Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Jak uratować zabytki w Brzegu?
Autor Wiadomość
tomkk 



Wiek: 46
Dołączył: 21 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-10-30, 08:19   Jak uratować zabytki w Brzegu?

Spod odpadającego z brzeskich kamienic tynku wyłaniają się ślady średniowiecznych fasad. Naukowcy radzili, jak je uratować.

wiecej: http://www.nto.pl/apps/pb...WIAT05/71026039
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-11-09, 09:54   

To nie tylko problem starówki, czego nie zaznaczono w artykule. Przeważająca część przedwojennych kamienic jest w gestii konserwatora zabytków. Nawet w tych kamienicach, których do zabytkowych nie zaliczono w przypadku remontu należy dokonywać niektórych uzgodnień z konserwatorem zabytków. Jak to podraża koszt wykonywanych remontów jest chyba oczywiste. Za drobne prace związane z kształtowaniem tynku wykonywane jeszcze kilka lat temu przy pomocy wzornika, deski itp. przyrządów przez przeciętnego tynkarza próbuje się obecnie uzyskać zapłatę jak za renowację marmuru. Przy czym nikt nie ma zamiaru bawić się z tynkiem, a zewsząd słychać propozycję, że taniej i szybciej będzie to samo wykonać z cienkiego styropianu. Czyli faktycznie wykonujemy atrapy, a nie renowacje zabytków. Nie wspomnę tu o nieuzasadnionym podwyższaniu kosztów projektu choćby elewacji części pseudo zabytkowych kamienic. Więc co zrobić? Na szczeblu miasta dokonać ponownej weryfikacji kamienic na faktycznie zabytkowe i te, które zaliczono do zabytkowych ze względu na wątpliwej jakości szlaczek, czy inną ozdóbkę. To kamienice w większości prywatne, jeśli konserwator zabytków wydaje polecenia odtworzenia elementów w dotychczasowej postaci to powinien wskazać źródło finansowania. Inaczej będzie tak jak jest. To nie prywatni właściciele czy wspólnoty mieszkaniowe powinni dbać o zabytki i być mecenasami sztuki, chyba, że taki zapis jest w umowie kupna. Do właściciela powinno należeć wykonanie remontu budynku w podstawowym zakresie umożliwiającym korzystanie z niego zgodnie z przepisami prawa budowlanego.
0 UP 0 DOWN
 
basienka71 


Wiek: 52
Dołączyła: 07 Paź 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-11-09, 10:49   

A czy można wyjaśnić dlaczego nikt nie wymaga od obecnych właścicieli paru budynków ,które <myślę że są zabytkami>stoją i się po prostu rozsypują.Sądzę,że powinno się od nich egzekwować utrzymanie budynku przynajmniej w takim stanie jak w chwili zakupu.Myślę o budynku dawnego żłobka przy ul.Jana Pawła,byłej przychodni na ul.Piastowskiej,budynku na krzyżówce koło sądu,który niedługo zwali się komuś na głowę,ale nie przeszkadza to właścicielowi czerpać korzyści z plakatów reklamowych umieszczonych na nim.
0 UP 0 DOWN
 
bartoszek 


Wiek: 35
Dołączyła: 30 Gru 2006

UP 1 / UP 0



Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: 2007-11-10, 11:42   

budynek dawnego żłobka jest na sprzedaż.... odstrasza chyba tylko cena......
budynek po przychodni na Piastowskiej chyba nie dawno zmienił właściciela.....

z jednej strony piękno zabytków z drugiej strony interes właścicieli.....

co do budynku na krzyżówce Armii Krajowej i Chrobrego...... służy tylko do wywieszania plakatów, ciekawi mnie czy on przypadkiem nie stanowi zagrożenia dla przechodniów ??
0 UP 0 DOWN
 
lukaszbrzeg 


Wiek: 42
Dołączył: 15 Lis 2007

UP 0 / UP 0



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2007-11-18, 19:21   

oddac zydom oni zrobia znim pozadek i ład
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2007-11-18, 19:30   

Tym wpisem utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że jednak w NTO napisali prawdę...
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-11-18, 19:48   

lukaszbrzeg napisał/a:
oddac zydom oni zrobia znim pozadek i ład
Postaraj się rozwinąć swoją wypowiedź, ponieważ częściowo masz rację. Oni są pod wieloma względami lepiej zorganizowani od nas Polaków i trudno mieć im to za złe. Choćby pod względem wzajemnej pomocy w różnych sytuacjach. Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć w tej sprawie tu jest Forum Żydów Polskich http://fzp.jewish.org.pl/ , a tu forum Żydów rosyjskich w Izraelu ale po rosyjsku http://www.megapolis.org/
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2007-11-18, 19:49, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
blaster 



Zaproszone osoby: 10
Wiek: 39
Dołączył: 26 Kwi 2006

UP 138 / UP 192


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-11-18, 19:48   

interes najwazniejszy najlepij czekac az sie zawali i wtedy wyburzyc bo poki stoi to nic nie zrobia a remontowac sie nie oplaca wlascicielom :/ co do wypowiedzi lukaszbrzeg bez komentarza najlepiej usunac!
0 UP 0 DOWN
 
lukaszbrzeg 


Wiek: 42
Dołączył: 15 Lis 2007

UP 0 / UP 0



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2007-11-18, 20:09   

dlaczego usunac mojego komenta polacy nie potrafia sie zajac tym a jest czym to niech to zrobi zyd polowa kamienic byla ich kiedys i chetnie by je odzyskali i wyremontowali i by byly ladne czyste i zadbane i odrazu nase miasto bylo by ładniejsze
pani marcinku a twoje przekonania mnie nie interesuja mysl sobei co chcesz ja jzu napislem jaki ja mam stosunek do wszytkiego a do zydow nic nei mam jesli ktos potrafi lepiej to zrobic odnas polakow niech to robi
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-11-19, 01:01   

na domu araba u zbiegu krajowej i chrobrego wisi taka hipoteka że nikt za niego nie chce sie brac i chyba władze czekaja aż to się sypnie i będzie mozna nas uszczęsliwić jakąś stacja beznynową;)
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-11-19, 01:20   

Hola hola niedobry człowieku! jak mówi stary dowcip. Własność prywatna w Polsce to świętość niczym w USA więc dlaczego zarzucasz władzom grzechy, które popełnia prywatny właściciel? Wg obowiązujących przepisów właściciel (czy właścicielka) tego obiektu wywiązuje się ze swoich powinności względem niego.
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-11-19, 09:44   

nie widziałem umowy kupna-sprzedaży, ale widzę jak budynek kilkanaście lat porasta drzewkami i niszczeje służąc za szczalnię i sypialnię. Jak dobrze wiesz jest jeszcze taka piękna kategoria jak "gospodarność". Nie wiem zatem czy decyzja władz - podobnie jak wiele innych decyzji jak Polska długa i szeroka - została podjęta zgodnie z nia, nie wiem jak zostały sformułowane warunki odstąpienia od umowy i jak miasto zagwarantowało sobie to co powinno je interesować - żeby ten wrzód albo ktoś wyciął albo wyleczył. Bo taki budynek przy głównym skrzyżowaniu miasta trudno nazwać inaczej jak wrzodem. Pamiętam zaś za poprzedniej kadencji, że były plany by w miejscu Domu Araba wybudować kolejną w mieście stacje benzynową - pisała o tym prasa. Własność prywatna rzecz święta - ale tu nie Stany czy Wyspa a kontynent i mamy trochę inną tradycję prawną. I powiem Ci dlaczego - bo żyjemy w większym zatłoczeniu i nikt nie jest wyspą, dlatego nawet prywatnego właściciela powinno to i owo ograniczać. Na przykład troska o historyczną substancję budynku. Takich cudnych niegdyś ruder jest masa i rozpadają sie w oczach. Był juz taki wątek, nie będę sie powtarzał.
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-11-19, 14:29   

Stuprocentowa zgoda na wszystko co mówisz. Z tym, że umowa zawarta byłą w czasach kiedy jakoś nikt nie myślał o tym aby umieszczać w niej klauzule mówiące o ewentualnym odstąpieniu w razie złego zagospodarowania. Nie myślał albo nie chciał myśleć. Ale nie chcę nikogo o nic posądzać nawet o złe intencje.
Pamiętam, że nie tak dawno komornik czy syndyk miał ten obiekt na sprzedaż ale jakoś miastu nie sprzedał choć podobno burmistrz się o to starał. Ale to tak w ramach plotki bo szczegółów nie znam.
Z tego co wiem na pewno w obecnych czasach konstruuje się umowy sprzedaży nawet gruntu miejskiego nawet tak, że kupujący ma określony czas na to aby było tam dokładnie to co w umowie. Tak skonstruowano np umowy sprzedaży ziemi pod budowę hoteli na ul Wrocławskiej. Skonstruowano albo będą skonstruowane.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, jak, uratowac, zabytki


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 32
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu