Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Turcja
Autor Wiadomość
Andrzejbrzeg 
OSCAR


Wiek: 46
Dołączył: 16 Mar 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-02, 12:37   Turcja

Małe pytanko czy ktoś z was był na wakacjach w Turcji?
Jeżeli tak to proszę o opinie.
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-02, 20:37   

Andrzejbrzeg napisał/a:
czy ktoś z was był na wakacjach w Turcji?
znam dwie osoby, które były na wakacjach w tym kraju - jedna to moja siostra, a duga koleżanka z pracy - obie są zachwycone tym krajem, ale jechały na wyjazdy zoorganizowane, więc nie wiem czy o to dokładnie Ci chodzi. W każdym razie mogę podpytać o jakieś konkrety :)
0 UP 0 DOWN
 
Andrzejbrzeg 
OSCAR


Wiek: 46
Dołączył: 16 Mar 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-03, 09:10   

Będę wdzięczny interesuje mnie wszystko hehe.
Na co uważać, co zobaczyć itd.
Turcja/Alanya
0 UP 0 DOWN
 
Majkel 



Wiek: 47
Dołączył: 08 Paź 2006

UP 9 / UP 1



Wysłany: 2007-12-03, 11:56   

ja byłem w tym roku w Side
bardzo mi się podobało, choć na pewne rzeczy trzeba przymknąć oczy i nie starać się zrozumieć
0 UP 0 DOWN
 
gurus 
gurus


Wiek: 57
Dołączył: 16 Kwi 2006

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2007-12-08, 21:09   

tak bylem teraz w izmize w pergamon i efezie jak chcesz uzyskac bliszych inf zapraszam na prywat co moge ci podpowiedziec ja jestem bardzo zadowolony z pobytu w turcji i zaskoczony pozytywnie warunkami czy hotelach i barach obecnie 1 lir tur to ok 2zl nasze jedzenie jest bardzo smaczne i nie drogie ceny za noclegi w hostelach ok 10lirow
0 UP 0 DOWN
 
jahus 



Wiek: 40
Dołączył: 27 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-12-14, 14:47   

Co prawda w Turcji byłem zaledwie kilka dni ( Turcja była krajem tranzytowym do Gruzji), ale z tego co mogę poradzić to ... jej wschodnia część. Trasa biegła wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Zwiedziłem Stambuł, Amasję i Trabzon.
Stambuł trzeba zobaczyć, chociaż jeśli spodziewamy się wielkiej muzułmańskiej metropolii to może rozczarować. Wielki jest, ale z tą muzułmańskością kiepsko ( wg mnie łatwiej ten klimat znaleźć w znacznie bliższej Bośni). W moim odbiorze Konstantynopol sprawił 100% europejskie wrażenie. No ale Stambuł trzeba zobaczyć chociażby ze względu na Hagia Sophie, Błękitny Meczet, Wielki Bazar, podziemne cysterny, Pałac Sułtanów.
Amasja położona jest mniej więcej w środkowej Turcji. Jest tam fajny zamek, grobowce i ... niesamowici ludzie, którzy najbardziej mi zapadli w pamięć.
Trabzon - ładne miasto, ale w te okolice jedzie się z innych względów - niedaleko znajduje się malowniczo położony średniowieczny prawosławny monastyr. niektóre jego ściany zdobią niesamowicie kolorowe freski ( niestety antypatie religijne i ludzka głupota odcisnęła tam swoje piętno - wizerunki świętych , znajdujące się w zasięgu ręki często maja zadrapane twarze itp). Mimo to świątynia robi niesamowite wrażenie.
Z informacji praktycznych:
- nie mają tam państwowych PKSów tylko całą masę prywatnych przewoźników. Na głównym Stambulskim dworcu jest ich podobno 120. Każda firma ma swojego naganiacza i jeśli blady, obarczony plecakiem człowiek znajdzie się w zasięgu ich wzroku 120 rąk wyciąga się w jego kierunku, chcąc zaciągnąć go do swojego biura. Ciekawe doświadczenie :) . Autobusy maja wysoki standard. Naprawdę. Nasze się nie umywają. Na dłuższych trasach dostaje się darmowy poczęstunek. W większości firm napoje podczas podróży są w nieograniczonej ilości. Jechałem z 4 przewoźnikami i tylko 1 firma mnie rozczarowała. Acha ustalając cenę biletu TRZEBA się targować, tzn. oni nie zmuszają ale w standardzie mają zawyżone ceny. Utargować zniżkę nie jest trudno.
- w Stambule raczej bez problemów dogadamy się po angielsku, na wschodzie prawie nie ma szans :)
- wschód jest bardziej naturalny, muzułmański... --> wg mnie ciekawszy
0 UP 0 DOWN
 
sigalit 



Wiek: 38
Dołączyła: 13 Lis 2006

UP 0 / UP 3


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-12-29, 19:07   

w Turcji bylam razy kilka, dwa razy w Alanyi, urocze miasteczko, ale musisz wiedziec, ze tam jest bardzo goraco, gorecej niz w innych czesciach tego kraju, ze wzgledu na gory, najgorzej jest w lipcu i sierpniu. Polecam przelom sierpnia i wrzesnia badz czerwiec to najlepszy okres, upalny ale juz nie tak meczacy.
0 UP 0 DOWN
 
Ahmed 
Insza'Allah



Wiek: 111
Dołączył: 05 Maj 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: łódz

Wysłany: 2008-04-17, 23:03   

jahus napisał/a:
Trabzon - ładne miasto, ale w te okolice jedzie się z innych względów - niedaleko znajduje się malowniczo położony średniowieczny prawosławny monastyr. niektóre jego ściany zdobią niesamowicie kolorowe freski ( niestety antypatie religijne i ludzka głupota odcisnęła tam swoje piętno - wizerunki świętych , znajdujące się w zasięgu ręki często maja zadrapane twarze itp).

Nie antypatia czy głupota a objawienie pięknej religii jaką jest islam.
Bóg zakazał nam przedstawiania w formie malunków etc luidzi czy zwierząt jest to grzech.
Dlatego twarze są zadrapane.
0 UP 0 DOWN
 
jahus 



Wiek: 40
Dołączył: 27 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-04-27, 22:26   

No, ale tak czy siak były to wielowiekowe dzieła sztuki. Dziedzictwo ludzkości. Nie na tym polega chyba dialog międzykulturowy, szacunek i zrozumienie czyjejś odrębności.
A napisy typu "Salim 1963" chyba nie były tworzone z pobudek religijnych a, że tak powiem "pamiątkarskich" - "tu byłem...".





Pobudki religijne też wg mnie nie tłumaczą zacierania wizerunków świętych. Przecież innymi przymiotami/imionami Allaha są też określenia takie jak: dobroczyńca, sprawiedliwy, czy miłosierny. Nie jestem biegły w tym temacie, fakt, ale nie wydaje mi się żeby islam był religią nienawiści [jak to się zwykło często przedstawiać].
0 UP 0 DOWN
 
Ahmed 
Insza'Allah



Wiek: 111
Dołączył: 05 Maj 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: łódz

Wysłany: 2008-05-07, 22:41   

jahus napisał/a:
No, ale tak czy siak były to wielowiekowe dzieła sztuki. Dziedzictwo ludzkości. Nie na tym polega chyba dialog międzykulturowy, szacunek i zrozumienie czyjejś odrębności.
A napisy typu "Salim 1963" chyba nie były tworzone z pobudek religijnych a, że tak powiem "pamiątkarskich" - "tu byłem...".

Obrazek

Obrazek

Pobudki religijne też wg mnie nie tłumaczą zacierania wizerunków świętych. Przecież innymi przymiotami/imionami Allaha są też określenia takie jak: dobroczyńca, sprawiedliwy, czy miłosierny. Nie jestem biegły w tym temacie, fakt, ale nie wydaje mi się żeby islam był religią nienawiści [jak to się zwykło często przedstawiać].

Masz rację.Islam nie jest religią nienawiści.
Lecz zacieranie wizerunków to po prostu zakaz przedstawiania wizerunków osób i zwierząt.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: turcja


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 29
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu