Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Do szefostwa PKS w Brzegu
Autor Wiadomość
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2008-02-18, 08:15   Do szefostwa PKS w Brzegu

Drodzy Państwo,

Zastanawia mnie na jakiej podstawie (w odniesieniu do czego) ustalane są ceny biletów (zwłaszcza komunikacji miejskiej poza obrębem miasta Brzeg)? Już pomijam fakt wysokości cen biletów jednorazowych, które w porównaniu np. do Wrocławia są wręcz horendalne, jednak ceny biletów miesięcznych to całkowita porażka.

Jak to jest, że bilet miesięczny normalny w obrębie miasta kosztuje 50zł, natomiast już na Skarbimierz jest to koszt ponad 130zł. Czyżby odległość od granic miasta do Skarbimierza Os. była aż tak kosmiczna?

Jak to jest, że bilet miesięczny na "2" (na Skarbimierz Os.) kosztuje prawie tyle samo co 40 przejazdów jednorazowych? W wyniku tego nie opłaca się kupować miesięcznych, bo wystarczy, że nie skorzystam z komunikacji miejskiej z jakiś tam powodów 4 razy w m-cu i już wychodzi to taniej podczas kupowania jednorazowych biletów na każdy przejazd.

Dlaczego zatem bilet miesięczny w obrębie miasta jest dużo tańszy niż 40 przejazdów jednorazowych? Czyżby zasady ustalania cen były tu znacząco odmienne?

Jak to jest, że bilet miesięczny PKP z Brzegu do Wrocławia i spowrotem kosztuje 185zł, na trasie równej ponad 40km, natomiast miesięczny do wioski oddalonej od Brzegu o zaledwie kilka km trzeba zapłacić 130zł. Wychodzi na to, że im bliżej tym drożej :/

Czy nie można byłoby jednak wpaść na jakiś genialny pomysł i cenowo zachęcić ludzi do korzystania z przejazdów komunikacji miejskiej poza obrębem miasta? Naprawdę nie trzeba tu dużo kombinować. Np. skoro miesięczny w obrębie miasta (bez ograniczeń na ilość przejazdów) na wszystkie linie wynosi 50zł to wystarczy ustalić powiedzmy 75zł za bilet na jedną linię poza granicami miasta. W tym wypadku mieszkańcy pobliskich wiosek na pewno z chęcią skorzystaliby z takiej oferty, by dostać się z domu do pracy i z powrotem. Wiadomo przecież, że większość osób korzysta z przejazdów tylko na zasadzie tam i z powrotem (praca-dom), więc ewentualnie można byłoby wymyślić coś w stylu karnetu do kasowania podczas każdego kursu, ale w jakiejś rozsądnej cenie. Przecież pracujący czy też uczący się nie jeżdżą po 10 razy dziennie dla zabawy.

Dojeżdżając codziennie z rana widzę, że autobus prawie świeci pustkami. Nic dziwnego, bo za taką cenę na pewno wygodniej, przyjemniej i bardziej komfortowo jest podjechać do Brzegu samochodem. Gdyby nie fakt, że chwilowo nie mogę skorzystać z własnego środka lokomocji PKS na pewno miałby jedną klientkę mniej.

Proszę włodaży PKS o przeanalizowanie mojego wywodu i wyciągnięcie jakiś konketnych wniosków w celu poprawy sytuacji. Przecież komunikacja powinna być dla ludzi tylko, że na obecnych zasadach koszty takiego dojazdu są przerażające :cry:
Ostatnio zmieniony przez Inez 2008-02-18, 12:42, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
barmanik 


Wiek: 49
Dołączył: 22 Kwi 2005

UP 1624 / UP 147


Skąd: OB/GSL

Wysłany: 2008-02-18, 09:56   

Jak tylko pojawi sie konkurencja to PKS przestanie się zachowywać jak monopolista i w końcu uzna, że autobusy są dla ludzi a nie na odwrót. Jedyne wyjście busy - np. co pól godziny ze Skarbimierza na Plac Dworcowy, Rynek i z powrotem. Że też jeszcze nikt jeszcze tego nie zrobił...
0 UP 0 DOWN
 
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2008-02-18, 10:10   

barmanik napisał/a:
Jedyne wyjście busy - np. co pól godziny ze Skarbimierza na Plac Dworcowy, Rynek i z powrotem.

No właśnie czekam na jakąkolwiek alternatywę. Pewnie każde inne rozwiązanie będzie lepsze niż PKS :/
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-18, 15:13   

Inez napisał/a:
Zastanawia mnie na jakiej podstawie (w odniesieniu do czego) ustalane są ceny biletów (zwłaszcza komunikacji miejskiej poza obrębem miasta Brzeg)?


Więc jeśli chodzi o ceny biletów komunikacji miejskiej to ustala je Rada Miejska. Ostatnia uchwałą w sprawie cen biletów tutaj. W to z tej prostej przyczyny, że miasto co roku przeznacza na komunikację miejską niemałe pieniądze z budżetu.
Natomiast co do komunikacji podmiejskiej to już PKS sam sobie wymyśla ceny; i szczerze mówiąc nie wiem czym się kieruje. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że:
1. PKS nie ma konkurencji.
2. Żeby dopłacać do komunikacji podmiejskiej musiały by się porozumieć gminy, do których autobusy jeżdżą. Miasto Brzeg już "sponsoruje" autobusy komunikacji miejskiej więc to raczej kwestia władz gmin Skarbimierz i Lubsza.
0 UP 0 DOWN
 
hamulec 


Wiek: 36
Dołączył: 20 Wrz 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-18, 15:49   

a może ktoś się orientuje dlaczego nie ma biletów ulgowych poza granicami miasta, przecież z tego co wiem legitymacja szkolna upoważnia do takich zniżek więc czemu nie można jeździć np z Brzegu do Żłobizny kupując bilet ulgowy, posiadając legitymacje szkolną ?? ??
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2008-02-18, 15:52   

hamulec napisał/a:
a może ktoś się orientuje dlaczego nie ma biletów ulgowych poza granicami miasta, przecież z tego co wiem legitymacja szkolna upoważnia do takich zniżek więc czemu nie można jeździć np z Brzegu do Żłobizny kupując bilet ulgowy, posiadając legitymacje szkolną ?? ??



szczerze ja tego też nie rozumiem... PKS Nysa PKS Opole mają takie zniżki dla studentów i uczniów... moze brzeski PKS sądzi że jak ktoś jedzie na jednym miejscu to placi za cały bilet... a co z osobami które jeżdżą z lubszy do brzegu?? do szkoły ??
0 UP 0 DOWN
 
eliasztp 


Wiek: 34
Dołączył: 05 Lis 2006

UP 4 / UP 3



Wysłany: 2008-02-18, 17:11   

Najlepszym rozwiązaniem byłaby konkurencja. Jakiś czas temu kiedy kursował jeszcze pociąg relacji Brzeg - Nysa to np mieszkańcy wiosek Czeska Wieś i Jankowice Wielkie miały znacznie tańsze bilety w porównaniu z wsiami które nie miały połączenia kolejowego z Brzegiem.
0 UP 0 DOWN
 
Necia 
*zakręcony pechowiec*



Zaproszone osoby: 2
Wiek: 34
Dołączyła: 18 Kwi 2006

UP 24 / UP 8


Skąd: LA

Wysłany: 2008-02-18, 17:51   

Jeśli chodzi o bilety miesięczne to w obrębie gminy Lubsza dla uczniów są zniżki 49% natomiast jeśli chodzi o bilety jednorazowe to jest chyba tylko ulga dla dzieci do lat 6 i dla inwalidów...

W ciągu 3 lat odkąd chodzę do szkoły średniej ceny biletów wzrosły o 20 zł... :x
Ostatnio zmieniony przez Necia 2008-02-18, 17:54, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
alfix 
redaktor



Zaproszone osoby: 98
Wiek: 34
Dołączył: 08 Cze 2007

UP 3 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-18, 17:56   

Jeżeli dobrze pamiętam ostatnie podwyżka był 1 stycznia 2008 lub 1 grudnia 2007, kiedy to bilet Brzeg - Skarbimierz podrożał z 3.00 zł na 3,30 zł...

eliasztp napisał/a:
Najlepszym rozwiązaniem byłaby konkurencja. Jakiś czas temu kiedy kursował jeszcze pociąg relacji Brzeg - Nysa to np mieszkańcy wiosek Czeska Wieś i Jankowice Wielkie miały znacznie tańsze bilety w porównaniu z wsiami które nie miały połączenia kolejowego z Brzegiem.


Jak była czynna trasa Brzeg - Nysa

Ceny biletów np. do Olszanki, Pogorzela, Gierszowic etc. były tańsze o ponad połowę... :twisted:

Gdzieś 2 lata temu, jak moja mama jeździła do pracy autobusem z Brzegu do Przylesia bilet kosztował 2,60... Teraz 5 zł z groszami!

Skandal! Nie długo wzrośnie cena za bilet miejski (czyli po Brzeg) teraz normalny kosztuje 2 zł z tego co słyszałem chcą podnieść na 2,30 zł... a ulgowy na 1,30 :? :shock:
Ostatnio zmieniony przez alfix 2008-02-18, 17:57, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2008-02-18, 17:58   

Cytat:
W ciągu 3 lat odkąd chodzę do szkoły średniej ceny biletów wzrosły o 20 zł... :x



chodzisz do szkoły ??:D :D :evil:

a na poważnie ceny pks miejskiego są niższe niż w np Opolu bo bilet ulgowy w Brzegu 1 złocisz a w Opolu 1.25 :) bilet miesięczny na wszystkie linie kosztuje 40 zł :)
faktem jest ze ceny podmiejskich są wysokie...

kupie busa i bede jezdzil kolo brzegu:D
0 UP 0 DOWN
 
alfix 
redaktor



Zaproszone osoby: 98
Wiek: 34
Dołączył: 08 Cze 2007

UP 3 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-18, 18:00   

Pan_Pasztet napisał/a:
a na poważnie ceny pks miejskiego są niższe niż w np Opolu bo bilet ulgowy w Brzegu 1 złocisz a w Opolu 1.25 :) bilet miesięczny na wszystkie linie kosztuje 40 zł :)


U nas po Brzegu miesięczny na okaziciela kosztuje:

- normalny 50 zł
- ulgowy 25 zł

Co do Opola, tak za wejście do taxi kosztuje 7 zł... i taksówkarze wiozą Cię okrężną drogą za 30 i więcej złotych!
0 UP 0 DOWN
 
Necia 
*zakręcony pechowiec*



Zaproszone osoby: 2
Wiek: 34
Dołączyła: 18 Kwi 2006

UP 24 / UP 8


Skąd: LA

Wysłany: 2008-02-18, 18:04   

Ja uważam że Inez podała świetny pomysł:
Inez napisał/a:
wystarczy ustalić powiedzmy 75zł za bilet na jedną linię poza granicami miasta


Myśle że na tym i ludzie i PKS czy tam Urząd Miasta by zyskali...
Może jakaś petycja :evil:

Pan_Pasztet napisał/a:
chodzisz do szkoły ??:D :D :evil:

Zdarza się :mrgreen:
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2008-02-18, 18:13   

Cytat:
Co do Opola, tak za wejście do taxi kosztuje 7 zł... i taksówkarze wiozą Cię okrężną drogą za 30 i więcej złotych!


z tym się nie zgadzam ;) często po imprezach wracałem taksówką do domu i przejazd spod Tesco za MC donalda na czestochowskiej wynosił ok 10 zł weźmy pod uwagę że startowe w taksówkach wynosi ok 3 -4 zł tyle że są korporacje które nie biora za dojazd do klienta ;) wiec nie mów że 30 zł więcej ;) po prostu nie można dać się robić w bambuko ;)


Necia napisał/a:
Pan_Pasztet napisał/a:
chodzisz do szkoły ??:D :D :evil:

Zdarza się :mrgreen:


nie wyglądasz :D


25 zł bilet po mieście i weź pod uwagę ilość kursów ;) w Opolu co 15 minut masz autobus ;) a w brzegu co godzinę... zamiast puszczać duże autobusy na trasy miejscie mogliby puscić mniejsze a częściej... zurzycie paliwa podobne a masz wiecej połączeń ;)
0 UP 0 DOWN
 
alfix 
redaktor



Zaproszone osoby: 98
Wiek: 34
Dołączył: 08 Cze 2007

UP 3 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-18, 18:15   

Pan_Pasztet napisał/a:
25 zł bilet po mieście i weź pod uwagę ilość kursów ;) w Opolu co 15 minut masz autobus ;) a w brzegu co godzinę... zamiast puszczać duże autobusy na trasy miejscie mogliby puscić mniejsze a częściej... zurzycie paliwa podobne a masz wiecej połączeń ;)


Dla nas to było by dobre, lecz PKS na to się nie zgodzi :)

Pan_Pasztet napisał/a:
z tym się nie zgadzam ;) często po imprezach wracałem taksówką do domu i przejazd spod Tesco za MC donalda na czestochowskiej wynosił ok 10 zł weźmy pod uwagę że startowe w taksówkach wynosi ok 3 -4 zł tyle że są korporacje które nie biora za dojazd do klienta ;) wiec nie mów że 30 zł więcej ;) po prostu nie można dać się robić w bambuko ;)


Zależy od korporacji, ja słyszałem takie opinie!
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-02-18, 18:21   

alfix napisał/a:
Skandal! Nie długo wzrośnie cena za bilet miejski (czyli po Brzeg) teraz normalny kosztuje 2 zł z tego co słyszałem chcą podnieść na 2,30 zł... a ulgowy na 1,30 :? :shock:


Ja mam tylko jedną uwagę do pisanych przez Ciebie postów: zanim opiszesz wyimaginowany skandal bo wydaje Ci się, że coś nastąpiło lub słyszałeś że ma nastąpić ujmij to w jakieś adekwatne zdania. Nie wiem skąd czerpiesz informacje na różne tematy, ale po raz drugi piszesz coś wyssanego z palca. Jakimś tam postępem jest dodanie przez Ciebie słowa "słyszałem". Poprzednio, przy podwyżkach diet radnych Rady Miejskiej w Brzegu twierdząco napisałeś coś co nie miało miejsca.

Wszem i wobec dementuję i uspokajam: nikt z decydentów nic takiego nie słyszał nie mówiąc już o tym aby formalnie ktokolwiek do radnych zgaszał ten problem. A nawet jeśli kiedyś (bo pewnie kiedyś to nastąpi) wpłynie wniosek o podwyżkę obiecuję publiczną debatę na ten temat na forum forum :)

Reasumując: proszę nie siać paniki.

A co do cen podmiejskich to potwierdzam, że kiedy kursował pociąg to PKS wychodził z siebie z obniżkami i udogodnieniami w rozkładzie jazdy. Autobusów było więcej i jeździły w atrakcyjniejszych godzinach. Widać, konkurencja jest dobrą motywacją dla władz naszego monopolistycznego, regionalnego przewoźnika.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, do, pks, szefostwa


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu