Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Informacja o zbiórce przeterminowanych leków
Autor Wiadomość
Rzecznik UM Brzeg 

Wiek: 51
Dołączył: 08 Maj 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-05-30, 11:48   Informacja o zbiórce przeterminowanych leków

Szanowni Brzeżanie
Informuję iż od połowy czerwca bieżącego roku na terenie miasta rozpocznie się zbiórka przeterminowanych i niewykorzystanych leków.
Celem akcji jest wyeliminowanie ze strumienia odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, odpadów niebezpiecznych jakimi są przeterminowane leki, wymagają one bowiem innych sposobów utylizacji niż odpady komunalne. Dodatkowo, selektywna zbiórka oraz prawidłowe unieszkodliwianie farmaceutyków prowadzi do spadku toksyczność składowanych odpadów komunalnych, co w znacznym stopniu przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.
W ramach akcji, zbędne leki będzie można nieodpłatnie wrzucać do specjalnie oznakowanych pojemników ustawionych w następujących aptekach:
-Apteka DGA9 (w DT Kaufland), ul. Łokietka 24A
-Apteka Południowa, ul. Brzechwy 3
-Apteka „Pod Arkadami”, ul. Chocimska 7
-Apteka ”Pod Świerkiem”, ul. Piłsudskiego 3
Do pojemników można wrzucać leki w postaci tabletek, drażetek, ampułek, maści, proszków, syropów, oraz krople i roztwory zamknięte w szczelnych opakowaniach.
Nie wolno natomiast wrzucać aerozoli, używanych igieł i strzykawek oraz termometrów, ponieważ nie zabezpieczone mogą być zagrożeniem dla osób zajmujących się transportem odpadów oraz ich utylizacją oraz dla środowiska naturalnego.
Pojemniki na bieżąco będą opróżniane przez wyspecjalizowaną firmę i wywożone do spalarni odpadów medycznych.
Program w całości finansowany jest przez Burmistrza Miasta oraz uzyskał akceptację i poparcie Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.
Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego miasta do włączenia się do naszej akcji i wspólnej troski o stan otaczającego nas środowiska.

Burmistrz Miasta
(-) Wojciech Huczyński
0 UP 0 DOWN
 
kit_men 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Lis 2006

UP 0 / UP 0



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2007-05-30, 13:42   a apteki wrzuca to potem do smietnikow...

czyli kolejny poroniony pomysl UM Brzeg :(
0 UP 0 DOWN
 
stempol 
Ś.P.



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 13 Wrz 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Wrocław

Wysłany: 2007-05-30, 14:09   Re: a apteki wrzuca to potem do smietnikow...

kit_men napisał/a:
czyli kolejny poroniony pomysl UM Brzeg :(

To ty chyba sam jestes... :/
Taka akcja jest niezbędna, ludzie nie mają żadnej świadomości, że leków nie wolno wyrzucać do kosza, tak samo jak nie wiedzą, żeby nie wyrzucać baterii.
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-30, 14:19   

stempol napisał/a:
tak samo jak nie wiedzą, żeby nie wyrzucać baterii.


.... i zużytych świetlówek (zwykłych - podłużnych i tych kompaktowych "energooszczędnych").
Pomysł nie jest wcale a wcale poroniony. Jest poruszeniem (a właściwie próbą rozwiązania) bardzo ważnego problemu. Z bateriami i świetlówkami rzecz ma się podobnie.
Zwyczajny wymóg czasu. Nie wolno utylizować wszystkich odpadów w jednakowy sposób. Najbardziej dziwi mnie to, że ktoś ma coś przeciw samej idei :shock:
Odbieram to podobnie jak bardzo dawne reakcje ludzi na fakt, że nie wolno ścieków domowych odprowadzać bezpośrednio do rzek czy potoków.
0 UP 0 DOWN
 
stempol 
Ś.P.



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 13 Wrz 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Wrocław

Wysłany: 2007-05-30, 14:40   

Takie info dla forumowiczów: Zbierajcie zużyte baterie i zanoście do np. fotografa na jabłkowej tam jest taki pojemnik i można zanieść, oprócz tego w szkołach są zbierane, i oni się cieszą bo mają profity za zebranie dużej ilości.
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-30, 15:03   

kit_men napisał/a:
czyli kolejny poroniony pomysl UM Brzeg


Sam jesteś :P

Bardzo dobry pomysł i popieram ten program...
Tak jak Stempol powiedział ludzie nie wiedza że leki inaczej się utylizuje.
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-05-30, 15:37   

Art. 16 a (Ustawa o Gosp. Odpadami) napisał/a:
Do obowiązkowych zadań własnych gmin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi należy:
1. zapewnianie objęcia wszystkich mieszkańców gminy zorganizowanym systemem odbierania wszystkich rodzajów odpadów komunalnych,

Problem tkwi w tym, że nawet gmina na jednych odpadach zbieranych selektywnie może zarobić, a do innych musi dopłacić. Organizacje odzysku nie mogą się np. wywiązać ze zbiórki świetlówek (lamp rtęciowych). Organizując ich selektywną zbiórkę w mieście można na tym nieco zarobić. Baterie są neutralne pod tym względem. Do przeterminowanych lekarstw, jak wynika z informacji pana rzecznika, trzeba dopłacać. Różnie to bywa w różnych okresach.
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-30, 21:32   

Roztropek napisał/a:
Problem tkwi w tym, że nawet gmina na jednych odpadach zbieranych selektywnie może zarobić, a do innych musi dopłacić.


To nie problem, to normalna powinność Gminy. Póki co na żadnych odpadach nasze miasto nie zarabia. Poza tym z tego co wiem od Pani pełnomocnik burmistrza ds. ochrony środowiska akcja lekowa to kolejny etap realizacji obowiązujących przepisów. W 2005 r. rozpoczęto zbiórkę zużytych baterii, teraz czas na świetlówki. I z tego co wiem niebawem i taki program będzie wdrażany. Jak - tego nie wiem.
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-05-31, 07:07   

Bartek T. napisał/a:

To nie problem, to normalna powinność Gminy. Póki co na żadnych odpadach nasze miasto nie zarabia.
I w tym właśnie problem. Między innymi taki był cel powstania Ekogoku. Nie jest problemem śledzenie działań różnych organizacji odzysku i analiza z czego akuratnie nie są w stanie sie wywiązać. One płacą tak wysokie kary że w przypadku posiadania przez gminę odpadów których aktualnie nie są w stanie zebrać zapłacą wystarczająco dużo. Dodatkowo należy mieć dokładne rozeznanie, czy czasami oddając komuś bezpłatnie zebrane odpady, lub co gorsze płacąc jakiejś firmie za ich odbiór nie powinniśmy postąpić odwrotnie. Nie zawsze trzeba dopłacać do tego interesu, ale często można wyjść na przysłowiowe zero. Bywa tak, że tej firmie odbierającej określone odpady ktoś już raz zapłacił za to co robi. Jak to działa wiedzą odpowiednie służby zajmujące się odpadami.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2007-05-31, 07:15, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
kit_men 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Lis 2006

UP 0 / UP 0



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2007-06-01, 19:22   

Devon napisał/a:
kit_men napisał/a:
czyli kolejny poroniony pomysl UM Brzeg


Sam jesteś :P

Bardzo dobry pomysł i popieram ten program...
Tak jak Stempol powiedział ludzie nie wiedza że leki inaczej się utylizuje.


moje dziecko widzialo,
jak przyjechala smieciara i wsypala sobie wszystko z wyselekcjonowanych pojemnikow,
wiec po co takie pitolenie o szopenie ???
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-01, 19:30   

Myślę, że jeśli ktoś nie widzi różnicy między segregacją odpadów a utylizacją odpadów niebezpiecznym to nie ma sensu tłumaczyć po co to "pitolenie" :)
0 UP 0 DOWN
 
stempol 
Ś.P.



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 13 Wrz 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Wrocław

Wysłany: 2007-06-01, 23:58   

Cytat:
jak przyjechala smieciara i wsypala sobie wszystko z wyselekcjonowanych pojemnikow,
wiec po co takie pitolenie o szopenie ???

po 1 ciesz się, że masz pojemniki na różne odpady, u mnie nie ma.
po 2 to tylko dla laika tak wygląda, że oni to mieszają już gdzieś była dyskusja na ten temat, wszystko jest dokładnie segregowane!! :)
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-06-02, 08:45   

kit_men napisał/a:
moje dziecko widzialo, jak przyjechala smieciara i wsypala sobie wszystko z wyselekcjonowanych pojemnikow,
wiec po co takie pitolenie o szopenie ???
Twoje dziecko widziało, ja widziałem, a Pani pełnomocnik? U nas w dalszym ciągu brak pomysłów jak ta selektywna zbiórka odpadów ma wyglądać. Co z tego, że część mieszkańców zbiera je oddzielnie jak i tak trafiają do Gaci we wspólnym pojemniku, gdzie są ponownie sortowane (lub nie).

Bartek T. napisał/a:
Póki co na żadnych odpadach nasze miasto nie zarabia. Poza tym z tego co wiem od Pani pełnomocnik burmistrza ds. ochrony środowiska akcja lekowa to kolejny etap realizacji obowiązujących przepisów.
Może Pani pełnomocnik przedstawi jak wygląda wykonanie planu selektywnej zbiórki odpadów i opakowań dla gminy i ile gmina zapłaci lub będzie płacić za brak jego realizacji. A tak na marginesie to gratulacje z powodu utworzenia nowego stanowiska.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2007-06-02, 08:46, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-02, 22:45   

Roztropek napisał/a:
tak trafiają do Gaci we wspólnym pojemniku, gdzie są ponownie sortowane (lub nie).


Dlaczego "lub nie"? Wszystkie są sortowane. byłem, widziałem, zdjęcia zrobiłem :)

Roztropek napisał/a:
A tak na marginesie to gratulacje z powodu utworzenia nowego stanowiska.


Nie bardzo rozumiem - gratulacje są do mnie kierowane? O jakie stanowisko chodzi?
0 UP 0 DOWN
 
stempol 
Ś.P.



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 13 Wrz 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Wrocław

Wysłany: 2007-06-02, 23:34   

Cytat:
Dlaczego "lub nie"? Wszystkie są sortowane. byłem, widziałem, zdjęcia zrobiłem :)

Właśnie tu widać jak ludzie lubią narzekać i krytykować nie mając pojęcia o sprawie :/ Czy Polacy już tak mają i nic tego nie zmieni? Takie bezcelowe krytykanctwo :/ :(
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: informacja, lekow, przeterminowanych, zbiorce


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu