Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
W poszukiwaniu przodków. Historia Ottmara Tobiasa (I i II)
Autor Wiadomość
Berni 



Wiek: 36
Dołączył: 28 Paź 2006

UP 2 / UP 1



Wysłany: 2007-05-20, 14:51   W poszukiwaniu przodków. Historia Ottmara Tobiasa (I i II)

Zamieszczam tutaj mój artykuł - prośbę o pomoc, który ukazał się w "Panoramie Powiatu Brzeskiego" 16 maja br. :

Skontaktował się ze mną niedawno Robert Tobias z Bad Iburg, miasta położonego 15 km na wschód od Osnabrűck (Niemcy). Napisał w imieniu swojego schorowanego ojca, który od lat poszukuje korzeni rodzinnych.

Ottmar Tobias wychowywał się w przedwojennym Brzegu, w rodzinie opiekuńczej . Udało mu się co prawda ustalić tożsamość matki , wciąż jednak poszukuje informacji o biologicznym ojcu...

Mój ojciec wzrastał w Brzegu od 1937 do 1946r. Miasto to było i na zawsze pozostanie dla niego słodką ojczyzną, miejscem beztroskich lat dziecinnych, miejscem, które wciąż wywołuje mnóstwo pozytywnych wspomnień i emocji. - zaczyna opowieść pan Robert. - Swojego ojca, swojej matki, ani też ich rodziny nigdy nie miał okazji poznać. Wychował się u przybranych rodziców – Maxa i Elisabeth Mundry, zamieszkałych przy Strelehner Strasse 18 (dzisiaj ul. Kardynała Wyszyńskiego 28/2).

Moja babcia miała nieślubnego syna - był nim mój ojciec Ottmar. Nazywała się Hedwig Klara Tobias i urodziła się 11 stycznia 1914 w Kobieli (Kűhschmalz). O dziadku wiem niewiele, tylko tyle, że miał sześcioro bądź ośmioro rodzeństwa. W brzeskiej książce adresowej figurują dwie osoby o nazwisku Tobias – niejaki Josef oraz Erich. Możliwe, że jesteśmy z nimi jakoś spokrewnieni – dodaje pan Robert.

Okoliczności narodzin Ottmara Tobiasa są nieco tajemnicze. Nie urodził się on bowiem w Brzegu, ale w sanatorium, ośrodku Czerwonego Krzyża w Hohenlychen, niedaleko Berlina. W owych czasach był to bardzo popularny kurort. Tam też udała się w 1936r. by podjąć pracę Hedwig Klara Tobias.

Nasze poszukiwania wykazały, że uczyniła to prawdopodobnie tylko po to, żeby ukryć przed rodziną swą ciążę (jedna siostra jednakże wiedziała o sekrecie Hedwig). Interesujące jest w związku z tym to, że z akt osobowych babci, znalezionych w Hohenlychen wynika, że zatrudniona była w firmie rodziny Larisch z Brzegu. W owym czasie w mieście mieszkały tylko dwie rodziny o takim nazwisku. Jedna posiadała hotel, druga zaś była właścicielem apteki. Bardzo prawdopodobne, że to jedna z tych rodzin załatwiła jej pracę. Z Brzegu bowiem do Hohenlychen był szmat drogi, a w latach 30-tych nikt raczej z własnej woli nie udawał się w tak daleką podróż. Poza tym nikt tak od ręki nie dostałby pracy w renomowanym sanatorium – konstatuje pan Robert.

Z akt osobowych Hedwig wynika również, że jako najbliższą krewną podała ona Annę Tobias, zamieszkałą wówczas w Psarach (Hünern). Najprawdopodobniej była to jedna z jej sióstr, która wychowywała także podczas nieobecności Hedwig jej pierworodnego syna Horsta, urodzonego w 1935r.

3 grudnia 1936r. w Hohenlychen, niedaleko Berlina urodził się mój ojciec – stwierdza pan Robert. - Dlaczego nie został oddany do miejscowego domu dziecka do dziś nie wiadomo. Pewne jest, że na początku 1937 r. trafił do Brzegu. W jaki sposób to się stało, tego też nikt nie wie. Z opowiadań państwa Mundrych wynika, że Ottmar miał około 9 miesięcy, kiedy go przygarnęli. - To było gdzieś na końcu lutego 1937r. Znałam bardzo dobrze kierowniczkę brzeskiego domu dziecka i to ona właśnie przekazała mi i mężowi niemowlę pod opiekę – opowiadała pani Elżbieta

Hedwig Tobias pracowała w Hohenlychen jeszcze do lipca 1937r. Potem zwolniła się z pracy na własne życzenie, ale nie wróciła już nigdy do Brzegu. Jeszcze w tym samym miesiącu wyszła za mąż za Bernharda Gillnera i osiadła w Zabrzu (Hindenburg), w mieście, z którego pochodził pan młody. Gdzie i w jaki sposób Hedwig poznała Bernharda jest niejasne. Pomiędzy zwolnieniem z pracy a zawarciem małżeństwa minęło przecież zaledwie kilka tygodni. Może był pacjentem sanatorium? Może znali się juz wcześniej?

Rodzina Gillner przeniosła się w 1939r. z Zabrza do Dessau, miasta położonego między Magdeburgiem a Drezdnem. W 1940 r. na świat przyszedł ich syn – Otmar. - Miał prawie takie same imię jak ojciec, tyle że pisane przez jedno „t”. Świadczyć to może o głębokiej miłości Hedwig do syna, którego z żalem musiała oddać pod opiekę Jugendamtu w Brzegu – wzrusza się pan Robert.

Państwo Gillner przeprowadzili się w 1950 r. z powodów ekonomicznych z Dessau w okolice Monachium - do Augsburga. Bernhard umarł w 1974 r., a Hedwig sześć lat później, w 1980 r.

Ottmar Tobias nigdy nie poznał swojej matki. Biologiczny ojciec do dziś pozostaje nieznany....


Czy ktokolwiek przypomina sobie rodzinę Tobias z Brzegu lub okolic?
Czy ktoś wie może coś więcej o Hedwig Gillner, z domu Tobias?
Mówią komuś cokolwiek nazwiska Mundry, Tobias, Gillner?


Każdy, kto mógłby udzielić odpowiedzi na powyższe pytania proszony jest o kontakt pod adresem pawel7@op.pl, bądź też pod numerem telefonu 506410856.



Rodzina Tobias - od prawej Ottmar z żoną Inge oraz jego syn Robert z małżonką Carolą



Hedwig Klara Tobias



Zaświadczenie o przyznaniu pani Mundry zasiłku na Ottmara (1942).
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-05-25, 16:50, w całości zmieniany 3 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Berni 



Wiek: 36
Dołączył: 28 Paź 2006

UP 2 / UP 1



Wysłany: 2007-05-24, 18:48   W poszukiwaniu przodków. Historia Ottmara Tobiasa (2)

Prezentuję drugą część (ostatnią) artykułu o Ottmarze Tobiasie. Wciąż czekam z nadzieją, (choć wiem, że po tylu latach trudno na cokolwiek liczyć) na odzew. Artykuł znaleźć można również w "Panoramie Powiatu Brzeskiego" z 23 maja:

Ottmar Tobias wychowywał się w przedwojennym Brzegu w rodzinie opiekuńczej. Nigdy nie miał okazji poznać swojej matki. Biologiczny ojciec do dziś pozostaje nieznany....

Swoje dzieciństwo przypadające na przełom lat 30-tych i 40-tych ubiegłego stulecia Ottmar Tobias spędził u rodziny Mundrych. Przeżył on tam bardzo szczęśliwe chwile, co wciąż bardzo mocno podkreśla. Jeszcze dziś byłby w stanie opisać każdą brzeską ścieżkę, gdyż co niedzielę chodził wraz ze swym „ojcem” na spacery bądź też do sklepu po cygara.

Na przełomie lat 1944/1945 sielanka skończyła się. Wraz z wkroczeniem armii sowieckiej nad Śląskiem zgromadziły się czarne chmury. Rodzina Mundrych opuściła Brzeg i uciekła pieszo w południowo – zachodnim kierunku, do Bystrzycy Kłodzkiej (Habelschwerdt). W tamtej okolicy doczekali końca wojny (8.05.1945)

Najstarszy syn Mundrych, Hans, został po kapitulacji Wehrmachtu wysłany przez rodziców w rodzinne strony, by sprawdzić czy mieszkanie przy ul. Wyszyńskiego (Strehlener Strasse) wciąż nadaje się do użytku. Udało mu się rzeczywiście przedostać się w maju 1945r. do Brzegu i obejrzeć rodzinne cztery kąty. Okazało się, że dom pozostał niezniszczony, brakowało tylko kilku mebli. Pobiegł więc co sił z powrotem do Bystrzycy Kłodzkiej by przekazać rodzinie radosną nowinę.

Rodzina Mundrych wróciła do Brzegu i mieszkała tam jeszcze prawie przez rok, lecz w bardzo trudnych warunkach. W miarę napływu coraz większej ilości polskich repatriantów ze Wschodu i zajmowania przez nich budynków mieszkalnych, rodzina Mundrych była przenoszona kolejno z mieszkania na parterze, na pierwsze, potem na drugie piętro, a w końcu na poddasze.

W sierpniu 1946r. nadeszło rozporządzenie wydane przez władze, które dawało rodzinie Mundrych dwie opcje do wyboru – albo zostaną w Brzegu i przyjmą polskie obywatelstwo, albo udadzą się do Niemiec Zachodnich. Wybrali tą drugą możliwość.

Droga zaprowadziła Mundrych jesienią 1946 r. najpierw do Iserlohn, na skraju Zagłębia Ruhry, potem w latach 50-tych do Lienen, miejscowości znajdującej się w połowie drogi między Münster a Osnabrück, gdzie osiedli na stałe.

Opiekunowie Ottmara Tobiasa – Max i Elisabeth Mundry, mieszkali u „syna” do końca swego życia. Ich wychowanek nigdy nie zapomniał, jak wiele dla niego zrobili. Max zmarł w 1970 r. , Elisabeth w 1985 r. Obojgu nie było dane nigdy więcej (po 1946r.) zobaczyć swojej Ojczyzny, którą tak często ciepło wspominali.

Ottmar Tobias był wraz ze swoją żoną jeszcze dwa razy w Brzegu. W 1996 roku udało mu się nawet zobaczyć swoje dawne mieszkanie. Jego lokator, Stanisław Kisiel, był tak miły i pełen zrozumienia, że pozwolił mu doń wejść, jeszcze raz poczuć magię miejsca, w którym spędził swoje dzieciństwo.

Ottmar Tobias ma dziś 70 lat. Jest poważnie chory, ale czuje się w miarę dobrze. Zanim odejdzie z tego świata chciałby jeszcze raz ujrzeć krainę lat dziecięcych, chciałby także poznać odpowiedź na pytania, które frapują go do dziś. Może ktoś będzie w stanie mu pomóc...

Czy ktokolwiek przypomina sobie rodzinę Tobias z Brzegu lub okolic?
Czy ktoś wie może coś więcej o Hedwig Gillner, z domu Tobias?
Mówią komuś cokolwiek nazwiska Mundry, Tobias, Gillner?


Każdy, kto mógłby udzielić odpowiedzi na powyższe pytania proszony jest o kontakt pod adresem pawel7@op.pl, bądź też pod numerem telefonu 506410856.



Ottmar Tobias w Paku Wolności (1938)



Rodzina Mundrych z synem Hansem i Ottmarem (na rękach pani Elisabeth)



Wizyta Ottmara w Brzegu (1996) - od lewej stoją Inge Tobias, Stanisław Kisiel, Ottmar i pani Kisiel

[ Komentarz dodany przez: smooth: 2007-05-25, 16:51 ]
Pozwoliłem sobie połączyć dwa tematy aby tworzyły spójność !
Ostatnio zmieniony przez Cyborg 2007-05-24, 19:18, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Berni 



Wiek: 36
Dołączył: 28 Paź 2006

UP 2 / UP 1



Wysłany: 2007-06-06, 16:51   

Więcej artykułów można znaleźć na moim blogu:

www.hiberni.blox.pl

Serdecznie zapraszam :)

Wszelkie komentarze i sugestie mile widziane.
0 UP 0 DOWN
 
Anaitis 
Wybryk natury



Wiek: 34
Dołączyła: 20 Lis 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-07, 14:37   

Po tylu latach może być ciężko odnaleźć jakiekolwiek informacje.
Może cokolwiek znalałoby się w starych księgach parafialnych ? ? Księgi zgonów,chrztów itd z tego co wiem nie są zbyt szybko niszczone...
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: historia, ii, ottmara, poszukiwaniu, przodkow, tobiasa


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 25
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu