Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: smooth
2007-06-13, 12:09
Co powiesz o ROMACH w Brzegu ?
Autor Wiadomość
verbeina 



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2007

UP 13 / UP 3


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-16, 21:28   

bartoszek napisał/a:
ja z własnego doświadczenia zawodowego wiem iż

Ci porządni Romowie a tacy są naprawdę w Brzegu <ulica Piastowska gdzie tacy mieszkają>
zgadzam sie wlasnie o tych mi chodzilo, znam ich doskonale i uważam że są ludzimi porządnymi i mają takie same prawa jak my! Nie powinniśmy więc Romów traktować gorzej, bo to ludzie tak samo jak my :D
Ostatnio zmieniony przez verbeina 2007-05-16, 21:29, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Sawka 
Diablica [;



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2006

UP 1 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-16, 21:33   

Alferx napisał/a:
Pozostaje znów pojechać do Oławy i napisać na murze "Brzescy cyganie mają w d... Skinów z Oławy


To mi podpada pod prowokację... wywołującą agresję :x

Steve napisał/a:
nie ma dobrych cyganów w Brzegu,

Są. Widocznie Ty nie znasz i bazujesz na swoim doświadczeniu z tymi "gorszymi"

Steve napisał/a:
jakoś trudno ich zobaczyć na brzeskich ulicach

Bo Ci nie szukający zaczepki, porządni jakoś nie szlajają się po ulicach tylko po to, żeby Ci się rzucić w oczy. A wiesz z jakiego powodu? Patrz na zacytowany przeze mnie fragment wypowiedzi Alferxa

Steve napisał/a:
dalej tak uważam, że nie mają kultury! Bardziej odgapiają od nas niż sami coś posiadają.


Nie przesadzasz? Tak, napewno kopiują Twój styl, nie szanują własnej tradycji, bo steve'owa jest lepsza. Mają bogatą kulturę. Może brak Ci wiedzy na ten temat

Pozwól że Ci zacytuję fragmenty z wikipedii:



Cytat:
Kultura niematerialna
Romowie przyciągali uwagę i intrygowali odmiennością. Odbiciem tego jest trop postaci Cygana w kulturze ludowej. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, Cygan stał się bohaterem licznych przysłów, opowieści czy obrzędów (np. w grupach kolędników). Kultura cygańska nie wywarła jednak znaczącego wpływu na większość społeczeństw autochtonicznych. Są jednak wyjątki, zwłaszcza dotyczące tradycji muzycznej. Poniżej podano wybrane przykłady.

Bogata tradycja muzyczna zasiliła folklor wielu narodów – m.in. Węgrów (orkiestry smyczkowe), Rosjan (chóry, solowy romans z towarzyszeniem gitary). Najwspanialej muzyka cygańska urozmaiciła folklor hiszpański, łącząc taniec z muzyką (gitary, kastaniety, klaskanie w dłonie) i śpiewem (tzw. canto flamenco).

Zajęcia
Niektóre profesje Romów wywodzą się najprawdopodobniej jeszcze z Indii, np. wróżbiarstwo, obróbka metali, tresura zwierząt. Powszechne wśród nich były także handel końmi i ich leczenie. Ubodzy Cyganie w Karpatach zajmowali się przed laty tłuczeniem kamieni na budowy dróg. Współcześnie kobiety nadal uprawiają wróżbę, natomiast mężczyźni często muzykują lub zajmują się handlem.

Romowie coraz częściej podejmują powszechnie uprawiane zawody. Przeszkodami w zawodowej emancypacji są jednak tradycja, brak wymaganego wykształcenia i rozliczne uprzedzenia

Obyczaje
Cenią ponad wszystko związki rodzinne. Rolę autorytetu etycznego odgrywa powszechnie szanowana starszyzna. Jej przedstawiciele sprawują rolę sądu rozstrzygającego spory i waśnie oraz ciała stanowiącego prawo zwyczajowe romanipen. Normy moralne są ściśle przestrzegane w relacjach międzyludzkich. Cyganem jest ten, kto trzyma się zasad romanipen. Sprawia to, że Cyganie niechętnie podporządkowują się prawom i zwyczajom stanowionym przez „nie-Romów”.

W każdej grupie Romów romanipen oznacza to jednak coś trochę innego. Jak w każdej społeczności, tradycyjne zwyczaje ulegają zmianom w konfrontacji z życiem codziennym.

W wielu grupach na straży dobrych obyczajów wciąż stoi instytucja przyzwoitki, gdyż dziewictwo uważane jest za najcenniejszy skarb niezamężnej kobiety. Małżeństwa są często aranżowane, by utworzyć więzy krwi między rodzinami czy grupami. By wynagrodzić rodzicom stratę córki i zapewnić jej dobre traktowanie, rodzina pana młodego jest zobowiązana zapłacić okup.

Romowie przestrzegają złożonego systemu zachowań regulującego niemal wszelkie aspekty życia. Wiele zakazów dotyczy między innymi nieczystości kobiet w okresie menstruacji czy połogu, zakazu noszenia ubiorów eksponujących seksualność czy donoszenia na innych. Paznokcie u rąk i stóp muszą być spiłowane, a odzież okrywająca dolne części ciała prana jest osobno. Osobno myje się też naczynia i przedmioty mające kontakt z żywnością.

Zwyczaje praktykowane przez Romów obecne są w kulturach Indii wśród wyznawców hinduizmu, np. wśród mieszkańców Bengalu. Jednak w przeciwieństwie do hinduistów palących zwłoki, Romowie grzebią zmarłych. Wierzą bowiem, że dusza nie trafi do nieba dopóki ciało nie zostanie pochowane



Uwierz, że niejednemu Romowi jest strasznie wstyd za resztę ich społeczeństwa, tak jak mi jest wstyd za Polaków którzy robią burdy czy to w Polsce, czy to w innych krajach.
Najpierw zapoznaj się z ich obyczajami, kulturą, może trafisz kiedyś w życiu na Roma, który swoją postawą udowodni Ci, że nie wszyscy Romowie są źli. Jeśli masz złe z nimi doświadczenia (z tymi pojedynczymi jednostkami) to nie oceniaj ich jako ogółu. Staraj się być trochę otwarty w dyskucji



bartoszek napisał/a:
ale niestety większość Rybackiej to już przegięcie...... zresztą brzescy Romowie są widoczni we Wrocławiu gdzie dosłownie żebrzą.... to jest stała ekipa kobiet z wózkami i małyi dzieciakami którzy po polsku znają pewnie tylko "ma pan 50 groszy"


No niestety, przez takich całe społeczeństwo Romskie nosi piętno "złych i niedobrych"...
Ale jeśli mamy na takich narzekać, to może zaczniemy też narzekać na Polaków (a bo to mało pijaków na stacji się czycha, niejeden żul potrafił mnie zwyzywać, gdy przechodząc koło monopolowego nie dołożyłam mu się na wino


Steve napisał/a:
cyganie robią imprezkę to na nią przyjeżdźają wszyscy, którzy mieszkają w okolicy


Skąd wiesz? Przecież nie znasz Romów. Przynajmniej tych porządnych. Więc skoro znasz tylko tych "złych" to może lepiej napisz "przyjeżdżają wszyscy 'nieporządni' Romowie, którzy mieszkają w okolicy"
Ostatnio zmieniony przez Sawka 2007-05-16, 21:37, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Włóczykij 
Indianer



Wiek: 35
Dołączył: 09 Lis 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: z mnogości ech...

Wysłany: 2007-05-16, 21:43   

ja Cyganów nie toleruję od momentu, w którym zapukali do moich drzwi, poprosili o jedzenie, które dostali od mojej mamy z 5-cioma złotymi, a potem ukradli mój sweter z korytarza. Taka właśnie była ich wdzięczność. Teraz już mnie nie obchodzi podział na dobrych i złych Romów...
0 UP 0 DOWN
 
Silke 
wodniczek szuwarek :D



Wiek: 37
Dołączyła: 28 Kwi 2007

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2007-05-16, 21:46   

Zgadzam sie w calej rozciaglosci z wypowiedzia Sawki...nie mozna tak generalizowac,my sie denerwujemy jak ktos mowi,ze WSZYSCY Polacy sa alkoholikami albo ze wszyscy kradna,wiec skonczmy z tymi glupimi stereotypami. Brak wiedzy przez niektorych przemawia ewidentnie,istny ciemnogrod.Jak mozna w ten sposob oceniac ludzi?! :shock:
0 UP 0 DOWN
 
Sawka 
Diablica [;



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2006

UP 1 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-16, 21:49   

Włóczykij napisał/a:
Teraz już mnie nie obchodzi podział na dobrych i złych Romów...


Polak ukradł mi telefon. Nie obchodzi mnie mnie podział Polaków na dobrych czy złych. Wszyscy jesteście źli.

I z takim podejściem właśnie tworzą się piękne baśnie i klechdy. Jako ludzie inteligentni (a chyba każdy chciałby tak o sobie powiedzieć) powinniśmy wgłębić się bardziej w temat. To nie jest temat do wylewania żalów- co komu ukradli, co komu niedobrego zrobili.
Rom też człowiek. Nie rozumiem, dlaczego sama nazwa narodowości miałaby zrobić z człowieka złego. Ludzie są różni, są dobrzy i źli. I w każdym społeczeństwie znajdują się i źli i dobrzy.

No ale oczywiście, łatwiej napisać, co komu co ukradli i stwierdzić, że dlatego wszyscy Romowie to margines społeczny. Brawa za tolerancję... :x
Ostatnio zmieniony przez Sawka 2007-05-16, 21:50, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Silke 
wodniczek szuwarek :D



Wiek: 37
Dołączyła: 28 Kwi 2007

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2007-05-16, 21:52   

Drogi Wloczykiju,nie ma co sie tak burmuszyc o sweter,rzecz to przeciez nabyta,czyzby ktos tu byl materialista?! Nie rozumiem a myslalam,ze to kobiety chowaja w sobie dlugo urazy :evil: Jakby nie bylo widze,ze to jest jeden z tematow rzek,nikogo sie nie przekona do swoich racji,ale spojrzmy tez na to racjonalnie,Rom tez czlowiek,a czlowiek nie jest sam w sobie zly,niektorzy sa zdeprawowani,wiec powinnismy pomyslec nad resocjalizacja ich a nie biciem czy odrzucaniem,bo to do niczego ani nikad nie prowadzi...moze sie zanadto rozpedzilam,ale przestanmy sie tak ograniczac wlasnymi uprzedzeniami!!! 8)
0 UP 0 DOWN
 
martika 
...



Wiek: 37
Dołączyła: 26 Kwi 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-16, 21:54   

oczywiscie nie wszyscy cyganie sa zli,ale niestety w naszym miescie (z tego co chyba da sie zauwazyc na ulicach) dominuje chyba ta gorsza wiekszosc?przewaznie widuje ich brudnych,szukajacych zaczepki...
i tak z zycia wziete : wlasnie dzis moja mlodsza siostra wrocila do domu z placzem,bo jakis cygan wykrecil jej reke,wiec ich zachowanie swiadczy samo o sobie... :shock:
0 UP 0 DOWN
 
Silke 
wodniczek szuwarek :D



Wiek: 37
Dołączyła: 28 Kwi 2007

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2007-05-16, 21:54   

Sawka maly offtopic,coz to masz za podpis?! :D
0 UP 0 DOWN
 
Silke 
wodniczek szuwarek :D



Wiek: 37
Dołączyła: 28 Kwi 2007

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2007-05-16, 21:57   

No dobra,wiec tak,tez czesto widze takich Romow,ale coz z tego?! Taka sama liczbe widze brudnych i latajacych Polakow,mysle,ze nie ustepuja w swej wrednosci i perfidnosci tym Romom...To wszystko zalezy od wychowania i srodowiska w jakim czlowiek wyrasta a nie kultury czy tez rasy...
0 UP 0 DOWN
 
Sawka 
Diablica [;



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2006

UP 1 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-16, 21:58   

martika napisał/a:
tak z zycia wziete : wlasnie dzis moja mlodsza siostra wrocila do domu z placzem,bo jakis cygan wykrecil jej reke,wiec ich zachowanie swiadczy samo o sobie...


A we mnie polskie dzieci rzucały piłkami na boisku, mimo moich gróźb zabrania piłki lub jej przebicia :-P


martika napisał/a:
ale niestety w naszym miescie (z tego co chyba da sie zauwazyc na ulicach) dominuje chyba ta gorsza wiekszosc


To jest tak, że złe rzeczy (i osoby) zapadają w pamięć i bardziej rzucają się w oczy. Nieraz minęłaś pewnie ramię w ramię Romkę robiąca zakupy w sklepie, nawet nie zwracając na nią uwagi. A i ta "gorsza" część z nich po prostu pokazuje się na ulicach, dworcach, w bramach, a że mają skandaliczne zachowanie, zwracasz na nich uwagę. Ci porządni albo siedzą w domach, albo wychodzą "na zewnątrz" tylko w celach koniecznych bądź rekreacyjnych, nie robiąc burd, nie zwracając na siebie uwagi
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-16, 21:59   

No niestety mimo mojej chęci usprawiedliwiania różnych grup społecznych w kontekście czynników, które wpływają na ich zachowania i przez (to) określone reakcje otoczenia.. muszę się przychylić do do zdania większości odnośnie Romów.. powszechnie zwanych cyganami ..bo w tym słowie mieści się trochę negatywnych emocji...
Niemniej jednak (pomijając, że cygan kiedyś gdzieś tam na basenie mnie podtapiał.. albo zawinął mi kółko do pływania - czyli byłem malusi :) ) to zdecydowanie za bardziej groźne uważam subkultury, które przejawiają zdecydowanie bardziej agresywne zachowania których "geneza" jest na pewno bardziej bezsensowna niźli w przypadku Romów.
Gdzieniegdzie w literaturze psychologicznej można poczytać o zjawisku "samospełniającego się proroctwa" (w kontekście rasizmu, głownie w stosunku do "czarnych") i piszę o tym tylko dlatego, że od strony psychologicznej w pewnym sensie wpływamy na negatywny wizerunek Romów.. co nie oznacza, że przekreślam fakty wyżej wymienione, stawiające w złym świetle Romów .... tylko nie uważam do końca za zdrowe podsycanie agresji w stosunku do Romów..

Moje, że tak powiem niejednoznaczne zdanie w tym temacie na pewno byłoby jednokierunkowe w przypadku kiedy doznałbym krzywdy od Roma lub odwrotnie.. tak to już jest, że przykre doświadczenia (te bardziej od pozytywnych) są w stanie zmienić nasz pogląd na różne sprawy !!
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-05-16, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Silke 
wodniczek szuwarek :D



Wiek: 37
Dołączyła: 28 Kwi 2007

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2007-05-16, 22:06   

Masz racje Smooth, w pewnym sensie przyczyniamy sie do ich zlego zachowania (czesci z nich) przez negatywne ich postrzeganie. Poniewaz skoro uwazamy ich za zlych to dajemy im przyzwolenie na takie zachowanie,po prostu ono nas nie gorszy,"bo to przeciez Cygan"...i sprawa zalatwiona..."nic dobrego nie mozna po nich sie spodziewac"-czesto mozna uslyszec takie slowa badz podobne. Puszczaja hamulce i kolo sie nakreca. Krotko i zwiezle jesli po kims spodziewamy sie danego zachowania to ta osoba sie tak zachowuja,nie patrzymy na w tym wypadku Romow jak na ludzi tylko jak na zespol cech przez nas im przypisanych,totez oni nie czuja spolecznego obowiazku,by sie zachowywac wedlug norm powszechnie dozwolonych i poprawnych.
0 UP 0 DOWN
 
Viktoria 


Wiek: 67
Dołączyła: 10 Kwi 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-05-16, 22:27   

To fakt, że co niektórzy z tej rasy są dobrzy. Ale skupmy sie na całości tego społeczeństwa! Nikt mi nie zaprzeczy że na 100 cyganów moze (i to nie!) 20 jest wporządku! Oni powinni mnieć swój kraj, a jeżeli są w Polsce to winni są jej jakiś szacunek! I pracować na dobro społeczeństwa, a nie żyć z zapomogi .
To jest niedorzeczne jak niektórzy pracują ciężko a im stworzyli przywileje. Jak chcą sie rządzić to niech sobie stworzą kraj byle daleko od Polski!!!
0 UP 0 DOWN
 
Jamps 


Wiek: 49
Dołączył: 04 Cze 2005

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg Rybaki

Wysłany: 2007-05-16, 22:50   

późno się włączam do dyskusji, dlatego odniosę się tylko do kilku wypowiedzi, bo nie mogę się powstrzymać

po pierwsze: Sawka jest doskonałym przykładem na to, że można mieć 17 lat i tyle rozumu że dałoby się obdzielić nim kilku zdawałoby się poważnych ludzi na tym forum
(ale piwo postawię jej jak będzie pełnoletnia - w razie gdybym zapomniał - przypomnij się śmiało)

po drugie: Yasiu, zamiast ostrzegać ewcię355 za jej jedną, w sumie niewinną i wyraźnie zaznaczoną prowokację, powinieneś dać poważne ostrzeżenie kilku wypowiadającym się, którzy wyraźnie określili się jako RASIŚCI; bo nie da się inaczej nazwać takich wypowiedzi jak te przeważające na początku dyskusji

po trzecie: wiem, że młodzi ludzie są radykalni w swoich poglądach, ale to co napisał AlferX (a szczególnie to, że to on napisał) przeraziło mnie - to jawne nawoływanie do przemocy
przeraziło mnie tym bardziej, że do dziś pamiętam jak kilka lat temu przyszła do mnie po pomoc "porządna Cyganka" (według waszych kryteriów) i prosiła o pomoc - pseudoskini urządzali sobie właśnie grupowe napady na Romów, a policja interweniowała w znanym nam wszystkim tempie; ludzie byli przerażeni i bali się o swoje dzieci
niestety, po niektórych wypowiedziach mogę być pewnym, że część naszych forumowiczów chętnie by się do nich (czyli do tych skinów) przyłączyła?

po któreś tam: też burzy się we mnie wszystko, gdy podchodzą do mnie zaniedbane i obsmarkane 5-latki żebrząc o 50 groszy, gdy gruby facet na ulicy drze się wniebogłosy, a jego żona wyzywa go od najgorszych itp. itd.; ale nie jestem piep.... rasistą z pustą głową, który ludzi rozróżnia wyłącznie na podstawie koloru skóry
bo po podwókach kręci się niemało zaniedbanych dzieci narodowości polskiej, pełno ich w sierocińcach, a pod monopolowym na Dzierżonia zdecydowaną większość stanowią pijaczki, które nijak nie przypominają Romów

na podsumowanie: nie neguję potrzeby takiego tematu, nie zamierzam nikomu zabraniać wyrażania swojego krytycznego zdania o Romach (mogę się co najwyżej z nim nie zgadzać), ale uważam, że zawalili moderatorzy naszego forum, którzy powinni interweniować wycinajc przyznajmniej 15 postów i dyskusja miałaby jeszcze jaki taki poziom
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Jamps 2007-05-16, 22:55, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-16, 23:31   

Jamps napisał/a:
ale to co napisał AlferX (a szczególnie to, że to on napisał) przeraziło mnie - to jawne nawoływanie do przemocy

Może i faktycznie przytoczony cytat swego czasu wymalowany w Oławie (bodajże na dworcu) jest nawoływaniem do agresji. Napis ten wywołał swego czasu "nalot" oławskich skinheadów (którzy jak wiadomo mają dość proste kryteria) na brzeskich cyganów i nie zaprzeczam i wielu niewinnym się oberwało.
Swego czasu w Berlinie Polacy obok Turków byli uważani największymi złodziejami. To na Turków i Polaków niemieccy skini urządzali polowania. Wielu niewinnych otrzymało za niewinność , a raczej za tych, którzy pozostawili wizerunek Polaka złodziej i pijaka.

Tylko co skłoniło kogoś to podjęcie takich działań.
Moim zdaniem (nie moderatora a brzeżanina mieszkającego rok czasu na ul. Dzierżonia) zapracowali na to ci Romowie, którzy psują wizerunek wszystkim Romom a jest nich niemało w Brzegu. Ludzie faktycznie uogólniają tę społeczność, ale niestety na wizerunek grupy wpływają jednostki a najczęściej te, które rzucają się w oczy i niestety dobrej sławy nie przynoszą.

Jamps napisał/a:
a policja interweniowała w znanym nam wszystkim tempie

Ponieważ przy interwencjach zakłócania porządków przez Romów policjanci są oskarżani o napaść na "mniejszość narodowościową" a pobite kobiety przez swych mężów składały zeznania że były pobite przez policjantów - zatem czemu się dziwić takiej a nie innej reakcji. Nikt nie ma napisane na czole "jestem dobry", "jestem zły" i nie tyczy się to tylko Romów.

Uważam, że wobec prawa każda narodowość powinna być tak samo traktowana (a nie jakies uprzywilejowania i możliwości wykręcania się "prawami mniejszości") , wtedy nie dochodziło by do samosądów, które są objawem skrajnego niezadowolenia społecznego i bezradnoscią systemu.
Ostatnio zmieniony przez alferx 2007-05-16, 23:34, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, co, powiesz, romach


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu