Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
[Mercedes w202] Niedziałający licznik - Naprawa
Autor Wiadomość
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2007-12-29, 16:14   [Mercedes w202] Niedziałający licznik - Naprawa

Niedziałające liczniki w Mercedesach okazują się zmorą kierowców. Nie działają prędkościomierze, obrotomierze, wskaźniki poziomy paliwa oraz temperatury.


Co zrobić gdy nie działają liczniki?

Usterek może być kilka, jako pierwszą opiszę tą najbardziej typową. Wskazówki po prostu przyklejają się do słupków na których się opierają.

Auto
:arrow: Mercedes W202 C-Klasse 1994rok oraz wszelkie inne modele z tym rodzajem licznika.



Objawy
:arrow: Wskaźnik zaczyna działać po uderzeniu w licznik bądź najechaniu na dziurę.

Diagnoza
:arrow: Należy wyciągnąć licznik wypychając go od spodu (pod kierownicą) w kierunku siedzenia,po wyjęciu lekko odginając plastikowe zatrzaski wyjąć tarcze z obudowy. Sprawdzić delikatnie palcem czy ma opór przy podnoszeniu. Należy również zwrócić uwagę czy nie ma widocznych śladów tłuszczu na wskaźniku.



Naprawa
:arrow: Oczyścić wskaźnik oraz słupek delikatnie rozpuszczalnikiem. Trzeba uważać aby nie uszkodzić przy tym tarcz, gdyż rozpuszczalnik może zmatowić czarne elementy tarcz.
:arrow: Przed założeniem licznika spryskać wtyczki oraz wtyki w tylnej części środkiem do usuwania tlenków (profilaktycznie)


Jeżeli nie działa sam prędkościomierz a wskazówka się nie przykleja?
:arrow: Jeżeli kontrolka ABS-u się świeci, należy sprawdzić połączenie wtyczki czujnika ABS znajdującego się w tylnym moście. Jeżeli nadal nie działa wadliwy jest czujnik ABS w tylnym moście.
:arrow: Jeżeli kontrolka ABS normalnie gaśnie, należy sprawdzić metalowy przekaźnik z bezpiecznikiem który znajduje się w komorze silnika po lewej stronie (przykryty plastikową osłoną), sprawdzić musimy czy bezpiecznik nie jest przepalony i wyczyścić styki wtyczek u dołu przekaźnika oczywiście środkiem do usuwania tlenków.



Koszt wymiany Licznika: około 300 zł
Koszt samodzielnej naprawy: 0zł

Jest to artykuł który ma na celu pomagać w naprawie bez zbędnych kosztów. Autor nie ponosi odpowiedzialności za nieudolną naprawę przez osoby trzecie. Wykorzystywanie artykułu poza forumbrzeg.pl bez zgody autora jest zabronione.
0 UP 0 DOWN
 
Acio 
Artur/Bartek



Wiek: 68
Dołączył: 19 Kwi 2005

UP 4 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-29, 18:53   

Akurat jeżeli chodzi o niedziałające zestawy wskaźników które działają po puknięciu lub wjechaniu w dziurę to z tego co się spotkałem to problem jest w masie licznika, która nie zawsze kontaktuje, z tego co wiem od kolegów którzy mają do czynienia z Mercedesami to standard.

Pozdrawiam

p.s. czasami zdarza mi się naprawić coś elektrycznego <faja>
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2007-12-29, 19:00   

Acio, tu się mylisz, nie może być problemu z masą dlaczego?

Masa jest podawana z czujników np. Paliwa, temperatury. Do tych czujników na stałe dochodzi plus a masa steruje ;) Dlatego twoja opinia spaliła na panewce :D

A dlaczego jestem pewny o tych wskazówkach i przekaźniku? Bo też czasami się bawię w elektrykę i już poznałem większość tych tzw. "typowych usterek".

Dodam że nie jest to ściągane z innej strony tylko moja praca i moje zdjęcia, a dzisiaj akurat robiłem takiego mercedesa ;) Jeżeli możesz zamieszczaj również typowe usterki, naprawdę pomoże ludziom to na szybkie załatwienie sprawy ;)
Pozdrawiam ;)
0 UP 0 DOWN
 
Acio 
Artur/Bartek



Wiek: 68
Dołączył: 19 Kwi 2005

UP 4 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-29, 19:05   

Dodatkowo jeszcze podawana jest na obrotomierz i licznik które są elektroniczne a nie na linkę.

Stukasz w kosolę czy skrzynkę z bezpiecznikami ??
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2007-12-29, 19:10   

Acio napisał/a:
Dodatkowo jeszcze podawana jest na obrotomierz i licznik które są elektroniczne a nie na linkę.


Wydawało mi się że pisząc np. podaję przykłady a nie wszystkie elementy :-P

Acio napisał/a:
Stukasz w kosolę czy skrzynkę z bezpiecznikami ??


Oczywiście że chodzi o konsolę. Skrzynka z bezpiecznikami w Mercedesach nie ma nic wspólnego ze wskaźnikami gdyż, jednostka sterująca wskaźnikami znajduje się po przeciwnej stronie komory silnika :-P
0 UP 0 DOWN
 
Acio 
Artur/Bartek



Wiek: 68
Dołączył: 19 Kwi 2005

UP 4 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-29, 19:13   

A ja napisałem że się spotkałem i stała się wojna w zaparte, naprawiam elektrykę w autach i razie potrzeby mogę pomóc chociaż nie zawsze dysponuję wolnym czasem.


8) 8) 8)
0 UP 0 DOWN
 
kosamk 

Wiek: 40
Dołączył: 17 Sty 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-01-17, 15:33   Re: [Mercedes w202] Niedziałający licznik - Naprawa

witam
Mam takie pytanie. Kupiłem dwa dni temu mercedesa c180 w202. Nie był jeżdżony ponad 4 miechy i wszystko było ok. Przyjechałem do domu i wymieniłem akumulator bo był do nieczego. No i niestety pomyliłem bieguny i poszły lekkie iskierki na klemach. I teraz pali sie cały czas kontrolka ABS, po paru minutach jazdy pojawiają sie obroty silnika (obrotomierz) a prędkościomierz wogóle nie rusza sie.
Pomóżcie czy to poważny mój błąd czy pierdoła. Bezpieczniki wszystkie ok sprawdzałem
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2008-01-17, 16:38   

Patrzyłeś na ten srebrny przekaźnik? Może bezpiecznik na nim jest uszkodzony. Zazwyczaj przy obróceniu + i - palą się diody na alternatorze ale w tym przypadku nie ma takich objawów. Sprawdź proszę ten srebrny przekaźnik.
0 UP 0 DOWN
 
Acio 
Artur/Bartek



Wiek: 68
Dołączył: 19 Kwi 2005

UP 4 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-01-17, 22:41   

Witam.

Jeżeli chodzi o odwrotnie podłączony akumulator to pierwsze co leci to prostownik diodowy w alternatorze, więc może na początek napisz czy działa ładowanie, zakładam że kontrolka ABS-u świeci bo poprostu go nie ma(ładowania).

Licznik ma podtrzymanie pamięci więc mogło coś się uszkodzić.

Najlepiej sprawdź na początek wszystkie bezpieczniki po kolei :!: :!: :!:
0 UP 0 DOWN
 
kosamk 

Wiek: 40
Dołączył: 17 Sty 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-01-21, 22:17   

yasiu napisał/a:
Patrzyłeś na ten srebrny przekaźnik? Może bezpiecznik na nim jest uszkodzony. Zazwyczaj przy obróceniu + i - palą się diody na alternatorze ale w tym przypadku nie ma takich objawów. Sprawdź proszę ten srebrny przekaźnik.




hmm co do tego srebrnego przekaźnika? co to takiego i gdzie go szukać???
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2008-01-21, 22:23   

kosamk, w pierwszym poście jest opisane, nawet jego zdjęcie jest ;)
0 UP 0 DOWN
 
doko 
Dobry Miś



Wiek: 58
Dołączył: 15 Gru 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-01-21, 22:26   

A ja mam problemik z peugeotem 306. Swieci mi się klucz, miga wyłączony airbag (pomimo, że go nie wyłączyłem) a poza tym syrena alarmu nie działa.
Poradzicie coś na to?
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2008-01-21, 22:45   

doko napisał/a:
Swieci mi się klucz


Musisz skasować inspekcję, jak to zrobić masz tutaj:



306 od rocznika 1996

Wyłączyć zapłon.
Wcisnąć i przytrzymać przycisk [A].
Rys.22.
Włączyć zapłon.
Wcisnąć przycisk [A] na 10 sekund.
Wskazywane jest teraz 0 i symbol klucza śrubowego gaśnie

doko napisał/a:
miga wyłączony airbag (pomimo, że go nie wyłączyłem)


A w jakiej pozycji jest wyłącznik?

doko napisał/a:
a poza tym syrena alarmu nie działa


Nie działa w ogóle czy tylko przy włączaniu i wyłączaniu alarmu? Musisz sprawdzić miernikiem czy na przewodach do syrenki dochodzi napięcie (przy wzbudzeniu alarmu - wywołać alarm). Jeżeli jest napięcie to padła syrenka koszt wymiany 10 - 30 zł w zależności od rodzaju.
0 UP 0 DOWN
 
Acio 
Artur/Bartek



Wiek: 68
Dołączył: 19 Kwi 2005

UP 4 / UP 4


Skąd: Brzeg

  Wysłany: 2008-01-21, 22:46   

doko napisał/a:
A ja mam problemik z peugeotem 306. Swieci mi się klucz, miga wyłączony airbag (pomimo, że go nie wyłączyłem) a poza tym syrena alarmu nie działa.
Poradzicie coś na to?


Jeżeli chodzi o klucz, to można go skasować, zakładam że chodzi o serwis, wejdź na forum i sam to zrobisz, bez problemu.
Jeżeli chodzi o airbag to mogło coś ulec szkodzeniu, najczęściej pada taśma pod kierownicą.
A co do syrenki, to trzeba sprawdzić ją żeby coś dalej wnioskować. 8)
0 UP 0 DOWN
 
doko 
Dobry Miś



Wiek: 58
Dołączył: 15 Gru 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-01-21, 22:52   

Wyłącznik airbag'a jest w pozycji ON (włączony) a kontrolka cały czas miga.
Po wywołaniu alarmu światła awaryjne mrugają ale syrena milczy.
Spróbuję jutro skasować inspekcję wg wskazówek Yasia.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: licznik, mercedes, naprawa, niedzialajacy, w202


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu