Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: qiero
2007-03-10, 12:35
Podnoszenie ciężarów - historia
Autor Wiadomość
qiero 
11


Wiek: 46
Dołączył: 23 Maj 2005

UP 12 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-07-24, 12:38   Podnoszenie ciężarów - historia

Rabczewski – dzisiaj to nazwisko jest kojarzone z ekscentryczną piosenkarką – Dorotą „Dodą”, żoną niemniej popularnego Radosława Majdana, bramkarza krakowskiej Wisły. Dla znawców sportu nazwisko to jest jednak identyfikowane z jej ojcem – Pawłem, znakomitym niegdyś ciężarowcem, olimpijczykiem z Moskwy i wielokrotnym rekordzistą kraju. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zawodnik ten swoje pierwsze sportowe kroki stawiał w Brzegu.
Paweł Rabczewski podnoszeniem ciężarów zajął się w latach 60-tych w Ludowym Klubie Sportowym Merkury Brzeg, w którym to właśnie wtedy powstawała sekcja podnoszenia ciężarów. Oprócz niego zawodnikami trenującymi w klubie w pierwszych latach byli– jego brat Bohdan Rabczewski, którego karierę przerwała tragiczna śmierć w wypadku motocyklowym w 1974 roku, a także Jan Cicharski, Zbigniew Terlecki, Henryk Szczepański, Leszek Bednarski, Bernard Oestreicher, czy bracia Zbigniew i Jerzy Pszczolarscy. W tym czasie ciężarowcy Merkurego nie mieli dobrych warunków do trenowania, nie posiadali własnej siłowni i ich treningi odbywały się niejako „chałupniczo”. Nie przeszkadzało to im jednak w tym, by osiągać dobre wyniki. Paweł Rabczewski już wtedy był czołowym juniorem na świecie, a w późniejszych latach, już jako zawodnik Mazovii Ciechanów liczył się w dorosłym sporcie. W 1980 roku wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, gdzie w kategorii półciężkiej zajął szóste miejsce. Dwa razy zdobywał brązowe medale Mistrzostw Świata, był wicemistrzem Europy i brązowym medalistą ME, aż siedem razy nie miał sobie równych w kraju, zdobywając tytuł Mistrza Polski. Do tego należy jeszcze dołożyć wielokrotne bicie rekordów Polski oraz odznaczenie srebrnym medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i mamy już komplet osiągnięć sportowych wychowanka brzeskiego klubu.
Trenerami w pierwszych latach byli Ryszard Chocianowski i Kowalski, a następnie Zbigniew Terlecki i Jan Cicharski. W 1974 roku przy Parku Wolności powstała wreszcie siłownia jako obiekt LZS Merkury Brzeg oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych. Ciężarowcy Merkurego doczekali się więc godnego obiektu do trenowania. W 1980 roku szkoleniem brzeskich ciężarowców został Edward Kowalenko, który wcześniej bardzo dobrze spisywał się jako zawodnik. W latach 70-tych był wielokrotnym mistrzem okręgu, w 1975 roku zdobył srebrny medal na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży, a rok później był młodzieżowym Mistrzem Polski do lat 20 oraz Mistrzem Polski Ludowych Zespołów Sportowych. Poza tym zaliczył na swoim koncie wiele zwycięstw w innych, mniejszych turniejach. Jako trener, w latach 80-tych wyszkolił kilku bardzo dobrych ciężarowców. Jego dwóch podopiecznych – Wiesław Ławski i Zbigniew Hamal trafiło nawet do szerokiej kadry narodowej, a Krzysztof Wojtunik zdobył tytuł wicemistrza Polski LZS-ów. Do wyróżniających się zawodników prowadzonych przez Kowalenkę należał także Adam Martyniak, który później wraz z Ławskim trafił do Startu Opole. Z kolei do opolskiej Odry przeszedł Zbigniew Hamal.
Przez lata swojej działalności LKS Merkury Brzeg występował w Lidze Okręgowej, będąc jej czołowym zespołem. Nigdy jednak nie udało się brzeskim ciężarowcom awansować do II ligi, choć raz było to bardzo blisko, W 1975 roku, kiedy trenerem zespołu był Jan Cicharski, brzescy sztangiści podczas zawodów w Raciborzu uzyskali awans do II ligi, ale w jakichś niewyjaśnionych okolicznościach okazało się, że zamiast Merkurego promocję otrzymał zespół Chemika Kędzierzyn-Koźle. W ten oto sposób jedyna szansa na największy zespołowy sukces przepadła. W klasyfikacjach zespołowych dobrze radzili sobie juniorzy brzeskiego klubu, którzy przez lata rywalizowali o drugie miejsce w okręgu ze Startem Opole. Kilka razy podopieczni Edwarda Kowalenki wychodzili z tej rywalizacji zwycięsko, zajmując drugie miejsce za Odrą Opole, która miała wówczas monopol na zwycięstwa.
Kres dla brzeskich ciężarowców przyszedł w 1989 roku, wówczas to sekcja sztangistów w Merkurym została rozwiązana i do tej pory jej nie reaktywowano. Po kilku latach wprawdzie siłownia (podobnie jak kilka innych) wznowiła swoją działalność, ale odbywało się to już jedynie na zasadzie rekreacji. Z obiektu przy Parku Wolności korzystał między innymi Krzysztof Owsiany, który jako zawodnik klubów z Oławy, Kamiennej Góry, Wrocławia i obecnie Ryków, święcił triumfy zarówno na zawodach osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych. Zawodnik ten do tej pory w swojej karierze w obu kategoriach zdobył 28 medali w mistrzostwach Świata i Europy oraz 33 tytuły Mistrza Polski, był również srebrnym medalistą Paraolimpiady w Barcelonie.

KANDYDACI W PLEBISCYCIE 60-LECIA POWOJENNEJ HISTORII SPORTU BRZESKIEGO

ZAWODNICY
KRZYSZTOF OWSIANY Czterokrotny uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w wyciskaniu leżąc (kategoria do 56 kg). W Barcelonie (1992) zdobył srebrny medal, na trzech kolejnych (Atlanta, Sydney, Ateny) zajmował czwarte miejsca. Ogrom tytułów wśród niepełnosprawnych: 3 razy Mistrz Świata, 2 razy Wicemistrz Świata, 1 brązowy medal Mistrzostw Świata, 8 razy Mistrz Europy, 24 razy Mistrz Polski. Niewiele mniej sukcesów wśród pełnosprawnych: 2 razy Mistrz Świata, 2 razy Wicemistrz Świata, 3 razy brązowy medal Mistrzostw Świata, 4 razy Wicemistrz Europy, 3 razy brązowy medal Mistrzostw Europy, 9 razy Mistrz Polski
PAWEŁ RABCZEWSKI Wychowanek LKS Merkury Brzeg, jako zawodnik Mazovii Ciechanów szósty na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (1980), dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Świata (1977,1978), dwukrotny medalista Mistrzostw Europy (srebrny – 1979 i brązowy – 1977), siedmiokrotny Mistrz Polski (1971,1973,1974, 1975, 1976, 1977,1981)

TRENER
EDWARD KOWALENKO Jako zawodnik odnosił wiele sukcesów, jako trener wychował kilku znakomitych ciężarowców, wśród których byli Krzysztof Wojtunik – wicemistrz Polski LZS-ów oraz Wiesław Ławski i Zbigniew Hamal, zawodnicy, którzy mieścili się w szerokiej kadrze Polski
Ostatnio zmieniony przez qiero 2007-03-10, 12:36, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: ciezarow, historia, podnoszenie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 22
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu