również nie oznacza, że Dyrektor PUP sie zgodzi na to...

stazysta007 napisał/a:
ewentualnie moze znacie jakies strony na ktorych mozna by sie dowiedziec czegos wiecej lub jakis kontakt z UP przez internet ...


Google + ewentualnie podałem linka do poczytania o stażach łącznie z telefonami i namiarami... zresztą z takimi "trudnymi" pytaniami radziłbym rozmawiać twarzą w twarz, bo w materiałach internetowych raczej nie znajdziesz tak szczegółowo omówionego tematu staży.. chyba, że gdzieś na forum :-P

stazysta007 napisał/a:
moze dzis lub jutro pojde do UP i sie cos dowiem, no ale widze ze tutaj sa eksperci, takze bede wdzieczny za pomoc


Cóż stażami się nie zajmuję, ale zapraszam do pok. 10, PUP Brzeg. porozmawiamy osobiście.. postaram się być kompetentny :wink:
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-10-11, 10:42, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
stazysta007 

Wiek: 39
Dołączył: 10 Paź 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-10-11, 11:31   

ja nie generalizuje tylko w moim miescie a nie jest to Brzeg (to forum znalazlem w google) niestety osoby nie sa zbytnio kompetentne, ale moze sie czegos dowiem.

oczywiscie ze wiem kiedy mozna zrezygnowac ze stazu i nigdy bym takich pytan nie zadawal , tylko przez ta dziwna ustawe musze kombinowac, takze jedynym mozliwym chyba rozwiazaniem aby zmienic umowe i zalapac sie na podwyzke wynagrodzenia jest przerwanie stazu przez pracodawce i zawarcie nowej umowy, chociaz watpie aby to sie udalo ... gdybym mial staz na 3 miesiace to by problemu pewnie nie bylo, a tak miesiac przed podwyzka o ktorej nie mialem pojecia podpisalem umowe na 12 miesiecy i dlatego prosze zrozumiec moje proby "kombinacji" ... ;)

takich osob jak ja napewno w Polsce bedzie tysiące wiec moze jakies rozwiazanie tego problemu sie znajdzie ...
Ostatnio zmieniony przez stazysta007 2007-10-11, 11:36, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-11, 11:44   

Cytat:
dlatego prosze zrozumiec moje proby "kombinacji"


Rozumiem :wink:

Cóż czasem szczera chęć pomocy urzędnika (bo to są też ludzie :wink: ) wiąże się z ograniczeniami ustawowymi lub innymi... które również wiążą ręce organowi wykonawczemu np. UP.

Jeśli miałbym coś doradzić to próbę rozmowy z Dyrektorem PUP pod który podlegasz, zresztą zawsze jak system zawodzi, jak procedury nie sprzyjają petentowi.. można się ratować przyjazną rozmową z dyrekcją.

Muszę jeszcze wspomnieć w kwestii nowych wysokości zasiłku (stypendium stażowego) i okresu ich obowiązywania, że mimo iż uważam, że dobrze interpretuje przytoczony powyżej Art. 7, pkt. 2. to jednak wczoraj napisałem zapytanie w tej kwestii do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.. ale nie wiem czy mi odpowiedzą, a nawet jak odpowiedzą, to przypuszczam że potwierdzą to co pisałem !
0 UP 0 DOWN
 
stazysta007 

Wiek: 39
Dołączył: 10 Paź 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-10-11, 13:35   

ok dzieki za odpowiedzi :)

a napisales wczesniej:
"Jeśli przerwanie stażu nastąpi z przyczyn niezależnych od Ciebie, czyli z winy pracodawcy oczywiście nie ponosisz żadnych konsekwencji jak również możesz pójść po raz kolejny na staż"

czy wtedy pracodawca ponosi jakas kare za przerwanie stazu ?

moze tym "paragrafem" bedzie mozna sie posluzyc w celu zmiany umowy ?
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-11, 14:39   

stazysta007 napisał/a:
moze tym "paragrafem" bedzie mozna sie posluzyc w celu zmiany umowy ?


Tzn. tak, żeby nie było nieporozumień... ciężko tu mówić o jakichś paragrafach, bo te paragrafy mogą być różne w zależności od Urzędu Pracy (tzn, mowa tu o umowie na staż, nie o ustawie).

stazysta007 napisał/a:
czy wtedy pracodawca ponosi jakas kare za przerwanie stazu ?


No akurat w przypadku staży czy też przygotowania zawodowego, mamy do czynienia z brakiem ustawowych zobowiązań ze strony pracodawcy (w przeciwieństwie do form które podlegają ustawie o pomocy publicznej jak np, prace interwencyjne) , co najwyżej poszczególny UP może zawrzeć w umowie zobowiązanie, że np. pracodawca po stażu zatrudni (ale chyba Urzędy tego raczej nie praktykują), więc rozwiązanie umowy stażowej z winy pracodawcy (np. likwidacja, zawieszenie działalności) nie wiąże się z konsekwencjami.
Tak naprawdę jakkolwiek źle układająca się współpraca może rzutować na postrzeganie pracodawcy przez Urząd jako nie wiarygodnego, kręcącego, a więc takiego, z którym Urząd nie chce współpracować, którego nie chce wspierać, bo jakby nie patrzyć staż jest również wsparciem dla pracodawcy !
0 UP 0 DOWN
 
stazysta007 

Wiek: 39
Dołączył: 10 Paź 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-10-12, 16:08   

no i bylem dzis w UP i oczywiscie babki nawet nie wiedzialy o tym ze wzrasta wynagrodzenie za staz ...
co prawda powiedzialy ze niby pracodawca moze zerwac ze mna umowe i podpisac nowa ale jutro moga powiedziec co innego, dlatego musze sie upewnic u jakiegos dyrektora UP i wtedy bede dzialal :)
0 UP 0 DOWN
 
agatha_p 

Wiek: 41
Dołączyła: 22 Paź 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-10-22, 20:41   

witam!

tez jestem stazystka od 1 pazdziernika i bardzo sie zdenerwowalam, gdy sie dowiedzialam, ze podwyzka stypendium z tytulu stazu mnie nie obejmie. pojawila sie szansa, ale.... chodzi o art. 7 pkt. 2 ustawy z dnia 24.08.2007, jest w nim mowa o waloryzacji. nie jestem ekonomistka, wiec nie wiem o co chodzi... zgooglałam ten temat ale tez za duzo nie rozumiem :)

czy moze ktos mi to wytłumaczyc??? czy w rozumieniu tego artykułu nie dostaniemy podwyzek gdyz waloryzacja juz byla w tym roku?

dziekuje za odpowiedz. pozdrawiam!!
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-22, 20:57   

agatha_p napisał/a:
chodzi o art. 7 pkt. 2 ustawy z dnia 24.08.2007, jest w nim mowa o waloryzacji


No ten zapisek ma tylko zaznaczyć, że nowa wysokość stypendium, czyli 140% obecnego, będzie dotyczyła osób, które podjęły staż po 25.10.2007.
Waloryzacja to już odrębna kwestia, czyli zgodnie z
Art. 72. ust. 6 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
"Zasiłki podlegają waloryzacji z dniem 1 czerwca o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku.
Nie dokonuje się waloryzacji zasiłków, w przypadku gdy średnioroczny poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem nie zmienił się lub uległ zmniejszeniu."
.

Reasumując jeśli Twój staż (ten, który rozpoczęłaś 1.10.2007) będzie trwał dłużej niż do 1 czerwca 2008 (czyli dłużej niż 8 miesięcy), to jeśli nastąpi waloryzacja w czerwcu to wysokość Twojego stażu wzrośnie o jakąś tam drobną kwotę.. niemniej jednak zakładam, że masz staż max do końca marca 2008 , więc jeśli ten staż ukończysz i będziesz chciała być skierowana na następny (jeśli będziesz spełniała warunki) to wówczas obejmie Cię podwyższone na wskutek ustawy, którą przytoczyłaś - stypendium.

Edit: 22:44

Dodam jeszcze w nawiązaniu do wcześniejszych pytań i kto wie, może też do Twojego, że zgodnie z "Rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy"


"§ 8. 1. Starosta na wniosek bezrobotnego odbywającego staż lub przygotowanie zawodowe może rozwiązać z pracodawcą umowę o odbycie stażu lub przygotowania zawodowego w przypadku nierealizowania przez pracodawcę warunków odbycia stażu lub przygotowania zawodowego, po wysłuchaniu pracodawcy.
2. Starosta na wniosek pracodawcy lub z urzędu, po zasięgnięciu opinii pracodawcy, może pozbawić bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu lub przygotowania zawodowego w przypadku:
1) nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia pracy;
2) naruszenia podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy, w szczególności stawienia się do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych lub spożywania na stanowisku pracy alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych."
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-10-22, 22:50, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-31, 17:29   

To ja jeszcze na chwilę powrócę do kwestii nowej wysokości stażowego i grupy osób, które ono obejmuję !

smooth napisał/a:
wczoraj napisałem zapytanie w tej kwestii do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.. ale nie wiem czy mi odpowiedzą, a nawet jak odpowiedzą, to przypuszczam że potwierdzą to co pisałem !


No więc dostałem pisemną odpowiedź z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - Departament Rynku Pracy, która tak jak przypuszczałem potwierdza to co pisałem i nie wnosi, żadnej nadziei dla osób, których niestety zasiłek w nowej wysokości nie obejmie.
Załączam skan pisma !

Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-10-31, 17:30, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
stazysta007 

Wiek: 39
Dołączył: 10 Paź 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-11-18, 20:33   

nadzieja na wieksza kase wrocila ;)
w ponizszym temacie mozna przeczytac wypowiedzi stazystki:
"Witam
Jestem stażystką od 23.04.2007 r i o wspominanej przez Was podwyżce usłyszałam kilka dni temu, kiedy do urzędu, w którym odbywam staż oddelegowano nowy narybek. Po rozmowie tel. z pracownicą UP dowiedziałam się, że podwyżka należy się tylko nowym stażystom i jedyną deską ratunkową dla mnie jest "wykłócanie" się z ministerstwem. Poprosiłam moją kierowniczkę (jako że jest osobą której leży na sercu dobro innego człowieka), żeby spróbowała coś wskórać (np. namówic UP do zerwania ze "starymi" stażystami poprzednich umów i zawrzeć nowe- na nowych warunkach), ale ona dowiedziała się, że nawet to jest nie możliwe, bo dla stażysty podpisującego po raz drugi umowę z tym samym pracodawcą, przewidziana jest ta sama stawka co na pierwszej umowie, którą podpisał.

Strasznie nas to zdenerwowało bo to beznadziejne dzielenie (jak już Ktoś wspomniał) stażystów na lepszych i gorszych (paradoksalne zresztą, biorąc pod uwagę ile umieją nowi a ile starzy stażyści), ale skoro nie było żadnej możliwości pomyślnego załatwienia sprawy, po prostu pogodzilismy się z losem.

Dziś do mojej Pani kierownik zadzwoniła urzędniczka UP i oświadczyła, że wszyscy starzy stażyści otrzymają aneksy do umów i podobnie jak osoby podpisujące umowę po 26.10 będą otrzymywały stypendium140%.

Zupełnie nie znam się na prawie i nie potrafię wytłumaczyć dlaczego tak się stało, ale to fakt. Podobno osoby za to odpowiedzialne źle zinterpretowały ustawę, ktoś zgłosił się więc z pytaniem do ministerstwa- jak to ma właściwie wyglądać i taka właśnie otrzymał odpowiedź.
Mam nadzieję, że nic nie poprzekręcałam, ale taką mniej więcej informację uzyskałam od mojej kierowniczki.

Mam więc nadzieje, ze pocieszę teraz wszystkich stażystów, którzy podpisali umowy na gorszych warunkach.
pozdrawiam"

http://forumprawne.org/vi...der=asc&start=0
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bezrobocia, dyskusja, na, nowosci, pracy, rynku


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 30
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu