Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Historia jednostek wojskowych w Brzegu
Autor Wiadomość
Partyzant 



Wiek: 44
Dołączył: 24 Lut 2007

UP 2 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-07-01, 20:55   

Ostatnio znalazłem ciekawe info, a mianowicie o : Georg Goschzik kapitan U-2348
http://www.u-boot.org/oficerowie/g/ i tu http://www.u-boot.org/uboot/u-2348/ ot ciekawostka :D
Ostatnio zmieniony przez Partyzant 2007-07-01, 20:55, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
mariuszk-ce 

Wiek: 45
Dołączył: 29 Cze 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-07-11, 13:30   

Sorry że tak późno odpowiadam, ale byłem na urlopie. Do rzeczy, pradziadek na pewno zmarł w brzegu, ponieważ akt zgonu został odtworzony w Tychach wraz z adnotacją iż zgon zgłosili żołnierze 157 pułku. Jeżeli chodzi o kwestię na jakim froncie walczył, tego nie wiem, ale wydaje mi się że zginął w Brzegu w walce z Powstańcami a nie na froncie. Co do parku Peppela czy są tam może jakieś nazwiska żołnierzy ? Z tego co mówił mi mój teść podobno jeszcze w 1993 roku miał informację iż są groby czy też tablica z nazwiskami żołnierzy niemieckich. Za wszelkie info z góry dzięki. Pzdr

Mariusz
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2007-07-20, 14:23   

Lech napisał/a:

Czy Masz informację, gdzie zginął? Byłaby to cenna wiadomość mówiąca na jakich frontach walczyli żołnierze z Brzegu.

Poniższe informacje pochodzą również z pracy Wernera Irrganga „Nowożytna historia Brzegu 1740 – 1980”.

Popłudniem 31. Lipca 1914 roku na hasło „nadciągające niebezpieczeństwo wojny“ I. Batalion
i kompania karabinów maszynowych 157. pułku piechoty wyruszyły do przydzielonego rejonu koncentracji w okolicach Kluczborka w celu ochrony granicy. Początkowo wskazywało to na zamiar wysłania pułku na front wschodni, do czego jednak nie doszło. 7. Sierpnia II. batalion, a nazajutrz reszta 78. brygady piechoty wyruszyły na front zachodni. Kolumny marszowe były uroczyście odprowadzane na dworzec i tam żegnane (sceny znane ze Szwejka – w sierpniu 1914 roku w Niemczech panowała wielka euforia wojenna i wszyscy optymistycznie zakładali, że na święta będzie już po wszystkim). 78. brygada piechoty pod dowództwem generała majora Volbrechta wchodziła w skład 12. dywizji piechoty, dowodzonej przez generała lejtnanta Chales de Beaulieu, będącej z kolei częścią dowodzonego przez generała piechoty von Pritzelwitza VI. korpusu armijnego, wchodzącego w skład IV. armii pod dowództwem generała pułkownika Albrechta Wirtemberskiego. Zgodnie z planem Schlieffena armia ta miała wkroczyć do Francji przez Luksemburg i Belgię południowowschodnią. Po ciężkich walkach w Ardenach 22. i 23. Sierpnia 1914 roku IV. armia przełamała front na granicy belgijsko-francuskiej. 157. pp przeszedł swój chrzest bojowy w okolicach Rossignol, ponosząc znaczne straty w zabitych – 18 oficerów, 163 podoficerów i szeregowców oraz rannych – odpowiednio 21
i 379. W roku 1915 brzeski pułk walczył w rejonie Arras oraz brał udział w zdobywaniu bronionych prze Anglików wzgórz Loretto. W lipcu 1915 roku sztandary pułkowe – nieprzydatne w wojnie pozycyjnej – zostały uroczyście przekazane do komendantury w Lille,
a stamtąd do Wrocławia. 26. Sierpnia 1915 Anglicy przypuścili morderczy atak gazowy, któremu towarzyszył celny ostrzał artyleryjski. Atak ów odparto z wielkim trudem.
Z powodu znacznych strat stan osobowy pułku musiał być stale uzupełniany. W maju 1916 roku jeden z ostatnich oficerów z czasów pokoju – major Guhr został odkomenderowany do Turcji w celu objęcia dowództwa dywizji .
Po ciężkich walkach z Anglikami pod Ypern 1. Czerwca 1916 roku i utracie 50 zabitych pułk został przeniesiony wraz
z całą 117. Brygadą nad Sommę, gdzie Francuzi i Anglicy skoncentrowali 50 dywizji, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Po trwającym kilka dni huraganowym ogniu nieprzyjacielowi udało się osiągnąć zaledwie nieznaczny sukces terenowy, jednakże nie doszło do przełomu. Straty brzeskiego pułku w zabitych, rannych i zaginionych wyniosły 17 oficerów oraz 1253 podoficerów i szeregowców.

Po okresie wypoczynku i uzupełnieniu stanu 117. brygada, a wraz z nią 157. pp przeniesione zostały na wschodni teatr wojenny, gdzie poszczególne bataliony wzięły udział w walkach w Karpatach wschodnich – na Huculszczyźnie, m.in.
w rejonie Wielkiego i Małego Kukula w paśmie Czarnohory. 22. września w Braszowie w Siedmiogrodzie cesarz Wilhelm II udekorował 2 członków pułku Krzyżem Żelaznym II klasy.

Jesienią 1917 roku po zwycięskiej ofensywie i przełamaniu frontu w górnych Włoszech 117. dywizja piechoty, walcząca w drugim rzucie, zajęła pozycje nad rzeką Piawą. W tym czasie szef sztabu armii austrowęgierskiej generał piechoty Arz von Straussenburg został - osobiście przez cesarza Wilhelma II- mianowany honorowym szefem pułku.

Wiosną 1918 roku 157. pp był znów na froncie zachodnim – w zachodniej Flandrii (Belgia), gdzie przyszlo mu powtórnie walczyć z Anglikami, biorąc m.in. udział w natarciu na wzgórza Sebato i zdobyciu linii okopów w rejonie wzgórza Kemmelberg, ponosząc znaczne straty w zabitych, rannych i zaginionych (33 oficerów, 16 podoficerów i 976 szeregowców). Wkrótce potem, podczas wypoczynku przed kolejnymi walkami w rejonie Ypern (to właśnie temu miastu swą nazwę zawdzięcza iperyt, lub inaczej gaz musztardowy), pułk ucierpiał wskutek ataku gazowego (ostrzał artyleryjski granatami wypełnionymi bojowymi środkami trującymi).

8. sierpnia pułk brał udział w bitwie pancernej pod Amiens, w której II. Batalion został zdziesiątkowany i wskutek tego rozwiązany. Stan pułku wynosił 1. sierpnia 1600 ludzi, 11. sierpnia już tylko 440, zaś pod koniec miesiąca 300. Pod koniec września po odparciu amerykańskiej ofensywy na zachód od rzeki Maas rozpoczął się odwrót. 1. października III. Batalion liczył 170 ludzi.

Zaraz po zawarciu zawieszenia broni 11. listopada 1918 roku rozpoczęło się wycofywanie oddziałów z Francji i Belgii.
157. pp, a raczej to, co z niego pozostało – 23 oficerów oraz 279 podoficerów i szeregowców (niespełna batalion), został odtransportowany koleją do Wrocławia, a stamtąd na Górny Śląsk, gdzie do lutego 1920 wchodził w skład tzw. Grenzschutzu (ochrony pogranicza), w związku z napiętą sytuacją w regionie (powstania śląskie).
Ostatnio zmieniony przez Dziedzic_Pruski 2007-07-20, 15:04, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 1 DOWN
 
Lech 


Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2007

UP 0 / UP 1


Skąd: Legnica

Wysłany: 2007-08-31, 19:49   

Partyzant napisał/a:
Ostatnio znalazłem ciekawe info, a mianowicie o : Georg Goschzik kapitan U-2348

Historia tego U-2348 (klasy XXIII) jest krótka. Zwodowany został 4.XII.1944r. w Hamburgu a poddał się w Stavangerze w Norwegii 23.V.1945r. i wyglądał tak:

0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2007-09-30, 12:57   

0 UP 0 DOWN
 
harry72 



Wiek: 51
Dołączył: 04 Lut 2007

UP 5 / UP 0



Wysłany: 2007-10-12, 15:23   

Niedawno trafił w moje ręce nieśmiertelnik z I WŚ, który należał do:
Fritz Gierth
Brieg Oppelnerstrasse 17
ur. 8. 1. 1895r.
1. Ers. Btl. J. R. 79 4 K
Nr 50
czyli służył w 4 Kompanii 1 Zapasowego Batalionu 79 Pułku Piechoty.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2007-12-09, 16:39   

Poniższą kartę pocztową znalazłem ostatnio an Allegro.

Karta poczty polowej,
stempel SB (Soldatenbrief – list żołnierski – rodzaj przesyłki)
batalion zapasowy pułku piechoty
stempel pocztowy 12.11.14 9-10 (zapewne chodzi o godzinę)
Brzeg okręg Wrocław
Brzeg, dnia 11.11.14

Pani Rozalia Bartoschek
Zaborze, Plac Koksowy (dzielnica Zabrza; żołnierze brzeskiego pułku byli przeważnie Górnoślązakami)
Kronprizenstr. 28

Kochana mamo!

Przesyłam fotografię, na której są wszyscy z naszej izby. Drugą chcę wysłać Annie, ale zapomniałem jej adresu i proszę o przesłanie go wkrótce. Pozdrowienia od Teofila Muszkietera Bartoschka.

Tekst w pokrywający nadruk fotografa jest niestety nieczytelny.

Nadruk na karcie:
Curt Gräger, fotograf, posiadacz cesarsko-królewskich, królewskich i książęcych zezwoleń, Brzeg okręg Wrocław, Rynek 25, numer telefonu 16.
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2008-01-07, 21:07   

Czy ma ktoś może jakieś informacje dotyczące generała von Falkenhausena? Chciałbym wiedzieć, czy odgrywał on jakąś rolę w brzeskiej 'wojskowości'. Tak się składa, że dość długo mieszkałem w willi, która do 1910 roku należała do tego oficera. Wiem tylko tyle, że gen. von Falkenhausen sprzedał tę willę bogatemu kupcowi E. Koppe.
Ostatnio zmieniony przez Brieger 2008-01-07, 21:08, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2008-01-12, 23:41   

Jak dotąd moje poszukiwania w internecie nie przyniosły niestety rezulatów. Znalazłem wprawdzie dwóch znanych generałów o tym nazwisku, ale nie widzę w ich przypadku żadnego powiązania z Brzegiem. Z drugiej strony nie znalazłem w brzeskich materiałach żadnej wzmianki tego nazwiska. Czy można prosić o jakieś dodatkowe wskazówki – n.p. imię lub źródło informacji. Domyślam się, że chodzi o willę przy dzisiejszej ulicy Ofiar Katynia (kupiec Adalbert Koppe lub bankier Ernst Koppe).
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2008-01-13, 09:34   

Dokładnie tak. Z tego co się orientowałem, może chodzić o gen. Aleksandra von Falkenhausena. W 1910 roku został attache wojskowym przy ambasadzie Niemiec w Tokio. Jeżeli to o niego chodzi, to jest dość ciekawa postać. W latach 30-tych był komendantem szkoły wojskowej w Dreznie, w czasie II wojny światowej, pełnił funkcję zarządcy wojskowego w Belgii, zamieszany w zamach na Hitlera z 20 lipca 1944. Po wojnie skazany za deportacje żydów z Belgii. W połowie lat 50-tych zwolniony. Dokonał żywota w NRF (Niemiecka Republika Federalna - oficjalna nazwa tego Niemiec Zachodnich w latach 60-tych) bodajże w 1966.
0 UP 0 DOWN
 
Lech 


Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2007

UP 0 / UP 1


Skąd: Legnica

Wysłany: 2008-01-13, 12:21   

Brieger napisał/a:
Dokładnie tak. Z tego co się orientowałem, może chodzić o gen. Aleksandra von Falkenhausena

Faktycznie, jest to dość ciekawa postać. Znalazłem w necie trochę informacji, które mogą zaciekawić forumowiczów (Brieger pewnie znalazł te informacje wcześniej), ale nie znalazłem żadnych wiadomości, że Falkenhausen miał coś w Brzegu :(

cyt.:
"Alexander von Falkenhausen
(1878-1966), generał, urodził sie 29 pazdziernika 1878 r. w Blumenthal.
Niemiecki oficer w okresie miedzywojennym był doradca Czang Kai-szeka. W 1940 r. po zajeciu przez
wojska niemieckie Belgii I Francji, objał stanowisko gubernatora wojskowego zdobytych terenów, które
sprawował do czerwca 1944 r.. po wykryciu przez słu.be bezpieczenstwa SD jego powiazan ze
spiskowcami, którzy przygotowali zamach na Hitlera, został aresztowany i zesłany do obozu
koncentracyjnego w Dachau.
W 1951 r. skazany przez sad w Belgii na 12 lat cie.kich robót za wydanie rozkazu rozstrzelania
zakładników i wysyłanie —ydów do obozu w Dachau, szybko wyszedł na wolnosc po ujawnieniu, .e
uratował wielu obywateli Belgii przed represjami ze strony SS.
Zmarł 31 lipca 1966 r. w Nassau koło Lahn.
- Odznaczenia:
KRZY— NIEMIECKI W SREBRZE - 20.04.1943 r.,
POUR LE MERITE - 7.05.1918 r. Literatura:
- Bogusław Wołoszanski - "Encyklopedia II wojny swiatowej" - Wydawnictwo Amber. Przygotował:
Lütjens"

cyt.:
"W roku 1941 nastąpiła seria zamachów na Wehrmacht we Francji, Belgii, Holandii, Danii i Norwegii. Tylko we Francji członkowie organizacji wojskowej "Wolni Strzelcy i Partyzanci Francuscy" (Francs-Tireurs et Partisans Français), będącej zbrojnym ramieniem "Frontu Narodowego" (Front National), dokonali do końca 1941 r. 107 aktów sabotażowych i 41 wykolejeń pociągów. Niemcy odpowiedzieli represjami. Na mocy rozkazu gen. Otto von Stüpnagla z 22 sierpnia 1941 r. wszyscy Francuzi przebywający wówczas w więzieniach zostali uznani za zakładników. "W razie jakiegoś nowego incydentu – czytamy w rozkazie – rozstrzelać pewną liczbę tych zakładników; liczba rozstrzelanych powinna odpowiadać rozmiarom zamachu..."38
Podobny terror stosowali w tym czasie: w okupowanej Belgii gen. Aleksander von Falkenhausen, w Norwegii – gen. von Falkenhorst oraz w Holandii – gauleiter Arthur Seyss-Inquart39."
Ostatnio zmieniony przez alferx 2008-01-13, 12:54, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Partyzant 



Wiek: 44
Dołączył: 24 Lut 2007

UP 2 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-01-14, 19:31   

swojego czasu w Brzegu wykopywaliśmy takie pagoniki generalskie:) ciekawe czyje?????
0 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2008-01-18, 21:47   

Jedyna informacja, jaką dysponuję o oficerze nazwisku Falkenhausen związanym z Brzegiem, dotyczy SA-Oberführera Hansa-Joachima Freiherr von Falkenhausen,
urodzonego w Brzegu 5. 10. 1897 r. Zginął jako ofiara tzw. "nocy długich noży" 2. 7. 1934 r. w Berlinie-Lichterfelde. Niestety nie wiem, kto był jego ojcem i w jaki sposób rodzina ta była powiązana z Brzegiem.
Prawdopodobnie jego bliskim krewnym był Mortimer Ernst Georg Alexander Freiherr von Falkenhausen, ur. 17. 2. 1892 r. w Brzegu, zm. 3. 12. 1949 r. w Hamburgu.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2008-04-05, 22:32   8. pułk jazdy Reichswehry

Pokaz z okazji turnieju jeździeckiego – po dwóch jeźdźców w mundurach pułków starej armii, których tradycje kultywował pułk brzeski – od lewej 7., 8. i 15. pułk dragonów, 1. i 2. pułk ułanów, 11. pułk strzelców konnych.

Manewry – forsowanie Odry.

Konrad Freiherr von Wangenheim z 8. pułku jazdy– złoty medalista olimpijski z Berlina (mimo złamanego obojczyka). Zmarł w niewoli w Stalingradzie w roku 1953.
0 UP 1 DOWN
 
Lech 


Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2007

UP 0 / UP 1


Skąd: Legnica

Wysłany: 2008-04-06, 11:30   

Konrad Freiherr von Wangenheim, członek niemieckiej reprezentacji w Vielseitigkeitsprüfung (po naszemu: WKKW - Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). Zdaje się, że uszkodził sobie obojczyk podczas rozgrywanych konkurencji skoków.

Medel olimpijski dostał z rąk Hitlera i Friedricha OttoTeodora Lewalda, przewodniczącego komitetu organizacyjnego Igrzysk w Berlinie 1936r.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, historia, jednostek, wojskowych


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu