Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Parę godzin przed śmiercią
Autor Wiadomość
Asstien 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-26, 14:33   Parę godzin przed śmiercią

Pracują w piwnicach fortu.
Nataniel jest dwudziesto trzy letnim przystojnym mężczyzną ma żonę i dwójkę kochających go dzieci, które zostawił dla dobra kraju, dlatego najchętniej by uciekł, lecz jego brat wspiera go w przekonaniu by został. Francois jest powściągliwy i łatwo się nie poddaje nie ma żony, więc łatwiej mu mówić o śmierci.

Nataniel

Nieszczęście sprawiło, że śmierci doczekać się będziemy musieli,
Tureckie armie, oblężyły naszą fortecę. Co nam po tych zwycięstwach szlachetnych, gdy dziś jak w klatce umierać będziemy?

Francois

Nie tak od razu mój bracie kochany, póki żyjemy, chronić tej twierdzy do końca będziemy.

Nataniel

Czyś ty zwariował Francois!
A żony a dzieci nasze w Paryżu, kto im da męskiej szkoły po powrocie do domu.

Francois

Dziś męstwo się liczy nie rozmyślanie, chcesz siedzieć tu i rozważać o Dianie!
A co z twą odwagą? Nie pamiętasz zwycięstw pod Stambułem, Bursą i Ismirem. Tyle walk prawie cała Turcja zajęta, a ty chcesz się poddać?

Nataniel

Ja myślę z rozsądkiem, nie nam tu umierać, lecz tym, którzy nas tu wysłali, co ja mam z tego-pieniądze sławę kosztem, czego? Życia! Uważam, że nie warte jest tego bratku!

Francois

Życie się składa z ryzyka, A Bóg jest po naszej stronie-nie uważasz?

Nataniel

Bóg pragnie miłości, nie nienawiści! Trzeba kochać, a nie ranić, choćby był to najgorszy wróg pod słońcem. Dlatego, modlę się o naszych dowódców, by rozwiązali nasz konflikt pokojowo.

Francois

No dobrze, przepraszam cię bracie, gdyż prawdą jest to, że w wojnę Boga nie powinno się mieszać. A zatem co chcesz zrobić?

Nataniel

W nocy, przy świetle księżyca ukradkiem wymknę się z fortu, niby lisim podstępem. Jak sokół, polecę na moim czarnym koniu do fortu Belneu, tam się udam do generała i …

Francois

I zastrzelą cię za dezercję! Lepiej walcz, tak jak ja ci radzę, bo debata ta nikomu nie pomoże! Choć do kapitana, zobaczymy, co na froncie z rana.
Chór

Wychodzą a tu huki, krzyki, strzały, palą się domy i fort cały, oj biada im, uciekać nie wolno, a tu śmierć zbiera ogromne żniwa.

Francois

Kapitanie, melduję się na rozkaz! Co mamy zrobić z bratem czy cos przynieść, albo zanieść?

Kapitan

Mój lojalny przyjacielu – ufam tobie, tak więc ty przynieś ze składu skrzynię z amunicją.

Nataniel

A co ja mogę pomóc kapitanie?

Kapitan

Nasza pierwsza linia obrony podupada, weź tamtych ludzi stojących przy ścianie i ruszaj im pomóc!

Nataniel

Tak jest panie kapitanie!

Chór

Nataniel śmierci się boi, nie chce umierać od Turków stroni. Więc chowa się w piwnicach fortowych, z mauzerem w ręku pod schodami stoi.

Pułkownik

Moi drodzy przyjaciele i żołnierze, nie ukrywam, przegrywamy, to mogą być moje ostatnie słowa, więc słuchajcie. Walczycie za słodką Francję i tego się trzymajcie, z większą wiarą w wygraną zwiększymy nasze szanse.

Chór

I tak wszyscy pognali na pierwszy front za Francję, a ostatnia kompania czeka na polecenie od pułkownika. I co się stanie?

Francois

Już jestem kapitanie! Całą skrzynię amunicji przyniosłem, a co kapitan taki markotny? A gdzie mój brat kochany?

Kapitan




Na pierwszym froncie poległ, właśnie mi meldowali, że cały ten oddział nie wrócił i nikt nawet z rannych.

Francois

O Boże! Czym ja zawinił, że muszę słuchać takie nowiny, on tak chciał żyć, do żony wrócić i dzieci chować, a teraz poległ? Dlaczego nie ja, który jest bardziej szalony od niego, dlaczego Boże, dlaczego? Kapitanie, chciałbym pomścić mojego brata, pozwól mi wstąpić w te pierwsze szeregi!

Kapitan

No cóż, gdy tak nalegasz pójdziemy razem. Kompania za mną!

Chór

I tak Francois, nie wiedząc o bracie, heroicznie na polu wśród trupów walczy, a w oczach ma zemstę, czy ta głupota mu się opłaci?

Kapitan

Uwaga! Na trzy biegniemy do następnego okopu, to już niedaleko, raz, dwa, trzy!

Chór

Przechodzą przez równe pola usłane trupami, strzały padają to tu, to tam, giną Turcy i Francuzi, ich krew jak maki czerwone po równinie rosnące i strach i ból i cierpienie rozkwita.

Wojska tureckie

Okrzyki niczym wycie rozgoryczonego wilka po śmierci swego wilczka, niedźwiedzia odwaga i strach przed śmiercią, to im towarzyszy w walce. Lecz prą do przodu strzały się sypią, a jedna zgładzona kula trafia w serce kapitana.

Kapitan

Wycofywać się, bo tu już szans nie mamy aaaaaaaa!!!

Chór

Po tych słowach, kula w serce mu utkwiła, zabierając duszę do nieba.

Francois

Nie!!! Kapitanie nie umieraj, jesteś nam tak bardzo potrzebny, przynajmniej ty mnie nie opuszczaj-tak jak już to zrobił mój brat.

Chór

I płacze, jago łzy goryczy, jak diamenty spadają na martwe ciało kapitana.

Francois

Chłopaki, pomścijmy śmierć kapitana, nie uciekajcie, dysz oni boją się nas tak samo, jak my ich. Nie pozwólmy dać im nadziei na zwycięstwo do boju za Francję i Filipa naszego kapitana!

Chór

I tak Daniel, z całą kompanią umiera, w heroicznej walce, w okopach pod fortecą teraz Turkom bramy fortu są szeroko otwarte.

Nataniel

Strzały ucichły, więc wyjdę i udam rannego, który z frontu wraca, a brat mój Francois od słowa zdrajca na pewno obroni.

Chór

Nataniel wychodzi, obwiązany bandażami, z piwnic fortu na podwórze i widzi garstkę ludzi – to jego armia wśród nich nie ma ani jednej znanej twarzy.

Wojska Turków

Z okrzykami, bagnetami i strzelbami biegną w stronę twierdzy uradowani z herbami na flagach i chorągwiami.

Nataniel

Pułkowniku-co się dzieje u was? Ja zraniony z frontu wracam nie widziałeś mego brata.

Pułkownik

Przykro mi żołnierzu, ale obawiam się, że pośród żywych tylko myśmy pozostali.

Ranny żołnierz

Ja widziałem twojego brata biegł jak szalony z twym imieniem na ustach i zemstą.

Nataniel

Czy on zwariował, przecież żyję i mścić mnie nie trzeba, gdzie on jest teraz?

Ranny żołnierz

Poległ z honorem koło kapitana.

Nataniel

Co ja teraz pocznę bez brata, on jak wiatr, nadawał mi kierunek a teraz jestem sam? Muszę uciec do fortu Belneu, przynajmniej zdam raport, co się u nas dzieje.

Chór

I tak, jak mówił na początku, umknął w nocy pod osłoną ciemności niezauważony, a jego ostatnia armia z pułkownikiem pod ostrzałem ginie.

Wojska Tureckie

Wybiliśmy ich fort cały, co teraz z ich dowódcą zrobic mamy? Ściąc mu głowę tak jak tradycja Mahometa nakazuje z niewiernymi.

Nataniel

Pędzę już tak od poru dobrych godzin, muszę spocząć a koń napić się wody z tego źródełka.

Chór

Zszedł z konia, położył się na piasku i zasnął.

Tureccy zwiadowcy

Patrzcie Francuz wstaje, pewnie szpieg.

Nataniel

Co się stało? Ja nie jestem żadnym szpiegiem!

Tureccy zwiadowcy

A więc uciekasz z fortu?

Nataniel

Nie jestem lekarzem.

Tureccy zwiadowcy

Możesz być, kim chcesz i tak zginiesz niewierco.

Nataniel

Nie, błagam proszę nie!

Chór

Tak bracia zginęli na froncie. Jeden miał rację i drugi z braci, ale jak zawsze w dramacie obaj zginąć musieli.



Można oceniać od 0-5 :)

Dzięki za przeczytanie!!!
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-26, 16:04   

No no masz talent jeśli sam to napisałeś :D
Coprawda, nie lubię tego typu i tematu twórczości, ale podobało mi się na prawde :)

5+ !!
0 UP 0 DOWN
 
Asstien 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-26, 16:37   

Dzięki bardzo!! Oczywiście sam to napisałem w wieku 15 lat więc wybaczcie mi pewne nie dociągnięcia stylistyczne :)
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-26, 16:47   

No to ciekawe :) Pisz więcej a nuż widelec wyrośnie z Ciebie Szekspir czy Bógwieco :wink:
0 UP 0 DOWN
 
K.B 


Wiek: 36
Dołączył: 03 Wrz 2007

UP 3 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-26, 17:27   

Fajnie, że coś piszesz w ogóle. Zawsze możesz zebrać kilku ludzi i zainscenizować chociażby w szkole - jakaś ocenka z polskiego wpadnie ;)
0 UP 0 DOWN
 
Asstien 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-26, 18:26   

No jeżeli chodzi o polski to ok mogę pisać i pisać... ale gorzej z matmą nie wspominając o chemii :-P
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-26, 18:42   

Asstien napisał/a:
No jeżeli chodzi o polski to ok mogę pisać i pisać... ale gorzej z matmą nie wspominając o chemii :-P


Skąd ja to znam :D
0 UP 0 DOWN
 
Asstien 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-26, 19:00   

DO-yvvone666 :D

Super że widzę grono humanistów!!! w końcu human wymiata :D
Tak z ciekawości też coś tworzysz??
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-26, 19:39   

Hmm... nie, nie tworze, choć w sumie planowałam zacząć, ale jakoś brak mi motywacji... Może kiedyś :wink:
Społeczno-prawny też wymiata ! :D
0 UP 0 DOWN
 
Asstien 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-26, 20:03   

yvvone666, Spróbuj zachęcam!!! Pomysłów jest pełno a już od Ciebie zależy czy się zmotywujesz :D POWODZENIA!!!
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-26, 20:08   

Asstien napisał/a:
yvvone666, Spróbuj zachęcam!!! Pomysłów jest pełno a już od Ciebie zależy czy się zmotywujesz :D POWODZENIA!!!


Oj dzięki, dzięki :) Ale i tak pewnie moja twórczość będzie sie ograniczać do rysunków... Muszę się zmotywować i znaleźć swoje Natchnienie ^_^
0 UP 0 DOWN
 
Asstien 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-27, 13:25   

Prosił bym o dalsze oceny ;)
No i uwagi z waszej strony.
0 UP 0 DOWN
 
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2007-10-04, 20:43   

Ciekawe ciekawe :) Ja zawsze ograniczałam się do wierszy, zresztą nie mam talentu, po prostu lubię przelewać myśli na papier ;)

Asstien, proponuję, żebyś skontaktował się ze Stowarzyszeniem Żywych Poetów, może udałoby się zainscenizować co nieco ;) Zajrzyj do tego tematu ;) No i nie przestawaj pisać, kto wie co przyniesie przyszłość :>
0 UP 0 DOWN
 
Asstien 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-12, 22:06   

Inez, Dziękuję Ci bardzo za uznanie oraz za propozycję! Na pewno skorzystam ;)
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-14, 08:06   

W pierwszym zdaniu między „przystojnym mężczyzną” a „ma żonę” brakuje przecinka.. podobnie między ”łatwo się nie poddaje” a „ nie ma żony” ,dalej hmmm to wspieranie przekonaniu mnie martwi od strony spójności logicznej..no bo tak
A)
1) Jak ktoś jest przekonany to wsparcie jest tu chyba niezbyt dobrym słowem.. nie wiem bardziej „utwierdzać w przekonaniu”
2) Nawet jeśli rozumieć to jako na zasadzie „tak chce jechać, ale potrzebuje jeszcze ..i tu właśnie .. utwierdzić się w przekonaniu…, że dobrze czynie, to powstaje kolejny zgrzyt, no bo tak… z jednej strony gość najchętniej by uciekł, a tu zaraz po przecinku okazuje się, że jest przekonany o zostaniu

…no ale powiedzmy, że to nie jest jeszcze jakoś szczególnie rażące ;)

Takie sformułowanie jak „myślę z rozsądkiem” zastąpiłbym „myślę rozsądnie” .

Poza tym całościowo całkiem nieźle.. parę niegłupich myśli się przewija.. choć w sumie dziwny temat wybrałeś i jakoś chcąc nie chcąc skojarzyło mi się z audycją Radia Maryja.. tzn. wydali właśnie takie coś z tego co pamiętam z okazji rocznicy Bitwy pod Monte Cassino (najwyżej wkrótce się poprawię)

Moja ocena 3..biorąc pod uwagę Twój wiek to 4.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: godzin, pare, przed, smiercia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu