Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przedwojenne pocztówki
Autor Wiadomość
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-08-20, 15:01   Przedwojenne pocztówki

Oglądając przedwojenne pocztówki można stwierdzić, że Brzeg został ładnie odrestaurowany. Niemalże odwzorowanie w 100%.

Ulica Piastowska - 1942r. (ładne wieżyczki były na kościele Św. Mikołaja)

Rynek - 1941 (szkoda, że nie odbudowali kamienicy, gdzie kiedyś się mieścił PeWeX)

Ratusz - 1923r. (po tej stronie był postój dorożek)


No z wyjątkiem Kościoła Św. Piotra i Pawła (dawniej Garnizonowym)


------
Więcej innych starych fotografii jest na stronie : Brzeg na starych fotografiach

[ Dodano: 2005-08-23, 18:10 ]
Kościół Św. Krzyża - 1928rok




[ Dodano: 2005-09-08, 21:06 ]
Właśnie dzis na netcie wynalazłem jeszcze 2 przedwojenne pocztówki Brzegu :

Bardzo ładnie wyglądała Brama Odrzańska (nie to co teraz :( )


Most na Odrze
(podobna pocztówka do tej umieszczonej w galerii podanej we wcześniejszym linku, ale nie ta sama :P )
0 UP 0 DOWN
 
waldemar_n 



Wiek: 66
Dołączył: 07 Paź 2005

UP 454 / UP 1604



Wysłany: 2005-10-08, 12:09   

Z tym stwierdzeniem

"Brzeg został ładnie odrestaurowany. Niemalże odwzorowanie w 100%."

nie zgodzilbym sie.

Jest to duza przesada.

W Brzegu brakuje w centrum i okolicy okolo 30 Procent starej zabudowy.
Jeszcze daleka droga do 100 %, byc moze niewykonalna.

Ciekawe ze te starsze kamienice przezyly wojne, ale nie przezyly
powojennego rozboju "czerwonych braci" i dzikiego szalenstwa znanego
brzeskiego architekta w latach koniec 70-tych i poczatek 80tych lat
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-10-08, 19:53   

waldemar_n napisał/a:
W Brzegu brakuje w centrum i okolicy okolo 30 Procent starej zabudowy.
Jeszcze daleka droga do 100 %, byc moze niewykonalna.


To fakt. Wszędzie, gdzie po wojnie władzom nie chciało się odbudowywać wg starej architektury powstawiano tzw. "komunistyczne plomby", do których zalicza się nawet część Ratusza, ulica Zamkowa, kamienice w rynku nad Bankiem PeKaO S.A.
Nie odbudowano jednej ze stron rynku i postawiono tam skwer (bo prościej).
Zostały zachowane jedynie kamienice, które nie zostały uszkodzone w czasie wojny.

Ja pamiętam Brzeg z lat 80-tych i 90-tych, gdzie nic się nie robiło, ratusz wiecznie był otoczony historycznymi rusztowaniami a wszystkie kamienice rozpadały się. W porównaniu z tamtym okresem teraz jest przynajmniej na czym zatrzymać oko, a renowacja jest zgodna z okresem przedwojennym a nie po mysli "dzikiego szalenstwa znanego brzeskiego architekta" :)

Z miłą chęcią obejrzałbym zbiór Twojej kolekcji przedwojennych widokówek Brzegu (i chyba nie tylko ja).
0 UP 0 DOWN
 
waldemar_n 



Wiek: 66
Dołączył: 07 Paź 2005

UP 454 / UP 1604



Wysłany: 2005-10-24, 15:09   Przedwojenne pocztówki

alferx napisal:

Z miłą chęcią obejrzałbym zbiór Twojej kolekcji przedwojennych widokówek Brzegu (i chyba nie tylko ja).



Niestety czas na opublikowanie moich zbiorow jest jeszcze za wczesny.

Ogladajac obrazy starego Brzegu nie mozemy zapomniec (jako ze dojrzelismy do Uni
europejskiej) o dorobku wielu generacji ludnosci brzeskiej sprzed 1945 niezaleznie
od tego czy ta ludnosc byla polska, niemiecka czy zydowska ( a propo czy kazdy wie, ze ten budynek na rogu skrzyzowania ul Jagielly i ul.Dlugiej to pozostalosci po synagodze zydowskiej ?).

Nie mozna zapomniec mimo dzialan komunistycznych, ze rowniez miedzy niemcami
byli rowniez "normalni" ludzie ktorzy tylko chcieli zyc i nic innego.

Jezeli ktos tego nie rozumie to moze nas wszystkich w Brzegu pod wrazeniem ostatnich
50 lat zdefiniowac jako czystych komunistow, a wiec wspolodpowiedzialnych
za zbrodnie na porzadnych patriotycznych polakach.

A teraz jezeli pomyslimy ze ci ludzie zyli okolo 10 generacji rodzinnych w Brzegu, to czym
jest nasza jedna generacja po wojnie ?
Tak wiem ze przed 1400 rokiem byly to tereny polskie itd to rozumiem.

Wojny i spory powstaja tylko wtedy kiedy wraca sie do przeszlosci.

Bez przeszlosci nie ma wojny !

Kiedy politycy chca zdobyc wladze zawsze wracaja do przeszlosci.

A wiec trzeba zrozumiec i zbratac sie z bylymi mieszkancami Brzegu.

Duzo ich i tak nie zostalo.

Duza czesc musiala wyjechac, np. do Goslar, duza czesc zginela na dworcu w Dreznie
podczas znanego ciezkiego bombardowania.


Kto z Brzegu posiada stare przedwojenne niemieckie pismo "Brieger Zeitung" ????
Chetnie odkupie

potasze@interia.pl

waldemar_n
0 UP 0 DOWN
 
Kaspersky 


Wiek: 36
Dołączył: 10 Cze 2005

UP 15 / UP 2


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-11-01, 11:51   

Nie bede dużo sie rozwodził na ten temat, bo wszystko zostało już powiedziane. Restaurowanie miasta zniszczonego podczas wojny już na samym początku zostało spartolone.

- tynki przysłoniły piękne niegdyś kamienice,
- większość naruszonych zdobień została usunięta, zamiast naprawiona,
- kostke bazaltową na chodnikach zastąpił bezmyślnie wylewany asfalt,
- taki sam zabieg nie ominął świetnych ulic, które niegdyś były wyłożone równiótką kostą (to jest jeszcze do przebolenia),
- pomniki, ozdobne portale, wszystko to poszło w niepamięc...

Nie zastanawiam się nad przyczyną takiego stanu rzeczy, ale najzwyczajniej w świecie stwierdzam fakty, surowę i odcięte od przyczyn.
0 UP 0 DOWN
 
jacek 


Wiek: 46
Dołączył: 31 Mar 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Wrocław/Brzeg

Wysłany: 2006-04-13, 11:40   

Być może to nie pocztówki, ale poniżej jest link do niemieckiej strony o naszej przecudnej mieścińce. Większość to historia i to w dodatku z perspektywy przyjaciół zza Odry. Jest tam wiele ciekawych zdjęć, mapek i mnóstwo opisów (niestetu w jakimś afrykańskim narzeczu - domnimywa mi się - bo nic a nic nie rozumiem).
Życzę owocnego przeszukiwania:

http://www.genealogienetz...dex.html#inhalt

[ Dodano: 13-04-06, 16:20 ]
Dawne pocztówki są w pewnej ilości na poniższej stronie (oczywiście niemieckiej):

http://www.vogel-soya.de/bilder/brieg.html

[ Dodano: 19-04-06, 11:38 ]
Jeżeli interesuje kogokolwiek więcej dawnych widoków miast, miasteczek, wsi itp oraz np. ich współczesne odpowiedniki, artykuły to proponuję zajrzeć na stronkę:

http://wroclaw.hydral.com.pl/

pełen profesjonalizm. Polecam.
0 UP 0 DOWN
 
Cyborg 


Wiek: 53
Dołączył: 10 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2006-08-26, 18:05   

A tu kilka starych fotografii z prywatnych pewnie zbiorów.
http://pages.zdnet.com/wassman/id29.html
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-01-11, 22:58   

Z tego co widzę, to temat starych pocztówek z Brzegu zdechł. A szkoda. Brzeg przed wojną był naprawdę pięknym miejscem do życia. Na pocztówkach widnieje napis 'Brieg, die schoene Gartenstadt'. Może warto kontynuować temat, aby wyczulić mieszkańców na to, w jakich warunkach mieszkają i jak to można zmienić. A tak a propos, czy ktoś ma widoki skrzyżowania ulic Mickiewicza (Gartenstrasse) i Ofiar Katynia (Neuhaeuserstrasse) sprzed wojny. To był bardzo ciekawy teren, który jakoś nie jest uwieczniony na pocztówkach.
Pozdr. 8)
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-11, 23:06   

Witaj Brieger,
Czy mógłbym Cię prosić o napisanie kilku słów sprostowania do moich komentarzy pocztówek, które otrzymałem na maila ;)
Myślę, że zainteresuje to pewnie forumowiczów.

Co do pytania:
Brieger napisał/a:
czy ktoś ma widoki skrzyżowania ulic Mickiewicza (Gartenstrasse) i Ofiar Katynia (Neuhaeuserstrasse) sprzed wojny. To był bardzo ciekawy teren, który jakoś nie jest uwieczniony na pocztówkach.
niestety nigdzie nie natknąłem się na taką fotkę.
Z tego co wiem to waldemar_n jest kolekcjonerem pocztówek (głównie Brzegu) może On ma coś w swojej kolekcji ;)
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-01-11, 23:55   

Nie ma sprawy już się biorę do roboty. Otóż:

wid.2:
Rynek - 1941 (szkoda, że nie odbudowali kamienicy, gdzie kiedyś się mieścił PeWeX) - Kamienica na rogu ul. Mlecznej i Dzierżonia stała do końca lat sześciedziesiątych. Została póżniej rozebrana i na jej miejscu zbudowano obecny budynek, w którym mieścił się PEWEX. To skrzyżowanie, zresztą, zostało wykorzystane przez J. Hassa jako plan do kilku scen w filmie z 1961 r. 'Rozstania'. Budynek ten można zobaczyć w albumie M i A Szypowskich, rok wydania 1969) pt. "Brzeg" zdj. nr. 62.

Wid. 4.

- (No z wyjątkiem Kościoła Św. Piotra i Pawła (dawniej Garnizonowym), ten budynek był obiektem sakralnym do połowy 16w. Póżniej służył jako arsenał. Przed II wojną mieścił się tam skład przeciwpożarowy (Feuerwehrdepot) - wtedy w Brzegu funkcjonowało coś na kształt ochotniczej straży pożarnej i ten budynek spełniał rolę czegoś w rodzaju 'remizy'. W czasie oblężenia 'Festung Brieg' między 21 stycznia a 6 lutego (krótkie oblężenie i krótka obrona), byli tam zakwaterowani volksturmiści (głównie panowie przed i po 60-ce), którzy nie odegrali znaczącej roli w walkach o Brzeg. Po wojnie były tam magazyny sklepu meblowego. Krótko przed zawaleniem się wieży, był to teren handlowy.

Gdyby były jakieś pytania służę pomocą. :wink:
Pozdr!!!
Ostatnio zmieniony przez Lotnik 2007-04-16, 12:14, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
slimak 
Rower to jest świat!



Wiek: 49
Dołączyła: 26 Cze 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-12, 17:06   

Ja znalazłam takie panoramy w swoich zdjęciach:





i Neuhauserstr. 54

0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-13, 11:54   

a ja mam parę zdjęć:





















Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-01-13, 12:37, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-13, 15:07   

W necie i na rynku jest mnóstwo widoczków Fryca i ratusza, Bismarka i Piastowkiej, natomiast to co pokazał Lotnik to same unikalne perełki. Moje uznanie Lotnik_Krzyś!

Przydałyby się podpisy. Jeśli się mylę, to prosze prostować, ale wydaje mi się:

1. Szkoła żandarmerii?? Nie mam pojęcia gdzie to jest.
2. Widok na Stare Koszary i Wyspę Srebrną
3. To ciężko sobie wyobrazić, można tylko próbować. Najprawdopodobniej jest to - jak wynika z napisu - placyk na końcu uliczki Wysokiej. Gdzieś w pobliżu Starych Koszar i dzisiejszego przedszkola.
4. Plac Bramy Wrocławskiej, widok z ul. Wrocławskiej, z lewej wylot ul. Oławskiej, widoczne budynki stoją w miejscu dzisiejszego skweru, za nimi był zamek, a widać za nimi też wieże kościoła Podwyższenia Krzyża Św. - jak pierwszy raz zobaczyłem, to nie wierzyłem że to tak wygladało przed wojną.
5. Reklama browaru, istniejącego do dziś przy Ofiar Katynia. A hotel do dzisiejszy sklep Bidera, na rogu Długiej i Staromiejskiej (tu był kiedyś bar mleczny, pamiętacie? )
6. Pomnik cesarza Wilhelma. Widoczek chyba malowany, więc może trochę perspektywa skrzywiona. Pomnik stał na skraju placu Nad Odrą, na skwerku za dzisiejszym pomniczkiem harcmistrza Muchy. Z prawej widać wylot na most. Na pierwszym planie cień budynku, rozebranego w latach 50., czy 60.
7. Biurowiec rzeźni na wyspie, przy ulicy Wał Śluzowy. Rzeźnia funcjonowała jeszcze do lat 90.
8. Pomnik Germani - poświęcony brzeżanom poległym w wojnie prusko-francuskiej. Dziś tam stoi pomnik Hydraulika.
9. Widoczki raczej pospolite, ale uwagę zwraca rysunek 3 od końca. Widać tam na pierwszym planie, na środku ujście kanału do Odry. Dziś ten kanał już nieistnieje, po części zasypany, po części zamulony. Był to pierwszy kanał Odry na terenie miasta, potem przedłużony dalej na zachód.
10. Plac apelowy w Czerwonych Koszarach
11. Zdjęcie lotnicze Brzegu, wykonane przez samolot szpiegowski RAFu. Serie tych zdjęć brytyjczycy wykonywali 15 IX 1944 oraz 7 i 20 II 1945 r. To jest chyba z 15 IX 1944.
12. A to chyba jedno z gospodarstw na Brygidki czyli w Brzeskiej Wsi, ale to tylko chyba.

Fajna lekcja historii miasta, którego juz nie można zobaczyć.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-13, 15:38   

Panie Brzeski wsio sie zgadza ale gdzie był budynek żandarmerii to nie mam pojęcia, może jest to któryś z budynków na czerwonych koszarach bo tam kiedyś mieściły się pruskie koszary.... trzeba by sięzastanowić gdzie znajduje siępodobna brama wjazdowa na brukowanej ulicy....nie wiem które zdjęcie przedstawia front budynku czy to pierwsze czy też to poniżej, i czy to ten sam budynek?

[ Dodano: 2007-01-13, 16:31 ]
i jeszcze parę, pochodzących ze strony niemieckiej, zdjęć. pewnie to nic nowego ale miło jest zgromadzićw jednym miejscu większość zdjęć niż przeczesywać neta w ich poszukiwaniu :)

miejski osrodek sportu i rekreacji czyli basen odkryty



stadion:



pomnik "pijącej dziewczyny"



przybudówka do kościoł św. PiP ( tu mieszkalem) kiedyś jako magazyn tzn. spichlerz



damska szkola srednia czyli dzisiejszy ekonomik/1 lo



to jest naprzeciwko Ambrozji



tu jest panorama brzegu ( zdjecie zaczerpniete z wiadomosci olawskich do ktorych link również znajduje sie na forum :) )



most na odrze (stary most) obecny w dalszym planie budynek zapewne nie istnieje a obecnie jest tam skwer



dworzec pkp



budynek poczty



drukarnia



garbarnia



stare koszary z placem do cwiczen ( zdjecie zrobione od strony garaży - obecnie sa tam garaże oraz schrony )



tutaj gazeta lub ogłoszenie dokladnienie wiem co to jest ale sadzac po dacie wydania 20.01.1945 to pewnie info w sprawie ewakuacji w głąb rzeszy



teatr czyli dzisejszy bck



poszukam jeszcze bo kiedys mialem mnostwo tego na kompie i jak znajde napewno dodam....i mam pytanie czy zbierał ktoś kiedyś artykuły Pana Dr Nietzche ( nie wiem czy dobrze napisalem za co bardzo przepraszam ) ukazujace sie na łamach suflera a dotyczące dawnych dziejów Brzegu
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-01-13, 17:34   

mi udało się dorwać taką pocztówkę z neta :



Jednostka Wojskowa z tradycjami ;)
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: pocztowki, przedwojenne


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu