Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Brzeskie biblioteki
Autor Wiadomość
agaciau 


Wiek: 39
Dołączyła: 22 Kwi 2007

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg / Wrocław

Wysłany: 2007-06-07, 12:43   Brzeskie biblioteki

Wypowiedzmy się na temat bibliotek, znajdujących się w naszym mieście. Dla tych, którzy nie wiedzą, jest ich u nas całkiem sporo:

1. Miejska Biblioteka Publiczna, biblioteka centralna, ul. Jana Pawła II 5 (dział dziecięcy, popularnonaukowy, czytelnia, czyt. internetowa, wypożyczalnia audiobooków);

2. MBP, literatura piękna, ul. JP II 2;

3. MBP, filia nr 1, ul. Zamkowa 6;

4. MBP, filia nr 5, ul. Krótka 2 (obok kafejki int. 3vnet);

5. MBP, filia nr 7, ul. Mossora 1 (w szpitalu);

6. MBP, filia nr 8, ul. 1 Maja (bud. II LO);

7. MBP, filia nr 9, ul. Zamkowa 6 (dział dziecięcy);

8. Biblioteka Pedagogiczna, ul. Ofiar Katynia;

9. Bibl. Garnizonowa;

10. bibl. szkolne.

Uwielbiam biblioteki, najchętniej w ogóle bym z nich nie wychodziła :lol:
Bywam we wszystkich (z wyjątkiem filii nr 7 i 9), jednak najmniej lubię filię nr 8 ze względu na urzędujące w niej wyjątkowo niemiłe bibliotekarki. Rzadko bywam w filii nr 5, a to dlatego, że mi nie po drodze.
Od około roku da się zauważyć znaczący ( :!: ) wzrost liczby nowości w stosunku do lat wcześniejszych, z czego jestem niezmiernie zadowolona. Arcyciekawe książki odkryłam niedawno w Bibl. Garnizonowej, polecam!
Aha, gdyby ktoś był zainteresowany, to mogę podać godziny otwarcia poszczególnych bibliotek oraz nry telefonów do tychże 8)
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-15, 23:31   

agaciau napisał/a:
Aha, gdyby ktoś był zainteresowany, to mogę podać godziny otwarcia poszczególnych bibliotek oraz nry telefonów do tychże


No myślę, że w takim przypadku moglibyśmy wzbogacić nasz informator miejski, więc zachęcam do opracowania bardziej szczegółowych informacji !
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-16, 00:24   

A korzystając z tego, że temat już się pojawił chciałbym zapytać: czy fakt istnienia Biblioteki Miejskiej w tylu miejscach to wada czy zaleta?
Co sadzicie o pomyśle zebrania wszystkich tych bibliotek w jednym, obszernym budynku, dodaniu biblioteki multimedialnej i oddziału Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Nazywać by się to miało Książnica Miejska. Wg moich informacji takie rozproszenie zbiorów w Brzegu to wada. Ale nie jestem do końca przekonany...
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2007-06-16, 10:54   

Szczerze i wada i zaleta. Można gdybać. Proponuję więc wypisywać wady i zalety.


Zalety:

- Wszystko w jednym miejscu
- mniejsze koszty utrzymania placówki
- większe możliwości techniczne


Wady:

- Jeden obiekt, jedno miejsce i odległość do biblioteki przez to zwiększy się dla większości
- Jeden obiekt, duży tłum co nie pasuje do bibliotek
- starsze osoby raczej nie będą przychodzić z racji odległości jak i wielkości



W Kędzierzynie Koźlu ( dużo większym terytorialnie ) biblioteki są porozrzucane po mieście, jest ich tam bodajże 11 (mogę się mylić +-2 ). Byłem we wszystkich ( z racji tego że robię tam przeglądy gaśnic ), i napiszę jak tam rozwiązano biblioteki.

Jest jedna duża główna biblioteka w Rynku w Koźlu, 4 piętra, na parterze jest wielka czytelnia gdzie są czasopisma i stanowiska multimedialne ( z czego naliczyłem razem 15 ), piętro wyżej jest wypożyczalnia książek i(też olbrzymia rozmiarami ), 2 piętro zajmują 2 sale w których biblioteka organizuje różnego rodzaju atrakcje ( wieczorki z Miodkiem czy innymi ludźmi ) I na samej górze jest administracja.


W tych mniejszych bibliotekach są minimum 2 stanowiska komputerowe i wypożyczalnia książek oraz czytelnie czasopism.


Rozpisałem się na temat Kędzierzyna ale muszę przyznać że mają tam świetną organizację.
0 UP 0 DOWN
 
skalpel 



Wiek: 37
Dołączył: 20 Maj 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Wrocław / Brzeg

Wysłany: 2007-06-16, 11:00   

to byłoby dosyć wygodne mieć wszystkie książki w jednym miejscu, ale ma też pewne wady ;)

oprócz tego co napisał wyżej yasiu, trzeba by znaleźć gdzieś taki duży budynek, co może być pewnym problemem ;)

no i jakby był pożar w tej bibliotece, to wtedy Brzeg traci wszystkie książki, a nie tylko część ziorów :evil:
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-16, 12:53   

skalpel napisał/a:
no i jakby był pożar w tej bibliotece, to wtedy Brzeg traci wszystkie książki, a nie tylko część ziorów


Hmm no ja myślę, że w takim miejscu o którym pisze Bartek, można by postawić na multimedialność. Np. we wrocławskiej bibliotece uniwersyteckiej można wyszukać w komputerze interesującą nas pozycje, ale jej znalezienie nie jest jednoznaczne z tym, że jest dostępna na miejscu.. bo może być przykładowo dostępna w jakimś wydziale chemicznym, albo gdzie jeszcze.

Przy okazji tworzenia takiej głównej biblioteki - należałoby przede wszystkim właśnie zadbać o tę multimedialną stronę, dzięki której można by szybko sprawdzić czy w Brzegu znajdziemy interesująca nas pozycje, ponadto stworzyć możliwość zamawiania książki przez internet. Reasumując powstanie takiej głównej biblioteki nie musi oznaczać likwidacje mniejszych punktów ..a przynajmniej ja byłbym za takim rozwiązaniem.
0 UP 0 DOWN
 
Włóczykij 
Indianer



Wiek: 35
Dołączył: 09 Lis 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: z mnogości ech...

Wysłany: 2007-06-16, 13:27   

Marudzicie, porozrzucane biblioteki są jak najbardziej trafne. Po co to zacierać klimat takich miejsc jakimiś komputerami i innymi bzdetami. Każdy chyba potrafi szukać poprzez autora, czy tytuł danej książki, a jak nie to polecam bibliotekę na JP II - literatura piękna, gdzie wszystkie bibliotekarki bez zająknięcia powiedzą czy dana pozycja jest, czy też nie w mgnieniu oka. Dajmy sobie spokój unowocześnianiu bibliotek, nie ma nic przyjemniejszego jak wziąć książkę w dłoń, usadowić się na dywanie albo przenieść się w jakieś 'zielone' miejsce i oddawać się przyjemności czytania.
0 UP 0 DOWN
 
aghta 



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 41
Dołączyła: 01 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-16, 15:22   

Zgadam się z Włóczykijem, małe przytulne biblioteki stracą w ten sposób swój klimat. Ja uwielbiam chodzić między półkami i wybierać książki, które rzucą mi się w oczy albo zainteresuje mnie recenzja z okładki.
Nie chcę grzebać w komputerze w bazie danych pozycji, które mam czytać dla przyjemności.
Mam wrażenie, że nasze miasto jest za małe na oddział np. Biblioteki Wojewódzkiej, a poza tym, przy każdej szkole jest biblioteka, a jeśli ktoś potrzebuję czegoś, czego nie ma w danej bibliotece, zawsze może wybrać się na spacerek do innych:P.
Ostatnio zmieniony przez aghta 2007-06-16, 15:23, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
skalpel 



Wiek: 37
Dołączył: 20 Maj 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Wrocław / Brzeg

Wysłany: 2007-06-16, 18:09   

Ale tu nie chodzi o to, żeby zabronić chodzenia między regałami i grzebania miezy książkami, tyle że można by stworzyć katalog wszystkich książek w mieście i udostępnić w internecie. A przy tym możnaby stworzyć jedną taką "komputerową" kartę biblioteczną, co byłoby wygodniejsze niż zapisywanie się w każdej z bibliotek osobno ;)

Wbrew pozorom nie każdy ma chęć, żeby chodzić po wszystkich bilbiotekach w poszukiwaniu tej jednej książki ;) Zwłaszcza kiedy szuka się pozycji rzadkiej [Już kilka razy mi się zdarzyło, że przeszedłem kilka bibliotek w poszukiwaniu jednej książki i w żadnej jej nie znalazłem :/ Straciłem kilka godzin na coś, co mogłoby mi zająć kilka minut ;) ]
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-16, 18:51   

Cytat:
Hmm no ja myślę, że w takim miejscu o którym pisze Bartek, można by postawić na multimedialność. Np. we wrocławskiej bibliotece uniwersyteckiej można wyszukać w komputerze interesującą nas pozycje, ale jej znalezienie nie jest jednoznaczne z tym, że jest dostępna na miejscu.. bo może być przykładowo dostępna w jakimś wydziale chemicznym, albo gdzie jeszcze.

To w Brzegu i tak nas czeka. Ja podam lepszy przykład, a mianowicie Biblioteki Politechniki Wrocławskiej można obejrzeć TUTAJ.
Ale nie o to chodziło mi bo to można zrobić i bez zmiany budynku.
0 UP 0 DOWN
 
mystery 



Wiek: 41
Dołączyła: 13 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-16, 21:52   

Ale czy w Brzegu jest aż taka koniecznośc wybudowania "Książnicy"? Szczególnie że takie miejaca powstają przy wyższych uczelniach w dużych metropoliach, gdzie jest duże zapotrzebowanie. Nie wiem jak ta nasza brzeska szkołą wyższa radzi sobie z ksiażkami dla swoich studentów, ale chyba uczniowe gimnazjum i szkół średnich nie mają aż takich problemów z dostępem do bibliotek.
I jesli chodzi o techniczną stronę,gdzie mozna by było umieścic taką zebraną bibliotekę?
Chociaz dobrym pomysłem jest umieszczenie katalogu internetowego książek z wszystkich biblotek.
0 UP 0 DOWN
 
Włóczykij 
Indianer



Wiek: 35
Dołączył: 09 Lis 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: z mnogości ech...

Wysłany: 2007-06-16, 22:24   

zdecydowanie Brzeg nie potrzebuje takiej inwestycji, istnieją sprawy, które znacznie szybciej należy rozpatrywać...jeśli chodzi o książki dla licealistów, to nie ma żadnego problemu z otrzymaniem ich w bibliotekach miejskich. Zresztą biblioteki szkolne są bogato zaopatrzone w lektury kanonu programowego... :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-16, 23:25   

Włóczykij napisał/a:
Marudzicie, porozrzucane biblioteki są jak najbardziej trafne.

Włóczykij napisał/a:
zdecydowanie Brzeg nie potrzebuje takiej inwestycji,

Są to uwagi które trzeba wziąć pod uwagę ;)
Z tym, że pomysł nie jest mój!
Po prostu taki pomysł się pojawił w strategii nad którą pracował zespół w którym jestem. Podejrzewam, że pomysł pochodzi od kierownictwa MBP choć nie wiem bo nie zapytałem, ale jest to mniej ważne. Najważniejsze, że takie "rozczłonkowanie" bibliotek było ujęte jako wada. Szczerze powiem, że też uważam, że ma to więcej plusów niż minusów bo każdy ma bliżej :)
Ale nadal czekam na uwagi! Może teraz jakieś "za" tym pomysłem?
0 UP 0 DOWN
 
skalpel 



Wiek: 37
Dołączył: 20 Maj 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Wrocław / Brzeg

Wysłany: 2007-06-17, 11:19   

mystery napisał/a:
chyba uczniowe gimnazjum i szkół średnich nie mają aż takich problemów z dostępem do bibliotek.


Jeszcze jak chodziłem do liceum, to zdarzało się, że dana lektura była wypożyczona we wszystkich bibliotekach ;P Oczywiście zdarzało się tak tylko raz czy dwa razy w roku, ale jednak ;-)

mystery napisał/a:
Chociaz dobrym pomysłem jest umieszczenie katalogu internetowego książek z wszystkich biblotek.


O! To było by już bardzo wiele ;-) Pomysł świetny i w sumie chyba niezbyt kosztowny ;-)

Bartek T. napisał/a:
Szczerze powiem, że też uważam, że ma to więcej plusów niż minusów bo każdy ma bliżej


Hm... To zależy jak spojrzeć ;-) Bo jeżeli chodzi o budynek, to rzeczywiście tak każdy będzie miał bliżej ;-) Ale jeżeli chodzi o konkretną książkę to nie zawsze ;-) Może się przecież zdarzyć, że w tej najbliższej bibliotece nie ma pozycji, której szukamy i musimy iść do biblioteki na drugim końcu miasta ;-)

No i Brzeg nie jest w końcu aż tak dużym miastem, a do biblioteki nie trzeba zaglądać codziennie. A gdyby taką jedną, wielką, bibliotekę utworzyć w centrum miasta (np. na Jana Pawła ) to wątpię czy ktoś by narzekał, że jest mu daleko :P

Bartek T. napisał/a:
Ale nadal czekam na uwagi! Może teraz jakieś "za" tym pomysłem?


Przede wszystkim wygoda, bo nie trzeba się zapisywać do kilku bibliotek, a do tego od razy wiadomo czy dana książka jest w Brzegu dostępna czy nie.

Do tego mniejsze koszty utrzymania. Trzeba 'dbać' tylko o jeden budynek. Tyle, że taka zmiana wiązałaby się pewnie z redukcją etatów, na co panie bibliotekarki z pewnością by się nie zgodziły.

Nie wiem na jakich zasadach biblioteki otrzymują dotację z budżetu, ale jedna wielka biblioteka ma większą 'siłę przebicia', w walce o pieniądze, niż kilka mniejszych ;-) A więcej pieniędzy = więcej książek ;-)


Ogólnie to na razie ten pomysł wydaje mi się nieco nierealny :roll:

Ale zrobić komputerową bazę książek w bibliotekach, to już chyba nic wielkiego.

Ah... A gdyby to był taki system, że można sprawdzić nie tylko, w której bibliotece dana książka jest, ale też czy jest wypożyczona, kiedy jest termin zwrotu itp. Ah, się rozmarzyłem :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Indra 


Wiek: 35
Dołączyła: 22 Lut 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Bg

Wysłany: 2007-06-17, 12:32   

skalpel napisał/a:
Do tego mniejsze koszty utrzymania. Trzeba 'dbać' tylko o jeden budynek.
Z drugiej strony taka inwestycja jest również kosztowna, a te pieniążki można przeznaczyć na zakup nowych książek :-P Poza tym redukcja etatów, o których wspomniał skalpel - moim zdaniem - jest dużym minusem :P

Jednak wydaje mi się, że komputerowa baza danych to całkiem niezły pomysł :)

Włóczykij napisał/a:
porozrzucane biblioteki są jak najbardziej trafne.
aghta napisał/a:
małe przytulne biblioteki stracą w ten sposób swój klimat
I ja się pod tym podpisuję ;)
Ostatnio zmieniony przez Indra 2007-06-17, 12:39, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: biblioteki, brzeskie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu